^
A
A
A

Alkoholiniai gėrimai turi įtakos miego kokybei

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

03 February 2022, 09:00

Dauguma žmonių išgėrę alkoholio pastebi, kad greitai pradeda jausti mieguistumą. Be to, statistika informuoja, kad daugelis praktikuoja tam tikrą alkoholio dozę, kad pagerintų užmigimą. Alkoholis iš tiesų gali skatinti gerą miegą, bet ar yra ir kitų šalutinių poveikių? Amerikos nacionalinio miego fondo (Nacionalinio miego fondo) darbuotojai bandė išsiaiškinti šią problemą.

Veiksmingą alkoholinių gėrimų poveikį lemia lėti miego svyravimai – vadinamoji delta smegenų veikla, kuri ryškesnė gilaus miego metu. Tačiau apsvaigus nuo alkoholio savo darbą tęsia kita veikla – alfa veikla, kuri neigiamai veikia poilsio ramybę. Taigi, kai žmogus eina miegoti po alkoholinio gėrimo, jo smegenys ir toliau būna aktyvios būsenos, o lauktas poilsis neįvyksta.

Nepaisant to, kad vartodami alkoholį žmonės gana greitai užmiega, dažnai pabunda prieš rytą. Šis poveikis atsiranda dėl padidėjusio adenozino, nukleozido, atliekančio svarbų vaidmenį biocheminiuose procesuose, ypač perduodant energiją ir signalus, kaupimosi smegenų struktūrose. Ši medžiaga slopina neuromediatorių – cheminių junginių, kurie perduoda nervinius signalus tarp nervinių ląstelių, išsiskyrimą, o tai yra jos raminantis poveikis organizmui. Be adenozino neuronai ir toliau šaudo. Tačiau jo veikimas sustoja dar prieš akimirką, kai žmogus turi pakankamai poilsio ir miego. Todėl miegas tampa nepakankamas, o smegenys ir visas kūnas dėl to nepakankamai pailsi.

Kitas neigiamas alkoholio poveikis yra visiškas kūno atsipalaidavimas, kuris taip pat veikia gerklės raumenis. Atsipalaidavę raumenys išprovokuoja knarkimo ir apnėjos atsiradimą – kvėpavimo sustojimą, savotiškus ramybės periodus, kurie itin neigiamai veikia organizmą: rytais sutrinka sveikata, atsiranda galvos skausmai ir mieguistumas dieną, sutrinka atmintis ir dėmesys. Miego apnėjos metu smegenys gauna signalus apie sumažėjusį deguonies kiekį kraujyje. Dėl to žmogus prabunda vidury nakties, gali padidėti spaudimas, padidėja krūtinės anginos priepuolio ar ūmaus galvos smegenų kraujotakos sutrikimo rizika. Tuo pačiu metu audiniai deguonies trūkumo fone įgyja imunitetą insulinui – hormoninei medžiagai, kuri kontroliuoja gliukozės kiekį organizme. Šie procesai lemia tai, kad žmogus dienos metu pajus gedimą.

Pažymėtina, kad kuo dažniau žmogus vartoja alkoholį, kad užmigtų, tuo sunkesnės ir neigiamos pasekmės bus sveikatai. Daugeliu atvejų, norint pakoreguoti užmigimo procesą, pakanka pradėti sveiką gyvenimo būdą, normalizuoti kūno svorį ir nustoti gerti alkoholį.

Daugiau informacijos  Sleepfoundation svetainėje

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.