^

Vaiko biologinis amžius

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 20.11.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Kiekvienas vaikas turi atskirą biologinio vystymosi greitį, o jo biologinis amžius tam tikru mastu gali skirtis nuo jo bendraamžių amžiaus gimimo liudijime. Mes kalbame apie atskirą organizmo biologinį laikrodį, kuris turi greitį. Tai labai svarbu, individualus bruožas, kad net tokie galingi išorės sinchronizatorių, kaip saulė, mėnulis, sezonų, dieną ir naktį, negalinčio neutralizuoti ją ir pajungti bendrą ritmą laikui bėgant. Daugelis organizmo funkcinių savybių, jo reaktyvumo sistemų rodiklių koreliuoja visų pirma su biologiniu amžiumi, bet ne su kalendoriu. Vaikų biologinio amžiaus ypatybės yra svarbios priimant individualų gyvenimo būdą, sveikatos apsaugą, skirtingus požiūrius į jo auklėjimą ir mokymąsi. Sunku įdėti į vieną stalą ir pateikti tokius pačius reikalavimus dviem 6 metų amžiaus draugams (pagal kalendorių), jei vieno iš jų biologinis amžius yra 4, o antrasis - 8 metams. Ir tai dažnai randama mūsų mokyklose.

Todėl vaikystės biologijoje bandoma klasifikuoti vaikystės laikus ne pagal kalendoriaus gyvenimo trukmę, o pagrindinius brandos bruožus. Prof. I. A. Arshavskii ir G. Grimm.

IA Arshavskio klasifikacija po gimimo gyvenimo laikotarpiu

 1. Neonatinis vystymosi etapas yra nuo gimimo iki pieno sušvirkštimo.
 2. Lakotropinės mitybos laikotarpis - prieš įvedant storus papildomus maisto produktus.
 3. Pieno mitybos ir papildomų maisto produktų derinio laikotarpis, kol bus laikomasi padėties.
 4. Ikimokyklinis amžius - lokomotyvo veikimo vystymas. Pėsčiųjų ir bėgimo formavimas.
 5. Ikimokyklinis amžius - prieš pirmųjų nuolatinių dantų atsiradimą.
 6. Jaunesnioji mokykla - iki pirmųjų brendimo požymių.
 7. Vyresnysis mokykla - iki brendimo pabaigos.

Įdomu, kad klasifikacija yra pabrėžti ryšį tarp vystymosi biologijos ir mitybos būdo. Šiuo atveju ne visada asociacija nustatoma pagal vaiko brandos laipsnį. Tai gali būti sukurta savavališkai. Taip pat yra aiški tendencija nustatyti laikotarpio esmę, o ne jo izoliacijos kriterijus.

G. Grimmo klasifikacija

 1. Neonatalinis laikotarpis yra iki pat pradinės bėgančios žaizdos gijimo.
 2. Krūties amžius - prieš pirmąjį pieno dantį.
 3. Vaikų amžius - prieš įsisavinant vaikščiojimą.
 4. Ikimokyklinis amžius - prieš pirmojo nuolatinio danties atsiradimą arba pirmojo ruožo pabaigą.
 5. Jaunesniojo mokyklinio amžiaus - iki pirmojo brendimo požymio.
 6. Vyresnysis mokyklinis amžius yra iki brendimo pabaigos.
 7. Jaunimo ar mergaitės laikotarpis yra tol, kol pasiekiamas optimalus rezultatas.

Ši klasifikacija daug labiau orientuota į biologinio amžiaus laikotarpių nustatymo kriterijus. Trūkumas yra santykinis grubus padalijimas su pernelyg didelio amžiaus blokais.

Biologinės periodizacijos variantas gali būti ir toks:

 1. Ikimokyklinis laikotarpis (priešlaikinis arba mažas) - iki 2500 g kūno svorio ir stabilių rijančių ir čiulpusių refleksų susidarymo.
 2. Neonatinis laikotarpis prieš pašalinant viršutinių galūnių liekamųjų fiziologinę hipertenziją.
 3. Ankstyvoji kūdikystė - kol bus visiškai pašalinta galūnių lieknėjimo fiziologinė hipertenzija.
 4. Vėlyvas krūties amžius - vaikščioti be paramos ir paramos.
 5. Žindymas - iki pilno pieno dantų išsiveržimo.
 6. Ikimokyklinis ugdymas - iki akivaizdžių antrojo pieno įkandimo periodo požymių (diastema-tremesas).
 7. Ikimokyklinis amžius - prieš teigiamą Filipino testą.
 8. Jaunesnioji mokyklinio amžiaus ar iki pubertacijos, kol pasireiškia antriniai brendimo požymiai.
 9. Pirmasis publikavimas (J.-Tannerio I-II stadija brendimo).
 10. Antrojo brendimo laikotarpis (J. Tannerio III-IV etapas).
 11. Trečias brendimo laikotarpis (pagal V. Tannerio brendimo etapas V).
 12. Brandos amžius - nuo skersinio augimo pabaigos (pagal matavimo greitį ir biacrominius atstumus).

Siekiant nustatyti vaiko biologinį amžių, vertinamas tokių bruožų, kurie biologinio brendimo proceso metu atspindi naujus kokybinius požymius, išsivystymą arba yra labai susiję su biologiniu brendimu. Paprasčiausi biologinio amžiaus žymenys paauglių vaikams gali būti brendimo požymiai ar etapai. Mažiems vaikams biologinį amžių galima vertinti dėl pagrindinių naujagimių refleksų atsiradimo ir išnykimo, variklių įgūdžių formavimo, pieno dantų atsiradimo. Ikimokykliniame amžiuje nuolatinių dantų išvaizda yra svarbus brandos bruožas. Specialiuose tyrimuose biologinis amžius nustatomas radiologiniu požiūriu, atsižvelgiant į turimų taškų skaičių ir osifikacijos branduolius. Neteisinga manyti, kad kaulų amžius yra tikro biologinio amžiaus vaiko kūno atspindys. Tai kaulų sistemos amžius, priklausomai nuo raumenų ir raumenų sistemos veiksnių ar sąlygų derinio. Likusios fiziologinės sistemos gali vystytis skirtingu tempu ir turėti kitų amžiaus charakteristikų.

Patogus etalonas stebėjimo biologinis amžius gali būti hemoglobino periferiniame kraujyje tėkmės citometrijos formulė limfocitų formavimo ir ritmo elektroencefalograma evoliucija ir pan., D. Visi antropometriniai, fiziologinei, medžiagų apykaitos, imunologiniai požymiai sveiką kūdikį, turintys aiškią ir gana ryškių amžiaus dinamiką ar funkcinius pokyčius, gali būti naudojamas vertinant biologinį amžių, palyginti su kalendoriaus amžiumi. Už tai būtina turėti stalai amžiaus pasiskirstymus šių savybių, tai yra pageidautina atstovaujama neparametriniai forma ar Centilį. Biologinis amžius subjekto pagal sistema (kaulų čiulpų, širdies ir kraujagyslių sistemos, kraujo sistemą, bet ir vamzdinio aparato inkstų ir pan. D. Funkcija) Labiausiai tikėtina padėtis atitinka kalendorinio amžiaus laikotarpiu, kai gavo arba kiekybiniai matmenų kūno charakteristikos (funkcija) yra tarp 25 ir 75 centilių paskirstymas. Tai rodo, būdingiausias savybes ar ypatybes, būdingas 50% sveikų vaikų amžiaus lyties grupėje. Lentelių platinimą biologinis amžius gali būti grubiai, įvertintų pagal maksimalų artumą nėra pasirinkta kiekybinė charakteristika prie antrinio amžiaus verte (aritmetinis vidurkis, mediana, arba režimas).

Vaikų biologinį amžių galima tiksliai pasakyti tik tuo atveju, jei dėl daugybės brandos požymių atsiranda panašių dydžių ir krypčių tendencijų. Taigi vaiko biologinis amžius yra tam tikrų biologinių amžiaus, organizmo organų ir sistemų biologinio amžiaus dominavimas. Jis gali būti atstovaujamas kaip dažniausiai pasitaikantis amžius arba vidutinis biologinis amžius ir kai aptiktų aptiktų svyravimų. Tai yra pagrindas vertinti harmonijos ar nesąmoningumo laipsnį vaiko augimo ir brendimo metu arba, teorinės biologijos kalba, apie vystymosi heteroconiškumo laipsnį.

Heterochronija yra būdinga kiekvienam vaikui, tai yra neatskiriama vystymosi proceso nuosavybė. Išreiškė disgarmonizatsiya su vėlavimo (atsilikimas ar bradigenez) vien sistemas ar lenkia (pagreičio ar tahigenez) sukuria kitus svarbius narėms funkcinį pritaikymą ir gyvenimą su padidėjusia susirgimo rizika.

Iš antropometrinių savybių, labiausiai koreliuojamų su biologiniu amžiumi, galite nurodyti kūno svorį, krūtinės dalies perimetrą, viršutinio ir apatinio kūno segmentų santykį. Bazinio amžiaus nustatymo charakteristikų rinkinys pateikiamas skyriuje apie fizinį vystymąsi.

Labai informatyvus ir vertingas pediatrų praktikoje, biologinio amžiaus diagnostikos metodas yra jo integralus įvairių skirtingų ir su amžiumi susijusių charakteristikų, susijusių su skirtingomis fiziologinėmis sistemomis, rinkinys. Toks požiūris pasirodė perinatologijoje, kai yra reikšmingų nėštumo terminų, naujagimių antropometrinių duomenų ir jų biologinės brandos ar amžiaus savybių skirtumai. Pastarasis yra žymiai didesnis vaiko gyvybinių funkcijų išlikimo ir išsaugojimo tikimybei. Nėštumo savaitės amžius nustatomas pagal 22 klinikinių požymių rezultatus.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Vaiko biologinės brandos ženklai

Simptomai

Taškai

1. Pilvo suspensija

Galva pakabinti, nugara yra išlenktas, galūnės pakabos tiesiai

0

Galva nukrypsta, nugara yra išlenktas, galūnės beveik tiesios

1

Dorsumas šiek tiek išlenktas, galūnės šiek tiek sulenktos

2

Galva yra toje pačioje eilutėje su tiesia kūno dalimi, galūnės yra išlenktos

3

Galva pakeliama, nugara yra tiesi, galūnės yra išlenktos

4

2. Traukdami ant rankenėlių

Visiškas galvos atsilikimas

0

Galvos atsilikimas dalinis

1

Trūksta

2

Priešais

3

3. Žievės krūtinės pieno liauka

Trūksta

0

Iki 0,75 cm, lygus ir plokščias, kraštai neviršija

2

Daugiau nei 0,75 cm, kraštai pakelti

3

4. Odos skaidrumas pilve

Skirtingai matomos įvairios venų ir venulų

0

Venos ir venulos yra gana skirtingos

1

Galima aiškiai matyti tik keletą didelių laivų

2

Negalima matyti kelių didelių indų

3

Nematote kraujagyslių ant pilvo odos
4

5. Pufas ant nugaros odos

Nr ginklus

0

Gausiai, ilgi ir stori plaukai visoje nugaros pusėje

1

Plaukai plaukai apatinėje nugaros dalyje

2

Vis dar lieka, bet atrodo nedideli plotai, kuriuose nėra patrankos

3

Nėra pusės zonos

4

6. Odos raukšlės

Nėra raukšlių

0

Silpnos raudonos juostos priekinėje pėdų pusės pusėje

1

Išvalykite raudonąsias juosteles, parodymus mažiau nei 1/3 priekinio pado

2

Depresija daugiau nei 1/3 priekinio pado

3

Giliai, aiškiai sulenkta daugiau nei 1/3 priekinio pado

4

7. Seksualinės lūpos

Didelis atviras, mažas išsikiša į išorę

0

Didelė beveik visa uždanga maža

1

Didelė visa apimtis nedidelė

2

8. Kiaušiniai

Nėra kapnetijoje

0

Bent vienas iš kapšelio viršuje

1

Bent vienas iš kapšelio apačios

2

9. Aukso formos

Ausys yra plokščios, beformos, tik jos krašto dalys yra išlenktos į vidų

0

Auskaro dalis yra išlenktas į vidų

1

Visa viršutinė dalis yra šiek tiek išlenktas į vidų

2

Visa ir akivaizdžiai išlenktas viduje

3

10. Auskaro kietumas

Auskaras yra minkštas, lengvai pasislenka ir negrįžta į pradinę padėtį

0

Ausys yra minkštos, lengvai pasislenka ir lėtai grįžta į pradinę padėtį

1

Ausys su kremzlės išilgai krašto, palyginti minkštas, po lenkimo greitai grįžta į pradinę padėtį

2

Tvirta auskarai, nedelsiant grįžta į pradinę padėtį

3

11. Pieno liaukos

Neapvalomas

0

Mažiau nei 0,5 cm skersmens

1

Daugiau nei 1 cm skersmens

3

12. Kvadratinis langas

66-90 °

0

56-65 °

1

36-55 °

2

11-35 °

3

0-10 °

4

13. Pakreipus alkūnės judesį

Prie priešingos pusės paakių linijos

0

Tarp vidurinės kūno linijos ir priešingos pusės šlaunikaulio linijos

1

Netoli centrinės kūno dalies

2

Nepasiekia vidurinės linijos

3

14. Kojos atsakas

180 °

0

90-180 °

1

Mažiau nei 90 °
2

15. Atsakymas rankomis

180 °

0

90-180 °

1

Mažiau nei 90 °

2

16. Edema

Aiški rankų ir pėdų edema, pastovumas (lūžiai) virš blauzdikaulio

0

Tik drebėjimai virš blauzdikaulio

1

Nei edema, nei apačia

2

17. Pakopinis kampas

90 °

5

90-100 °

4

101-120 °

3

121-140 °

2

141-170 °

1

170 °

0

18. Pose

Pilnas rankų ir kojų lenkimas

4

Kojos yra sulenktos ir išsiskyrę, rankos šiek tiek sulenktos alkūnėmis

3

Rankos ir kojos yra neatskiriamos

0

19. Kulnas - ausis

Navelis

4

Netoli spenelio

3

Clavicle

2

Chin

1

Ausis

0

20. Lenkimo pėdos atgal

0-9 °

4

10-20 °

3

25-50 °

0

55-80 °

1

80-90 °

2

21. Odos struktūra (šepečiai ir kojos)

Labai plonas, želatina

0

Plonas ir lygus

1

Lygus, vidutinio storio, bėrimo ar paviršiaus mastelis

2

Tiršti, paviršiniai įtrūkimai ir pleiskanojimas, ypač rankose ir kojose

3

Pergamentinis paviršius su giliais įtrūkiais

4

22. Odos spalva

Tamsiai raudona

0

Blyškiai rausva, gana vienodi

1

Blyškiai rausva, netolygiai

2

Drebulys su rausva ausų, lūpų, delno ir pėdų spalva

3

Rezultatas pagal balą

Taškų suma

Biologinis amžius (savaitės)

Taškų suma

Biologinis amžius (savaitės)

0-9

26-oji

40-43

35

10-12

27-oji

44-46

36

13-16

28

47-50

37

17-20

29

51-54

38

21-24

30

55-58

39

25-27

31

59-62

40

28-31

32

63-65

41

32-35

33

66-69

42

36-39

34

Norma arba biologinio amžiaus atitiktys kalendoriniam laikotarpiui tam tikru mastu liudija visų šių sistemų vystymosi ir veikimo gerovę. Biologinio amžiaus paklaida kūno dydžiu ir proporcijomis gali rodyti patologines sąlygas arba nepakankamą aplinką optimaliam vaiko vystymuisi.

Antropometriniai rodikliai, atspindintys vaiko biologinį amžių

Čia yra, viena vertus, visiškas pripažinimas visų mokslininkų įstatymų kaita su amžiumi ir daug dlinnik kūno pločio santykių, kita vertus - beveik visiškai nepaiso iš praktinio panaudojimo šių modelių galimybes diagnozuoti biologinį amžių vaikams. Pastarasis yra susijęs su ryškiu kūno proporcijų kintamumu net tos pačios lyties ir amžiaus vaikams. Todėl pakankamai tiksli biologinio subrendimo diagnozė per kūno proporcijas yra beveik neįmanoma be specialių metodinių metodų. Tuo pačiu metu net ir dabar kūno proporcijos ir jų amžiaus dinamika gali būti gerai naudojami stebint individualų vaikų vystymąsi, ypač tuos, kurių rizikos veiksniai yra nukrypimai nuo normalaus augimo ir brendimo. Kultūrinių amžiaus proporcijų nustatymas centilo formoje gali būti vaiko biologinio amžiaus nustatymo pagrindas, jei yra pakankamai platus tokių standartų rinkinys arba rinkinys. Jei rodiklių kūno proporcijas numeris patenka į 50% srityje (nuo 25-osios iki 75-osios centiles) tos pačios amžiaus grupės, ji gali būti laikoma, kad biologinis vaiko amžius atitinka prie šios grupės amžiaus.

Kaip dalis, kad būtų galima standartizuoti nustatyti biologinį amžių, jums reikia sąrašas jau išbandytos instituto higienos vaikų ir paauglių indekso santykis galvos apimtis augimui, taip pat rodiklių skaičius, apskaičiuotas remiantis santykis dlinnik: viršutinės dalies veido, palyginti su kūno ilgį aukštį; kojų ilgis, palyginti su kūno ilgiu; viršutinio ir apatinio kūno segmentų santykis.

Viršutinė veido dalis sudaro apie 16-18% naujagimio kūno ilgio, mergaičių ir jaunų vyrų - apie 7-8% augimo.

Naujagimio kojos ilgis yra 36-40% kūno ilgio, o nuo 6-7 metų jis gali pasiekti 52-55% augimo. Iš kojos ilgį į viršutinę dalį veido aukščio santykis turi platų amžiumi susijusių pokyčių, ir gali būti apskaičiuojamas, be matavimo duomenų perdavimo iš vaikų augimo procentas.

Koreliacinė analizė parodo reikšmingus statistinius ryšius tarp nurodytų kūno proporcijų ir tokių vaikų charakteristikų kaip dantų formulė, seksualinio vystymosi formulė, fizikinės savybės ir dinamometrijos rodikliai.

Norint diagnozuoti pirmojo ištempimo užbaigimą, daugelis autorių rekomenduoja vadinamą Filipinų testą. Jei norite pratęsti šio testo amžiaus ribą, galite jį išmatuoti (centimetrais). Galiausiai, jaunimo brendimo laikotarpiu sergantiems vaikams antropometrinis biologinės brandos rodiklis gali būti dviejų skersinių skersmens indeksų santykis - tarpterminis (pečių plotis) ir tarpslankstelinis (dubens plotis).

Metodologija kūno proporcijų panaudojimui biologinio amžiaus įvertinimui esant centilių amžių pasiskirstymui gali būti tokia.

Pirmasis variantas - susilietus su visais indeksais į 25-75-osios centiles zonoje gali kalbėti apie vaiką iki biologinių amžiaus, bent kai kurie iš jų išėjimas į kairę arba į dešinę - polinkis į pirmaujančių arba atsilieka biologinės evoliucijos tempą, kai visų matavimų tūris į kairę arba į dešinę apie centilines zonas - apie tam tikrą atsilikimą arba iki plėtros. Tai galima rasti amžiaus Centilį skalę, kai vaikas rodikliai užima tarp 25 ir 75 procentilio poziciją, netoli medianos, ir manyti, kad vaiko (biologinio amžiaus) plėtra yra tinkamiausias amžiaus, už kuriuos apibrėžė atsitiktinumas.

Antrasis variantas - kiekvienam matavimui ar indeksą nustatoma artimiausią amžiaus medianą (50 procentilių) ir įrašyti amžių, kuriam šis mediana panašus - antrasis, trečiasis indekso ir tt Biologinės vaiko amžiaus, gali būti apskaičiuojamas kaip aritmetinis vidurkis vertę recepto .. Atskirų indeksų ar matmenų "amžius". Skirtumas tarp minimalaus ir didžiausio amžių charakterizuoja heterohroniškumo arba disharmonizacijos sunkumą.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.