^

Sveikata

Aspartato aminotransferazės (AST) kiekis kraujyje

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 19.10.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Aspartataminotransferazė (AST) kraujyje - ši nepaneigta frazė reiškia specialų ląstelių fermentą, kuris aktyviai dalyvauja normalioje beveik visų amino rūgščių mainų ir sąveikos. AST yra dideli kiekiai širdies audiniuose, taip pat kepenų, nervų audinio ir inkstų ląstelėse. Būtent dėl šios priežasties beveik visos ligos, susijusios su šiais organais, rodo aspartato aminotransferazės kiekio nustatymą kraujyje. Aspartataminotransferazė (AST) kraujyje taip pat yra viena iš transaminazių rūšių, kurios per molekulius perneša asparto rūgštį. Galima sakyti, kad žinomas vitaminas B6 yra AST kofermento analogas.

AST aktyvumo kontrolinės vertės (norma) kraujo serume yra 10-30 TV / l.

Paprastai yra vertinamas gana mažas fermento lygis, tačiau, jei audinys pažeistas, aspartato aminotransferazė (AST) kraujyje pamažu didėja, išsiskiria iš pažeistų ląstelių. Kaip sunkiai pažeistas audinys, todėl padidėja AST kiekis kraujyje. Jei diagnozuotas miokardo infarktas, aspartato aminotransferazė pradeda kauptis kraujyje 6-10 valandų.

Aspartato aminotransferazė (AST) kraujyje gali penkis kartus viršyti normos ribą ir laikyti tokius rodiklius iki savaitės. Didelis šios transaminazės aktyvumas yra aiškus labai pavojingo paciento būklės rodiklis, kai yra įmanoma nepalankių rezultatų. Jei AST auga palaipsniui, bet atkakliai, tai rodo, kad infarkto zona plečiasi. Taip pat AST aktyvumą gali sukelti nekroziniai reiškiniai kepenyse.

trusted-source[1], [2], [3]

Kodėl aspartato aminotransferazė yra kraujyje?

Ši analizė yra svarbi ir būtina paaiškinti galimas ligas ir patologijas, pavyzdžiui: 

  • Visų tipų hepatitas ir nekrozinė kepenų liga; 
  • Parenchiminių audinių degeneracija į fibrozinį audinį - cirozė (alkoholizmas); 
  • Onkoprozė kepenyse, metastazės; 
  • Skubios širdies ligos - miokardo infarktas; 
  • Autoimunija, įskaitant paveldėtas ligas - Duchenne-Beckerio myodystrofija; 
  • Limfinės sistemos viruso pažeidimai, įskaitant mononukleozę; 
  • Cholestazinis sindromas.

Kaip pasirengti testui, kada AST yra įregistruotas kraujyje?

Bet kurio vaisto vartojimas, kartais net vaistažolių nuoviru, gali iškraipyti tyrimo rezultatus. Todėl prieš pradėdami tikrinti AST lygį ir aktyvumą, jūs arba turite nutraukti vaistų vartojimą, o jei dėl kokios nors priežasties tai neįmanoma, pateikite gydytojui informaciją apie vaistą, jo dozę ir priėmimo laiką. Net paprasta ir nekenksminga iš pirmo žvilgsnio, balerijonų ekstraktas ar vitaminai, pavyzdžiui, vitaminas A, gali pašalinti tikslumą ir informatyvų tyrimo pobūdį. Be to, būtina atsižvelgti į alergines reakcijas į konkrečius vaistus, todėl moterys gali iškraipyti AST laboratorinių tyrimų vaizdą.

Kaip atliekama analizė, kaip aspartato aminotransferazę (AST) nustato kraujyje? Analizuojama medžiaga yra tik veninis kraujas. Greta žnyplių slėgio, švelniai dilgčiojant į punkto vietą adata, nėra skausmingų pojūčių - tai įprasta analizė, kurios rezultatai žinomi po 6-12 valandų.

Aspartato aminotransferazė kraujyje - kokios normos?

Vidutiniai statistikos standartai:

  • Moterys - nuo 10 iki 36 vienetų / l;
  • Vyrai - nuo 14 iki 20 vienetų / litre.

Pernelyg padidėjęs AST yra arba kepenų patologija, galbūt viruso pobūdis, arba kepenų reakcija į ūmius intoksikacijos dėl alkoholio vartojimo, galbūt narkotinių medžiagų. Taip pat, didelė transaminazės AST vertė gali pasireikšti dėl didelių ar kelių navikų.

Šiek tiek normos perteklius yra lėtinė priklausomybė nuo alkoholio, galbūt dėl cirozės. Taip pat gali pasireikšti nedidelis aspartato aminotransferazės padidėjimas su hipervitaminoziu - vitaminu A. Infarktas, mononukleozė, plaučių sistemos patologija ar inkstai - sąrašas tęsiasi. Svarbiausia atkreipti dėmesį į tai, kad aspartato aminotransferazė (AST) kraujyje yra svarbus žmogaus organų audinių būklės rodiklis, o analizės analizė yra gydytojo darbas.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

AST padidėjimo kraujyje priežastys

AST aktyvumo padidėjimas kraujyje pastebimas su įvairiomis ligomis, ypač dėl šio fermento turtingų organų ir audinių nugalėjimo. Labiausiai dramatiški AST aktyvumo pokyčiai atsiranda, kai paveikia širdies raumenis. Fermento aktyvumas 93-98 proc. Pacientų, kuriems buvo miokardo infarktas, padidėjo.

Su miokardo infarktu, po 6-8 valandų AST padidėja, didžiausias aktyvumas pasiekia 24-36 valandas ir mažėja iki normalaus lygio 5-6 dienas. Miokardo infarkto zonos išplėtimas sukelia antrojo padidėjusio aktyvumo ciklo atsiradimą. ACT aktyvumo padidėjimo laipsnis atspindi miokardo masę, dalyvaujančią patologiniame procese. Kartais AST aktyvumas padidėja dar prieš pasireiškiant miokardo infarkto elektrokardiografiniams požymiams, o ligos sumažėjimas po 3-4 dienos ligos prognostiškai nepalankus. Su miokardo infarktu AST aktyvumas kraujyje gali padidėti 2-20 kartų.

Su angina, ACT aktyvumas, kaip taisyklė, išlieka normalus. Tačiau kai kurie autoriai nurodo, padidėjo AST sunkia širdies vainikinių arterijų ligos pirmąsias 24 valandas po užpuolimo ir 2-ojo normalizavimo, bent jau trečią dieną po užpuolimo, taip pat ilgą išpuolių tachikardija.

AST padidėja taip pat ūminiu hepatitu ir kitais sunkiais hepatocitų pažeidimais. Vidutiniškai padidėja mechaninė gelta, pacientams, sergantiems metastazėmis į kepenis, ir ciroze. De Ritis koeficientas, ty AST / ALT santykis, paprastai yra 1,33, kai kepenų liga yra mažesnė už šią vertę, o širdies liga - didesnė.

Kai kurie rodikliai yra daugikliai, padauginti iš viršutinės atskaitos ribos vertės AST.

Klinikinėje praktikoje nustatytas vienodas AST ir ALT aktyvumo kraujyje nustatymas ; ji pateikia daug daugiau klinikinės informacijos apie pažeidimo lokalizaciją ir gylį, patologinio proceso veiklą; leidžia prognozuoti ligos baigtį.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.