^

Kalis

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 20.11.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Kalis (K) yra labai svarbus organizmui. Kalis yra ląstelių ir kapiliarų sienose; kepenys, endokrininės liaukos, nervų ląstelės negali normaliai funkcionuoti, nes trūksta. Ar žinojote, kad kalis yra 50% visų kūno skysčių?

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Ką reikia žinoti apie kalį

Kalis kartu su chloru (Cl) ir natris (Na) yra elementas, kurio poreikis yra didžiausias mūsų organizme. Kalio kiekis yra 250 g, iš kurių tik 3 g yra ekstraląstelinių skysčių dalis. Kalis yra pagrindinis augalinių produktų elementas.

Kalio poreikis kiekvieną dieną

Kiekvieną dieną, kartu su maistu, turėtume vartoti 3-5 g kalio.

Kokiomis sąlygomis padidėja kalio poreikis?

Esant stipriam fiziniam aktyvumui ir sportui, verta padidinti kalio kiekį, kuris patenka į kūną maistu. Jei vartojate diuretikų arba turite didžiulį prakaitavimą (jie gali sukelti kalio nuostolių), tuomet turėtumėte vartoti daugiau kalio turinčių maisto produktų.

Naudingos kalio savybės, veikiamos kūnui

Kalio chloro (Cl) ir natrio (Na) pagalba dalyvauja palaikant ląstelių druskos balansą, užtikrinant skysčių pusiausvyrą kūno ląstelėse ir audiniuose, išlaikant įprastą osmosinį slėgį ląstelėse. Kalio druskos rūgšties pagrindo balansas kartu su natriu (Na), magnio (Mg) ir kalciu (Ca) palaiko šarminį poveikį.

Kadangi trūksta kalio, gliukozė negali būti paverčiama energija, todėl raumenys nustoja mažėti ir užšalti, taip sukelia visišką paralyžią.

Dėl kalio, kontroliuojamas širdies susitraukimų dažnis, slėgio reguliavimas, normali praeitis nervų impulsui ir visų raumenų grupių mažėjimas. Su jo pagalba skysčiai išsiskiria iš kūno, užtikrina, kad nėra depresijos, tiekia deguonį į smegenų ląsteles, pašalina toksinus ir apsaugo nuo insulto. Kalio vaidmuo organizme yra beveik neįkainojamas!

Visuose kūno procesuose kalis dalyvauja kartu su natriu (Na) arba, greičiausiai, viename derinyje (natrio antagonistas), o norint, kad jūsų kūnas būtų visiškai sveikas, jų santykis turėtų būti 1: 2. Jei turite padidėjusį natrio kiekį, jo blogas poveikis gali susilpnėti, jei vartojate papildomą kalio kiekį.

Kalio virškinamumas

Kalis puikiai absorbuojamas per skrandžio ir žarnų sienas ir išsiskiria su šlapimu. Kalis yra praktiškai toks pat kaip ir suvartotas.

Požymiai dėl trūko kalio organizme

Jei nepakanka kalio, gali būti nutekėjimai, mieguistumas ir apatija. Dėl raumenų funkcijų pažeidimo žmonės dažnai traukia traukulius, jaučia raumenų silpnumą. Širdies ritmas taip pat gali būti prarastas, dėl to yra aritmija. Dažnas vėmimas ir vidurių užkietėjimas yra aiškus kalio trūkumo organizme požymis. Remiantis statistika, vyrų insulto mirties tikimybė padidėja 3 kartus, jei kalio kiekis organizme yra mažas.

Kalio pertekliaus požymiai

Skaidri kalio pertekliaus požymiai organizme yra: pykinimas, širdies sutrikimai, jautrumo praradimas galūnėse, padidėjęs šlapinimasis. Kaip ir vartojant trūkstamą kalio kiekį, gali padidėti aritmija.

Kas veikia kalio kiekį organizme?

Kai gaminate arba mirkymo produktus vandenyje, kalio juda į jį. Jei ateityje šis vanduo nenaudojamas, tada kartu su juo prarandamas kalis.

Kodėl organizme yra per didelė kalio koncentracija?

Kalio pertekliaus organizme susidarymas yra inkstų ar antinksčių, dėl kurių kalio perteklius pasireiškia šlapime, susidarymas. Jei asmuo vartoja kalio turinčius vaistus arba naudoja stalo druskos pakaitalą, jis gali turėti kalio perteklių.

Kodėl trūksta kalio?

Kalio trūkumas gali atsirasti vartojant natrio turinčius vaistus, taip pat vartojant per didelę valgomąją druską. Kalio trūkumo priežastis gali būti maisto produktų, kurių sudėtyje yra tik natrio (Na), vartojimas ir ignoruoja kalio turinčius produktus.

Neteisingai kepant kalio gali būti prarasta. Antinksčių žievės, diurezinių žolių ir preparatų hormonų naudojimas gali žymiai sumažinti kalio kiekį organizme ir atitinkamai padidinti natrio kiekį (Na).

Kava skatina kalio pašalinimą iš organizmo, taigi, jei dažnai valgote, užsiimkite papildomu kaliu. Alkoholis taip pat yra įtrauktas į "medžiagų, kurios gamina kalį". Stresai turi natrio (Na) uždelsimo savybę ir sumažina kalio kiekį organizme.

Maisto produktai, turintys daug kalio

Visi myli saldainius, bet ne visi žino, kad saldumynai, tokie kaip džiovinti abrikosai, razinos ar slyvos, yra labai daug kalio (nuo 860 iki 1700 mg). Jie sujungiami riešutais: graikinių riešutų sudėtyje yra 474 mg kalio, žemės riešutai - 658 mg, anakardžiai - 553 mg, migdolai - 748 mg, kedrai - 628 mg. Paprastose bulvėse yra apie 568 mg kalio, o garstyčių - net 608 mg. Visus šiuos produktus verta naudoti kalio balanso išlaikymui organizme.

trusted-source[11], [12], [13], [14]

Kalio sąveika su kitais elementais 

Jei padidinsite kalio suvartojimą, bus pagaminta daugiau natrio (Na). Jei trūksta magnio (Mg), gali sumažėti kalio įsisavinimas.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.