^
A
A
A

Ryšys tarp kataraktos ir demencijos

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

26 January 2022, 09:00

Vašingtono universiteto medicinos koledžo mokslininkai nustatė, kad žmonėms, kuriems buvo pašalinta katarakta, buvo mažesnė tikimybė susirgti demencija, nepaisant jos etiologijos. Jei žmogus ir toliau gyvena su drumstu lęšiuku, labai padidėja įgytos demencijos rizika.

Demencija yra labai dažnas sindromas, išsivystantis smegenų veiklos sutrikimų fone. Iki šiol patologija laikoma nepagydoma. Vienas iš nuolatinės progresuojančios demencijos atsiradimo veiksnių yra regėjimo funkcijos pažeidimas, ypač su amžiumi susijusi katarakta. Mokslininkai išsiaiškino, kad laiku atstačius regėjimą gerokai sumažėja vyresnio amžiaus žmonių demencijos rizika.

Tyrėjai atidžiai peržiūrėjo informaciją apie ankstyvą darbą suaugusių pacientų psichinių pokyčių tema. Ištirtos daugiau nei trijų tūkstančių 65 metų amžiaus pacientų, kuriems patvirtinta glaukomos ar lęšiuko drumstumo diagnozė, ligos istorijos. Kai buvo pradėtas tyrimo projektas, nė vienam tyrimo dalyviui nebuvo diagnozuota demencija.

Ilgalaikio stebėjimo metu daugiau nei aštuoni šimtai tiriamųjų susirgo įvairiomis demencijos formomis. Iš jų septyniems šimtams pacientų buvo diagnozuota Alzheimerio liga . Iš viso 45% visų tyrimo pacientų buvo atlikta kataraktos operacija.

Tolesni tyrimai parodė, kad žmonėms, kuriems buvo atlikta kataraktos operacija , rizika susirgti bet kokio tipo demencija sumažėjo maždaug 30% ir šis rodiklis išliko stabilus mažiausiai dešimt metų.

Koks tiksliai yra nustatyto ryšio tarp demencijos ir kataraktos mechanizmas, vis dar nežinoma. Manoma, kad ištaisius blogo regėjimo problemą, pacientų jutiminė veikla buvo geresnė, o tai pagerino ir išlaikė jų pažintinius gebėjimus. Pavyzdžiui, buvo nustatyta, kad operacijos, kurios nepagerino regėjimo (pvz., intervencijos nuo glaukomos), nepagerino demencijos rizikos balų.

Remiantis kita prielaida, po operacijos atkurtas mėlynos spalvų gamos suvokimas, kuris dažniausiai būna blokuojamas sergant katarakta. Šią gama, pasak mokslininkų, naudoja šviesai jautrios tinklainės ganglijų struktūros, reguliuojančios cirkadinį ritmą.

Chirurginės intervencijos prasmė yra tokia: gydytojas pašalina drumstą lęšį, o jo vietoje sumontuoja dirbtinį lęšį, kuris visiškai pakeičia natūralų organą. Dėl to pacientas atgauna visas regėjimo galimybes, kurios buvo prarastos dėl kataraktos.

Tolesni tyrimai turėtų būti skirti geriau suprasti ryšį tarp su amžiumi susijusių akies pokyčių ir smegenų funkcijos. Mokslininkai turi sukurti galimus prevencinius ir terapinius metodus, siekiant užkirsti kelią, sulėtinti ar sustabdyti su amžiumi susijusią demenciją.

Informacijos apie jamanetwork tyrimą šaltinis

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.