^
A
A
A

Kodėl ant vaikų dantų atsiranda kreidos dėmės?

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

28 January 2022, 09:00

Kraujo albuminui patekus į nepakankamai subrendusį danties emalį, gali sutrikti jo kietėjimo procesai, o tai išprovokuoja krūminio smilkinio demineralizacijos reakciją. Žmonės tai vadina „kreidiniais dantimis“. Tokią išvadą padarė mokslininkai, Australijos Melburno universiteto ir Čilės Talkos universiteto darbuotojai. Neseniai ekspertai paskelbė savo tyrimo rezultatus „Frontiers in Physiology“ puslapiuose.

Dantų hipo- ir demineralizacija yra dažnas sutrikimas, dažnai diagnozuojamas vaikų odontologijoje. Problema randama apie 20% vaikų. Daugeliu atvejų maži pacientai skundžiasi dantų skausmu, o tėvai pastebi pilkšvai baltų dėmių atsiradimą ant danties paviršiaus ir ankstyvą ėduonies vystymąsi .

Kodėl sunaikinamos emalio dangą sudarančios struktūros? Kaip kinta ameloblastų – ląstelių, išskiriančių baltymus emaliną ir amelogeniną, funkcija, kurios mineralizuojasi, suformuodamos emalį – kiečiausią žmogaus organizmo medžiagą? Šie klausimai jau daugelį dešimtmečių jaudina mokslo pasaulį, tačiau patogenezė dar nėra iki galo išaiškinta.

Atrodo, kad savo naujame projektiniame darbe mokslininkai priartėjo prie demineralizacijos ir kreidos dėmių atsiradimo ant danties paviršiaus situacijos.

Mokslininkai atrado patogenetinę schemą pavadino „mineralizuojančiu blokavimu“. Šis procesas vyksta dėl vietinės kraujo albumino įtakos nevisiškai subrendusiam emaliui. Išrūgų baltymai sudaro ryšį su mineraliniais emalio kristalais, kurie jungia ryšį tarp kalcio ir fosforo jonų bei augimo taškų.

Amelogeninas, baltymas, dalyvaujantis formuojant emalio dangą, turi turėti visą ilgį, turintį C-galo telepeptidą. Odontologijoje amelogeninas naudojamas kaip medikamentas periodontitui – uždegiminei danties šaknies membranos patologijai – gydyti. Taip pat yra albumino, atsparaus pagrindinei proteazei kallikreinui-4, kuris taip pat dalyvauja emalio kietėjimo procesuose. Kallikreino-4 įtakoje amelogeninas sunaikinamas, o albuminas tarsi prilimpa prie dangos kristalų ir išsaugomas, sutrikdydamas kietėjimo procesus. Dėl to susidaro vizualiai skaidrūs vietinio pobūdžio kreidiniai drumstai. Akivaizdu, kad šio krūminio smilkinio sutrikimo vystymosi mechanizmas yra vaikų ligos, ypač tos, kurias lydi karščiuojanti temperatūra.

Aptikta informacija leidžia nukreipti tolesnius tyrimus jau išaiškintu kursu. Mokslininkai bent jau turi teigiamų perspektyvų pradėti kurti priemones, skirtas kreidinių dantų profilaktikai ir gydymo režimui nustatyti.

Norėdami gauti daugiau informacijos, žr.  sienų puslapį.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.