^

Sveikata

A
A
A

Hepatitas

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Hepatitas yra laikoma viena iš pagrindinių visų uždegiminių kepenų procesų priežasčių. Virusinės etiologijos liga yra pripažinta šio svarbaus organo patologijomis, o ne atsitiktinai, remiantis statistiniais duomenimis visame pasaulyje, yra daugiau nei 500 milijonų žmonių, sergančių virusiniu hepatitu. Tai nereiškia, kad šis skaičius yra galutinis, nes dažnai hepatitas išgyvena latentinę formą ir asmuo gali būti viruso nešėja, to nežinodama.

Hepatitas kilęs iš graikiško kepenų žymens - hepatos, jis yra labiausiai pažeidžiamas virusas, sukeliantis hepatitą. Tačiau ligos priežastis gali būti ne tik virusai, bet ir intoksikacija, įskaitant alkoholį, cholecistitą ir cholangitą, taip pat apsinuodijimą ir toksiškumą nėštumo metu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Hepatito virusinė etiologija ir pagrindiniai hepatito virusai

Hepatitas A

Liga, kuri mes vadiname hepatito A, XIX-ojo amžiaus atrado didelį veterinarijos gydytojai Sergejus Botkin, vėliau jo vardas buvo pavadintas ne tik liga, bet ir medicinos įrenginys Sankt Peterburgo - Klinikiniai infekcinių ligų ligoninė.

Hepatitas A sukelia virusas, turintis membraną, poziciją prie rūgščių ir fermentų. Taigi kenksmingas agentas įsiskverbia į kūną, lengvai įveikdamas virškinamojo trakto rūgštingumą. Be to, virusas puikiai "pajus" save bet kokioje skystoje terpėje, todėl jo pasiskirstymas per vandenį yra tipiškas. Vienintelis giminaitis privalumas hepatito A yra tai, kad žmogus yra daugiau jų tik vieną kartą savo gyvenime, tada jo imuninė sistema gamina apsaugą nuo gyvybei virusu.

Hepatito A paplitimas nėra kiekybiškai įvertinamas ir tikslūs statistiniai duomenys. Yra žinoma, kad 99 proc. Vaikų yra užsikrėtę hepatitu A Europoje, europiečiai yra mažiau linkę susirgti, tačiau pagal naujausią informaciją kas antrą tūkstančio europiečių taip pat serga šia liga.

Infekcijos šaltinis yra maistas, vaisiai, vanduo, žuvis, nevirta arba nehermetiškai apdorota. Taip pat virusas perduodamas per pradinėje purvo, todėl ši problema yra vadinamas hepatitas neplautų rankų. Užsikrėtusiu asmeniu excretes išmatos su šimtais milijonų virusų aplinkoje, ir virusų, ilgą laiką išlieka nešvariomis rankomis. Net ir be vaizduotės, tai lengva įsivaizduoti perkančiųjų šį visur virusas, kuris supa pažodžiui visur pavojų. Infekcija pasireiškia iš išmatų, žodžiu maršrutai, viruso laisvai į žarnyną, o po to į kraują ir kepenis, tiksliau patraukliausia jam į ląsteles - hepatocitų. Hepatito virionai fiksuojami ląstelių viduje (citoplazmoje), ir ten jie pradeda daugintis. Žarnyne virusas vėl patenka į žarnų traktą ir išsiskiria su išmatomis. Kepenų ląstelės yra sunaikinamos ne virusas ir paties organizmo imuninę sistemą, kuri siunčia T-ląsteles kovoti su virusu. Limfocitai žiūrint į hepatocitus kaip kenksmingo agento nešėjus ir juos sunaikina. Rezultatas yra kepenų uždegimas, sumažėjęs hepatocitų ir visišką laisvę už dauginant jauki aplinka virusų.

Šios ligos inkubacinis laikotarpis gali trukti nuo 14 iki 42 dienų, visą šį laiką žmogus ir toliau užkrečia aplinką, kartais net nežinodamas. Taip pat reikėtų atsižvelgti į tai, kad hepatitas A gali būti visiškai nepastebėtas, ty jis gali būti asimptominis arba akivaizdus kaip nereikšmingi požymiai. Virusinio hepatito A pagrindiniai simptomai priklauso nuo to, kiek pacientas serga (vaikams simptomai dažniausiai neatsirado). Klasikiniai simptomai yra tokie: 

 • Karščiavimas, galvos skausmas; 
 • Silpnumas; 
 • Neaiškios etiologijos odos išbėrimas; 
 • Galimas viduriavimas, sumažėjęs apetitas; 
 • Šlapimo tamsėjimas ir išmatų depigmentacija; 
 • Geltonas atspalvis sclera (akių baltieji); 
 • Gelta (oda).

Hepatitas B

Hepatitas, kurį sukelia B virusas, yra rimtesnė ir pavojinga sveikatai ligos forma. Ūmus hepatitas gali sukelti lėtinį kepenų uždegimą, bent jau cirozę ir net mirtį - kaip maksimalų. Šio viruso infekcijos kelias paprastai yra parenteralinis (per kraują), rečiau seksualinis, dar rečiau - vertikaliai (nuo motinos iki vaiko nėštumo metu). B viruso sukeltas hepatitas yra daug geriau apsaugotinas, nes yra nustatyta vakcinacija nuo šios ligos. Be to, atsargos priemonės ir apsauga per lytinius santykius padeda užkirsti kelią B viruso paplitimui. Nėščios moterys, skirtos akušerijai ir ginekologijai, privalo atlikti tyrimus, kurie anksčiau nustato virusą.

Hepatito B požymiai yra panašūs į A viruso infekcijos požymius, tačiau yra skirtumų. Latentinis periodas trunka ilgiau, kartais iki šešių mėnesių, mažiems vaikams ši liga dažnai Savaime akivaizdžių simptomų. Ūminis ligos eigą taip pat vyksta slaptai. Pagrindiniai hepatito B simptomai gali būti tokie: 

 • Pykinimas, kartais vėmimas; 
 • Skausmas dešinėje pusėje epigastriumo, dažnai hipochondriume; 
 • Karščiavimas; karščiavimas; 
 • Skausmo jungtys; 
 • Geltona, kartais pilka geltona odos spalva, akių sklera; 
 • Išmatų depigmentacija ir šlapimo dažymas tamsioje spalvoje; 
 • Splenomegalija (blužnies dydžio padidėjimas); 
 • Hepatomegalija (padidėjęs kepenų dydis).

B viruso sukelto hepatito diagnozė atliekama remiantis anamneze, pilvo apčiuopimu, biocheminiais tyrimais. Šio tipo hepatitas yra ne tik lėtinis kepenų uždegimas ir jo ląstelių sunaikinimas, bet ir kepenų nepakankamumas, cirozė, iki onkoprazės.

Hepatitas C

Hepatitas, kurį sukelia virusas C, netradiciškai vadinamas paradoksalu - "švelnus žudikas". Jie taip pat užkrėsti parenteraliai, ty per kraują. Jis gali būti suleidžiamas, pagamintas ne-sterilią adatą, kuri yra bendra tarp narkomanų, šis hepatito tipas yra perduodama per lytinio akto,, galbūt per kraujo perpylimo užkrėsto donoro, kuris praktiškai nevyksta mūsų laikais. Dažniau negu hepatitas C yra visiškai nepastebimas, ir tai yra pavadinimas - "meilus". Negali būti piktybine, būdinga hepatito periodui.

Paprastai simptomatika pasireiškia paskutiniame etape, kai jau vyksta patologiniai procesai - cirozė, onkologija. Gali būti ascitas (pilvo pūtimas), bendras silpnumas ir astenija. Dažniausiai šis hepatitas nustatomas labai skirtingų ligų laboratoriniais tyrimais. Šios ligos, kuri kelia pavojų sveikatai, vakcinos šiandien neegzistuoja. Šis virusas yra labai atsparus: per 4-5 dienas jis netenka žalingų savybių net išorinėje aplinkoje.

Taip pat yra virusų D, F, E ir G. Hepatitas D nėra savarankiška liga, tai įmanoma tik kaip patologinė "hepatito B" sąjungininkė.

Likę virusai nebuvo tirti, nes jie daugiausia užkrečia žmones iš Azijos ir Afrikos žemyno, kurie gyvena sunkiai pasiekiamuose apgyvendintose vietovėse ir turi savo kultūrines tradicijas, kurios neleidžia jiems kreiptis dėl medicininės pagalbos.

Nevirusinės etiologijos hepatitas: priežastys, požymiai, ligų aptikimas ir prognozė

Hepatitas gali turėti ne virusinį pobūdį, kai veiksniai, kurie sukelia uždegimą, yra ne virusai, o toksinai. Kepenys teisingai laikomi pagrindiniu organu, kuris apdoroja ir neutralizuoja įvairias kenksmingas medžiagas. Kepenys taip pat gali savarankiškai taisyti, regeneruoti, bet jo regeneracinės savybės nėra neribotos. Kepenų mitochondrijos yra granuliuotos organelės, kurios yra atsakingos už ląstelių kvėpavimą, jų prisotinimą energija. Taip pat mitochondrijos ir sugeba savęs reprodukuoti, šis procesas taip pat yra sulūžęs dėl apsinuodijimo kepenimis. Be to, pagal toksinų įtaką, mitochondrijos pradeda didėti dydžiu - pleiskanos, autoreplicirovatsya - sparčiai auga ir dalijama, todėl prasideda uždegiminis procesas. Ne virusinis hepatitas gali būti toksinė etiologija, kurią sukelia radioterapija arba autoimuninė priežastys.

Pagrindiniai nevirusinio hepatito sukeliantys veiksniai:

 • Lėtinė priklausomybė nuo alkoholio; 
 • Ūmus apsinuodijimas alkoholiu; 
 • Gydomas apsinuodijimas; 
 • Apsinuodijimas nuodingais grybais; 
 • Apsinuodijimas medžiagomis, pramoninė produkcija - trichloretenas, fosforas, vinilchloridas ir kiti; 
 • Radiacinė spinduliuotė.

K toksiškos veiksniai apima alkoholio apsinuodijimo kaip lėtinis alkoholizmas, ir taip ji naudojama viena dozė viršyta skysčio. Taip pat toksiška priežastys valgyti nevalgomi grybai, vaistiniai apsinuodijimo. Spinduliavimo koeficientas - poveikis radiacijos, priklauso nuo radiacijos žmogaus kūną, kaip vieną jonizuojančios spinduliuotės, taip pat dozėmis, tačiau pastovus. Autoimuninė veiksnys klinikinėje praktikoje yra mažiau paplitęs. Paprastai, autoimuninė hepatito tipas aptikta, tikrinant, pagrindinės autoimunine liga - NUC - opinio kolito, autoimuninių endokrininių sutrikimų (tiroiditas), vidusąnarinių uždegiminiai procesai - sinovitas.

Simptomatika hepatito ne virusinės etiologija aiškūs, paprastai Manifestas intoksikacijos požymius pirmąją dieną, ne mažiau kaip dvi dienas. Toks greitas ligos vystymasis dažnai sukelia mirtį. Svarbiausi tokio pavojaus ženklai yra šie: 

Geltonas odos paviršius (geltonos spalvos vystosi per dieną), tačiau šis ženklas gali nepaaiškėti; 

 • Bendras stiprus silpnumas, šaltkrėtis; 
 • Miegantis, apatinė būklė; 
 • Išmatų depigmentacija ir šlapimo dažymas; 
 • Kai tetrachloridas yra apsinuodijęs, pirmasis simptomas yra galvos skausmas; 
 • Su narkotine apsinuodijimu, bėrimas epigastriniame regione, padidėjusi kūno temperatūra yra būdingi.

Šio tipo hepatito simptomai yra labai panašūs į kitus hepatito požymius, tačiau jis vystosi daug greičiau, o jo apraiškos yra itin aktualios.

Nevirusinio hepatito diagnozė yra sudėtinga, nes liga prasideda staiga ir greitai vystosi. Klinikoje dažnai būdingi simptomai, kurie rodo kitų ūminių uždegiminių ligų požymių, toksinio hepatito alkoholio etiologija yra geriausiai diagnozuota dėl aiškių ir akivaizdžių priežasčių. Biocheminiuose tyrimuose pagrindinis uždegimo indikatorius yra baltymų indeksas ir bilirubino kiekis. Galutinis hepatito diagnozės patvirtinimas, kaip taisyklė, suteikia kepenų ląstelių biopsiją.

Gydant hepatitu ankstyvą diagnozę ir tuo atveju, kai nėra jokių reikšmingų kartu būdingų patologijų, prognozė gydyti nevirusų hepatitu yra gana palanki. Sorbavimo vaistai, ilgalaikis hepatoprotektorių vartojimas, detoksikacijos priemonės ir vitaminų terapija suteikia teigiamų rezultatų. Pirmosios destrukcinio proceso dienos metu negalima sustabdyti ūmios, greito uždegimo ir būtinos medicininės priežiūros stokos (paprastai tai taikoma ūminiam apsinuodijimui alkoholiu).

Kaip išvengti hepatito?

Galima išvengti hepatito. Tam reikia laikytis elementarių, civilizuotų taisyklių, įskaitant higieniškus: 

 • Kiekvieną kartą, kai lankotės tualetu, susisiekite su nešvaria skalbykla, rankas reikia nuplauti arba išvalyti; 
 • Prieš kiekvieną maisto ruošimą privaloma plauti rankas; 
 • Pasibaigus viešuoju transportu ar viešosiose vietose, privaloma plauti rankas; 
 • Naudokite tik išgrynintą, dezaktyvuotą arba virtą vandenį; 
 • Visus produktus, kurie turėjo sąlytį su dirvožemiu, reikia kruopščiai nuplauti, nulupti arba termiškai apdoroti; 
 • Periodiškai valykite gyvenamuosiuose ar biurų patalpose naudodami dezinfekavimo priemones; 
 • Visi lytiniai santykiai leidžiami tik esant apsaugos, kontracepcijos ir pan. Sąlygoms; 
 • Kitų žmonių higienos priemonių naudojimas gali sukelti infekciją, dantų šepetėlį, skustuvą, žirklės turi būti individualios; 
 • Pasitarkite su savo gydytoju ir, jei nėra kontraindikacijų, paskiepykite.
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.