^
A
A
A

Fizinės bausmės keičia vaikų smegenis

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

17 June 2021, 09:00

Fizinės bausmės, net ir švelnios, turi tokį patį neigiamą poveikį vaikų smegenų vystymuisi kaip smurtinė prievarta. Tai patvirtina Harvardo universiteto mokslininkų atlikti tyrimai.

Šiuo metu yra daug skirtingų auklėjimo sistemų. Jėgos panaudojimas, nuo lengvo mušimo iki plakimo, laikomas viena seniausių bausmių už veiksmus. Moksliniu požiūriu toks „auklėjimas“ turi daugiausia neigiamą poveikį ir ilgainiui sukelia nepataisomų ir rimtų pasekmių vaikui.

Nepaisant to, kad Vaiko teisių konvencija yra uždrausta, suaugusieji fiziškai baudžia vaikus ir sukelia jiems skausmą bei diskomfortą. Remiantis statistika, tik JAV beveik kas antroje šeimoje periodiškai praktikuojamas tokio tipo „auklėjimas“. Visuomenė šiuo klausimu yra dviprasmiška: vieni išreiškia itin neigiamą nuomonę, o kiti nemato kitos išeities iš situacijos. Mokslininkai įsitikinę, kad kūno sužalojimai vaikui visada daro žalingą poveikį, net jei tai yra švelnios poveikio formos. Remiantis tyrimais, yra stiprus ryšys tarp fizinės prievartos ir nerimo ar depresijos, pažinimo problemų, psichikos sutrikimų vystymosi visą gyvenimą, net ir tolimais laikotarpiais. Neuromokslo lygmeniu buvo pranešta, kad fizinės bausmės vaikams yra tokios pat sunkios, kaip ir kraštutinės smurto formos.

Mokslininkai ištyrė informaciją apie kelis šimtus 3–11 metų amžiaus vaikų, gyvenusių šeimose, kurios nepraktikuoja sunkių smurto formų. Ekspertai visiems tirtiems vaikams atliko smegenų MRT tyrimą : procedūros metu vaikai buvo paprašyti pažvelgti į ekraną, kuriame demonstruoti žmonės su skirtingomis emocijų apraiškomis. Skaitytuvo pagalba mokslininkai užfiksavo vaikų smegenų veiklos ypatybes tuo metu, kai buvo reaguojama į tam tikrą aktorių veido išraišką. Vaikai, kuriems tėvai taikė fizinius ugdymo metodus, parodė didesnę reakciją į neigiamus vaizdus ekrane. Visų pirma pasireiškė padidėjęs šoninės ir vidurinės priekinės žievės aktyvumas, įskaitant nugaros priekinę cingulinę žievę, dorsomedialinę priekinę žievę, dvišalį priekinį polių ir kairįjį vidurinį priekinį žievę.

Gauta informacija rodo, kad fizinė bausmė gali nukreipti nervų sistemos reakcijas neigiama linkme, kaip ir sunkesnių prievartos formų atveju.

Ekspertai rekomenduoja atsisakyti tokių poveikio metodų, kad būtų išvengta neigiamo ir ilgalaikio poveikio vaikui. Psichologai pataria pliaukštelėjimą pakeisti pokalbiais, kurie moko kūdikį kontroliuoti ir valdyti savo elgesį.

Daugiau informacijos apie tyrimą rasite puslapyje

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.