^

Sveikata

Klausos sutrikimas

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 17.10.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Klausos sutrikimas yra žmogaus sugebėjimas sugerti ekologinius garsus iš dalies arba visiškai. Kai kurie gebėjimo suvokti ir suprasti garsus sumažėjimas vadinamas kurčiu, o bendras girdimumo praradimas yra kurtumas.

Klausos praradimas yra padalytas į neurozensorinį, laidžios ir sumaišytos. Kurtis, kaip kurtumas, yra įgimtas ir įgytas.

Garsai yra garso bangos, kurių dažnis ir amplitudė skiriasi. Dalinio pobūdžio klausos sutrikimai pasireiškia nesugebėjimu suvokti tam tikrus dažnius arba diferencijuoti žemos amplitudės garsus.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Klausos sutrikimo priežastys

Klausos praradimo priežastys yra skirtingos:

 1. Ūminio pobūdžio infekcinės ligos, kurias vaiko motina patyrė nėštumo metu, įskaitant gripą, raudonukę, epideminį parotitą. Padidėjęs kraujospūdis motinai gimdymo laikotarpiu taip pat gali pakenkti jo klausai.
 2. Nėščios motinos piktnaudžiavimas vaistiniais preparatais (ypač kilpos diuretikais, aminoglikozidais, streptomicinu, gentomicinu), alkoholiniais gėrimais ar narkotinėmis medžiagomis.
 3. Kitokio pobūdžio gimdos traumos ir skirtingos gimdymo deformacijos:
  • kūdikio svoris yra mažesnis nei pusantro kilogramo;
  • gimimai, prasidėję prieš trisdešimt antrą savaitę;
  • nepakankamas deguonis gimdymo metu arba ilgalaikis kvėpavimo sulaikymas po gimdymo;
  • žala kūdikiui mechaninio pobūdžio darbo metu.
 4. Paveldimas (genetinis) klausos sutrikimas.
 5. Infekcinės ligos, kurias vaikas buvo pernešęs ankstyvame amžiuje, būtent meningitas, encefalitas, tymai, raudonukės, kiaulytė, gripas ir kt.
 6. Tam tikros ligos, tarp kurių yra Ménière liga, otosklerozė, akustinė neuroma, Mobius sindromas, daugybė įgimtų artrogiozių, gali pakenkti ar prarasti klausą.
 7. Lėtinio uždegiminės ausies (vidurinės ausies uždegimo) procesų komplikacijos taip pat yra sutrikusi klausa.
 8. Pastovus triukšmo poveikis ilgą laiką gali sukelti klausos praradimą, ypač esant dideliam dažniui.
 9. Akustiniai sužalojimai, būtent buvimas staigiais šūviais ir sprogimais.
 10. Nelaimingų atsitikimų ir įvairių nelaimingų atsitikimų pasekmės gali būti klausos sutrikimas.
 11. Perkeliama chemoterapija taip pat gali sukelti klausos sumažėjimą.
 12. Amžiaus pokyčiai, dėl kurių sraigė ir centrinė klausos sistema yra jautrūs. Be to, šie procesai gali tęstis nepastebimai po trisdešimties metų.

trusted-source[5], [6], [7]

Įgytas klausos sutrikimas

Įgytos klausos sutrikimai yra klausos sutrikimai, kurie gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, priklausomai nuo šių veiksnių:

 • Užkrečiamųjų ligų, ty meningito, tymų, kiaulytės, pasekmės.
 • Lėtiniai užkrečiami procesai ausyse, kurie sukelia ne tik klausos sutrikimus, bet ir kai kuriais atvejais gyvybei pavojingas ligas, tokias kaip smegenų abscesai ar meningitas.
 • Vidurinis vidurinės ausies uždegimas, kuris sukelia vidurių ausų skysčių kaupimąsi.
 • Ototoksinių vaistų naudojimas terapiniais tikslais, būtent antibiotikais ir antimalariniais vaistais.
 • Yra galvos ar ausies sužalojimai.
 • Stiprus staigaus arba ilgalaikio pobūdžio triukšmo poveikis - sąveika su triukšminga įranga, garsi muzika ir kiti pernelyg garsūs garsai, taip pat šūviai ir sprogimai.
 • Sensorinių ląstelių degeneracija, atsirandanti dėl su amžiumi susijusių pokyčių.
 • Ausų akies buvimas, taip pat bet kokie svetimkūniai išoriniame garsiniame kanale. Tokios su klausymu susijusios problemos yra lengvai pašalinamos, valant garsinį kanalą iš tokių medžiagų.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Klausos sutrikimas ausies uždegimas

Otitas yra įvairių ausies uždegiminė liga, kurią lydi karščiavimas, apsinuodijimas ir stiprus skausmas. Kai kuriais atvejais otitas sukelia nuolatinį ar laikiną klausos pažeidimą.

Vidurinė ausis iš lėtinės formos otitas yra pagrindinė vaikų klausos problemų priežastis.

Otitas vaikams ir suaugusiesiems kartais pridedamas prie išorinės ir vidurinės ausų audinių pažeidimų. Su išorine utido infekcija pasireiškia per smulkius odos pažeidimus, kurie susidaro po pažeidimo audinio išorinės ausies lukštui. Tokie pokyčiai atsiranda dėl mechaninių deformacijų, taip pat dėl cheminių ir šiluminių nudegimų. Tokiu atveju ligos sukėlėjai yra stafilokokai ir streptokokai, taip pat Pseudomonas aeruginosa, Proteus ir kt. Tuo pačiu metu kai kurios ligos, įskaitant cukrinį diabetą, podagra, hipovitaminozė ir kiti medžiagų apykaitos sutrikimai, gali būti veiksniai, kurie provokuoja išorinį ausį.

Vidurinis aito yra sukeltos užkrečiamosios nasopharynx ligos, kuriose patologiniai mikroorganizmai patenka į vidurinės ausies ertmę, naudojant garsinį vamzdelį. Jie apima gripo virusus, paragripo, adenoviruso, ir rinovirusinės, respiracinis sincitinis virusas, ir bakterijos pnevmomokka, koloretalių streptokokų, Moraxella ir Haemophilus influenzae. Maži vaikai yra ypač linkę į vidurinės ausies uždegimą, nes audinio vamzdelis yra trumpesnis ir platesnis. Uždegimas vidurinės ausies vidurinės ausies vidurinėje ausyje taip pat gali prasiskverbti išorėje dėl mechaninių sužalojimų ir bambuko baritramos. Sukelkite ligos atsiradimą ir lėtines nasopharynx infekcijas, ty lėtinį tonzilitą, sinusitą ir adenoidinę ligą.

Išorinio ausies uždegimo metu uždegiminis procesas pirmiausia prasideda paviršiniuose auskarų sluoksniuose, o tada jis gali išsivystyti aplinkiniuose audiniuose ir bambovoje.

Vidurinės ausies vidutinio ausies uždegimo metu gleivinė pradeda uždegti ir gaminti eksudatą (tam tikrą skystį, išsiskiriantį audinių uždegimo metu). Exudatas gali turėti serozinę formą, kuri būdinga virusinėms infekcijoms arba gleivinei formai, kurią sukelia bakterinis pobūdis. Skysčio susikaupimas vidurinėje ausies pradžioje išsikiša bumbuliuką į išorę ir tam tikrais atvejais veda prie jo plyšimo. Visi aukščiau paminėti vidurinės ausies uždegimo požymiai yra skirtingo amžiaus žmonių klausos sutrikimų priežastis.

Sunkus uždegimas sukelia silpną garsinių kaulkelio judesį, dėl kurio sumažėja garso bangų suvokimas ir yra klausos pažeidimas.

Otitas, kurie undertreated ir jų nuolatiniai atkryčiai sukelti randus į vidurinės ausies audiniuose, dėl kurių atsiranda kuri priklauso nuo klausos klausomieji kauliukai ir Membraninis membrana elastingumo mobilumo sumažėjimas. Tai sukelia įvairių amžiaus grupių žmones kurtumą. Uždegiminiai procesai, kurie yra ilgalaikio pobūdžio, gali prasiskverbti į vidinę ausį ir paveikti garsinius receptorius. Tokie deformacijos sukelia kurtumo atsiradimą pacientui.

Klausos praradimo simptomai

Klausos sutrikimas, įgijęs didžiulę reikšmę, staiga nepaaiškėja. Žinoma, taip atsitinka, kad pacientas staiga praranda klausą, jis praeina keletą valandų. Paprastai klausos simptomai išryškėja keletą ar daugelį metų. Šiuo atveju pirmieji klausos praradimo požymiai yra beveik nematomi, o simptomai skiriasi skirtingų kategorijų žmonėms.

Pagrindiniai klausos praradimo simptomai yra:

 1. Padidėjusi paciento užklausa pakartoti žodį, kurį sako pokalbio dalyvis.
 2. Padidinkite kompiuterio, televizoriaus ar radijo garsumą virš normalaus tūrio.
 3. Yra jausmas, kad visi aplinkiniai žmonės kalba nesuprantamai ir neaiškiai.
 4. Buvo jausmas, kad kai kuriuos balsus sunkiau suprasti, ypač aukšti - moteriški ir vaikiški.
 5. Nuolatinė klausos įtampa pokalbio metu ir padidėjęs nuovargis nuo pokalbio su kitais žmonėmis.
 6. Lankymasis žmonių susitikimuose ir kiti kolektyviniai renginiai. Tai taip pat taikoma ir kitiems socialiniams įvykiams, kurie anksčiau buvo teigiami.

Klausos sutrikimo simptomai vaikystėje yra šie:

 • Atsakymo į išorinius triukšmus nebuvimas tiek įprastoje būsenoje, tiek vykdant bet kokią veiklą - žaidimą, piešimą ir kt.
 • Nepakankamas atsakymas į garsų staigų triukšmą miego metu, kai yra pabudimas ir ramybės miego tęsinys.
 • Neįmanoma nustatyti garso šaltinio.
 • Garsų imitacijos stygius.
 • Dažnos ausies infekcijos ir uždegimas.
 • Matėme supančių aplinkinių žmonių kalbos problemų.
 • Ar kalbos raida ar neatitikimas kalbos vystymosi amžiaus parametrų lygyje vėluoja.
 • Atsisakyti iš bendraamžių dalyvaudami grupės žaidimuose.

Įgimtas klausos praradimas

Įgimtos klausos sutrikimai yra tokie klausos sistemos sutrikimai, kurie yra susiję su klausos praradimu ar klausos praradimu, atsirandančiais vaiko gimimo metu arba netrukus po gimimo.

Įgimtų klausos sutrikimų priežastys yra:

 1. Paveldimos genetiniai veiksniai.
 2. Nepavojingos genetinės savybės.
 3. Komplikacijos nėštumo metu, kurias sukelia sifilis, raudonukės, kiaulytė ir kitos motinos.
 4. Jauno vaiko gimimo svoris mažesnis nei pusantro kilogramo.
 5. Gauta asfikcija gimimo procese, tai yra stiprus deguonies trūkumas.
 6. Ototoksinių vaistų, ty aminoglikozidų, diuretikų, antimalarinių vaistų, citotoksinių vaistų, vartojimas nėštumo metu.
 7. Naujagimiui atidėtas kūdikis yra sunki gelta, kuri gali pakenkti vaiko garsiniam nervui.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Genetinis klausos sutrikimas

Genetinis klausos sutrikimas gali suskaidyti į dvi kategorijas:

 • nesindrominė (izoliuota),
 • sindromas.

Nonsindrominiai sutrikimai apima klausos praradimą, kuris neturi jokių kitų paliktų paveldimų simptomų. Tokie klausos sutrikimai atsiranda septyniasdešimt procentų atvejų, susijusių su kurtimi dėl paveldėjimo.

Sindrominių klausos sutrikimų priežastis yra klausos sumažėjimas kartu su kitais veiksniais, pavyzdžiui, kitų organų ir sistemų ligomis. Sindrominiai anomalijos atsiranda trisdešimt kurčiųjų dėl paveldimumo atvejų. Medicinos praktikoje yra daugiau kaip keturi šimtai skirtingų sindromų, viena iš jų yra kurtumas. Tokie sindromai apima:

 • Userio sindromas - tuo pačiu metu trikdoma garso ir vaizdo sistemas,
 • Pendredo sindromas - kai kurtumas yra susijęs su skydliaukės hiperplazija,
 • Gervell-Lange-Nilsson sindromas sukelia kurtumo ir širdies aritmijos derinį su didesniu QT intervalo atsiradimu,
 • Waardenburgo sindromas - apibūdina garsinės sistemos pažeidimą kartu su pigmentacijos atsiradimu.

Jei atsižvelgiame į klausos disfunkcijos paveldėjimo tipą, tuomet jie gali būti suskirstyti į tokius tipus:

 1. Autosomaliai recesyviniai, kurie apima septyniasdešimt aštuoni procentai atvejų.
 2. Dominuojanti autosomala, kuri apima dvidešimt procentų atvejų.
 3. Su X susijusi, kuri apima vieną procentą atvejų.
 4. Mitochondrijų, kuris apima vieną procentą atvejų.

Šiuolaikinėje medicinoje buvo nustatyta daugiau nei šimtas genų, kurie, mutavus, yra atsakingi už klausos sutrikimą. Kiekviena žmonių populiacija turi savo specifines mutacijas, kurios skiriasi nuo kitų gyventojų. Tačiau galima tiksliai konstatuoti, kad beveik trečdalis genetinių klausos sutrikimų atvejų tokios neigiamos transformacijos priežastis yra konnexino 26 (GJB2) geno mutacija. Europos rasės yra labiausiai jautrios 35 delG genų mutacijai.

Klausos sutrikimas pagyvenusiems žmonėms

Dauguma įgytų klausos sutrikimų yra senyvo amžiaus ar senesni. Senyvo amžiaus žmonių klausos sutrikimas yra susijęs su su amžiumi susijusiais pokyčiais, kurie sukelia degeneracines permainas klausos organuose. Klausos pokyčiai dėl amžiaus yra susiję su visomis garsinės sistemos dalimis, pradedant nuo auskarų ir baigiant garsinio analizatoriaus zona smegenų žievėje.

Pagyvenusių žmonių kurtis yra sudėtingas ir sudėtingas procesas, kurį rūpestingai prižiūri specialistai. Pagyvenusių žmonių klausos praradimas vadinamas terminu "presbiakusis" ir suskirstytas į du tipus:

 • laidžios
 • sensorineuralinis.

Senyvo klausos praradimo laidumas atsiranda dėl degeneracinio pobūdžio pokyčių vidurinėje ausyse, taip pat dėl kaukolės audinių elastingumo sumažėjimo.

Senelio klausos praradimo jausminis-neuroninis pobūdis turi keturias porūšis, kurias sukelia įvairios priežastys:

 • sensorinis - sukeltas kortikos organo plaukų ląstelių atrofija,
 • nervinis - susijęs su spiralinės ganglijos nervų ląstelių skaičiaus sumažėjimu,
 • medžiagų apykaitos - dėl atrofinių kraujagyslių pokyčių, silpnėjančių metabolizmo procesų į kochleją,
 • Mechaninis - susijęs su atviromis periferinėmis atšvaistėmis.

Kai kurie ekspertai laikosi kitokios senyvo klausos praradimo klasifikacijos. Apibūdinami trijų tipų klausos sutrikimai, susiję su amžiumi:

 • Presbyacusis yra kurtumas, kurį sukelia genetiniai ir fiziologiniai veiksniai,
 • sotsiokusiya - kurtumas, kurį sukelia išoriniai veiksniai, skatinantys stiprų audinio sistemos organų nusidėvėjimą,
 • profesionalus triukšmo klausos sutrikimas - klausos sutrikimas, kuris atsiranda esant stipriam pramoniniam triukšmui asmens darbo vietoje.

Vaikų, turinčių klausos sutrikimų, savybės

Kalbant apie vaikus, psichofiziologiniai ir komunikaciniai pokyčiai labai skiriasi. Šių vaikų, turinčių klausos sutrikimų, savybės neleidžia jiems vystytis tuo pačiu greičiu kaip bendraamžiai, taip pat sukelia problemų įgijant žinių, įgūdžių ir įgūdžių.

Klausos sutrikimas vaikams gerokai sumažina kalbos ir žodinio mąstymo kokybę. Tuo pat metu kognityviniai procesai ir pažintinė veikla taip pat patiria tobulinimą ir vystymąsi.

Vaikams su klausos sutrikimu gali būti kitų pažeidimų, būtent:

 1. Problemos su vestibulinio aparato veikimu.
 2. Įvairūs vizualiniai defektai.
 3. Smegenų disfunkcija yra minimali, todėl slopinama bendra psichikos raida.
 4. Didelis smegenų pažeidimas, sukeliantis oligofreniją.
 5. Smegenų sistemų defektai, dėl kurių kyla smegenų paralyžius ir kiti judėjimo sutrikimai.
 6. Smegenų klausos ir kalbos zonų veikimo sutrikimai.
 7. Centrinės nervų sistemos ir viso kūno ligos, kurios sukelia sunkias psichines ligas - šizofrenija, manijos ir depresijos psichozė ir kt.
 8. Rimto laipsnio (širdies, inkstų, plaučių, virškinamojo trakto ir kt.) Vidinių organų ligos, kurios paprastai susilpnina vaiko organizmą.
 9. Rimtas socialinis ir pedagoginis neatsargumas.

Yra dviejų rūšių klausos sutrikimas ir vaikai, kurie priklauso nuo gebėjimo suvokti ir apdoroti garsus laipsnio.

 • klausos praradimas, kuris turi įtakos sunkiai išgydusiems vaikams,
 • kurtumas.

Su klausos praradimu, yra išsaugotas kalbos suvokimas, tačiau tik garsiai sakoma, aiškiai suformuluotas ir arti prie ausies. Nors, be abejo, šio vaiko galimybės bendrauti kalboje su kitais yra riboti. Kurtis yra skirtingas tuo, kad jis suvokia tam tikrus kalbos tonus, be galimybės suvokti ir atskirti pačią kalbą.

Įvairūs klausos sutrikimai vaikystėje švino slopinimas ir iškraipymas kalbos funkcijas. Bet tuo pačiu metu, mokslininkai atkreipė dėmesį į šiuos faktus, kurie, jei sunkus klausos praradimas atsiranda tada, kai vaikas yra įvaldęs skaitymo ir rašymo į gerą tiek įgūdžių, liga neturi sukelti defektus žodžio plėtrai. Nors šiuo atveju reiškė sutrikimų, susijusių su tarimo įvairovė.

Svarbiausi veiksniai, turintys įtakos kalbos vystymuisi, yra šie:

 • Klausos praradimo laipsnis - vaikai, turintys klausos sutrikimų, blogiau kalba apie tai, kaip jie girdi.
 • Patologinio klausos sutrikimo pradžios amžius - kuo anksčiau atsirado klausos defektai, tuo sunkiau trukdyti kalbai, priklausomai nuo kurtumo atsiradimo.
 • Vaiko vystymosi sąlygos ir teisingų psichologinio koregavimo priemonių buvimas - anksčiau taikomos specialios priemonės naudojamos teisingam kalbos kūrimui ir išsaugojimui, tuo didesnė jų veiksmingumas.
 • Vaikų bendrojo pobūdžio ir psichinės raidos fizinė raida - išsamesnė kalbos įvardija vaikai, turintys gerą fizinę raidą, gerą sveikatą ir normalią psichinę raidą. Vaikams su susilpnėjusia sveikata (pasyviais, neryškiais vaikais) ir psichiniais sutrikimais bus reikšmingi kalbos defektai.

trusted-source[18], [19], [20]

Klausos sutrikimų klasifikavimas

Klausos sutrikimas gali būti suskirstytas į keletą tipų:

 • Laidumas - atsiranda dėl bet kokios kokybės, kuri atsiranda išorinėje arba vidurinėje ausyse, blokada. Tokiu atveju garsas paprastai negali prasiskverbti į vidinę ausį.
 • Neuronai - yra dėl to, kad visiškai prarasta smegenų gebėjimas suvokti ir apdoroti elektrinius impulsus. Kai kuriais atvejais smegenys negali tinkamai iššifruoti gautų signalų. Šie sutrikimai apima "klausos disinhronizaciją" arba "neuropatiją".
 • Jautrūs - atsiranda, jei yra vidinės ausų plaukų ląstelių disfunkcijos. Dėl to sraigė paprastai negali rinkti garsų.
 • Sensoneural - kombinuoti sutrikimai, kai yra plaučių ląstelių disfunkcijos, taip pat dideli netikslumai smegenų signalų supratimo ir apdorojimo garso pobūdžio. Tokie pažeidimai yra patvarūs, nes beveik neįmanoma nustatyti, kaip sraigė ir smegenys dalyvauja klausos praradimo. Didžiausias teisingos diagnozės sunkumas pastebimas nagrinėjant mažus vaikus.
 • Mišrus - tai jutiklinių nervų ir laidžių sutrikimų sintezė. Su tokiu klausos praradimu paprastai negali būti perduodami garso signalai nuo išorinės ir vidurinės ausies iki vidinės ausies, taip pat yra vidinės ausies, smegenų zonų ir klausos sistemos nervinių dalių veikimo sutrikimų.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25]

Preobrazenskio klausos sutrikimo klasifikavimas

Šiuolaikinėje praktikoje yra keletas klausos sutrikimų klasifikacijų. Vienas iš populiariausių yra klausos sutrikimų klasifikacija profesoriaus BS Preobradzensko. Tai pagrįsta garsios garsiosios kalbos ir kalbos suvokimo lygiu, šnibždant. Garsiosios kalbos suvokimo tyrimas yra būtinas dėl to, kad jame yra šnabždesio kalbos elementai, būtent garsūs pasisavinėjimai ir nereikalaujamos žodžio dalys.

Pagal šią klasifikaciją yra keturi klausos sutrikimo laipsniai: lengvas, vidutinio sunkumo, reikšmingas ir sunkus. Lengvas laipsnis būdingas šnekamosios kalbos suvokimui nuo šešių iki aštuonių metrų atstumu ir šnibždėjo nuo trijų iki šešių metrų. Vidutinė klausos praradimo laipsnis diagnozuojamas, kai kalbama keturiasdešimt šešių metrų atstumu, o triukšmas yra nuo vieno iki trijų metrų. Didelį skausmo sutrikimų laipsnį lemia dviem ar keturiems metrams suprantama kalbinė kalba, o šnabždesio kalba - nuo auskaro iki vieno metro. Rimtas laipsnis klausos sutrikimai pabrėžė neperpratus šnekamosios kalbos atstumu nuo ausies iki dviejų metrų, ir pašnibždomis atveju - nuo supratimo visiškai trūksta atskirti esant pusę metro atstumu.

trusted-source[26], [27], [28]

Laidieji ir sensorineanginiai klausos sutrikimai

Laidieji klausos sutrikimai būdingi garsų laidumo pablogėjimui dėl išorinės arba vidurinės ausų defektų. Garso signalų įprastą laidumą užtikrina tik tinkamai veikianti garsinė mityba, bambuko membrana ir earbone. Bet kokių minėtų organų pažeidimų atvejais iš dalies sutrinka klausa, vadinama kurta. Su daliniu klausos praradimu yra tam tikras gebėjimo suvokti garso signalus pablogėjimas. Laidusis klausos praradimas leidžia atpažinti kalbą, jei asmuo gali jį išgirsti.

Laidieji klausos sutrikimai atsiranda dėl:

 • klausos kanalo nepertraukiamumas,
 • Vidurinės ausies struktūros ir veikimo anomalijos, būtent bambos ir (arba) ausų duobes.

Neurosensorinis klausos sutrikimas sukelia defektų funkcionavimo vidinės ausies (sraigė), arba pažeisti teisingą veikimą klausos nervo, ar sugebėjimo tam tikrų smegenų sričių suvokti ir procesas skamba stoka. Pirmuoju atveju yra nenormalus deformacija plaukų ląstelių, kurios yra, esančių Corti iš sraigė organo. Antroje ir trečioje atvejais neurosensorinis klausos atsiranda dėl VIII patologija kaukolės nervo ar smegenis, kuris yra atsakingas už klausos sistemą. Kai tai laikoma gana retas sugedimo tik klausos sritis smegenyse, kuris yra vadinamas centrinis klausos sutrikimas. Tokiu atveju pacientas gali girdėti, paprastai, bet ne tokios prastos kokybės garso, kad jis net negali suprasti kitų žodžius.

Garsinės sistemos sensoriniai sutrikimai gali sukelti įvairių laipsnių kurtumą - nuo mažo iki aukšto lygio, taip pat visiškai išgirsti. Ekspertai mano, kad juzinejorinis klausos praradimas dažniausiai yra susijęs su patologiniais kochlearinių plaukų ląstelių funkcionavimo pokyčiais. Tokie degeneraciniai pokyčiai gali būti tiek įgimtos, tiek įgimtos. Su įgytais pokyčiais juos gali sukelti užkrečiamos ausų ligos, triukšmo sužalojimai ar genetinė polinkis į anomalijų atsiradimą klausos sistemoje.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Foneminio klausymo pažeidimas

Foneminis klausymasis yra sugebėjimas atskirti kalbos fonemus, būtent, analizuoti ir sintezuoti juos, išreikštą supratimu kalbos, kuria kalbama tam tikra kalba, prasme. Fonai yra mažiausi vienetai, kuriuos sudaro bet kokia kalba; iš jų yra struktūriniai kalbos komponentai - morfemos, žodžiai, sakiniai.

Kalbant apie kalbos ir ne kalbos signalus, yra skirtumų klausos sistemos veikimui. Nežodinis klausymasis yra žmogaus sugebėjimas suvokti ir apdoroti neverbalinius garsus, būtent muzikinius tonus ir įvairius triukšmus. Kalbėjimo klausymasis yra žmogaus gebėjimas suvokti ir apdoroti žmogaus kalbos gimtąją ar kitas kalbas. Posėdyje kalbą išleido foneminis klausą, pagal kurį skirtingos fonemos ir garsai, kurie yra atsakingi už kalbos, kad asmuo analizuoti individualios kalbos garsus, skiemenis ir žodžius.

Vaikams ir suaugusiesiems kyla foneminio klausos pažeidimai. Vaikų fonemos klausos pažeidimo priežastys yra šios:

 1. Atskirų garsų akustinių vaizdų formavimosi nebuvimas, kai fonemai negali skirtis garso, o kai kalbant, kai kurie garsai keičiami kitiems. Suformacija nėra visiškai tinkama, nes ne visi skamba, ką vaikas gali ištarti.
 2. Kai kuriais atvejais vaikas gali suformuluoti visus garsus, tačiau tuo pačiu metu jis nežino, kaip atskirti, kokius garsus jis turi ištarti. Tokiu atveju tas pats žodis gali būti išreikštas vaiku skirtingais būdais, nes fonemai yra sumaišyti, vadinamieji fonemų maišymas arba garsų mainai.

Klausos sutrikimo atveju vaikas turi jutimo dislasiją, o tai reiškia, kad neįmanoma teisingai ištarti garsų. Yra trys dyslalia formos:

 • akustinės fonemos,
 • sąnarinė-foneminė
 • articulatory-fonetinis.

Akustinis-fonemų kalbos dyslalia išsiskiria dizaino broką su garsu, kurią sukelia nesugebėjimas visiškai apdoroti kalbą fonemą pagalba dėl anomalijų jutimo vienetui kalbos suvokimo sistemą. Tuo pačiu metu, reikėtų pažymėti, kad nėra vaiko klausos sistemos pažeidimai, ty nėra klausos praradimas arba kurtumas.

Suaugusiųjų fonemos klausos pažeidimas yra dėl vietinių smegenų pažeidimų, būtent:

 • sensorinė laikina afazija
 • garso analizatoriaus branduolinės zonos jausminė afazija.

Švelniais juostinės laikinos aphazijos atvejais būdingas atskirų žodžių ar trumpų frazių supratimas, ypač tas, kurios naudojamos kasdien ir nurodo nuolatinį paciento dienos laiką. Šiuo atveju stebimas foneminis klausos sutrikimas.

Sunkiems jutimo aphazijos atvejams būdingas visiškas nesąmoningo kalbos supratimas sergančio žmogaus, žodžiai nebejaučia jam reikšmės ir tampa nesusipratimų triukšmo deriniu.

Sensorinė afazija, išreikšta garso analizatoriaus branduolinės zonos nugalėjimu, ne tik sukelia foneminio klausos pažeidimą, bet ir rimtą kalbos sutrikimą. Dėl to neįmanoma atskirti žodinės kalbos garsų, ty suprasti ausų kalbą, taip pat kitas kalbos formas. Tokie pacientai neturi aktyvios spontaniškos kalbos, sunku pakartoti žodžius, kuriuos jie išgirdo, diktavimo ir skaitymo laiškas yra sulaužytas. Galima daryti išvadą, kad dėl foneminio klausymo pažeidimo visa kalbos sistema yra patologiškai transformuota. Šiems pacientams išsaugoma muzikos ausis, kaip ir sąmokslas.

Laidingas klausos sutrikimas

Laidieji klausos sutrikimai atsirado dėl to, kad negalima atlikti jo normaliomis formomis per klausos kanalą dėl sutrikimų išorinėje ir vidurinėje ausyse. Kontroliuojančio klausos praradimo ypatumai aprašyti ankstesniuose skyriuose.

trusted-source[33], [34], [35]

Su kuo susisiekti?

Klausos praradimo diagnozė

Klausos sutrikimų diagnozę atlieka įvairūs specialistai - audiologai, audiologai, otorinolaringologai.

Klausos tikrinimo procedūra yra tokia:

 • Visų pirma pacientui konsultuojamas klausos gydytojas. Gydytojas atlieka otoskopiją, tai yra išorinės ausijos tyrimas kartu su širdies membrana. Šio tyrimo tikslas - nustatyti ar atmesti ausies kanalo ir šonkaulių membranos mechaninius pažeidimus, taip pat ausų patologines sąlygas. Ši procedūra trunka daug laiko, be to, ji yra visiškai neskausminga.

Egzaminas yra labai svarbus paciento skundai, kurie gali apibūdinti įvairius klausos sutrikimo simptomus: būtent žodžio neskaitymas pasireiškiant bendraujant su kitais žmonėmis, skambėjimas ausimis ir kt.

 • Atlikite toninę audiometriją, kurioje reikia atpažinti skirtingus garsus, kurie skiriasi dažnumu ir garsumu. Atlikus tyrimą atsiranda toninė audiogramė, kuri yra tik tam tikram asmeniui būdingas klausos suvokimo požymis.
 • Kartais būtina atlikti kalbos audiometriją, kurioje nustatomas žodžių procentas, kurį žmogus gali matyti kitokiu garsiu jų ištarimu.

Tonalinė ir kalbos audiometrija reiškia subjektyvius diagnozavimo metodus. Taip pat yra objektyvių diagnostikos metodų, kurie apima:

 • Impedansometrija arba timpanometrija, leidžianti diagnozuoti vidurinės ausies sutrikimus. Šis metodas leidžia jums nustatyti tamsos membranos mobilumo lygį, taip pat patvirtinti ar paneigti patologinius procesus vidurinėje ausyje.
 • Otoacoustic emisijos registracija įvertina plaukų ląstelių būklę, padedančią nustatyti vidinės ausrelės kokybę.
 • Iššauktų elektrinių potencialų registracija nustato klausos nervų ar smegenų zonų, atsakingų už klausymą, žalą ar jos neveikimą. Tuo pačiu metu, smegenų elektrinės veiklos pokyčiai įrašomi į perduotus garso signalus.

Objektyvūs metodai yra naudingi suaugusiems, bet kokio amžiaus vaikams, įskaitant naujagimius.

trusted-source[36], [37], [38], [39]

Klausos sutrikimo gydymas

Gydymas klausos praradimui atliekamas naudojant šiuos metodus:

 1. Vaistų skyrimas.
 2. Tam tikrų kalbos ir kalbos terapijos metodų naudojimas.
 3. Nuolatiniai klausos ir kalbos vystymosi pratybos.
 4. Klausos aparatų naudojimas.
 5. Psichoneurologo rekomendacijų naudojimas psichikos stabilizavimui ir vaiko emocinei sferai.

Logopedijos darbas klausos sutrikimo atveju

Logopedijos darbas klausos sutrikimo atveju yra labai svarbus, nes klausos sutrikimu sergantiems vaikams stebimi klausos sutrikimai, susiję su tarimu. Logopedai organizuoja pamokas taip, kad pagerintų vaiko išraišką ir pasiektų natūralų žodžių ir frazių išraišką. Tuo pat metu įvairūs bendrojo pobūdžio kalbos terapijos metodai yra naudojami ir specialiai parinkti, atsižvelgiant į individualias vaiko charakteristikas.

LFK klausos sutrikimo atveju

Yra keletas pratimų, kurie naudojami klausos kanalo patologijai, siekiant pagerinti jo funkcionavimą. Tai apima specialius kvėpavimo pratimus, taip pat liežuvį, žandikaulius, lūpas, šypseną ir skruostų įtempimą.

Norėdami pagerinti klausos klausą kurtiesiems vaikams, naudojami specialūs pratimai, kuriuose mokoma garsų suvokimo kokybė.

Foneminių klausos sutrikimų gydymas

Foneminio klausos pažeidimas vaikams yra vykdomas sudėtingai:

 • Naudojami specialūs kalbos terapijos pratimai, kurie ugdo kalbos supratimo ir kalbos kokybę vaikams.
 • Parodytas specialus logopedinis masažas, kurį atlieka sąnarių raumenys. Toks masažas atliekamas specialių zondų pagalba ir normalizuoja raumenų toną, norint teisingai išreikšti garsus.
 • Microcurrent refleksoterapiją - aktyvuoja balso plotas smegenų žievės, kuri yra atsakinga už supratimą kalbos, gebėjimas tinkamai struktūruoti pasiūlymus dėl žodyno, geros dikcijos plėtros ir noras bendravimo kontaktą.
 • Specialūs logaritminiai pratimai naudojami grupėms ir individualiai.
 • Parodyta bendra muzikinė raida, apimanti dainavimą, ritminio ritmo mokymą, muzikos žaidimus ir muzikos instrumentų mokymąsi.

Vaikų, kurių klausos sutrikimas, kėlimas

Vaikų, turinčių klausos netekimą, auklėjimą atlieka tėvai, kaip vaiko reabilitaciją. Didžiulė svarba formuojant teisingus psichinius ir kitus procesus, taip pat vaiko asmenybė turi pirmuosius trejus savo gyvenimo metus. Kadangi šiuo metu kūdikiai paprastai praleidžia laiką su savo tėvais, teisingas suaugusiųjų elgesys yra labai svarbus vaiko vystymosi defektų koregavimui.

Akivaizdu, kad šiuo atveju tėvų susirūpinimas dėl kūdikio reikalauja daug laiko ir pastangų. Tačiau reikia pastebėti, kad dažnai yra atvejų, kai klausos sutrikimų turinčio vaiko tėvai galėjo atlikti kūdikio reabilitaciją prižiūrint patyrusiam surdopedagogistui.

Vaikui su klausos sutrikimu svarbu turėti tiesioginį ryšį su tėvais, taip pat bendroms veikloms. Kalbėjimo signalų garsumas bendravimo metu turėtų būti pakankamas, kad vaikas galėtų suprasti kalbos kalbą. Be to, svarbus yra pastovus ir intensyvus garsinis mokymas, kuris yra reabilitacijos proceso pagrindas. Reikėtų pažymėti, kad klausos sutrikęs vaikas turėtų turėti galimybę bendrauti ne tik su savo tėvais, bet ir su kitais įprastais klausos bei normaliai kalbančiais žmonėmis.

Tokių vaikų ugdymas turėtų vykti pagal rekomendacijas ir prižiūrint surdpsiologams bei surdopedagogams. Tokiu atveju tėvai turėtų taikyti korekcinius metodus, kuriuos rekomenduoja specialistai.

Vaikų su klausos sutrikimu mokymas

Vaikų, kurių klausos sutrikimas, mokymas turėtų būti atliekamas specialiose ikimokyklinėse ir mokyklinėse įstaigose. Šiose institucijose kompetentingi specialistai galės teikti teisingą koregavimo pagalbą, taip pat taikyti teisingus šių vaikų mokymo metodus. Masinėse mokyklose vaikui padės specialistai, dirbantys specialiose klasėse ar grupėms, organizuojamiems tokiems vaikams.

Vaikų, turinčių klausos netekimą, vaikų darželiuose vaikams atliekamas korekcinis darbas nuo pusantro iki dvejų metų. Dėmesys pedagoginiam poveikiui yra bendras vaiko vystymasis, būtent jo intelektinės, emocinės ir psichinės savybės. Tuo pačiu metu įtraukiamos visos sferos, kurias reikia ugdyti įprastuose, gerai išklausytuose vaikuose.

Mokymosi procesas su vaikais su klausos sutrikimu yra nukreiptas į puikų darbą, susijusį su kalbos raida, jo išraiškos komponentu, taip pat likusio klausymo ištaisymu ir žodinio ir kito mąstymo ugdymu. Švietimo procesas susideda iš individualių ir grupinių sesijų, chorinių recitacijų su muzika. Tuomet pamokos pridedamos kalbos raidai, kuriuose naudojami stiprintuvai ir klausos aparatai.

Raštingumas šiems vaikams prasideda nuo dviejų metų. Tuo pačiu metu darbas atliekamas tikslingai ir nuolat - vaikams mokoma skaityti ir rašyti naudojant spausdintus laiškus. Tokie mokymo metodai leidžia raštu kurti kalbos suvokimą visame lygyje, taip pat normalų kalbos reprodukcijos lygį (kaip sveikiems vaikams).

Vaikų, kurių klausos sutrikimas, reabilitacija

Pagrindinis uždavinys ir surdopsihologov surdopedagogs susijusius su vaikų, turinčių klausos praradimą, yra jų kompensacinės pajėgumus ir naudoti duomenis už visą psichikos rezervus atskleidimas įveikti klausos ir gauti reikiamą išsilavinimą, visą socializaciją ir integraciją į profesinės veiklos proceso defektus.

Reabilitacijos darbas su vaikais su klausos praradimu turėtų būti atliekamas visiškai ir prasidės kuo anksčiau. Taip yra dėl to, kad nuo ankstyvojo ir ikimokyklinio amžiaus vaikai, kurie turi šias problemas, turi spragą tarp jų bendraamžių. Tai pasireiškia nepakankamai išsivystymo lygiu ir galimybe bendrauti su suaugusiaisiais. Taip pat galima pastebėti, kad vaikams, turintiems klausos sutrikimų, yra netinkamas individualios psichologinės patirties formavimas, taip pat slopinimas tam tikrų psichinių funkcijų išgyvenimui ir reikšmingi nukrypimai formuojant bendrą psichinę veiklą.

Siekiant sėkmingos vaikų su klausos sutrikimu atkūrimo, labai svarbu išsaugoti intelektą ir pažinimo sritį, taip pat kitas jutimo sistemas ir reguliavimo sistemas.

Pedagogikos fakultete yra stabilus požiūris į tai, kad kurčiųjų ir sunkiai girdimų vaikų reabilitacijos galimybės praktiškai neturi sienų. Tai nepriklauso nuo klausos sutrikimo sunkumo laipsnio, ankstyvo klausos sutrikimo diagnozavimo ir tos pačios pedagoginės ir psichologinės korekcijos. Svarbiausias reabilitacijos laikas - gimimo iki trejų metų amžius.

Pagrindinis koregavimo momentas yra kalbos raida, kuri padeda išvengti nukrypimų formuojant psichines funkcijas.

Kova su klausos sutrikimu

Žmonėms su klausos sutrikimu reikalinga tokia profesinė veikla, kur reikalingas minimalus bendravimas su kitais žmonėmis, priklausomybė nuo regėjimo, ne klausos, greito elgesio ir kalbos reakcijos trūksta.

Darbas žmonėms su klausos sutrikimu gali apimti šias profesijas:

 • Kompiuterio operatorius
 • Interneto dizaineris
 • Programuotojas
 • Technikos remonto paslaugų centrų specialistas
 • Pramoninių įrenginių įrangos techninės kontrolės specialistai
 • Buhalterė
 • Archyvaristas
 • Sandėlininkas
 • Švaresnis
 • Sargas

trusted-source[40], [41], [42]

Klausos sutrikimo prevencija

Sumažėjęs klausos praradimas daugiau nei pusėje atvejų gali sukelti klausos netekimą vaikui ar suaugusiesiems.

Prevencinės priemonės yra tokios:

 1. Imunizacijos priemonių prieš infekcines ligas, tarp jų tymų, raudonukės, kiaulytės ir meningito.
 2. Paauglių mergaičių ir reprodukcinio amžiaus moterų imunizacija nuo raudonukės prieš gimdymą.
 3. Diagnozavimo procedūrų su nėščiomis moterimis įgyvendinimas siekiant išvengti infekcijų infekcijos: sifilio ir kt.
 4. Atidžiai stebėti gydytoją, vartojančią ototoksinius vaistus; savarankiško šių vaistų vartojimo nepriimtinumas be specialisto paskyrimo.
 5. Atlikti ankstyvo klausos tyrimą naujagimiuose, kuriems gresia pavojus:
  • turintys kurlius artimus giminaičius,
  • gimęs labai mažo svorio,
  • paveikta asfiksija gimimo metu
  • kurie atsirado gelta ar meningitas pradžioje.
 6. Ankstyvas tyrimas leidžia tinkamai diagnozuoti ir laiku pradėti tinkamą gydymą.
 7. Ilgai trukusių stiprių triukšmo, tiek darbo vietoje, tiek namuose nutraukimas (arba bent jau sumažinimas). Profilaktinės priemonės darbe apima asmens apsaugos priemonių naudojimą, taip pat darbuotojų informuotumą ir ilgalaikio pernelyg didelio triukšmo riziką bei įstatymų ir taisyklių, skirtų daryti didelį triukšmo poveikį, kūrimą.
 8. Gali būti užkirstas kelias sunkiam klausos sutrikimui, taip pat jo nuostoliai dėl lėtinės vidurinės ausies vidurinės ausies uždegimo, naudojant laiku nustatomą diagnozę. Ankstyvieji ligos tyrimai leis mums laiku taikyti konservatyvius arba chirurginius gydymo metodus, kurie sutaupys paciento klausą.

Klausos pablogėjimo prognozė

Klausos praradimo prognozė priklauso nuo klausos sistemos pažeidimo laipsnio, paciento amžiaus ir gastų anomalijų aptikimo stadijos. Kuo ankstesni klausos sistemos anomalijos yra fiksuotos ir kuo jaunesnis paciento amžius, tuo geresnės numatomos atstatymo ar išlaikymo galimybės priimtinoje klausymosi organų darbo būsenoje. Esant silpniems klausos sutrikimo laipsniais, tai gali būti daug lengviau nei esant sunkiems sutrikimų laipsniui. Be to, genetiniai klausos sutrikimai yra praktiškai neįmanomi korekcija be specialaus įsikišimo ar tam tikrų klausos aparatų dėvėjimosi.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.