^

Mama nėštumo metu

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 30.07.2022
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Vaiko gimimo besilaukiančiai moteriai reikia dažnai lankytis pas gydytojus, atlikti laboratorinius tyrimus. Žinoma, tokių tyrimų rezultatai visada aiškūs gydytojui specialistui, bet ne pačiai pacientei. Bet ką daryti, jei trokštamas lapas su indikatoriais jau jūsų rankose, o iki gydytojo paskyrimo dar toli? Kaip suprasti, kad su vaiku viskas gerai? Daugelis moterų žino, ką sako santrumpa hCG. Bet ką mama reiškia nėštumo metu?

Tarptautiniai standartai MoM nėštumo metu

Pacientams nesuprantamos raidės MoM reiškia Multiple of Median, o tai angliškai reiškia „multiple of the median“. Mediana šioje situacijoje yra vidutinis rodiklis, atitinkantis tam tikrą nėštumo amžių. Kalbant apie MoM, ginekologai turi omenyje koeficientą, pagal kurį galima nustatyti bet kokių rodiklių nukrypimo laipsnį viena ar kita kryptimi nuo paimtos vidutinės reikšmės.

MoM apskaičiuojamas pagal šią formulę: analizėse gautas rodiklis dalijamas iš vidutinės priimtos reikšmės, atitinkančios tam tikrą nėštumo amžių.

MoM nėra konkretaus matavimo vieneto, o jo reikšmės yra individualios. Pasirodo, jei ši reikšmė artima vienetui, tai moters analizių rezultatai yra kuo panašesni į vidurkį. Pavyzdžiui, jei vertintume standartinį nėštumo rodiklį – hCG – tai MoM rodikliai nėštumo metu turėtų būti nuo 0,5 iki 2, priklausomai nuo laikotarpio.

Skaičiavimas atliekamas naudojant specialias programas, kurios gali ne tik nustatyti reikiamą skaičių, bet ir palyginti rodiklį, atsižvelgiant į konkretaus paciento savybes (blogų įpročių buvimą, antsvorį ir kt.). Kadangi tokios programos yra skirtingos ir jų yra daug, įvairiose diagnostikos įstaigose gaunamos MoM reikšmės nėštumo metu gali šiek tiek skirtis. Dideli nukrypimai nuo normalių parametrų dažnai rodo, kad yra rimtų problemų, turinčių įtakos tiek negimusiam kūdikiui, tiek nėščiajai.

HCG mamai pagal nėštumo savaitę

Nėštumo metu ypatingą vaidmenį atlieka chorioninis gonadotropinas, visiems žinomas kaip hormoninė medžiaga hCG. Būtent jis stimuliuoja mechanizmus, reikalingus normaliam vaisiaus gimdymui, taip pat apsaugo nuo geltonkūnio regresijos, aktyvina estrogeno ir progesterono gamybą priešplacentinėje stadijoje.

HCG apima α ir β vienetus, pastarieji yra svarbiausi diagnozuojant. β-vienetai kraujyje atsiranda iškart po kiaušinėlio patekimo į endometriumo storį, ir tai įvyksta maždaug devintą dieną po ovuliacijos. Esant normaliam nėštumui, hCG rodiklis linkęs padvigubėti kas porą dienų, o didžiausias jo padidėjimas būna dešimtą savaitę. Nuo šio laikotarpio jo vertės pradeda mažėti per du mėnesius, o vėliau stabilizuojasi. Kai kurioms moterims naujas augimo spurtas fiksuojamas ir vėlesnėse nėštumo stadijose: didelis HCG MoM šiuo atveju gali rodyti placentos nepakankamumo vystymąsi.

Kokiais atvejais gydytojas nėščiajai gali skirti HCG MoM tyrimą?

 • Kaip bendrosios diagnozės dalis pradiniame nėštumo etape.
 • Nuolatinės diagnostikos metu viso nėštumo metu.
 • Jei įtariate negimdinį nėštumo vystymąsi, vaisiaus išblukimas.
 • Esant savaiminio aborto grėsmei.
 • Atliekant vadinamąją „trigubą analizę“ (estriolis, AKF), siekiant nustatyti negimusio vaiko apsigimimus.

HCG MoM norma nėštumo metu pagal savaitę

Kaip jau minėjome, MoM pamatinės vertės nėštumo metu įvairiose diagnostikos įstaigose gali skirtis, tačiau jos niekada nepalieka 0,5–2 diapazono.

HCG indikatorius gali būti nustatytas TV / ml arba mIu / ml. Įprasti jo rodikliai TV / ml yra:

Nėštumo laikotarpis nuo paskutinių menstruacijų datos

Apytikslis HCG

Antra savaitė

50-300

Nuo trečios iki ketvirtos savaitės

1500-5000

Nuo ketvirtos iki penktos savaitės

10 000–30 000

Penkta – šešta savaitė

20000-100000

Šešta – septinta savaitė

50000-200000

Septintoji – aštunta savaitė

40000-200000

Aštunta – devinta savaitė

35000-140000

Devinta – dešimta savaitė

32500-130000

Nuo dešimtos iki vienuoliktos savaitės

30000-120000

Vienuoliktoji – dvyliktoji savaitė

27500-110000

Tryliktoji – keturioliktoji savaitė

25000-100000

Penkioliktoji – šešioliktoji savaitė

20000-80000

Nuo septynioliktos iki dvidešimt pirmos savaitės

15 000–60 000

Užfiksavus hCG rezultatus, apskaičiuojamas MoM – gauto rodiklio ir medianos santykis. Mes prisimename, kad normalios fiziologinės vertės nėštumo metu yra 0,5–2.

AFP MoM nėštumo metu

AFP skaitomas kaip alfa-fetoproteinas. Tai baltyminė medžiaga, gaminama embriono kepenyse ir virškinimo sistemoje. AFP tyrimas nėščiosioms atliekamas siekiant nustatyti negimusio kūdikio vystymosi defektus.

AFP reikšmės priklauso nuo daugelio veiksnių – pavyzdžiui, nuo naudojamų diagnostikos metodų. Siekiant išvengti nesusipratimų, AFP kiekio nuokrypis nuo normalių verčių paprastai vertinamas naudojant tą patį MoM - medianos dauginimo laipsnį.

Normalus MoM rodiklis AKF gimdymo metu yra 0,5–2.

Šie skaičiai yra padidėję tokiose situacijose:

 • su daugiavaisis nėštumas;
 • su vaisiaus kepenų audinių nekroze;
 • su vaisiaus nervinio vamzdelio formavimosi sutrikimu, įgimta priekinės pilvo sienelės aplazija;
 • su bambos išvarža arba vaisiaus inkstų liga.

Pastebimas AFP MoM verčių sumažėjimas:

 • su 18, 21 trisomija (susijusia su Dauno sindromu);
 • su vystymosi vėlavimu;
 • su intrauterinine mirtimi, spontaniškai nutrūkus;
 • su vezikuliacija.

Be to, žemas lygis gali būti tik dėl klaidos apskaičiuojant nėštumo amžių (tai reiškia, kad tikroji pastojimas įvyko vėliau, nei manyta anksčiau).

AFP MoM norma nėštumo metu pagal savaitę

AFP kiekis nėščios moters kraujyje palaipsniui pradeda didėti, pradedant nuo 14 savaitės. Padidėjimas tęsiasi maždaug iki 32-34 savaičių, po to lygis pradeda mažėti.

Norma apskaičiuojama pagal šias vertes:

 • laikotarpis 13-15 savaičių - 15-60 V / ml (0,5-2 MoM);
 • laikotarpis 15-19 savaičių - 15-95 U / ml (0,5-2 MoM);
 • laikotarpis 20-24 savaitės - 27-125 U / ml (0,5-2 MoM).

Reikia atsižvelgti į tai, kad pats AFP ar MoM rodiklis nėštumo metu nėra pakankamai informatyvus. Analizės rezultatai turėtų būti lyginami su ultragarso išvada, placentos hormonų lygio tyrimu, hCG ir laisvo estriolio reikšmėmis. Tik visapusiškai įvertinus rezultatus galima nustatyti vaisiaus apsigimimų riziką.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.