^
A
A
A

Maža šeima yra būdas socialinei, bet ne palikuonių evoliucinei sėkmei

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

30 August 2012, 11:29

Vienas iš evoliucijos pagrindų yra natūralus pasirinkimas. Kuo didesnis konkrečios gyvūnų rūšies gyventojų skaičius, tuo kokybiškesnė turėtų būti ši parinktis.

Logiška, kad šiuo atveju didelė palikuonys yra svarbi sėkmingos evoliucijos sąlyga. Tačiau industrializuotoje žmonių visuomenėje žmonių gerovės augimas yra neatskiriamai susijęs su sąmoningu šeimos dydžio apribojimu. Ši priklausomybė praėjusio amžiaus viduryje buvo vadinama "demografiniu perėjimu" (nuo tradicinės visuomenės iki šiuolaikinės).

Pasak populiaraus "prisitaikanti" teorija demografinio perėjimo į ilgalaikį teigiamą poveikį evoliucijos procesą kaip mažo gimstamumo padidina palikuonių, kurie galiausiai turi pasiekti gerovės lygį, kad šiuolaikinėje visuomenėje leidžiantis turėti daugiau vaikų gerovę.

Londono Higienos ir atogrąžų medicinos mokyklos, Londono universiteto koledžo ir Stokholmo universiteto mokslininkai nesutinka su šia teorija. Jie patvirtina, kad nedidelis skaičius vaikų prisideda prie tolesnės ekonominės sėkmės ir aukšto socialinio statuso įgijimo palikuonyse, tačiau jie užtikrina, kad jų skaičius mažėja. Mokslininkai daro išvadą, kad sprendimas apriboti šeimos dydį gali padėti pagerinti ekonominę ir socialinę palikuonių būklę, tačiau socialinė ir ekonominė sėkmė ne visada lemia sėkmę evoliucijoje.

Tyrimas pabrėžia šiuolaikinėje visuomenėje tarp socialinės, ekonominės ir biologinės (evoliucijos) sėkmės konfliktą, tuo tarpu tradicinėje visuomenėje, elgesys, kuris veda į aukštą socialinį statusą ir gerovę, ir paprastai apima didelį palikuonių.

Mokslininkai panaudojo duomenis apie 14 tūkst. Žmonių, kurie gimė Švedijoje XX a. Pradžioje ir visi jų palikuonys iki šios dienos savo tyrimams.

Tyrėjai nustatė šių žmonių socialinę ir ekonominę sėkmę naudodami tokius rodiklius kaip mokyklos sėkmė, aukštojo mokslo prieinamumas ir bendros šeimos pajamos.

Reprodukcinę sėkmę lėmė išgyvenusių iki brandos žmonių skaičius, iki santuokos iki 40 metų ir palikuonių skaičiaus iki 2009 m.

Paaiškėjo, kad mažesnės šeimos dydis pirmojoje tyrimo kartoje ir mažesnis vaikų skaičius vėlesnių kartų iš tiesų yra susiję su geriausiu socialine ir ekonomine palikuonių būkle. Tačiau, nepaisant adaptacinės hipotezės, maža karta ir didelė šeimos gerovė neturėjo jokios įtakos naujosios kartos reprodukcinei sėkmei, arba ši įtaka buvo neigiama.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.