^

Sveikata

Bendras ir jonizuotas kalcio kiekis kraujyje

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 19.10.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Bendros kalcio koncentracijos kraujo serume pamatinės vertės (norma) yra 2,15-2,5 mmol / l arba 8,6-10 mg%; jonizuotas kalcio kiekis yra 1,15-1,27 mmol / l.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Jonizuoto kalcio kiekio nustatymas

Jonizuoto kalcio kiekį galima nustatyti standartiniais laboratoriniais tyrimais, paprastai pakankamai tiksliai. Acidozė padidina jonizuoto kalcio kiekį sumažinant prisijungimą prie baltymų, tuo tarpu alkalozė sumažina jonizuoto kalcio kiekį. Su hipoalbuminemija paprastai sumažėja kalcio koncentracija plazmoje, o tai rodo, kad kalcio koncentracija yra maža, o jonizuotas kalcio kiekis gali būti normalus. Bendras kalcio kiekis plazmoje sumažinamas arba padidinamas 0,8 mg / dl (0,2 mmol / L) už kiekvieną 1 g / dl, siekiant sumažinti ar padidinti albumino kiekį. Taigi, albumino kiekis 2 g / dL (paprastai 4,0 g / dl) sumažina 1,4 mg / dl aptinkamą kalcio koncentraciją plazmoje. Taip pat padidėjęs plazmos baltymų kiekis, pasireiškiantis daugybine mieloma, gali padidinti bendrą kalcio kiekį kraujyje.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Fiziologinė kalcio reikšmė

Kalcis yra būtinas normaliam raumenų susitraukimui, nervų impulsui, hormonų išsiskyrimui ir kraujo krešėjimui. Be to, kalcis skatina daugelio fermentų reguliavimą.

Kalcio atsargų laikymas organizme priklauso nuo kalcio suvartojimo maisto produktuose, kalcio absorbcijos iš virškinamojo trakto ir kalcio inksto ekskrecijos. Su subalansuota mityba kalcio suvartojimas yra apie 1000 mg kasdien. Apie 200 mg per dieną prarandama su tulžimi ir kitomis virškinimo trakto paslėptimis. Priklausomai nuo cirkuliuojančio vitamino D koncentraciją, ypač 1,25digidroksiholekaltsiferola kuri yra suformuota inkstuose iš neaktyvios formos, maždaug 200-400 mg kalcio yra absorbuojamas žarnyne kiekvieną dieną. Likę 800-1000 mg atsiranda išmatose. Kalcio balansą palaiko kalcio išsiskyrimas per inkstus, kuris vidutiniškai 200 mg per dieną.

Ekstraląstelinis ir viduląstelinis koncentracija kalcio reguliuojama dvikrypčio transporto kalcio per ląstelių membranos ir ląstelės viduje organoidus, pavyzdžiui, Endoplazminis tinklas, sarkoplazminio raumenų ląstelių ir mitochondrijų. Citozolinių jonizuotas kalcio būtų išlaikytas mikromolių diapazone (mažiau nei 1/1000 kraujo plazmoje koncentracijos). Jonizuotas kalcio veikia kaip ląstelėje antrąjį angelu dalyvauja skeleto raumenų susitraukimo, stimuliacijos ir mažinti širdies ir lygiųjų raumenų, aktyvuoti baltymų kinazės ir fosforilinimo fermentų. Kalcio taip pat dalyvauja kitų ląstelės viduje pasiuntiniai veiksmais, pvz camp (cAMP) ir inozitol1,4,5trifosfat ir tokiu būdu dalyvauja ląstelių atsako į daugelį hormonų, įskaitant epinefrino, gliukagono, ADH (vazopresino), sekretino ir cholecistokinino perdavimo.

Nepaisant svarbaus ląstelių vaidmens, beveik 99% viso kalcio kiekio organizme yra kauluose, daugiausia hidroksiapatito kristalų sudėtyje. Apie 1% kalcio kaulų yra laisvai keičiamasi su EKZH, todėl gali dalyvauti buferiniame kalcio balanso pokyčiuose. Paprastai kalcio koncentracija plazmoje yra 8,8-10,4 mg / dl (2,2-2,6 mmol / l). Maždaug 40% viso kraujo kalcio yra susijęs su plazmos baltymais, daugiausia su albuminu. Likę 60% sudaro jonizuotas kalcio plius kalcio kompleksas su fosfatu ir citratu. Bendras kalcio kiekis (t. Y. Su baltymu susijęs kompleksuose ir jonizuotas) paprastai nustatomas klinikiniais laboratoriniais matavimais. Idealiu atveju jonizuoto arba laisvo kalcio apibrėžimas yra būtinas, nes tai yra fiziologiškai aktyvi forma plazmoje; bet toks nustatymas dėl techninių sunkumų paprastai atliekamas tik tiems pacientams, kurių įtariama, kad baltymai labai susilpnina kalcio susirišimą. Jonizuotas kalcio kiekis paprastai yra lygus maždaug 50% viso kalcio kiekio plazmoje.

Fiziologinis kalcio vertė yra sumažinti audinių koloidų gebėjimą surišti vandenį, mažinant audinio membranų dalyvavimo pralaidumą pastato skeletas ir hemostazės sistemą, taip pat nervų ir raumenų veiklą. Jis turi galimybę kauptis audinių pažeidimo vietose įvairiais patologiniais procesais. Maždaug 99% kalcio yra kauluose, likusi dalis iš esmės yra ekstraląsteliniame skystyje (beveik vien tik kraujo serume). Maždaug pusė jonizuotų serumo kalcio koncentracija cirkuliuoja (laisvo) forma, o kita pusė - komplekso, pageidautina su albuminu (40%), kad druskų forma - fosfato citrato (9%). Serumo albumino pokytis, ypač hipoalbuminemija, veikia bendrą kalcio koncentraciją, nekeičia kliniškai svarbesnio rodiklio - jonizuoto kalcio koncentracijos. Galima apskaičiuoti "ištaisytą" bendrą kalcio koncentraciją serume su hipoalbuminemija pagal formulę:

Ca (ištaisyta) = Ca (išmatuotas) + 0,02 × (40-albuminas).

Kalcis, fiksuotas kaulų audinyje, sąveikauja su kraujo serumo jonais. Laikydamasis buferinės sistemos, nusodintas kalcis neleidžia svyruoti jo serumo kiekio dideliuose diapazonuose.

Kalcio metabolizmas

Kalcio apykaitos reguliuoti paratiroidinis hormonas (PTH), kalcitoniną, ir jos dariniai vitamino D. Paratiroidinio hormono padidėjimą kalcio koncentracijos serume, didinant jos eliuavimą iš kaulų reabsorbcijos inkstuose, stimuliuoja konversiją jame vitamino D, kad aktyvaus jo metabolito, kalcitriolio. Paratiroidinis hormonas taip pat didina inkstų fosfato išsiskyrimą. Kalcio kiekis kraujyje reguliuoja paratiroidinio hormono sekreciją pagal neigiamą grįžtamojo ryšio mechanizmą: stimuliuoja hipokalcemija, hiperkalcemijos ir slopina paratiroidinio hormono. Kalcitoninas - fiziologinis antagonistas paratiroidinio hormono, jis stimuliuoja kalcio išsiskyrimą per inkstus. Vitamino D metabolitų skatinti absorbciją kalcio ir fosfato žarnyne.

Kalcio kiekis kraujo serume pasikeičia su parathormono ir skydliaukės disfunkcija, skirtingos lokalizacijos neoplazijomis, ypač metastazuojant kaulus, su inkstų nepakankamumu. Antrinis kalcio įtraukimas į patologinį procesą vyksta virškinamojo trakto patologijoje. Dažniausiai hipoglikemija ir hiperkalcemija gali būti pagrindinė patologinio proceso išraiška.

Kalcio metabolizmo reguliavimas

Kalcio ir fosfato (PO) metabolizmas yra tarpusavyje susiję. Kalcio ir fosfato pusiausvyrą reguliuoja parathormono (PTH), vitamino D ir, kiek mažiau, kalcitonino kiekiai. Kalcio ir neorganinio PO koncentracijos yra susijusios su jų gebėjimu dalyvauti cheminėje reakcijoje su SaRO susidarymu. Kalcio ir PO koncentracijos (meq / l) produktas paprastai yra 60; kai produktas viršija 70, gali būti CaPO kristalų nusodinimas minkštuose audiniuose. Sumažėjimas kraujagyslių audiniuose skatina arteriosklerozės vystymąsi.

PTH gamina parathormonijos liaukos. Ji turi įvairias funkcijas, bet tikriausiai svarbiausia yra užkirsti kelią hipokalcemijai. Parathormono ląstelės atsako į kalcio koncentracijos sumažėjimą plazmoje, reaguodamas į tai, PTH išskyrimą į kraujotaką. PTH padidina kalcio koncentraciją plazmoje per kelias minutes, padidindamas inkstų ir žarnyno kalcio absorbciją, mobilizuojant kalcio ir RO iš kaulų (kaulų rezorbcija). Paprastai kalcio išsiskyrimas inkstuose yra panašus į natrio ekskreciją ir yra reguliuojamas praktiškai tais pačiais veiksniais, kurie kontroliuoja natrio transportavimą proksimalinėse kanalėlėse. Tačiau PTH padidina kalcio reabsorbciją nefrono distalinėse srityse, nepriklausomai nuo natrio. PTH taip pat sumažina RO inkstų reabsorbciją ir taip padidina inkstų RO praradimą. RO praradimas dėl inkstų neleidžia didinti Ca ir RO jungimosi produktams plazmoje, nes atsakas į PTH padidėja kalcio kiekiui.

PTH taip pat padidina kalcio koncentraciją plazmoje, virtant vitaminu D į aktyviausią formą (1,25-dihidroksicholekalciferolis). Ši vitamino D forma padidina žarnyne absorbuoto kalcio kiekį. Nepaisant to, kad padidėja kalcio įsisavinimas, padidėjusi PTH sekrecija dažniausiai sukelia kaulų rezorbciją, slopindama osteoblastinę funkciją ir stimuliuodama osteoklastų aktyvumą. PTH ir vitaminas D yra svarbūs kaulų augimo ir rekonstrukcijos reguliatoriai.

Parathormono funkcijos tyrimas apima cirkuliuojančio PTH kiekio nustatymą radioimuniu ir bendro arba nefrogeninio cAMP išskyrimą šlapime. CAMP nustatymas šlapime yra retas, o tikslūs PTH tyrimai yra plačiai paplitę. Geriausi yra nepažeistų PTH molekulių tyrimai.

Kalcitoniną išskiria skydliaukės parafolikulinės ląstelės (slinkties). Kalcitoninas sumažina kalcio koncentraciją plazmoje, padidindamas kalcio įsisavinimą ląstelėmis, išsiskyrimą per inkstus ir kaulų susidarymą. Kalcitonino poveikis kaulų metabolizmui yra daug silpnesnis nei PTH ar vitamino D poveikis.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.