^

Sveikata

Kasos

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 20.11.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Kaukė (kasa) turi pailgą formą, pilkai rožinė spalva, yra užpakalinėje dalyje. Kasa yra didelė mišraus tipo virškinamoji liauka. Ji tuo pat metu eksokrininė dalis su tipiškais sekretoriais, protokolo aparatu ir endokrinine dalimi. Kaip eksokrininė liauka, kasdien kasdien gamina 500-700 ml kasos sultų, kuri patenka į dvylikapirštės žarnos ląstelę. Pastate esančios sultys yra proteoliziniai fermentai, tripsinas, chimotripsinas ir amilolitiniai fermentai (lipazė ir kt.). Endokrininė liaukos dalis mažų ląstelių grupių forma (kasos salelių) gamina hormonus (insuliną, gliukagoną ir tt), reguliuojančius angliavandenių ir riebalų metabolizmą.

Kasos

Kasos ilgis suaugusiesiems yra 14-18 cm, plotis - 6-9 cm, storis 2-3 cm, jo masė yra 85-95 g. Liauka uždengta plonu jungiamojo audinio kapsule. Liauka yra skersai I-II juosmens slankstelių lygyje. Liaukos liauka yra šiek tiek aukštesnė už galvos.

Už kasos yra stuburo, aortos, apatinės tuščiavidurės ir kairiojo inkstų venų. Priešais liauką yra skrandis. Kasa yra išskiriama su galva, kūnu ir uodega.

Kasos galvutė ("caput pancreatis") viršuje dešinėje ir apačioje yra dvylikapirštės žarnos. Galva šiek tiek suplakta priekinėje pusėje. Ant sienos tarp apatinės galvos dalies ir kūno yra gilus kasos pjūvis (incisura pancreatis), kuriame praeina viršutinė skilvelinė arterinė ar veninė. Kasos galvos galinis užpakalinis paviršius pritvirtintas prie dešiniojo inksto veno ir arčiau vidurinės plokštumos iki pradinės poros venos dalies. Priešais liauką yra dešinoji skersinės dvitaškės pusė.

Kasos kūnas (korpuso pankreatitas) yra prizminio formos, jis turi priekinį, užpakalinį ir apatinį paviršius. Priekinis paviršius (priekinė fasija) yra padengtas parietinės pilvaplėvės. Galvos sienelės korpuso sienelėje priekyje yra išgaubtas - vadinamasis šaknies gumbas (gumbų omentalas). Užpakalinis paviršius (užpakalinė fasija) pritvirtinamas prie stuburo, didžiųjų kraujagyslių (prastesnės venos kava ir aortos), celiakijos rezginio. Apatinis paviršius (apatinis paviršius) yra siaura, iš dalies uždengtas pilvo ertmę, atskirtą nuo priekinio paviršiaus priekinės liaukos krašto. Prie viršutinės liaukos krašto, besiribojančio su splenine arterija ir veną.

Kasos uodega (cauda pancreatis) uodega nukreipta į kairę, kur liečiasi blužnies visceralinis paviršius, žemiau jo vartai. Už uodegos uodegos yra kairoji antinkstinė liauka, viršutinė kairiojo inksto dalis.

Parenchimos liaukos yra padalintas į griežinėliais interlobular jungiamojo pertvarėlę (sijelių) spinduliavimo iš kapsulės giliai į kūną. Lobaluose yra sekretoriniai sekcijos, panašios į tuščiavidurius maišus, kurių dydis yra 100-500 mikronų. Atskirtų sekrecijos - kasos acinus (acinus pancreaticus) susideda iš 8-14 ląstelių - egzokrininė pankreatotsitov (atsinotsitov), turintį piramidės formos. Sekuliarinės (akies) ląstelės yra bazinėje membranoje. Iš ertmės sekretuojančia kortelę pradėti intercalary ekskreciniais kiaurymę (diictuli intercalatus), su pamušalu vieno sluoksnio plokštuminio epitelio. Įterpimo grioveliai generuoja liaukos protokolo aparatą. Intercalary intralobular grioveliai patenka į griovelius (ductuli intralobulares), suformuotas iš vieno sluoksnio stačiakampio formos epitelio, ir tada - interlobular latakus (ductuli interlobulares), kurie nusidriekia interlobular jungiamojo audinio pertvarėlę. Tarpsieninių kanalų sienas sudaro aukštas prizminis epitelis ir jo jungiamoji audinio plokštė. Tarpsieniniai kanalai patenka į išeminį kasos kanalą.

Kasos

Wydzielniczy ortakis (pagrindinis) kasos (latakas pancreaticus), arba virsungov latakų sluoksnis yra storesnis prostatos, netoli jo užpakalinė paviršiaus. Kanalas prasideda uodegos uodegos srityje, eina per kūną ir galvą, imasi mažesnių tarpsieninių išmatų kanalų. Pagrindinis kasos latako išsituština į mažėjančia dvylikapirštės žarnos dalį spindžio, ji atveria jos didelis spenelių, iš anksto prijungtas prie bendros tulžies latakų. Galinę sienelę kortelė kasos latakų turi sfinkterio kasos lataką (sfinkterio latakas pancriaticae), kuri yra iš apskrito lygiųjų raumenų ryšulius sustorėjimas. Dažnai kasos kanalas ir bendras tulžies latakas patenka į dvylikapirštę žarną atskirai dvylikapirštės žarnos didelio papilio viršūnėje. Galimi kiti abu vamzdynų sujungimo variantai.

Kasos galvutės srityje susidaro nepriklausomas kasos (ductus pancreatis accesorius) papildomas kanalas arba santorini kanaluose. Šis kanalas atsidaro į dvylikapirštės žarnos lumeną ant jo mažos papilios. Kartais abu kanalai (pagrindiniai ir papildomi) anastomuoja tarpusavyje.

Pagrindinių ir papildomų kanalų sienos yra išklotos cilindriniu epiteliu. Protokolo epitelio kasoje yra kasos ląstelės, kurios gamina gleives, taip pat endokrinines ląsteles. Endokrininės kanalo ląstelės sintezuoja pankreoziminą ir cholecistokininą. Savo plokštelėje tarpsieninių kanalų gleivinės membranoje papildomuose ir pagrindiniuose kanaluose yra daugelakių gleivinių liaukų.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Kasos endokrininė dalis

Kasos endokrininę dalį sudaro kasos paukščiai (Langerhanso salos), atstovaujantys endokrinocitų kaupimosi atvejams. Salės daugiausia yra uodegos srityje, o mažesnės - liaukos kūne. Kasos raukšlių salotos yra apvalios, ovalios, juostos formos arba žvaigždės formos. Bendras salų skaičius yra 0,2-1,8 mln., Salos skersmuo svyruoja nuo 100 iki 300 mikronų, visų salelių masė yra 0,7-2,6 g. Yra keletas endokrininių ląstelių rūšių, sudarančių saleles.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Kasos inervacija

Kasą indervuoja užblokuotų nervų šaknys (dažniausiai dešiniosios), simpatinės nervo dalies iš celiakijos rezginio.

Kasos

Kraujo tiekimas kasai

Tiekiamas su krauju kasos atsiranda tokių laivų: priekinė ir galinė viršutinė kasos-dvylikapirštės žarnos arterija (nuo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos arterijų), tuo mažesnis kasos-dvylikapirštės žarnos arterija (dėl viršutinės pasaito arterijos). Venos: kasos veną (įplaukos pasaito ir kitos blužnies venos iš vartų venos sistemą).

Limfos nutekėjimas: kasoje: kasos dvylikapirštės žarnos, pylorinių ir juosmens limfmazgių.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Kasos amţiaus ypatybės

Naujagimio kasa yra maža. Ilgis 4-5 cm, masė 2-3 g. Liauka yra šiek tiek aukštesnė nei suaugusiam žmogui. 3-4 gyvenimo mėnesius motinos masė padvigubėja, 3 metų iki 20 g, per 10-12 metų, jos masė yra lygi "30 Dėl stiprios fiksacijos į pilvo ertmę kasos nesant yra naujagimio santykinio mobilumo atgal. Iki 5-6 metų, liauka užima formą, būdingą suaugusio liaukos. Pirmųjų gyvenimo metų pabaiga nustatoma kasos topografiniai santykiai su kaimyniniais organais, būdingi suaugusiesiems.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.