^

Sveikata

Retikulocitai

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 20.11.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Retikuliocitai - jauni formos eritrocitų, turinčių grūdėta siūlinių medžiaga, aptinkamo specialiu supravitaliniu dėmes. Retikulocitų brendimo laikas yra 4-5 dienų nuo jų 3 dienas, jie brandus periferiniame kraujyje, ir tada tampa brandus eritrocitai.

Retikuliocitai yra "naujagimiai", nesubrendę eritrocitai. Retikuliocitai kilę iš svarbiausio organo, kur iš tiesų susidaro visos naujos kraujo kūnelių, kaulų čiulpų. Būtent dėl kamieninių ląstelių suskaidymo ir diferencijavimo atsiranda ir praeina visi eritrocitų brendimo etapai.

Naujagimiai eritrocitai turi trapų mikroskopinių kraujagyslių tinklą - retikulumą, iš kurio atsiranda jauno raudono lavono vardas. Kilus kaulų čiulpuose, retikulocitai brandina joje dar kelias dienas, o tada pereina į kraujagysles - periferinę. Ten jie taip pat brandina vieną ar dvi dienas, greitai "auga". Įdomu, kad prinokę raudonieji kraujo kūneliai palieka nedidelio kiekio retikulocitų apyvartą, ne daugiau kaip 2%. Taigi beveik per dieną raudonųjų kraujo kūnelių "šeima" papildo šviežiais naujais veršiais. Žmogaus kūnas suprojektuotas taip protingai, kad bando laikytis nuolatinio eritrocitų cirkuliacijos modelio. Kiekvieno eritrocito gyvenimas trunka ne ilgiau kaip 3 mėnesius, bet dėl nuolatinio dalinio atnaujinimo bendra sistema netenka. Senieji ir nusidėvėję raudonieji kraujo kūneliai yra naudojami limfinės sistemos, tiksliau - blužnies, o nauji - retikulocitai kas dvi dienas gimsta kaulų čiulpuose. Taip pat yra "dispečerio" rūšis šiame nuolatiniame tekėjime - inkstų išskiriamas hormonas, eritropoetinas. Tai yra tokia kontrolė:

Kai labai reikalingo deguonies kiekio kraujyje mažėja, inkstai išskiria eritropoetiną, kraujotaką pernešę į eritrocitų "gimdymo namuose" į pagrindinę sistemą - kaulų čiulpus. Eritropoetinas stimuliuoja retikulocitų inicijavimą. Jei hemopoetinis organas "pernelyg nudo" ir raudonųjų kraujo ląstelių yra per daug, eritropoetinas nustoja gaminamas iš karto po inkstų sistemos.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Koks yra "naujagimio" retikulocitų nustatymo analizės tikslas?

 • Pirma, tai labai svarbus kaulų čiulpų būklės rodiklis ir jo regeneravimo galimybės;
 • Antra, retikulocitai, o būtent jų skaičius, rodo terapinių priemonių veiksmingumą įvairiose anemijos formose;
 • Trečia, įvertinti ir patikrinti blužnies arba inkstų funkciją po transplantacijos.

Be to, analizė svarbi sporto varžyboms, kai dalyviai yra tikrinami dopingo vartojimui.

Pavyzdžiui, retikulocitai pradeda aktyviai išstumti brandesnius kolegas - eritrocitus, jų skaičius didėja. Tokia veikla gali rodyti teisingą anemijos gydymo strategiją arba, atvirkščiai, kraujo netekimą organizme, jei nebus gydoma. Be to, dėl visiškai suprantamų priežasčių nėščioms moterims padidėja "jaunų" raudonųjų kraujo kūnelių skaičius.

Sumažėjęs retikulocitų kiekis, taip pat jų išnykimas, rodo rimtą kraujo patologiją ir gydymo neefektyvumą. Kaulų čiulpus nesiderina su savo funkcijomis, jo būklė yra apibūdinama kaip priespauda.

Be to, retikulocitai yra pagrindinio kraujo kūnelio - kaulų čiulpų - greičio rodiklis.

Kaip apskaičiuojamas retikulocitų indeksas?

Siekiant tiksliai įvertinti anemijos laipsnį, jo sunkumo laipsnis apskaičiuoja retikulocitų indeksą pagal specialią formulę:

Retikulocitų procentas padauginamas iš hematokrito indekso. Tada rezultatas suskirstytas į skaičių 45 ir 1,85 produktą. 45 yra hematokrito normos lygis, o 1,85 - vidutinis laikotarpis, per kurį nauji retikulocitai patenka į kraują.

Kas gali reikšti, kai retikulocitai yra padidėję?

Padidėjęs retikulocitų kiekis medicinoje vadinamas retikulocitozė. Tai gali būti ligų ir problemų ženklas:

 • Ūminis kraujo netekimas;
 • Hemolizinis sindromas (hemolizinė anemija);
 • Aktyvus tiamino priklausomos anemijos gydymas;
 • Efektyvus geležies stokos anemijos gydymas;
 • Paroksizminė infekcija - maliarija;
 • Hipoksija.

Jei retikulocitai nuleisti, tai gali reikšti tokias ligas kaip:

 • Mielodisplazija ar aplazinė anemija;
 • Kaulų čiulpų hipoplazminė patologija yra hipoplazinė anemija;
 • Neefektyvus megaloblastinės (nuo B12 priklausomos) anemijos gydymas;
 • Autoimuninės patologijos;
 • Lėtinis alkoholizmas;
 • Inkstų patologija.

Jei gavote klinikinių kraujo tyrimų rezultatus ir nusprendėte jų savarankiškai juos interpretuoti, tuomet jūs galite tiesiog supainioti, blogiausiu atveju jūs patiriate tuščią pavojaus signalą. Todėl forma, kurioje retikulocitai ir kiti kraujo komponentai yra apibūdinami ir skaičiuojami, geriausia perduoti patikimoms profesionalo rankoms. Išsiaiškinti visas detales bus gydytojas, kuris atsiuntė jus į studiją, nes tai jo jam retikulocitai.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.