^

Sveikata

Vitaminas A kraujyje

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 20.11.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Pagalbos vertės (normalus) vitamino A (retinolio) kraujo serume: vaikai 1-6 metų - 0,7-1,5 mol / l, 7-12 - 0,91-1,71 mmol / l, 13 -19 metų - 0,91-2,51 μmol / l; suaugusiesiems yra 1,05-2,09 μmol / l.

Vitaminas A yra susijęs su riebaluose tirpi ir egzistuoja dviejų formų - faktinis vitamino A arba retinolio (rasta tik gyvūninės kilmės produktų) ir pro-vitaminas A, žinomas kaip karotino (paruoštas iš gyvulinės arba augalinės kilmės), kuri gali būti pakeista į retinolio sienose virškinamojo trakto. Maždaug 50-90% retinolio, paimto su maistu, absorbuojamas plonojoje žarnoje ir transportuojamas į kompleksą, susietą su chilomikronais, prie kepenų, kur jis laikomas retinolio palmitato pavidalu. Jei reikia, jis patenka į kraują retinolio pavidalu, kuris yra derinamas su vitaminu A rišančiu baltymu. Serume vitaminą A rišantis baltymas + retinolio kompleksas susilieja su transtyretinu. Iš serumo retinolis užfiksuotas tikslinių ląstelių, tokių kaip tinklainės fotoreceptoriai ir epitelis.

Kai vitamino A organas sumą, kuri viršija reikalavimus (180-430 mikrogramų retinolio per dieną, priklausomai nuo amžiaus, lyties ir fiziologinę būklę), jos perteklius kepenyse yra deponuotas formuojant šio vitamino depo. Mažesnio valgio metu vartojamo retinolio kiekis jo kraujyje patenka į kraują, retinolio koncentracija serume palaikoma normaliame lygyje (didesnė kaip 0,7 μmol / L). Kitos biologiškai aktyvios vitamino A formos (tinklainės ir retinoinės rūgšties) kraujyje yra labai mažos koncentracijos (mažesnės kaip 0,35 μmol / L); apie retinolio esterius sudaro apie 5% viso vitamino A (0,1-0,1 μmol / l).

Vitaminas A atlieka svarbų vaidmenį oksidacijos-redukcijos procesuose. Retinolis skatina glikogeno susidarymą kepenyse ir raumenyse, pagerėja cholesterolio kiekis kraujyje yra įtraukti į steroidinių bei lyties hormonų sintezei. Jis yra reikalingas augimui ir formavimui kaulų skeleto resynthesis iš rodopsino, taip pat prisideda prie normalaus funkcionavimo gleivinę ir epitelio odos viršelis, užkirsti kelią savo Metaplasia, hiperkeratozė ir pernelyg sloughing. Vitaminas A padeda stiprinti plaukus, dantis ir dantenas. Pastaraisiais metais, tai rodo įvairų vaidmenį vitamino A vėžio prevencijos ir imuniteto reglamentas (svarbu, kad fagocitinis užbaigimo, padidinti Ig sintezė, stimuliuoja žudikas T ląstelių gamybą, stimuliuoja T-pagalbininkas II tipo ir kt.). Vitaminas A - aktyvus antioksidantas, dažniausiai veikiantis vitaminu E; jis saugo vitaminą C nuo oksidacijos. Vitamino A trūkumas laikomas piktybinių navikų rizikos veiksniu. Be eksperimentinių tyrimų parodė, kad didinant vitamino A kiekis maiste didina vidutinis gyvenimo trukmė 17,5%. Cinko - Eteriniai kofaktorius metabolizmas vitamino A (reikalingas vitamino sintezės Rišantis baltymo).

Vidutinis dienos poreikis retinoliui suaugusiems (20-50 metų) yra 1,2 mg (4000 TV, 1 TV atitinka 0,3 μg retinolio), nėščioms moterims - 1,5 mg (5000 TV), žindymui - 1, 8 mg (6000 TV) žmonėms nuo 60 metų - 2,5 mg (10 000 TV). Bent vienas trečdalis dienos retinolio poreikio turėtų būti pristatytas į organizmą iš anksto paruoštos formos; likusieji gali būti absorbuojami naudojant karotinoidus, kurių retinolis susidaro organizme. Reikėtų nepamiršti, kad maždaug 30% maisto produktų retinolio yra sunaikinami jų terminiu apdorojimu. Retinolio aktyvumas yra 2 kartus didesnis nei karotinas, be to, pastarasis tik 30-40% absorbuojamas į žarnyną. Todėl, vertinant suvartojamą maistą, manoma, kad 1 mg retinolio yra maždaug 6 mg karotinoidų.

Reinego (vitamino A) ir karotinoidų nustatymas serume pagal Bessey nustatant LA Anisimovos modifikaciją.

Metodo principas

Vitamino A ir karotinoidų nustatymas yra pagrįstas jų hidrolize šarminio alkoholio tirpale, po to ekstrahuojamas organinių tirpiklių mišiniu.

Reagentai

  • 11 M kalio hidroksido tirpalas (KOH).
  • 96% etilo alkoholio.
  • 1 M kalio hidroksido (KOH) tirpalas 96% etilo alkoholyje: 1 tūrio 11 M KOH tirpalo sumaišomas su 10 tūrių 96% etilo alkoholio. Reagentas paruošiamas tyrimo dieną. Jei maišant susidaro dažymas, alkoholis prieš naudojimą turi būti distiliuojamas.
  • Xylol, hp.
  • Oktan, h.ch.
  • Ksileno ir oktano mišinys: paruoštas maišant vienodus ksileno ir oktano kiekius.

Tyrimai atliekami spektrofotometru.

Vitamino A nustatymo kursas

Kraujas, paimtas iš piršto (apie 1 ml), įlašinamas į centrifugos etiketę ir 20-30 minučių dedamas į stiklinę puodelį šiltu vandeniu (temperatūra 40-45 ° C). Kad atskirtų serumą, kraujo krešulys kruopščiai uždedamas aplink vamzdžio kraštą su plonu stiklo lazdele ir centrifuguojamas 3000 rpm 10 minučių.

Parinkite 0,12 ml serumo ir perkelkite į agliutinacijos mėgintuvėlį, tada įlašinkite 0,12 ml 1 M alkoholio kalio hidroksido tirpalo. Turinys atsargiai sukratomas.

Bandymo vamzdeliai su zondais 20 minučių dedami į vandens vonią 60 ° C temperatūroje hidrolizės metu.

Mėginiai atšaldomi ir į juos įpilama 0,12 ml ksileno-oktano mišinio, intensyviai suspaudžiama 10-15 sekundžių. Dar atvėsinkite ir centrifuguokite.

Atsargiai nuimkite viršutinį sluoksnį, kuriame yra vitamino A ir karotinoidų, su "Pasteur" pipete su guminiu maišu ir perkelkite į mikrokuvetus.

Pavyzdžiai yra spektrofotometriniai, kurių bangos ilgis yra 328 nm, - nustatyti vitaminą A ir 460 nm bangos ilgį - nustatyti karotinoidus.

Po to, kai spektrofotometrijos studijuojamos Pavyzdys veikiamas ultravioletinių spindulių naikinimą vitamino A. Šiuo tikslu, esant 15-20 cm atstumu nuo kvarcas mikrokiuvetės nustatytą (baktericidinio) lempa taip, kad švitinimo atidengtoji kiuvetę, pripildytas skysčiu; ekspozicijos laikas 45-60 min.

Mėginiai pakartotinai spektrofotometriniai, kai bangos ilgis yra 328 nm. Vitamino A kiekis nustatomas pagal išnykimo verčių skirtumą (optinis tankis), atsižvelgiant į koeficientą (koeficientą) 637, apskaičiuotą Bessey vitamino A atžvilgiu.

Skaičiavimas atliekamas pagal formulę:

X = 637 × (Е328 (1) - Е328 (2)),

Kur X yra vitamino A kiekis μg / dL; 637 yra Bessey apskaičiuotas koeficientas vitamino A nustatymui; E328 (1) - tirpalo optinis tankis iki apšvitinimo; E328 (2) yra optinis tirpalo tankis po apšvitinimo.

Vitamino A koncentracija, μm / dL μmol / l, yra 0,035.

Karotinoidų kiekis apskaičiuojamas pagal formulę:

X = 480-Е480,

Kur X yra karotinoidų kiekis, μg / dL; 480 yra koeficientas, apskaičiuotas Bessey karotinoidams nustatyti; E480 yra tiriamojo tirpalo optinis tankis.

Pastaba:

Pasak Bessey, tyrimų metu gali būti imamas didesnis arba mažesnis serumo kiekis, tačiau jo santykis su alkoholio tirpalo kiekiu turėtų būti pastovus, jei ksileno ir oktano mišinio tūris (kiekis) pasikeistų.

Vitamino A kiekis kraujo serume yra toks: naujagimiams ir kūdikiams - 160-270 μg / l; suaugusiesiems 1,05-2,45 μmol / l (300-700 μg / l). Karotinoidų kiekis suaugusiųjų serume yra 800-2300 μg / l.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.