^
A
A
A

Blogi darbai kvepia

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

05 February 2021, 09:00

Moraliai pasmerkdami kitų žmonių veiksmus, mes suaktyviname savo pačių pasibjaurėjimo smegenų centrus.

„Tai bjauru“ - žmonės sako, jei jie reiškia kažką nepriimtino, neetiško, amoralaus. Tai darydami jie iš tikrųjų pradeda jausti pasibjaurėjimą: mokslininkai nustatė, kad bet kokie nepriimtini kitų žmonių veiksmai žmogaus smegenyse sukelia tiesioginį pasibjaurėjimo jausmą, panašų į tą, kuris pasireiškia nujaučiant nemalonius kvapus. Tai pasakojo ekspertai, atstovaujantys Ženevos universitetui: jie nusprendė išsiaiškinti, kaip smegenys reaguoja į blogus poelgius - skausmingai ar vis tiek su pasibjaurėjimu.

Eksperimento pradžioje dalyviams buvo leista pajusti nemalonų kvapą, tada patirti lengvą skausmą nuo nedidelio nudegimo. Taigi mokslininkams pavyko suprasti konkretaus žmogaus reakcijos į nemalonius fizinius pojūčius ypatybes. Po to dalyvių buvo paprašyta perskaityti garsiąją „troleibusų problemą“: jos aprašymo esmė yra sugebėjimas paaukoti vieną asmenį, norint išgelbėti kelis žmones. Ši dilema paprastai yra prieštaringa. Viena vertus, neteisinga teigti, kad vienas asmuo yra mažiau vertingas nei, pavyzdžiui, penki ar šeši žmonės. Tačiau palikti vieną ir prarasti kelias aukas taip pat yra amoralu, todėl pasirinkti tinkamą atsakymą yra labai sunku, o ar yra?

Tyrimo metu paaiškėjo, kad susipažinę su dilema, dalyviai parodė padidėjusį jautrumą nemaloniems kvapams, esant santykiniam skausmo jautrumo stabilumui. Panašūs rezultatai buvo pastebėti smegenų veiklos indikacijose, kurios buvo įvertintos naudojant magnetinio rezonanso vaizdavimo funkcinį tipą . Kaip paaiškina mokslininkai, skausmo pojūčiai ir uoslės pasibjaurėjimo jausmas stimuliuoja panašius smegenų regionus, kuriuos gana sunku atskirti vienas nuo kito atliekant MRT. Tačiau ekspertams tai pavyko padaryti ir, remiantis smegenų veiklos rodikliais, jie manė, kad būtent pasibjaurėjimo jausmas sustiprėjo dėl moralinio pasmerkimo. Todėl apie blogus poelgius galime drąsiai sakyti, kad jie blogai kvepia, bet nėra fiziškai skausmingi. Tiesa, būtina patikslinti, kad mes nekalbame apie akivaizdų kvapą: tai greičiau metafora, nes aplink žmogų visada vienu metu yra keli kvapai, ir ne visi jie yra malonūs. Tačiau nepageidaujamą aromatą mes pradedame jausti žymiai smarkiau, patyrę moralinį pasipiktinimą.

Ryšio tarp pasibjaurėjimo ir moralinės klausimo pusės pasmerkimo atsiradimą galima atsekti naudojant evoliucijos teoriją. Blogas kvapas kartu su pasibjaurėjimu rodo bet kokį pavojų, galimą žalą. Viskas, kas kvepia, gali būti nuodinga, sutepta, užkrečiama ir savaime nepriimtina. Vystantis socializacijai, susiformavo visuotinai pripažinti moraliniai kriterijai.

Tie, kurie išdrįsta pažeisti bendruosius moralės kriterijus, rizikuoja visa visuomenės grupe, o tai sukelia pasmerkimą. Tuo pačiu metu smegenys neatkuria ir nepertvarko, bet naudoja seniai egzistuojantį nervinį atsaką - kaip uoslės pasibjaurėjimą.

Mokslininkų darbai pateikiami puslapyje

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.