^
A
A
A

Mokslininkai pasakojo apie plastiko pavojų sveikatai

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 30.05.2018
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

11 August 2017, 09:00

Australijos specialistai nustatė ryšį tarp plastiko sudėties ir kai kurių lėtinių patologijų vystymosi.

Nėra vienintelio asmens, kuris jo gyvenime nebūtų susidūręs su plastikine medžiaga, nes jis mus supa beveik visur. Langai, baldai, plastikiniai indai, plastikiniai žaislai ir buities daiktai - su visa tai mes susiduriame kasdien.

Tas faktas, kad plastikas atpalaiduoja chemines medžiagas, yra žinomas ilgą laiką. Tačiau ilgą laiką niekas negalėjo įrodyti, kaip šių cheminių medžiagų išmetimas daro įtaką mūsų sveikatai. Šiandien mokslininkai sako: siekiant sumažinti pavojų sveikatai, geriau pakeisti plastikinius gaminius mediniais, metalais ar keramikais.

Per pastaruosius keletą metų medicinos ekspertai karštai diskutuoja apie galimą ftalatų pavojų - daugumoje pasaulio šalių šias medžiagas jau pakeičia kiti, mažiau kenksmingi komponentai. Tačiau bendra produktų, kurių ftalatas yra pasaulyje, paklausa praktiškai nepakankama.

Kas yra toks pavojingas ftalatai? Mokslininkai bandė atsakyti į šį klausimą.

Adelaidės universiteto ir Pietų Australijos medicinos ir mokslinių tyrimų instituto atstovai išsamiai ištyrė ftalatų poveikį 1500 suaugusių savanorių vyrams.

Eksperimento dalyvių vidutinis amžius buvo 35 metai - šiuo amžiaus žmogus gali kauptis didžiausią kenksmingų cheminių junginių kiekį. Ankstesniuose eksperimentuose buvo pastebėta, kad pusgaminių ir pakuočių gaminių, taip pat saldaus soda, suvartojimas katalizuoja ftalatų kaupimąsi.

"Mes palyginome ftalatų lygį kraujyje, nurodydami bendrą dalyvių skaičių. Nustatyta, kad šie cheminiai komponentai padidina miokardo išemijos, hipertenzijos ir 2 tipo cukrinio diabeto vystymosi riziką ", - sakė tyrimo vadovas Dr. Zumin Shi.

Tyrimo rezultatai buvo patikimi, nes juose buvo atsižvelgta į konkrečius dalyvių gyvenimo būdo bruožus ir į tam tikrus socialinius veiksnius.

Net žmonėms, kurie patyrė per didelį kūno svorį - ir buvo 82% - pagrindinis rizikos faktorius buvo visi tie patys ftalatai.

"Anksčiau mes jau atliko ftalatų poveikio vaistų ir pagyvenusių žmonių sveikatai tyrimą. Dabar išanalizavome santykius tarp plastiko sudėties ir stiprių 35 metų vyriškų sveikatos būklės ", - sakė profesorius Shi.

Dabar mokslininkai bando suprasti, kaip cheminiai komponentai vienu metu gali sukelti kelių patologijų vystymąsi. Manoma, kad plastikas paveikia endokrininių liaukų darbą. Tačiau svarbu pažymėti, kad padidėjusio ftalatų kiekio fazėje stebėtos tiriamuose subjektuose pasireiškė lėtinės uždegiminės reakcijos žymenys.

Beveik prieš penkiolika metų mokslininkai įrodė, kad ftalatų mono-komponentai aktyvina interleukinų gamybą, kurie palaiko uždegiminį procesą. Jei ftalatai iš tikrųjų sukelia uždegiminius pokyčius induose, tada visi grandinės grandys yra susieti.

Galbūt jau laikas, kad žmonijai reikės rimtai galvoti apie tai, kas supa ir ką reikia valgyti.

trusted-source[1]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.