^

Sveikata

A
A
A

Miego apnėja

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Naktinis apnėja yra periodiškai vykstantis kvėpavimo sustojimas svajonėje, trunkančio ilgiau kaip 10 sekundžių, kartu su nuolatiniu stipriu knarkimu ir dažnai pabudus, kartu su ryškiu dienos mieguistumu.

Nakties apnėja yra paskirstyta pagal centrinę, obstrukcinę, mišrią.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Kas sukelia miego apnėją?

Centrinė nakties apnėja

Centrinė naktinės apnėjos forma pasižymi kvėpavimo judesių nebuvimu ir oro srautu nasopharynx. Ši grupė apima ligas, kurioje miego apnėja yra sumažėjusios vertės centrinių kvėpavimo takų reguliavimo mechanizmus rezultatas: išeminės, uždegiminių, alkoholio, atrofijos, narkotikų smegenų pažeidimo, organinių pakitimų smegenų kamiene ir užpakalinės duobės; smegenų pažeidimas Alzheimerio liga; postnatalopinis parkinsonizmas. Ši grupė apėmė labai retai pasitaiko pirminės alveolių hipoventiliacija sindromą ( "prakeiksmas Ondine sindromas"), kurį sukelia pirminės nesėkmės kvėpavimo centro. Centrinė nakties miego apnėja paprastai pasireiškia vaikams, kurie nuo gimimo yra cianotiški, jei nėra širdies ar plaučių patologijos. Vaikai, sergantys šia liga sumažėjo funkciją centrinių chemoreceptors ir kaulų čiulpų ir kvėpavimo centro sumažino nervinių skaidulų skaičių. Centrinės miego apnėjos sindromas yra apie 10% visų apnėjos atvejų.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Obstrukcinė nakties apnėja

Be obstrukcinės miego apnėjos oro srauto periodiškai nustoja visiškai, o kvėpavimo ekskursijos priekinę pilvo sieną ir krūtinės saugomi.

Pagrindinės obstrukcinės miego apnėjos priežastys yra šios:

 • pažeidimas praeinamumą ir viršutinių kvėpavimo takų dėl žlugimo gerklę dėl raumenų tonusas gerklės mažinimo - gerklės Dilators, pagrobėjas liežuvio, ryklės. Paprastai tai pasireiškia asmenims, kuriems iš pradžių susiaurėjo burnos riešutas. Obstrukcija atsiranda liežuvio lygio, nes šioje ryklės dalies spindis yra nepalaikomas kaulų ir kremzlių darinių, ir tik geriausiai plečiančius tonas raumenys ryklės, daugiausia smakro kalbomis raumenys, kurie neleidžia liežuvį į gerklę. Miego metu, ten ateina tonas raumenys liežuvio ir burnos ir ryklės, sukelia kvėpavimo takų obstrukcija sumažėjimą.

Daroma prielaida, kad riebalinių raumenų tono kontrolė trūksta specializuotose smegenų struktūrose.

Taip pat yra spekuliacijų, kad į iš miego metu ryklės raumenų tonuso sumažėjimas sukelia obstrukcine miego apnėja vystymąsi, tik tada, jei yra susiaurėjimas viršutinių kvėpavimo takų (sukelia susiaurėjimas išvardytos žemiau). Šis požiūris remiasi tuo, kad atsižvelgiant į ryklės raumenų tonuso sumažėjimas stebimas miego idealiai sveikų asmenų per (ty esant fiziologinėms sąlygoms), ir obstrukcinė miego apnėja pasireiškia juk tada, jei yra iš kvėpavimo takų spindžio susiaurėjimas;

 • vystymosi sutrikimai (mikrognatija - mažas apatinės žandikaulio dydis, retrognatija, makroglozija, klaidinga hipoidinės kaulų padėtis ir kt.), dėl ko sumažėja kvėpavimo takų skersmuo;
 • ryklės limfoidinio audinio proliferacija (adenoidai, tonzilio hipertrofija, limfoproliferacinės ligos);
 • navikai ir cystai ryklėje;
 • edeminiai uždegiminiai pokyčiai kaklo minkštuose audiniuose; išreikšta viršutinių kvėpavimo takų plyšio sluoksnio hiperplazija.

Svarbūs predisponuojantys veiksniai obstrukcine miego apnėja yra nutukimas, lėtinis plaučių liga obstrukgavnye, kyphoscoliosis, akromegalija (kai jis yra stebimas Padidinimą kalbos), atsižvelgiant raminamųjų, piktnaudžiavimą alkoholiu, vyresni nei 50 metų, šeimos istoriją.

Mišrus miego apnėja

Mišrios miego apnėjos sindromas vystosi, kai abiejų grupių priežastys yra sujungtos. Daugeliu atvejų pagrindiniai reguliavimo mechanizmai yra pažeidžiami visose miego apnėjos rūšyse.

Naktinio miego apnėjos patogenezė

Pagrindinių sutrikimų, atsirandančių naktinėje miego apnėjoje, pato enze visų pirma yra hipoksemija ir miego susiskaidymas.

Apnea, kuri trunka ilgiau kaip 10 sekundžių, sukelia hipoksemijos vystymąsi. Ilgesnė apnėja, hipoksemija yra daug ryškesnė, taip pat pasireiškia hiperkapija. Patekęs tam tikrą ribą, hipoksemija ir hiperkapnijos perėjimą atsiranda iš gilaus miego paviršiaus žingsnis, kurioje padidėjęs raumenų tonusas ryklės ir burnos, ryklės ir laidumas, kuris yra lydimas stiprių knarkimas. Plaučių ir dujų keitimo vėdinimas normalizuojamas, o gilus miego fazė prasideda tol, kol atsiranda apnea ir pasireiškia obstrukcija. Pasak AM Wein ir kt. (1998), vidutinė trukmė iš apnėja laikotarpiais yra 40 s, bet net gali pasiekti 200, gali atsirasti apnėja laikotarpiai taip dažnai, kad sunkiais atvejais sudaro 60% nuo nakties miego metu. Taigi nakties apnėja, kuri dažnai būna ir ilgą laiką trikdo miegą, sumažina paviršiaus ir gilių fazių trukmę. Tai turi didelę patofiziologinę reikšmę. Per REM fazės (etapo greito akių judėjimo - Rapid akys judėjimas) įvyksta tvarkymo ir pasisavinimą metu gautos informacijos bunda laikotarpį ir gilaus miego energijos per recovery procesai vyksta smegenyse. Miego fazių trukmės pažeidimas lemia atminties, intelekto sumažėjimą. Dažnai kartojasi apnėjos švino į hipoksemija, kuris yra lydimas kraujagyslių spazmo atsižvelgiant į plaučių cirkuliavimo sistema, in plaučių arterijos spaudimo padidėjimas, veda į plaučių širdies ligos, arterinės hipertenzijos susidarymo didelis apskritimas, prisideda prie širdies ritmo sutrikimai, staigios mirties vystymosi.

Miego apnėjos sindromui endokrininės sistemos funkcinė būklė pasikeičia. Nustatytas somatotropino sekrecijos sumažėjimas (Grunstein ir kt., 1989), dėl kurio sumažėja augimo hormono lipolitinis poveikis, todėl padidėja pacientų kūno svoris. Kartu su tuo padidėja naktinis sekrecija katecholaminų (Tashiro ir kt., 1989), atriopeptidų. Ehlenz ir kt. (1991) nustatė, kad padidėja endotelino gamyba - stiprus vazokonstrikcinis faktorius pacientams su miego apnėjos sindromu. Šie pokyčiai prisideda prie hipertenzijos vystymosi.

Pacientams, kuriems yra miego apnėjos sindromas, žymiai sumažėja testosterono sekrecija, dėl kurios vyrų seksualinis silpnumas vystosi.

Naktinio apnėjos simptomai

Pacientams, sergantiems nakties apnėja, yra labai būdingų skundų, dėl kurių lengva įtarti šią ligą:

 • po ramybės pojūčio jausmo trūkumas, ryto nuovargio ir silpnumo pojūtis po atsibundimo;
 • nuolatinis nuovargis ir mieguistumas per visą dieną;
 • padidėjęs polinkis užmigti darbo metu, važiuojant automobiliu (pacientams, kurie kenčia nuo naktinio apnėjos, 2-3 kartus dažniau pateks į avarijas nei kiti vairuotojai);
 • ryto galvos skausmas ir dienos pablogėjimas, kaklo, kaklo skausmas;
 • padidėjęs dirglumas, emocinis labilumas, sumažėjusi atmintis;
 • nemalonūs pojūčiai nenustatyto pobūdžio kojose, kartais suvokiami kaip skausmo jausmas raumenyse, kauluose, ypač naktį (neramių kojų sindromas);
 • sumažėjęs seksualinis potraukis, seksualinis silpnumas;
 • tipiniai "Nakties Skundai", - sunkus knarkimas, miego metu padidėjo motorinis aktyvumas, dantų šlifavimo (Dantų griežimas), kalbėti savo miego, miego naktį su dažnai kartojasi prabudimų, kai kuriems pacientams gali būti naktinė enurezė (lovą). Reikėtų pažymėti, kad knarkimas yra - viena iš pirmaujančių simptomų miego obstrukgivnyh apnėja - knarkimas skiriasi nuo banalios jų dažnumą, taip pat atsiradimo, po laikotarpiais sunkiųjų knarkimo begarsis apnėja etapais.

Tikslas tyrimas pacientams, sergantiems hipertenzija gali būti nustatė (pagal Fletcher, 1985 50% pacientų), jos genezės nėra visiškai žinomas. Tikimasi, kad deguonies įtampos audinių ir organų sumažėjimas skatina arterinės ir veninės kraujagyslės chemoreceptors, sukelia iš jutimo sužadinimo poveikis centrinei autonominių neuronų stiprinimą, kuris padidina apie vazokonstriktorius simpatinių nervų poveikį arterijų ir arteriolių (PA Zelveyan et al., 1997 ) A. Zilberio (1994) pabrėžia, kad padidėjo intrakranijinis spaudimas svarbą pacientams, sergantiems miego apnėjos sindromas hipertenzijos vystymąsi. Ji taip pat turi naktinio padidėjusiu katecholaminų ir padidėjusio endotelinu gamyba vazokonstriktoriumi veiklos vertę. Jis taip pat yra neigiamas poveikis hipoksemija jukstaglomerulinio aparato inkstų būklę pacientams, sergantiems miego apnėja.

Naktinio apnėjos progresavimas dažnai lydimas širdies ritmo sutrikimų. Remiantis Ribieri bendraautoriaus duomenimis. (1987), yra šie aritmijos ir laidumo sutrikimų tipai:

 • sinusinė aritmija - 78-100% pacientų (daugelis tyrėjų mano, kad sinusinė aritmija yra mio apnėjos sindromo diagnozės nustatymo kriterijus);
 • sinusinė bradikardija su širdies susitraukimų dažniu iki 30-40 per minutę - 10-40% pacientų;
 • sinoaktyvi ir atrioventrikulinė blokada - 10-36 proc. Pacientų

Tachikardija, supraventrikulinė ir skilvelių priešlaikinių plaka per epizodų miego apnėja yra labiau paplitęs senyviems pacientams, kenčiantiems nuo, kaip taisyklė, ligos, širdies ir kraujagyslių sistemą. Daugelis pacientų, kuriems yra naktinis apnėja, sukelia miokardo infarktą, insultą ir apibūdina staigios mirties galimybę. Nakties apnėja sumažina pacientų gyvenimo trukmę.

Kai plaučių hipertenzija vystosi širdies auskultavimu, išgirsta tono II akcentas plaučių arterijoje.

Daugumoje naktinio miego apnėjos pacientų yra antsvoris, dažnai daugiau nei 120% idealo. Kai kuriems pacientams, turintiems nutukimą ir miego apnėjos sindromą, galima nustatyti Pickwicko sindromą, paprastai apibrėžiant obstrukcinės sindromo formą. Rapaport ir kt. (1986) cituoja šiuos Pickwick sindromo diagnostinius kriterijus:

 • dienos hipoksemija ir hiperkapija;
 • arterinė hipertenzija;
 • policitikemija;
 • plaučių širdis;
 • hipotalaminis nutukimas.

Labai nutukusiems žmonėms viena iš obstrukcinės miego apnėjos priežasčių yra kvėpavimo takų susiaurėjimas dėl "riebalų dangų" nusėdimo. Vyrų ir moterų kaklo dydžio padidėjimas yra svarbus miego apnėjos sindromo rizikos veiksnys. Pasak Davieso ir Stradlingo (1990), vyrai, kurių kaklo apskritimas yra 43 cm ir daugiau, o moterys - 40 cm ar daugiau, yra didžiausia rizika susirgti miego apnėja.

Naktinio miego apnėjos diagnozė

Klinikinei naktinės apnėjos diagnozei rekomenduojama naudoti VI Rovinskio metodą. Jis remiasi kontakto su paciento ir jų dalyvavimo nustatant, ar miego apnėja giminaičiais: tai paciento nario naktį šeimą su reguliariais valandas antrą vertus pagalba nustato miego apnėjos epizodų trukmė ir skaičiavimas apnėjos indeksas - iš apnėja epizodų skaičius 1 valandos miego.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Obstrukcinės nakties miego apnėjos simptomai

 • garsiai naktį garsėja
 • miego metu perėmus kvėpavimą ar kvėpavimo takus
 • pastebėtas pernelyg didelis dienos mieguistumas (ypač asmenims, vairuojantiems transporto priemonę)
 • Nelaimingi atsitikimai darbe arba kelių eismo įvykiai dėl dienos mieguistumo ar dienos nuovargio
 • individualūs paciento požymiai dėl nuovargio ar dienos nuovargio

Obstrukcinės nakties miego apnėjos žymekliai

 • kūno svorio padidėjimas, ypač reikšmingas (> 120% idealaus kūno svorio)
 • kaklo perimetras (apykaklės dydis):
  • vyrai> 43 cm
  • moterys> 40 cm
 • sisteminė arterinė hipertenzija
 • nazofaringo siaurėjimas
 • plaučių hipertenzija (retas žymeklis)
 • plaučių širdis (retas žymeklis)

Paprastai miego kvėpavimo sustabdymas taip pat gali būti stebimas sveikiems žmonėms, daugiausia REM fazės metu, tačiau jo trukmė neviršija 10 s, o apnėjos dažnis neviršija 5 per valandą (fiziologinė apnėja).

Patognominiu miego apnėja yra laikoma valstybė, kurioje apnėja trunkantis daugiau nei 10 sekundžių įvyksta mažiausiai 30 kartų per 7 valandų miego ar miego apnėjos indeksas didesnis nei 5, ar kvėpavimo distreso indeksą (skaičius apneas ir hypopneas per valandą miego 1) yra didesnis nei 10.

Britų pulmonologijos draugija rekomenduoja diagnozuoti "miego apnėja", jei miego metu ne mažiau kaip 15 kartų per 1 valandą deguonies trūkumas yra daugiau kaip 4%, atsižvelgiant į paciento buvimą nemiegant įsotinimas deguonimi daugiau nei 90% (deguonies trūkumas - mažėja laipsnį prisotinimo kraujo deguonies dėl apnėjos).

Laboratoriniai duomenys

 1. Bendrieji kraujo ir šlapimo tyrimai paprastai paprastai be reikšmingų pokyčių. Asmenims, kuriems yra Pickviko sindromas, taip pat su reikšminga hipoksemija, gali pasireikšti simptominė eritrocitozė.
 2. Dujų sudėties kraujo tyrimas - deguonies dalinio slėgio sumažėjimas ir anglies dioksido padidėjimas.

Instrumentiniai tyrimai

 1. EKG - galimas vertikalios širdies elektrinės ašies padėtis (daugiausia asmenims, kurių kūno svoris yra didesnis arba plaučių emfizema) ir difuziniai pokyčiai, kai sumažėja T bangos amplitudė daugelyje vijų. Sunkios miego apnėjos sindromo formos - įvairūs širdies ritmo sutrikimai.
 2. Spirografija: gyvybinio pajėgumo sumažėjimas (nepastovus simptomas) dažniausiai stebimas pacientams, turintiems nutukimą, Pickwicko sindromą, emfizemą.
 3. Plaučių rentgeno tyrimas - specifinių pokyčių nėra, gali būti pastebėta plaučių emfizema, mažas diafragmos kupolas.
 4. Polisomnografiniai tyrimai (atliekami specializuotose tyrimų laboratorijose) atskleidžia miego fazių ir jų trukmės pažeidimus.

Naktinio miego apnėjos tyrimo programa

 1. Bendrieji kraujo tyrimai, šlapimo tyrimas.
 2. EKG.
 3. Spirografija.
 4. Kraujo dujų sudėties tyrimas.
 5. Konsultacijos su neurologu ir otolaringologu.
 6. Plaučių rentgeno tyrimas.
 7. Apnėjos epizodų skaičiaus skaičiavimas per 1 valandą nakties miego ir apnėjos trukmės (apnėjos indekso apibrėžimas).
 8. Specialiojo miego tyrimų laboratorijoje paciento tyrimas yra klasikinis polisomnografinis tyrimas, apimantis miego fazių tyrimą ir jų trukmę, kvėpavimo kontrolės, EKG, encefalogramos ir dujų sudėties kraujyje. Taip pat naudojama elektrokoulografija, nustatant oro srautą šalia burnos ir nosies su termistoriumi, nustatomos krūtinės ir priekinės pilvo sienos ekspozicijos kvėpavimo metu. Tuo pačiu metu tiriama deguonies ir anglies dioksido kraujyje įtampa bei kraujo hemoglobino prisotinimas.
 9. Stebėkite širdies ritmo, laidumo ir kraujo spaudimo kontrolę.

Ką reikia išnagrinėti?

Kokie testai reikalingi?

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.