^

Sveikata

Kalis kraujyje

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 20.11.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Kalio koncentracijos serume pamatinės vertės (normos) yra 3,5-5 mmol / l (meq / l).

Sveikos žmogaus kūno, kurio kūno svoris 70 kg, kūno masėje yra 3150 mmol kalio (45 mmol / kg vyrų ir 35 mmol / kg moterims). Vien tik 50-60 mmol kalio yra ekstraląstelinėje erdvėje, likusi dalis jo yra paskirstyta korinio plote. Kasdien vartojamas kalio kiekis yra 60-100 mmol. Beveik tas pats kiekis išsiskiria su šlapimu, o labai mažai (2%) išsiskiria su kalorijomis. Paprastai inkstai išskiria kalio kiekį iki 6 mmol / (kg.sut). Kalio koncentracija kraujo serume - rodiklis, rodantis, bendram kiekiui organizme, tačiau, įvairių veiksnių gali daryti įtaką (sutrikimas CBS padidėjo ekstraląstelinę osmoliariškumas, insulino trūkumas) apie jos paskirstymą tarp ląstelių ir tarpląsteliniame skystyje. Taigi, kai pH pakinta 0,1, turėtume tikėtis, kad kalio koncentracija pasikeis 0,1-0,7 mmol / l priešinga kryptimi.

Kalis vaidina svarbų vaidmenį raumenų susitraukimo, širdies veiklos, nervinių impulsų laidojimo, fermentinių procesų ir medžiagų apykaitos procesuose.

Vertinant elektrolitų pusiausvyros būklę svarbu tik labai maža ir labai didelė kalio koncentracija, kuri viršija normą. Klinikinėse sąlygose hipokalemija laikoma kalio koncentracija mažesnė kaip 3,5 mmol / l, hiperkalemija - didesnė kaip 5 mmol / l.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Kalio reguliavimas organizme

Kalis yra pagrindinis intracellular katijonas, tačiau tik 2% visos kalio kūno yra netelpinės erdvėje. Kadangi daugumoje ląstelių kalio yra raumenų ląstelėse, bendras kalio kiekis organizme yra proporcingas be riebalų kūno svorio komponentui. Vidutinis suaugęs žmogus, sveriantis 70 kg, yra 3500 meq kalio.

Kalis yra pagrindinis ląstelių osmoliazmo veiksnys. Kalio santykis ITSZH ETSZH ir labai paveikia ląstelių membranų poliarizaciją, kuri savo ruožtu įtakos daug korinio procesai, pavyzdžiui, nervinių impulsų laidumo ir raumenų ląstelių (įskaitant miokardo) susitraukimo. Taigi santykinai maži kalio koncentracijos pokyčiai plazmoje gali turėti reikšmingų klinikinių pasireiškimų.

Nesant veiksnių, lemiančių kalio judėjimą ląstelėse ir iš jų, kalio koncentracija plazmoje yra glaudžiai susijusi su bendru kalio kiekiu organizme. Atsižvelgiant į pastovų plazmos pH lygį, kalio koncentracijos sumažėjimas plazmoje nuo 4 iki 3 meq / l rodo bendrą K 100-200 meq. Kalio koncentracijos sumažėjimas plazmoje yra mažesnis nei 3 meq / l, todėl bendras kalio trūkumas yra 200-400 meq.

Insulinas skatina kalio judėjimą į ląsteles; todėl didelis insulino kiekis sumažina kalio koncentraciją plazmoje. Žemas insulino lygis, pvz., Diabetinė ketoacidozė, skatina kalio judėjimą iš ląstelių, padidina kalio koncentraciją plazmoje, kartais net ir bendrą kalio trūkumą organizme. Adrenerginiai agonistai, ypač selektyvūs 2-agonisti, skatina kalio judėjimą į ląsteles, o blokatoriai ir aagonisti sukelia kalio judėjimą iš ląstelių. Ūminė metabolinė acidozė sukelia kalio judėjimą iš ląstelių, o ūminė metabolinė alkalozė skatina kalio judėjimą į ląsteles. Tačiau HCO pokyčiai plazmoje gali būti svarbesni negu pH pokytis; acidozė, kurią sukelia mineralinių rūgščių kaupimasis (hiperchloreminė acidozė), padidina kalio koncentraciją plazmoje. Metabolinė acidozė, sukelta organinių rūgščių kaupimosi, nesukelia hiperkalemijos. Taigi, hiperkalemija, dažnai stebima diabetinės ketoacidozės, greičiausiai sukelia insulino trūkumą, o ne acidozę. Ūminė kvėpavimo acidozė ir alkalozė daugiau dėmesio skiria kalio koncentracijai plazmoje negu metabolinė acidozė ir alkalozė. Nepaisant to, kalio koncentracija plazmoje turėtų būti interpretuojama atsižvelgiant į plazmos pH lygį (ir HCO koncentraciją).

Kalio įvedimas iš maisto yra apie 40-150 meq / l per dieną. Stabilioje būsenoje nuostoliai su išmatomis sudaro apie 10% suvartojimo. Pašalinimas su šlapimu padeda išlaikyti kalio pusiausvyrą. Kai padidėja K kiekis (> 150 mEq K per dieną), per kelias kelias valandas šlapime pasirodo apie 50% perteklinio kalio kiekio. Dauguma likučių patenka į ląstelių erdvę, kad sumažėtų kalio plazmos koncentracijos padidėjimas. Jei padidėjęs kalio vartojimas tęsiasi, dėl aldosterono sukeltos sekrecijos padidėja kalio išsiskyrimas per inkstus; Aldosteronas skatina kalio išsiskyrimą. Tikėtina, kad kalio absorbcija iš išmatų yra reguliuojančio poveikio ir gali būti sumažinta iki 50% lėtiniu kalio kiekiu.

Kai kalio įsisavinimas mažėja, intracelinis kalis yra rezervas, kuris padeda užkirsti kelią staigiems kalio koncentracijos pokyčiams plazmoje. Kalio kaupimasis inkstuose yra santykinai lėtas, reaguojant į kalio kiekio sumažėjimą maistu ir yra daug mažiau veiksmingas nei inkstų gebėjimas išlaikyti Na. Taigi, kalio koncentracijos sumažėjimas yra dažna klinikinė problema. Kalio išsiskyrimas šlapime 10 meq per parą sudaro beveik didžiausią kalio kiekį inkstuose ir rodo reikšmingą kalio kiekio sumažėjimą.

Ūminė acidozė sutrikdo kalio išsiskyrimą, o lėtinė acidozė ir ūminė alkalozė gali skatinti kalio išsiskyrimą. Padidėjęs Na dozės vartojimas distalinėse nefronuose, kuris stebimas su dideliu Na kiekiu ar gydymu kilpos diuretikais, skatina kalio išsiskyrimą.

Psevdogipokaliemiya arba klaidingai sumažėjęs kalio kiekis, kartais stebėta pacientams, sergantiems lėtine myelocytic leukemijos su daugiau nei 105 leukocitų suma / mkl, jei pavyzdys įsimintas kambario temperatūroje iki perdirbimo, dėl surinkimo kalio koncentracija kraujo plazmoje nenormalus leukocitų. Tai gali būti išvengta sparčiai atskyrimo plazmoje arba serume kraujo mėginiuose. Psevdogiperkaliemiya arba klaidingai padidėjęs kalio kiekis serume yra stebimas dažniausiai dėl hemolizės ir išleidimo intraceliulinės kalio. Siekiant išvengti tokios klaidos personalo kraujo mėginių ėmimas turi ne praleidžia per greitai tvora per plona adata ir kraujo mėginiai susvyravo pernelyg. Psevdogiperkaliemiya taip pat gali būti stebimas trombocitų kiekis per 106 / ml, nes padidėjo išleidimo kalio nuo trombocitų krešėjimo metu. Tuo atveju, psevdogiperkaliemii kalio kiekį plazmoje (incoagulated kraujo), priešingai nei kalio kiekį serume yra normalus.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.