^
A
A
A

Imunodeficito virusas yra jautrus vandenilio sulfidui

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

12 January 2022, 09:00

Nustatyta, kad sieros vandenilio gebėjimas slopinti oksidacinį stresą ir uždegimą, atsirandantį antiretrovirusinio gydymo metu, o tai leidžia kontroliuoti ŽIV.

Norėdami užblokuoti ŽIV, gydytojai taiko specialų antiretrovirusinį gydymą, kurio metu vienu metu skiriami daugiakrypčiai vaistai, slopinantys skirtingus viruso baltymus, o tai slopina infekcinio agento dauginimąsi. Retrovirusai yra neląsteliniai mikroorganizmai, galintys būti įtraukti į ląstelės genomą. Dažnai ŽIV terapijos įtakoje jis tiesiog „pasislėpia“ genomo viduje, jo genai deaktyvuojami, nesusidaro nauji baltymai ir infekcinės dalelės.

Tačiau žinomos situacijos, kai ši schema pažeidžiama, o virusas nenori „slėptis“. Be to, antiretrovirusinį gydymą dažnai lydi neigiami šalutiniai poveikiai: ląstelė pradeda kaupti toksinus savyje, sustiprėja oksidacinio streso procesai, o tai vėliau sukelia sunkų uždegimą su vidaus organų pažeidimu.

Mokslininkai jau seniai stengiasi pagerinti ŽIV gydymą. Svarbu buvo rasti vaistą, kuris leistų padaryti antiretrovirusinio gydymo pertrauką, nebijant atnaujinti infekcinio agento veiklos. O neseniai tokią priemonę pristatė Indijos ekspertai – paaiškėjo, kad tai vandenilio sulfidas, gerai žinomos nuodingos dujos, pasižyminčios būdingu supuvusių kiaušinių aromatu dėl organinių skilimo procesų. Nedaug žmonių žino, kad vandenilio sulfido buvimas nedideliais kiekiais yra rodomas mūsų organizme - ląstelių ir audinių viduje, daugumos biologinių ir cheminių reakcijų metu. Pavyzdžiui, vandenilio sulfidas reikalingas oksidaciniam stresui sumažinti ir reaktyviųjų deguonies rūšių gausai.

Ekspertai pažymi, kad tuo metu, kai atnaujinamas imunodeficito viruso aktyvumas, fermento, atsakingo už vandenilio sulfido rodiklius ląstelėse, aktyvumas smarkiai sumažėja. Dirbtinai slopinant šio fermento veiklą, sutrinka oksidacinė pusiausvyra, pakinta genų darbas, suaktyvėja ŽIV. Galimas ir atvirkštinis procesas: padidėjus vandenilio sulfido kiekiui ląstelėje, slopinamas viruso aktyvumas, slopinamas jo dauginimasis. Tikslus vandenilio sulfido veikimo mechanizmas yra toks: jo atsiradimo fone ląstelės viduje atsiveria impulsų kelias, kuris apsaugo struktūrą nuo oksidacinio streso. Tuo pačiu metu uždegimą skatinančio baltymo veikla yra uždaryta, o prie viruso genų prie DNR prisijungia baltyminė medžiaga, kuri palaiko jų „miegą“. Taigi vandenilio sulfidas turi daugialypį poveikį, stabdydamas imunodeficito virusą. Šiame etape specialistai kuria vaistus, galinčius papildyti ar net pakeisti antiretrovirusinį gydymą, kuris žymiai pagerins ŽIV sergančiųjų prognozes.

Išsami informacija pateikiama šaltinyje – žurnale „ eLife “.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.