^

Žmogaus embriono raida

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 20.11.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Norėdami suprasti žmogaus kūno struktūros individualius bruožus, būtina susipažinti su žmogaus kūno vystymusi gimdos laikotarpiu. Kiekvienas žmogus turi individualias išorinės išvaizdos ir vidinės struktūros ypatybes, kurių buvimą lemia du veiksniai. Visų pirma tai yra paveldimumas - savybės, paveldimos iš tėvų, taip pat išorės aplinkos, kurioje asmuo auga, vystosi, mokosi, dirba, įtaka.

Individualus vystymasis ar ontogenezės vystymasis vyksta visuose gyvenimo laikotarpiuose - nuo užgnozavimo iki mirties. Žmogaus ontogenezėje išskiriami du periodai: prieš gimdymą (gimdymas, gimdymas, gimtosios graikų natos) ir po gimimo (ne gimdas, po gimdymo). Prenataliniame laikotarpyje, nuo gimimo iki gimimo, embrionas (embrionas) yra motinos kūne. Per pirmąsias 8 savaites yra pagrindiniai organų, kūno dalių formavimo procesai. Šis periodas vadinamas embrioniniu, o žmogaus kūnas yra embrionas (embrionas). Nuo devintosios savaitės, kai pagrindiniai išoriniai žmogaus bruožai jau prasidėjo, organizmas vadinamas vaisiais, o laikotarpis yra vaisingas.

Po apvaisinimo (susiliejant spermos ir kiaušinių), kuris paprastai atsiranda Kiaušintakis, sulietų lytinių ląstelių sudaro vieną-vienaląsčių embrioną - Zygote turintys visas abiejų lytinių ląstelių savybes. Nuo šio momento prasideda naujo (dukterinio) organizmo vystymas.

Pirmoji embrionų vystymosi savaitė

Tai zigoto suskaidymo (padalijimo) laikotarpis į dukterines ląsteles. Per pirmąsias 3-4 dienas zigotas yra padalintas ir kartu kartu su kiaušintakių vamzdeliu link gimdos ertmės. Dėl zigoto suskaidymo susidaro daugiakampiai pūsleliai - blasliai su ertmėmis viduje (iš graikų blastos - dygsta). Šio burbulo sienelės susideda iš dviejų tipų ląstelių: didelių ir mažų. Iš išorinio sluoksnio, kuriame yra nedidelės šviesos ląstelės, formuojamos pūslelės sienos - trofoblastai. Vėliau trofoblastinės ląstelės sudaro išorinį embrioninių lukštų sluoksnį. Didesnės tamsiosios ląstelės (blastomerai) sudaro klasterį - embrionalą (embrioninį mazgelį, gemalo embrioną), kuris yra trofoblasto viduje. Iš šio ląstelių kaupimosi (embrioblasto) embrionas vystosi ir su ja besiribojančios ekstrageninės struktūros (išskyrus trofoblastą). Tarp paviršiaus sluoksnio (trofoblasto) ir embrioninio mazgelio kaupiasi nedidelis skysčio kiekis.

Iki 1 savaitę plėtrai (6-7 dienų nėštumo) embrionas yra įvesta pabaigoje (implantuoti) į gimdą pamušalas. Paviršiaus embrioninių ląstelių formavimo buteliukas - trofoblastų (nuo Graikijos trophe -. Mitybos, trophicus - Troficzny šėrimo) vschelyayut fermento dezintegravimo paviršinį sluoksnį gleivinės gimdos. Pastarasis jau buvo pasirengęs į jį įvežti embrioną. Iki ovuliacijos (kiaušidės izoliavimo iš kiaušidės) metu gimdos gleivinė tampa storesnė (iki 8 mm). Joje auga gimdos liaukos ir kraujagyslės. Trofoblastoje yra daug išaugimų - blauzdų, kurie padidina jo kontakto paviršių su gimdos gleivinės audiniais. Trofoblastas virsta maitinančia embriono apvalkale, vadinamu vulgariu apvalkalu arba choriu. Iš pradžių chorionas turi vilnius iš visų pusių, tuomet šie blauzdeliai saugomi tik šonuose, esančiose prie gimdos sienelės. Šiuo CVS ir gimdos gleivinės gretimą punkte išsivysto nauja organas - placentą (Placenta). Placenta yra organas, kuris prijungia motinos kūną prie embriono ir suteikia jo maitinimą.

Antroji embrionų vystymosi savaitė

Tai yra etapas, kai embrionolio ląstelės skirstomos į du sluoksnius (dvi plokšteles), iš kurių susidaro du burbuliukai. Nes išorinis sluoksnis ląstelių, esančių prie trofoblastų suformuota ektoblastichesky (vaisiaus) buteliuko pripildytas amniono. Embrioninio embriono mazgelio vidinis ląstelių sluoksnis formuoja endoblastinį (triušio) pūslelį. Embriono "kūnas" yra kur amniozine pūslelinė liečiasi su trynio sumuštu. Per šį laikotarpį, embriono yra dviejų sluoksnių skydas, susidedantis iš dviejų gemalo sluoksnius: (. Iš Graikijos Ontos - į) išorinis - ectoderm (. Iš Graikijos ektos - yra, derma - - odos) ir vidinio Endoderma. Ektodermas nukreipiamas į amniono pūslelę, o endodermas pritvirtintas prie vitelline pūslelinės. Šiame etape galima nustatyti embriono paviršių. Dorsalinis paviršius pritvirtintas prie amniono pūslelės, o ventralinis paviršius - prie trynio sostelio. Trofoblastų vaisiaus ertmė aplink ir suberiamos pūslelės trynys sruogos extraembryonic ląstelių mezenchima. Antrosios savaitės pabaigoje embriono ilgis yra tik 1,5 mm. Per šį laikotarpį embrioninis skumbris užpakalinėje (užuostinėje) dalyje sutraukia. Čia ateityje pradės vystytis ašiniai organai (akordas, nervinis vamzdelis).

Trečioji embrionų vystymosi savaitė 

Trijų sluoksnių atvartos formavimo laikotarpis. Ląstelės išorinis, ektoderminiuose, embriono skydas lapas yra perkeltų prie galinio jos pabaigoje, pagal kurią ritinio pailgos embriono ašies kryptimi. Šis ląstelių laidas vadinamas pagrindine grupe. Galvos (priekinėje) pirminės juostos dalyje ląstelės auga ir padaugėja greičiau, dėl to šiek tiek pakilimas - pirminis ryšys (Hanseno paketas). Pirminė juosta lemia embrionų kūno dvipusį simetriją, t. Y. Jo dešinė ir kairė pusė. Pirminio mazgo vieta nurodo kaukolės kūno galūnę (galvą).

Dėl greito pirminės juostos ir pirminio mazgo augimo, susidariusios ląstelės, sudarančios vidurius tarp ektopemos ir endodermo, vidurinis gemininis lapelis, mezodermas. Mezodermo ląstelės, esančios tarp scutellum scutellum, vadinamos intragastrine mezodromu ir išorine embrionine mezodromu, kuri migruoja už jos ribų.

Dalis mesodermo ląstelių pagrindiniame mazgelyje ypač aktyviai auga į priekį, formuojant galvos (akordo) procesą. Šis procesas prasiskverbia tarp išorinio ir vidinio lapų nuo galvos iki embriono galo ir sudaro korinio grandinę - nugaros smegenis (chordą). Galvos (galvos) embriono dalis auga greičiau nei uždegio dalis, kuri kartu su pirminio tuberkulio regionu atsitraukia atgal. Trečios savaitės pabaigoje, prieš išorinį embrioninį lapelį iš pirminio tuberkulio, išimama išilgai aktyviai augančių ląstelių juosta - nervinė plokštelė. Ši lėkštė greitai lenkia, formuodama išilginę vagą - nervinį griovelį. Kai griovelis tampa gilesnės, jo kraštai sustandėja, artėja ir suvienija vienas kitą, uždarant nervinę griovelę į nervinį vamzdelį. Ateityje visa nervų sistema vystysis iš nervinio vamzdelio. Ektodermas uždarytas per suformuotą nervinį vamzdelį ir praranda ryšį su juo.

Per tą patį laikotarpį, iš galinės dalies vidinio (endodermal) sudarymo embriono skydą extraembryonic mezenchima (vadinamasis vaisiaus kamieninių) patenka skaitmeninį išaugą - Šlapimo maišas, kad asmuo neturi atlikti tam tikras funkcijas. Atsižvelgiant į embrionų alantojo žinoma per amniono kojos į chorioninio Willy augti, virkštelės kraujyje (placentos) laivams. Kraujo indas su kraujagyslėmis, kuris jungia embrioną su ekstraembryninėmis membranomis (placenta), sudaro pilvo kamieną. Taigi, iki trečiosios savaitės pabaigos žmogaus embrionui būdingas trijų sluoksnių skydas. Iš išorinio embriono lapo regiono yra matomas nervinis vamzdelis, o gilesnio - nugaros smegenys. Egzistuoja ašiniai žmogaus embriono organai.

Ketvirta embrionų vystymosi savaitė

Tai laikotarpis, kai embrionas, pasireiškiantis trijų sluoksniu skalūnu, pradeda glostyti skersine ir išilgine kryptimi. Embrioninis žandikaulis tampa išgaubtas, o jo kraštai yra apriboti nuo amniono gilia vagyste. Embriono kūnas iš plokščio skydo virsta daugybe, o eksodermas apima visas vaisiaus kūnas.

Endodermas, kuris yra vaisiaus kūno viduje, koaguliuoja į vamzdelį ir sudaro embrioninį ateities žarnos užuominą. Siaura anga, per kurią embrioninė žarna bendrauja su trynio sumuštu, vėliau tampa bambos žiedu. Nuo endodermo susidaro epitelis ir virškinamojo trakto liaukos bei kvėpavimo takai. Iš ectoderm yra suformuota nervų sistemą, odos epidermį ir jų darinių, pamušalas iš burnos, išangės, tiesiosios žarnos, makštį. Dėl mezodermos atsirado vidaus organai (išskyrus endoderminius darinius), širdies ir kraujagyslių sistema, raumenų sistemos sistemos organai (kaulai, sąnariai, raumenys), iš tikrųjų oda.

Embrioninis (pirminis) žarnas iš pradžių uždaras priekyje ir už jo. Priekiniai ir galiniai galai embriono kūno atrodo Invagination ectoderm - burnos Fossa (būsimasis burnoje) ir analinis (analinis) fovea. Tarp ertmė pirminės žarnų ir burnos duobę turi dvigubą sluoksnį (ectoderm ir Endoderma) visą (burnos ertmės ir ryklės) plokštė (diafragmą) tarp žarnos ir išangės duobės - Kloakos (išangės) plokštės (diafragma) taip pat dvisluoksnės. Visą (burnos ertmės ir ryklės) membrana neramumai 4-asis savaitę vystymosi. Trečiąjį mėnesį prasiskverbia galinė (analinė) membrana.

Kaip lenkimo embriono kūne yra apsuptas turinio amnionas - amniono skysčio, kuris veikia kaip apsauginis aplinką apsaugoti nuo sugadinimo embriono, pirmiausia mechaninis (drebulys). Trijų kiaušinių maistas atpalaiduoja augimui, o antrąjį gimdos mėnesį jis atrodo mažas maišelis, o tada visiškai sumažėja. Pilvo stiebas pratęsiasi, tampa santykinai plonas, o vėliau gauna nabazės pavadinimą.

Ketvirtosios savaitės metu jos mezodermos diferencijavimas prasideda trečiosios embrionų vystymosi savaitės pabaigoje. Priekinė mezodermos dalis, esanti abiejose akordo pusėse, sudaro suporuotus protuberances - somites. Somites yra suskaidytos, t. Y. Yra suskirstyti į metameriškai esančias teritorijas. Todėl mezodermos nugarinė dalis vadinama segmentuota. Somitų segmentavimas vyksta palaipsniui į priekį ir atgal. 20-oje dienoje suformuota trečioji somitų pora, iki 30-osios dienos jie jau 30, o 35-oje - 43-44 poros. Brzuszny Mezoderma nėra suskirstyti į segmentus, tačiau su sąlyga, ant kiekvieno iš dviejų plokščių (ne segmentuotų Mezoderma) pusėje. Medial (vidaus organų) plokštė yra greta Endoderma (pirminės žarnyne) ir yra vadinamas splanhnoplevroy, šoninė (išorinis) - į embriono kūno sienos, į ectoderm, ir buvo pavadintas somatopleure. Nuo splanhno- ir somatopleure kurti epitelio apimančią serous membranas (mesothelium) ir plonų sluoksnių propria iš serozinės membranas ir podseroznaya pagrindu. Splanhnoplevry mezenchima yra taip pat dėl visų virškinimo vamzdžio sluoksnių, be to į epitelio ir liaukų, kuri yra suformuota iš Endoderma statybos. Endoderma sukelia stemplės liaukų, skrandžio, kepenų, kasos tulžies būdais liaukų audinio, liaukų ir epitelio kvėpavimo takus. Erdvė tarp plokščių unsegmented Mezoderma konvertuojamas į embrioną, kuris yra padalintas į pilvaplėvės, pleuros ir perinatalinio Sirdies ertmę ertmės.

Mezodermas tarp somitų ir splanchnoplevroi sienos formuoja nefrotoomas (segmentines kojas), iš kurių išsivysto pirminio inksto vamzdeliai. Iš mezodermos - sumišo prie nugaros - susidaro trys elementai. Ventromedinė somitų dalis - sklerotomas - eina į skeleto audinio konstrukciją, dėl kurios atsiranda ašies kaulai ir kremzliai - stuburo. Šoninis yra mitotomas, iš kurio vystosi išsivysčiusi skeleto raumenys. Dorsolateralinėje somito dalyje yra dermatomas, iš jo audinio yra suformuota odos jungiamoji audinio bazė, dermė.

4-ame savaitę galvos skyriuje į abi puses nuo embriono pusėje nuo ectoderm formuojančios vidinės ausies (klausos pirmųjų skyles, tada girdimos pūslelių) ir ateityje akių lęšius, kurie išdėstyti virš šoninio iškyšos smegenų pradžia - optinio pūslelės. Tuo pačiu metu konvertuoti visceralinių Departamento vadovai, sugrupuotus aplink marias burną į priekinės ir viršutinių procesų forma. Caudally šie procesai, dėl apatinio žandikaulio ir liežuviu (poliežuvinio) pabrėžiamos visceralinių lankai.

Ant embriono, širdies, o už jo kaklo priekinio paviršiaus - kepenų kalvos. Gilinimas tarp šių kalvų parodo skersinės pertvaros formavimąsi - vieną iš diafragmos užuominų.

Pilvinis pilvasis, negu kepenų kalvis, yra pilvo kamienas, kuris apima dideles kraujagysles ir jungia embrioną su placenta (virkštelė).

Laikotarpis nuo 5 iki 8 embrionų vystymosi savaitės

Organų vystymosi (organogenezė) ir audinių vystymosi laikotarpis (histogenezė). Šis ankstyvojo širdies, plaučių vystymosi periodas, apsunkina žarnyno vamzdžio struktūrą, visceralinių ir žvyro arkų susidarymą, jutimo organų kapsulių formavimąsi. Nervų vamzdis visiškai uždaro ir išsiplėtė galvoje (būsimos smegenys). Tuo 31-32 dienų amžiaus (5 savaitę, embrionas ilgis 7,5 cm) ties apatinių kaklo ir krūtinės ląstos kūno segmentų Aš plavnikopodobnye užuomazgos atsiranda (inkstų) Nuomojami lygiu. Iki 40-osios dienos susidaro kojų užuomazgos (apatinės juosmens ir viršutinių sakralinių segmentų lygyje).

6-osios savaitės metu nuo šeštos iki septintos savaitės pabaigos - pirštais, o paskui kojomis - matomi ausų įsagai.

Iki septintos savaitės pabaigos pradeda formuotis vokai. Dėl to akys yra aiškiau išdėstytos. 8-osios savaitės metu vyksta embrionų organai. Nuo 9-osios savaitės i.е. Nuo trečiojo mėnesio pradžios embrionas yra žmogaus forma ir vadinamas vaisiu.

Embriono vystymosi laikotarpis nuo 3 iki 9 mėnesių

Nuo trečiojo mėnesio ir viso vaisiaus laikotarpio atsiranda organų ir kūno dalių augimas ir tolesnis vystymasis. Tuo pačiu metu prasideda išorinių lytinių organų diferenciacija. Nagai yra ant pirštų. Nuo penktojo mėnesio pabaigos pastebimos antakiai ir blakstienos. 7-ajame mėnesyje akių vokai atidaryti, riebalai pradeda kauptis po oda. 9 mėnesiais gimsta vaisius. Atskirų organų ir organų sistemų vystymosi amžiaus ypatybės išdėstytos atitinkamuose vadovėlių skyriuose.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.