^
A
A
A

Specialus maistas, išrastas pagyvenusiems žmonėms

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

22 July 2019, 09:00

Lietuvos technologijos universiteto Kaune darbuotojai yra sukūrę specialią dietą senyvo amžiaus žmonėms, turintiems sutrikusį rijimo funkciją, susijusį su būkle po insulto, navikais, cicatricialiais stemplės pokyčiais ir kt. Nauja maisto rūšis skirta pagyvenusių pacientų savijautai pagerinti.

Seniems žmonėms, kenčiantiems nuo disfagijos - rijimo funkcijos pažeidimo - beveik visada organizme trūksta tam tikrų medžiagų. Daugumai pagyvenusių žmonių trūksta baltymų, B grupės vitaminų ir askorbo rūgšties, taip pat yra daug mineralų (tokių kaip selenas ir cinkas) ir nesočiųjų riebalų rūgščių. Dėl netinkamos ir nepriteklios dietos, atsižvelgiant į nepakankamą kūno svorį, pacientų sveikata pamažu blogėja, blogėja fizinės ir psichinės galimybės, kenčia regėjimas, keičiasi skonio suvokimas, didėja mirtinos baigties rizika. Ką daryti, jei beveik neįmanoma rasti produktų, kuriuose gausu būtinų maistinių medžiagų ir kuriuos tuo pačiu metu lengva valgyti seniems žmonėms? Naujas specialistų iš Lietuvos darbas suteikė vilties daugeliui pagyvenusių žmonių.

Jie išrado naują maistą pacientams, turintiems rijimo sutrikimų: šis maistas yra patrauklios išvaizdos ir gana malonaus skonio. Jis praturtintas nesočiaisiais riebalais, turi sumažintą angliavandenių-laktozės kiekį, jame yra riebaluose tirpių vitaminų A ir D, B grupės vitaminų, mikroelementų - cinko, kalcio, seleno. Maistas yra pastos konsistencijos, jį lengva nuryti net ir sutrikusios rijimo funkcijos žmogui. Aronijos ekstraktas suteikia produktui malonią spalvą, pagerina skonį, prisotinamas antocianinais - augalų glikozidais.

Šis maistas gaminamas pagal kapsuliavimo technologiją: aktyvūs komponentai sulaikomi išeinančioje medžiagoje, todėl virškinimo sistema palengvina būtinų medžiagų iš maisto išgavimą ir virškinimą.

Lietuvos sveikatos universiteto klinikiniame skyriuje mokslininkai jau atliko pirmuosius plėtros tyrimus. Grupė pacientų, vartojusių 200 g naujo produkto rytais ir vakarais 10 dienų iš eilės, parodė padidėjusį kūno svorį, pagerėjusį fizinį aktyvumą. Be to, pacientų kraujyje padidėjo cianokobalamino kiekis. Nebuvo pastebėta jokių nepageidaujamų reiškinių.

Naujo produkto kūrimo projektas truko apie devynis mėnesius. Maistas buvo lyginamas su panašiu lenku. Paaiškėjo, kad lietuviškas produktas yra maistingesnis ir daug efektyvesnis, gerinant pagyvenusių pacientų sveikatą.

Pagyvenusių žmonių disfagija yra problema, apie kurią kalbama nedaug ir nedažnai. Ir visai ne todėl, kad tokios problemos nėra. Neįmanoma neatsižvelgti į tai, kad neįmanomas įprastas maistas dažnai lemia tai, kad vyresnio amžiaus žmonės užsisklendžia savyje, apsaugo save nuo bendravimo, varo į depresiją. Suteikti galimybę tokiems žmonėms yra tai, kuo bando pasirūpinti mokslininkai.

Informacija paskelbta oficialiame Lietuvos technologijos universiteto tinklalapyje (ktu.edu)

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.