Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Katatoninis jaudulys

Medical expert of the article

Psichiatras, psichoterapeutas
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 28.02.2021

Viena iš ūmios psichozės apraiškų yra jaudulys - per didelis ir neadekvatus fizinis aktyvumas, išreikštas įvairiu laipsniu: nuo per didelio nervingumo ir daugžodžiavimo iki destruktyvių impulsyvių veiksmų. Šiuo atveju pacientas turi ryškų afekto sutrikimą. Katatoninis sujaudinimas yra hiperkinetinės ūminės psichozės rūšis, pasižyminti specifinėmis apraiškomis: motoriniam neramumui būdingas chaosas, tikslingumo stoka, stereotipiniai, kartais pretenzingi judesiai, beprasmiška ir nerišli kalba. Sunkiais katatoninio jaudulio atvejais kalbos nėra. Būdingas staigus ir nemotyvuotas pyktis, nukreiptas į kitus, autoagresija, kai pacientas kelia realų pavojų sau ir kitiems.

Bet koks katatonijos pasireiškimas - tiek stuporas, tiek sujaudinimas laikomi psichikos sutrikimo sunkumo rodikliu.

Epidemiologija

/health/katatoninis-sindromas_129053i15956.html

Katatonijos išsivystymo atvejų statistika nėra žinoma, nes ši būklė vystosi sergant visiškai skirtingomis ligomis. Tyrimų duomenys labai skiriasi.

Yra tik žinoma, kad psichiatrijos ligoninėse kiekvienam 10 pacientų yra vienas ar du katatoniniu sindromu sergantys pacientai. Tarp šizofrenikų katatoniniai simptomai pasitaiko rečiau nei kas dešimtas. Nors katatonija yra susijusi su šizofrenija, sindromas tris kartus dažniau pasitaiko autistams, o 9–10 kartų - nuotaikos sutrikimams. [1]

Priežastys

Katatoninis sujaudinimas yra viena iš sindromo apraiškų, kurios pavadinimas kilęs iš senovės graikų kalbos žodžio catatonia, reiškiančio įtemptą, įtemptą būseną. Šiuo metu ji nelaikoma savarankiška liga, nes sindromo vystymasis stebimas esant įvairiems psichikos sutrikimams, neurologinėms ir kūno (somatinėms) ligoms, intoksikacijoms ir smegenų traumoms. Manoma, kad katatonijos simptomai rodo paciento būklės sunkumą.

Ilgą laiką tai daugiausia buvo susijusi su šizofrenija. Šiuolaikinė psichiatrija pripažįsta, kad sindromas gali išsivystyti ir dar labiau tikėtinas esant kitiems psichikos sutrikimams. Jau nustatyta, kad katatoninis jaudulys pasireiškia kur kas dažniau pažeidžiant afektą, ypač maniją, ir yra tam tikrų medžiagų neurotoksinio poveikio pasekmė: psichotropiniai vaistai - neuroleptikai, prieštraukuliniai ir dopaminerginiai vaistai, benzodiazepinai; kitų grupių vaistai - gliukokortikosteroidai, antibiotikas ciprofloksacinas, rečiau kiti. Katatonija dažnai pasireiškia narkotiniu apsinuodijimu opiatais, kokainu, amfetaminais; apsinuodijimas anglies monoksidu ar išmetamosiomis dujomis. Naujajame TLK-11 klasifikatoriuje atskiri kodai buvo priskirti dažniausiems katatonijos atvejams: sukeltiems psichinių patologijų, psichoaktyvių medžiagų, įskaitant vaistines, ir antrinei katatonijai esant sunkioms neurologinėms ir kūno ligoms.

Rizikos veiksniai

Katatoninio sužadinimo vystymosi rizikos veiksniai yra apibendrinti ligų ir būklių, kuriomis pastebėtas katatoninio sindromo vystymasis, vadinamojo „katatoninio spektro“, sąraše. Tai nereiškia, kad katatonijos simptomai negali pasireikšti kitais atvejais, gana retai jų priežastys lieka nenustatytos, tada pacientui diagnozuojama idiopatinė katatonija.

Psichikos sutrikimai, kuriems pasireiškia katatoninis sujaudinimas, dažniausiai apima: nuotaikos sutrikimus (ypač maniakinius), šizofrenijos ir autizmo spektro sutrikimus; psichikos sutrikimai po traumos ir gimdymo; isterija. Taip pat katatoninis jaudulys būdingas vaikams, turintiems protinį atsilikimą ir raidos sutrikimų. [2]

Neurologinių ligų, kuriomis išsivysto šis simptomų kompleksas, spektras apima nekontroliuojamus tikus (Turretto sindromą), epilepsiją, encefalito, insulto, smegenų traumos, neoplazmų ir kitų smegenų struktūrų pažeidimų (pamatinių branduolių, regos kalvų, priekinės ir parietalinės žievės) ) smegenys). 

Organų patologijos ir sąlygos, sukeliančios katatoninio jaudulio patogenezę, yra įvairios. Beveik bet kuri somatinė liga, pasireiškianti sunkia forma, gali sukelti komplikacijas - smegenų struktūrų neurocheminių procesų sutrikimus, dėl kurių padidėja sužadinimo neuromediatorių aktyvumas. Katatoninio spektro ligų sąraše yra ūminiai ir lėtiniai smegenų kraujotakos sutrikimai, endokrinopatijos ir autoimuniniai procesai, sukeliantys medžiagų apykaitos sutrikimus, vitaminų, ypač cianokobalamino, mineralų trūkumas, pavyzdžiui, natrio trūkumas, adrenalinas, skydliaukės hormonai, kalcis. Rizikos veiksniai, didinantys psichomotorinio sujaudinimo tikimybę, yra sunkios virusinės ir bakterinės infekcijos, dekompensuoto cukrinio diabeto (ketoacidozės) komplikacijos, sunkus inkstų ir kepenų nepakankamumas, bet kokios būklės, sukeliančios hipoksiją, šilumos smūgis. [3]

Pathogenesis

Yra daug teorijų, susijusių su katatoninio jaudulio vystymosi mechanizmu, tačiau visos jos vis dar yra prielaidų lauke. Akivaizdu, kad sužadinantys neuromediatoriai yra aktyvuoti, o slopinantys neuromediatoriai yra slopinami, o tai lemia specifinių psichomotorinių simptomų išsivystymą. Jie bando paaiškinti motorinius sutrikimus neuromediatorių apykaitos sutrikimais baziniuose branduoliuose, ypač slopindami γ-aminovandens rūgšties aktyvumą. Ši prielaida pagrįsta ryškiu benzodiazepinų grupės vaistų, kurie padidina šio tarpininko aktyvumą, veiksmingumu. Hipotetiškai katatoninis susijaudinimas taip pat gali būti glutamaterginės sistemos hiperaktyvumas.

Dėl neuroleptikų neveiksmingumo esant katatoniniam jauduliui kilo hipotezė, kad jį sukelia didžiulė dopaminerginės sistemos blokada. Šie vaistai, blokuojantys dopamino receptorius, sėkmingai sustabdo skirtingos genezės psichomotorinį sujaudinimą, tačiau katatonijos atvejais jie gali pabloginti paciento būklę, o tai paaiškinama dvigubu poveikiu - vaisto poveikis pridedamas prie ūmaus dopamino. Medžiagų apykaitos sutrikimų sukeltas trūkumas. [4]

Manoma, kad katatoninis susijaudinimas, pašalinus klozapiną, blokuojančią cholinerginius ir serotonino receptorius, atsiranda dėl šių sistemų aktyvumo padidėjimo.

Pacientams, sergantiems lėtine katatonija su mutizmu, tomograma parodė dvišalius neuromediatorių apykaitos sutrikimus talamo zonoje ir smegenų priekinėse skiltyse.

Katatoninis sužadinimas nėra nagrinėjamas atskirai. Su to paties pavadinimo sindromu jis paprastai pakaitomis su stuporo būsena.

Simptomai

Katatoninis sujaudinimas, remiantis iškilių sovietinių psichiatrų A.V. Snezhnevsky, O.V. Kerbikovas ir daugelis kitų autorių vystosi etapais. Vienas tipas virsta kitu, sudėtingesniu.

Pirmieji ženklai atrodo kaip sumišęs apgailėtinas jaudulys. Šiuo laikotarpiu pacientas atlieka daug labai išraiškingų veiksmų, kuriuos galima apibūdinti kaip reakcijas į išorinius dirgiklius, ir jie neturi prasmės, tačiau daiktai naudojami pagal paskirtį. Pavyzdžiui, pacientai atidaro ir uždaro duris ir langus, tačiau situacijos požiūriu šis veiksmas yra nepagrįstas; pašto ženklai yra klijuojami, bet ne ant vokų, o ant sienos ar kaktos. Šiame etape pacientas praktiškai neužmerkia burnos, jo teiginiai yra beprasmiški, suplyšę, entuziastingi ir apgailėtini. Pacientai dažnai dainuoja ar deklamuoja eilėraščius sielingai, veiksmai primena „vieno aktoriaus teatrą“, kuris labai pervertinamas. Tuo pačiu ir pats pacientas yra pastebimai sutrikęs, tarsi negalėtų ko nors prisiminti ir suprasti. Jis gali apžiūrėti ir pajusti daiktus, kurie patenka į jo regėjimo lauką, išmesti juos ar ištraukti iš kitų rankų.

Toliau jaudulys auga ir prie jo prisijungia hebefrenijos simptomai - išdaigos, nemotyvuotas linksmumas, vaikiškumas, kvaili, juokingi veiksmai, nenorimas juokas, šokiai. Galimi impulsyvūs veiksmai, išaukštinimas. Šiame etape pacientas vis dar yra sąmoningas, tačiau jis jau gali parodyti staigų ir intensyvų pyktį. [5]

Padidėjus simptomams, prasideda impulsyvių veiksmų laikotarpis, kuris yra labai agresyvaus pobūdžio, pavojingas pačiam pacientui, nes jo agresija dažnai nukreipta į save. Jis gali griebti netoliese esančius daiktus, mesti juos į langus, į stovinčius žmones, ištraukti daiktus iš kitų rankų, bandyti kur nors bėgti, ką nors trenkti. Paciento kalba susideda iš šūksnių, jis dažnai kartoja frazes ar atskirus žodžius po kitų, jų veiksmus, gestus ir laikysenas. Šiuo metu pacientas taip pat kelia rimtą pavojų kitiems. Jis gali pradėti daužyti veidrodžius, stiklą languose ar duryse, griebti ir mesti improvizuotus daiktus į aplinkinius, šokti nuo aukštų grindų ir t. [6]

Tada ateina sunkiausia fazė - nebylus susijaudinimas (aukščiausias impulsyvumo laipsnis), kai pacientas tyliai ir smurtiškai atlieka destruktyvius beprasmius veiksmus, nuožmiai priešinasi žodiniams ir fiziniams bandymams jį sustabdyti. Būdingas paciento judesių ritmingumas, primenantis choreinę hiperkinezę ar Šv. Vito šokį.

Ne visi psichiatrai sutinka su šiuo sindromu. Kai kurie mano, kad impulsyvus ir net nebylus etapas gali įvykti be išankstinio painiojamo ir apgailėtino etapo. Nors galbūt ji tiesiog praėjo nepastebėta. Katatoninis sujaudinimas taip pat gali baigtis pirmame ar antrame etape, ypač jei pacientui laiku suteikiami vaistai. Tai gali tęstis gana saikingai arba būti labai intensyvi, tačiau bet kokiu atveju pacientas ramybėje neišlieka nė sekundės. Bet kuriame etape susijaudinimo laikotarpius galima pakeisti stuporo (substuporo) periodais, kai pacientas sustingsta ir nutyla. [7]

Katatoninis sujaudinimas yra psichomotorinio aktyvumo padidėjimas su katatonijai būdingais klinikiniais pasireiškimais: aido efektai - žodžių ir frazių pasikartojimas už aplinkinių (echolalija), veido išraiškos (echomimija), judesiai ir veiksmai (echopraxia); negatyvizmas - aktyvaus ar pasyvaus atsparumo išorinei įtakai užtikrinimas; pasyvus paklusnumas; vaškinis lankstumas (kataleptinės apraiškos); įvairūs stereotipai - variklis, kalba ir kt.

Katatoninis jaudulys gali vykti sąmonės blankumu (oneiroido forma) arba be jo (aiškus). Hebefreninis, ekstazinis jaudulys gali pasireikšti dviem pavidalais: impulsyvus ir nebylus - vienareikšmis.

Prodrome ir pradiniame katatoninio jaudulio etape yra aiškūs autonominių sutrikimų simptomai - vyzdžio dydžio pokyčiai (miozės ir midriazės kaita) ir griaučių raumenų tonusas, aritmija ir tachikardija. Paciento veido blyškumą pakeičia aštrus jo paraudimas, prakaitavimą - sausa oda. Laboratoriniai tyrimai gali parodyti hiper / hipoglikemiją, nedidelę leukocitozę, azotemiją ir budrumo metu. Taip pat yra kraujospūdžio šuolių. Šis somatinių simptomų kompleksas vadinamas kompensacijos sindromu.

Klinikiniame mirtinos katatonijos vaizde pirmiausia prasideda jaudulio stadija. Pats katatoninis jaudulys nėra priskiriamas piktybinei katatonijai, tačiau jis gali pereiti į paskutinę stadiją - stuporą. Nerimą keliantis simptomas yra hipertermija ir šios apraiškos: būdingas nuolatinis ir nuolatinis simptomų didėjimas su įspūdingu fizinių galimybių padidėjimu, kuris sukelia destruktyvias pasekmes, judesių ritmą, logoriją. Paciento rankos ir kojos yra šaltos ir drėgnos, o jų oda yra cianotiška. Smūgio ir slėgio vietose ant kūno atsiranda greitai pageltusios mėlynės. Susijaudinimo metu padidėja paciento kraujospūdis ir kūno temperatūra (iki hiperpiretinių reikšmių su šaltomis galūnėmis). Kai pacientas tampa silpnas, o slėgis ir temperatūra pradeda mažėti, jaudulys virsta stuporu. Negydant, ištinka mirtis. [8] Tyrimai po mirties neparodo fiziologinių pokyčių, rodančių paciento mirties priežastį. [9]

Katatoninis vaikų jaudulys

Psichozinės būklės vaikystėje dažniausiai pasireiškia kalbos ir motorikos sutrikimais, panašiais į katatoninį sujaudinimą. Trejų – ketverių metų vaikams sunku užtikrintai diagnozuoti šizofreniją, nustatant juose kliedesio idėjas ar haliucinacijas. Todėl daugumoje tyrimų pažymima, kad ankstyvame amžiuje katatoninis jaudulys išsivysto su organiniais smegenų pažeidimais ir egzogenine psichoze, taip pat su sunkia oligofrenija. Būdingos tokios apraiškos kaip stereotipai, ritmiški pasikartojantys judesiai ir šūksniai, kvailumas, aido efektai, vaškinis lankstumas, mutizmas.

Katatoninis vaikų, ypač mažų vaikų, sindromas dažniausiai pasireiškia sujaudinimu. Nors yra potvynio būsenos ir stuporo aprašymai, ypač autistams, kai tėvai pastebi, kad jų vaikai tampa vis lėtesni.

Vyresniame amžiuje (po 10 metų) vaikų katatoninis jaudulys dažnai būna greitas degradacijos ir emocinio nuobodulio būsena vystantis nepilnamečių piktybinei šizofrenijai. Katatoniniai sutrikimai dažnesni sergant hebefrenija. Vystydamiesi jie etapais praeina melancholiškos nuotaikos, maniakinio, katatoninio jaudulio, užtemdytos sąmonės ir baigties fazės fazę.

Katatoninis vaikų jaudulys dažniausiai pasireiškia impulsyviu bėgimu, betiksliu judėjimu iš vieno objekto į kitą, stereotipiniais judesiais, impulsyviais varomaisiais veiksmais, skrydžiu, išmėtant ar sugadinant daiktus. Laikui bėgant, kalba regresuoja vaikams ir susidaro gilus psichinis defektas.

Vaikams katatoninis sindromas pastebimas retai, todėl į mėginius paprastai įtraukiama nedaug vaikų. Autoriai pažymi, kad impulsiniai sutrikimai pastebimi priešlaikiniu laikotarpiu, o po 4 metų - emocijų nuskurdimas, monotoniški žaidimai ir katatoniškas jaudulys. Akinetiniai sutrikimai (stuporas) nėra būdingi vaikams. Nors bendri vaikų ir suaugusiųjų simptomai yra praktiškai vienodi. Maži vaikai paprastai daro monotoniškus pasikartojančius judesius: jie bėga ratu, daužo galvą ant grindų ar sienos, smuikuoja drabužiais ir graužia nagus. Vyresniame amžiuje pasireiškia choreinės hiperkinezės simptomai, manieros, grimasos, negatyvizmas ir mutizmas. [10]

Apskritai šiuo metu nėra pakankamai informacijos apie vaikų katatoninį sindromą, nėra aiškių kalbos ir motorikos sutrikimų ypatumų apibūdinimo amžiaus aspektu, tai yra, jie yra labai dviprasmiški.

Komplikacijos ir pasekmės

Katatoninis sujaudinimas yra sunkių įvairių skausmingų būklių, kuriems reikalinga ypatinga priežiūra ir gydymas, eiga. Tai gali kelti grėsmę tiek paties paciento, tiek tiesiogiai su juo bendraujančių žmonių sveikatai ir gyvybei. Ypač pavojingi pacientai, turintys silpną sąmonę, su kuriais sunku susisiekti. Jų impulsyvių veiksmų beveik neįmanoma numatyti. [11]

Atsiradus pirmiesiems jos vystymosi požymiams, būtina kreiptis į skubią specializuotą psichiatrinę pagalbą. Katatoninio jaudulio būsenos pacientai paprastai hospitalizuojami.

Diagnostika

Į iškvietimą atvykusi komanda turi įvertinti katatoninio jaudulio stadiją ir paciento agresyvumo laipsnį. Be to, turite stengtis išvengti agresijos, nukreiptos tiesiogiai į kitus ir save. Pacientai paprastai nebendrauja, todėl ikiklinikinė diagnozė atliekama vizualiai pagal klinikinius pasireiškimus.

Giminės gali padėti išsiaiškinti situaciją ir nurodyti paieškos kryptį, pasakodamos, ar pacientas anksčiau turėjo katatonijos apraiškų, ar jis turi psichinę ar neurologinę ligą, priklausomybę, kuri prieš pat pasireiškė katatoninio sujaudinimo simptomams (vartojant narkotikus, kitų psichiką veikiančių medžiagų, susižalojimas, apsinuodijimo galimybė ir kt.).

Be to, nustatant faktą, kad pacientas jaudinasi katatoniškai, pagrindinė diagnozė - šios būklės išsivystymo tipas ir priežasties nustatymas atliekami stebint pacientą ligoninėje ir atlikus tyrimus - laboratorijos ir aparatūros. Skiriamas klinikinis ir biocheminis kraujo tyrimas, tiriama inkstų, kepenų ir skydliaukės veikla, gliukozės, autoantikūnų ir CO₂ kiekis, sunkieji metalai kraujyje, kreatino fosfokinazė ir šlapime esantys vaistai. Gali būti paskirti kraujo ir šlapimo kultūros tyrimai, pacientas tikrinamas dėl ŽIV ir sifilio. [12]

Elektroencefalogramos pagalba įvertinamas tam tikrų smegenų sričių aktyvumas, skiriama elektrokardiograma širdies darbui įvertinti, vidaus organų ultragarsui, CT ir MRT ir kiti tyrimai, būtini norint nustatyti katatoninio susijaudinimo priežastį. Galima skirti.

Diferencialinė diagnostika

Diferencinė diagnozė atliekama tarp priežasčių, sukėlusių sindromo išsivystymą, kuris yra svarbus gydymo taktikos pasirinkimui ir paciento nustatymui psichiatrijos ar somatiniame skyriuje.

Pirmiausia neįtraukiama katatoninė šizofrenija ir autizmas , taip pat afektiniai sutrikimai manijos fazėje. Be to, monopoliniai epizodai skiriami nuo protarpinių manijos ir depresijos epizodų ( bipolinis sutrikimas ). Po streso būseną taip pat reikia atskirti nuo psichinės ligos, o reakcijos į stresorių sunkumas rodo, kokių veiksmų reikėtų imtis. [13]

Egzogeninis kliedesys, kurį sukelia nurijimas psichoaktyvių medžiagų ir reikalaujantis neutralizuoti jų veikimą, yra diferencijuojamas nuo būklės, kurią sukelia kitos priežastys - traumos, neuroinfekcijos, epilepsija, navikai. Magnetinio rezonanso tomografija leidžia išskirti ar patvirtinti smegenų navikus, trauminių sužalojimų pasekmes, neurocheminius sutrikimus. Laboratoriniai tyrimai - intoksikacija, hormoniniai ir medžiagų apykaitos sutrikimai.

Diferencinė diagnozė atliekama su epilepsijos priepuoliais (pagal elektroencefalografijos duomenis), kitais psichikos sutrikimų hiperkinetinių sindromų pasireiškimais.

Katatoninis susijaudinimas, skirtingai nuo kitų psichomotorinio sujaudinimo rūšių (afektinis, kliedesinis , haliucinacinis, maniakinis), pasižymi veiksmų beprasmybe ir visišku motyvacijos trūkumu. 

Pacientas automatiškai atlieka nesusijusius, betikslius ir skirtingus veiksmus. Jie gali būti nukreipti į išorinius daiktus arba į patį pacientą. Tuo pačiu sunku nustatyti, ar jis išlaiko savęs supratimą, ar savo kūną suvokia kaip išorinį objektą.

Lucidinė katatonija skiriasi nuo oneirinės būsenos. Tai kelia tam tikrų sunkumų atskiriant katatoninę-hebefreninę fazę nuo hebefreninio jaudulio, kai pacientas taip pat sugeba suvaidinti kvailį, rodo vaikiškumą ir emocinį labilumą.

Po išsamaus tyrimo pacientui skiriamas gydymo kursas pagal nustatytą patologiją. Būna, kad katatonijos priežastis lieka nežinoma (idiopatinis katatoninis sujaudinimas).

Su kuo susisiekti?

Gydymas

Bendra greitosios medicinos pagalbos komandos veiksmų taktika, kviečiama į pacientą su katatoniniu susijaudinimu, yra sumažinta iki prevencinių priemonių, užtikrinančių jo, kitų ir medicinos personalo saugumą. Didžiuosiuose miestuose į iškvietimą atvyksta specializuota psichiatrų komanda, mažose ir kaimo vietovėse - dažniau linijinė.

Pagrindinė užduotis ikimokyklinėje stadijoje sutrumpėja iki saugaus paciento pristatymo konsultacijai su psichiatru. Požiūris yra simptominis. Katatoninis jaudulys turi daugybę specifinių bruožų - judesių ir teiginių monotoniją, jų beprasmybę, automatinį pasikartojimą. Skubi pagalba apima fizinį paciento suvaržymą, jei reikia, fiksaciją ir farmakoterapiją. Be to, pirmenybė turėtų būti teikiama fiziniam poveikiui, nes farmakoterapija gali „sutepti“ simptomus ir apsunkinti tolesnę diagnozę greitosios pagalbos ligoninėje. [14]

Ūmus katatoninis jaudulys ir jo sunkumas nustatomas bandant užmegzti pradinį kontaktą ir užmegzti patikimą ryšį su pacientu, kurio metu nustatoma tolesnio veikimo taktika, o tai kartais leidžia pakeisti vaistus arba pacientą šiek tiek nuraminti ir padaryti tai įmanoma. Nepaisant to, medicinos personalas, atėjęs į iškvietimą pacientui, kuriam yra ūminė psichozė, nė sekundei neturėtų prarasti „psichiatrinio budrumo“, nes paciento elgesys bet kurią akimirką gali būti visiškai pakeistas.

Katatoniško jaudulio slaugytojos veiksmai turi visiškai atitikti gydytojo veiksmus. Būtina įsitikinti, kad šalia paciento nėra daiktų, tinkamų atakai ar savęs žalojimui. Jei pacientas yra agresyvus, geriau būti arčiau durų, kurios neturėtų būti užrakintos, ir neleisti pacientui prieiti prie lango. Patartina pasitelkti artimųjų, policijos pareigūnų, tvarkos, greitosios pagalbos vairuotojo ir kt. Palaikymą.

Teikdama vaistus, slaugytoja suleidžia į raumenis arba, jei įmanoma, suleidžia geriamųjų vaistų, įsitikindama, kad pacientas juos nurijo.

Naudojant katatoninį maišymą, geriau naudoti benzodiazepinų grupės raminamuosius vaistus. Vaistai vartojami 0,25% lorazepamo tirpalo injekcijomis į raumenis viena doze nuo 2 iki 8 ml arba 0,5% diazepamo tirpalu - nuo 2 iki 6 ml. Jei pacientas liečiasi, galite duoti jam nuryti vaisto tabletėmis: lorazepamo nuo 5 iki 20 mg arba diazepamo nuo 10 iki 30 mg. [15]

Tie patys vaistai mažomis dozėmis vartojami toliau gydant katatoniją ligoninėje. Kartais katatoninės apraiškos išnyksta išgėrus tik vieną dozę. [16]

Pacientams, kurie nereaguoja į benzodiazepinų grupės vaistus, skiriama elektrokonvulsinė terapija.

Ligoninėje, visiškai ištyrus pacientą, pagal diagnozę skiriamas tolesnis gydymas.

Prevencija

Katatoninį susijaudinimą sukelia įvairios patologinės kūno būklės, todėl prevencinės priemonės yra bendro pobūdžio. Visų pirma, tai yra atsakingas požiūris į savo sveikatą, psichinę ir fizinę: blogų įpročių pašalinimas, atsparumo stresui ir pozityvizmo padidėjimas, aktyvaus gyvenimo būdo laikymasis ir kasdienės mitybos optimizavimas. Tai įmanoma padaryti savarankiškai, bet jei tai nepasiteisina, tada yra platus psichoterapinės pagalbos tinklas, taip pat sveikatos grupės, mitybos specialistai, psichosomatikai. Tokios priemonės žymiai sumažins psichinių ir fizinių negalavimų riziką.

Rizikos grupės žmonėms, t. Y. Kenčiantiems nuo katatoninio spektro ligų, gydantis gydytojas turi reguliariai tikrintis ir laikytis jo rekomendacijų remisijos būsenai palaikyti. Kaip rodo praktika, ūmus katatoninis jaudulys pašalinamas labai greitai, kartais vartojant vieną atitinkamų vaistų dozę, todėl, atsiradus pirmiesiems bėdų simptomams, būtina kreiptis į specialistus.

Prognozė

Apskritai prognozė yra palanki daugumai pacientų, patyrusių katatoninį jaudulį. Ypač jei priežastis buvo pašalinta.

Ūminę klinikinę stadiją galima sustabdyti pakankamai greitai. Tačiau pacientams, sergantiems lėtinėmis ligomis - šizofrenija, epilepsija, sunkia klinikine depresija, ateityje gali pasikartoti katatoniniai epizodai ir išsivystyti kognityviniai trūkumai. Ilgalaikė prognozė priklauso nuo patologijos, sukėlusios katatonijos atsiradimą.


iLive portāls nesniedz medicīnisku padomu, diagnostiku vai ārstēšanu.
Portālā publicētā informācija ir tikai atsauce, un to nedrīkst izmantot, konsultējoties ar speciālistu.
Uzmanīgi izlasiet vietnes noteikumus un politiku. Taip pat galite susisiekti su mumis!

Autortiesības © 2011 - 2020 iLive. Visas tiesības aizsargātas.