^

Sveikata

A
A
A

Aterosklerozė

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 27.11.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Aterosklerozė yra dažniausias patologijos variantas; jis yra rimtas, nes jis sukelia žalą vainikinių arterijų, smegenų kraujagyslių ir smegenų kraujagyslių nepakankamumui. Arteriosklerozė yra bendras terminas kelioms ligoms, kurios sukelia arterinės sienos sustorėjimą ir elastingumo praradimą. Netereratinės arteriosklerozės formos apima Menkeberg aterosklerozę ir arteriolosklerozę.

Aterosklerozė yra plokštelių (atterų) susidarymas intima vidutinių ir didelių arterijų. Plokštelėse yra lipidų, uždegiminių ląstelių, lygiųjų raumenų ląstelių ir jungiamojo audinio. Rizikos veiksniai yra dislipidemija, cukrinis diabetas, rūkymas, šeimos polinkis, sėsmingas gyvenimo būdas, nutukimas ir hipertenzija. Simptomai atsiranda, kai padidėja plokštelės dydis arba plyšimas, kuris sumažina ar sustabdo kraujotaką; apraiškos priklauso nuo paveiktos arterijos. Diagnozė nustatoma kliniškai ir patvirtinta angiografija, ultragarsu ar kitais vaizdavimo tyrimais. Gydymas apima rizikos veiksnių pašalinimą, tinkamą mitybą, fizinį aktyvumą ir antiagregatų skyrimą.

Aterosklerozė gali paveikti visas dideles ir vidutines arterijas, įskaitant vainikinių, miego ir smegenų arterijų, aortos ir jos šakų, ir arterijų galūnių. Ši liga yra pagrindinė sergamumo ir mirtingumo priežastis JAV ir daugelyje Vakarų šalių. Pastaraisiais metais, amžiaus konkrečių mirtingumas dėl aterosklerozės sumažėjo, tačiau 2001 aterosklerozės vainikinės arterijos ir smegenų kraujagyslių liga sukėlė daugiau nei 650,000 mirčių JAV (daugiau nei vėžio, ir beveik 6 kartus daugiau nei eismo įvykių). Aterosklerozė paplitimas sparčiai didėja besivystančiose šalyse, taip pat žmonių išsivysčiusiose šalyse gyvena ilgiau, sergamumas didės. Tikimasi, kad iki 2020 m. Aterosklerozė taps pagrindine mirties priežastimi pasaulyje.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Aterosklerozės priežastys

Simptomas aterosklerozė - aterosklerozinės plokštelės, kurioje yra lipidų (ląstelėje ir ekstraląstelinę cholesterolio ir fosfolipidus), uždegiminių ląstelių (pavyzdžiui, makrofagų, T ląstelės), lygiųjų raumenų ląstelių, jungiamojo audinio (pvz, kolageno, glikozaminoglikanai, elastiniai pluoštai), trombų ir kalcio druskų nuosėdas . Visi aterosklerozės stadijos - nuo susidarymo ir augimo apnašų komplikacijų - surasti uždegiminį atsaką į traumos. Manoma, kad pagrindinis vaidmuo endotelio pažeidimo.

Aterosklerozė daugiausia įtakos tam tikrose arterijose. Ne-Darcy arba turbulentinis kraujotaka (pvz, tose vietose, arterinio šakojimo medžio) endotelialnoi vyksta endotelio disfunkcijos ir slopina azoto oksido, kuris yra stiprus vazodilatatorius ir priešuždegiminio faktoriaus išsidėstymą. Tai cirkuliacija stimuliuoja endotelio ląstelių gaminti adhezijos molekulių, kad pritrauktų ir jungiasi uždegiminių ląstelių. Aterosklerozės rizikos veiksniai (pavyzdžiui, dislipidemijos, diabeto, rūkymas, hipertenzija), oksidacinis stresas veiksniai (pvz, superoksido radikalų), angiotenzino II ir sisteminė infekcija taip pat slopina azoto oksido išsiskyrimą ir skatinti adhezijos molekulių, Pro-uždegiminių citokinų, baltymų gemotaksisa ir kraujagysles sutraukiančio išsidėstymą medžiagos; tikslesni mechanizmai nėra žinomi. Rezultatas yra iš monocitų ir T-ląstelių, šių ląstelių judėjimas subendothelial vietą, ir nustatantis inicijavimą vietos kraujagyslių endotelio uždegiminio atsako įtvirtinimas. Monocitai į subendothelial ruožtu į makrofagus. Kraujo lipidų, ypač mažo tankio lipoproteinų (LDL) ir labai mažo tankio lipoproteinų (VLDL), taip pat jungiasi prie endotelio ląstelių ir oksiduotas subendothelial vietą. Oksiduoto lipidai ir transformuoti makrofagai yra transformuojami į lipidų užpildytas putų ląstelių, kurios yra tipiškas pradžioje aterosklerozinių pokyčių (vadinamieji riebalų juostelių pavidalo). Degradacija eritrocitų membranų, kuris atsiranda dėl plyšimo Vaša vasorum ir hemoragijos į apnašų, gali būti svarbus papildomas šaltinis lipidų per plokštelių.

Aterosklerozė. Priežastys ir rizikos veiksniai

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Aterosklerozės simptomai

Aterosklerozė pirmą kartą vystosi asimptomiškai, dažnai daugelį dešimtmečių. Ženklai pasirodo esant kliūtims kraujo tekėjimui. Praeinantys išemijos simptomų, (pvz, stabili krūtinės angina, trumpalaikių išemijos priepuolių, protarpinio kojų skausmo dėl) gali išsivystyti, kai stabilios plokštelės augti ir sumažinti arterinį liumeną daugiau nei 70%. Nestabilios krūtinės angina, miokardo infarkto, išeminio insulto arba kojų skausmas simptomai ramybės gali įvykti, kai nestabilios plokštelės plyšimo ir staigaus uždarymo svarbų arteriją, su trombozės ar embolijos prisijungimo. Aterosklerozė taip pat gali sukelti staigią mirtį be ankstesnės stabilios ar nestabilios krūtinės anginos.

Aterosklerozinis arterinės sienos pažeidimas gali sukelti aneurizmus ir arterijų sluoksniavimą, kuris pasireiškia skausmu, pulsuojančiais pojūčiais, pulso ar staigios mirties stoka.

Aterosklerozė. Simptomai ir diagnozė

Ką reikia išnagrinėti?

Aterosklerozės gydymas

Gydymas apima aktyvų rizikos faktorių pašalinimą siekiant užkirsti kelią naujų plokštelių formavimui ir sumažinti esamas. Naujausi tyrimai rodo, kad esama liga arba didelis širdies ir kraujagyslių ligos pavojus yra MTL koncentracija <70 mg / dL. Gyvenimo pokyčiai yra dieta, rūkymo nutraukimas ir reguliarus fizinis aktyvumas. Dažnai vaistai reikalingi dislipidemijai, AH ir cukriniam diabetui gydyti. Šie gyvenimo būdo pokyčiai ir vaistai tiesiogiai ar netiesiogiai pagerina endotelio funkciją, mažina uždegimą ir pagerina klinikinius rezultatus. Antiplanatai yra veiksmingi visiems pacientams.

Aterosklerozė. Gydymas

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.