^
A
A
A

Lytinės tapatybės sutrikimai

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Žmogaus lytis nustatoma apvaisinimo metu, kai susitinka spermatozoidas ir kiaušinėlis. Nuo šio taško vyro ar moters vystymąsi įtakoja sudėtingas prenatalinių ir postnatalinių veiksnių tarpusavio ryšys.

Seksualinė tapatybė apibrėžiama kaip savęs suvokimas, ar ji priklauso vyrui ar moteriai, o tai ne visada atitinka lyties požiūrį. Lytinis vaidmuo yra elgesys, kurį individas nustato su vyru arba moteriu. Lytinis vaidmuo remiasi žodinėmis ir neverbalinėmis gairėmis, gautomis iš tėvų, bendraamžių ir bendruomenės apie tai, kaip turėtų elgtis berniukai ir mergaitės bei vyrai ir moterys.

Per pirmuosius dvejus ar trejus gyvenimo metus vaiko aplinka formuoja jausmus apie jo priklausymą tam tikrai lyčiai. Vaikas, kuris yra paauglys, dažniausiai mano, kad jis yra berniukas ir elgiasi tinkamai (lytinis vaidmuo), net jei jis "biologiškai" reiškia moterį. Tuo atveju, kai vaikas gimsta su abiejų lyčių lytine charakteristika (hermaproditas), tas pats pasitaiko.

Yra daugybę teorijų, paaiškinančių daugelio veiksnių, susijusių su lytinės tapatybės ugdymu, poveikį. Labai svarbu yra hormonų gamyba prenatalinio vystymosi metu. Apskritai, visi sutinka, kad tai apima daug iki šiol neištirtų jutimo, biocheminių ir psichologinių veiksnių, tarp kurių turėtume atkreipti dėmesį į gamtą ir gydymą tėvai su vaiku pradžioje jo vystymosi etapais. Tačiau nė vienas paaiškinimas nėra išsamus. Panašu, kad berniukams ir mergaitėms būdinga sumišimas daro ribotą poveikį jų būsimam seksualiniam identitetui. Visiškai nereikia, kad lyties tapatybės pasirinkimas priklauso nuo to, ką berniukas žaidžia su lėlėmis kaip vaiku, o mergaitė pageidauja techninių žaidimų.

Tvirtai nustatęs vaiko seksualinę tapatybę jis paprastai nepasikeičia per visą tolesnį gyvenimą. Pavyzdžiui, jei mergaitė auga ir auginama kaip berniukas, ji paprastai, o vėliau laikys save berniuku, nepaisant akivaizdžių moterų ženklų. Tik kartais galima išspręsti seksualinio identiteto problemas, skatinant elgesio modelius, atitinkančius biologinį lytinį santykį. Kai kuriais atvejais, anatominius sutrikimus galima koreguoti chirurginiu būdu.

Reikėtų atsižvelgti į tai, kad asmens lyties tapatumą lemia ne tik jo erotinis patrauklumas kitiems žmonėms. Tai taip pat priklauso nuo to, ar žmogus jaučiasi nustatytas su moteriu, ar moteris jaučiasi su vyru.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Lytinės tapatybės sutrikimai vaikystėje

Šie sutrikimai yra susiję su vaikais, kurie jaučia priklausymą kitai lyčiai. Jie yra pripažįstami pasikartojančiu ir fiksuotu elgesiu, būdingu seksualiniam vaidmeniui, kuris atitinka jų neteisingą supratimą apie save kaip berniukus ar mergaites. Šių retų sutrikimų priežastys nėra aiškios.

Yra hipotezė, kad šis sutrikimas priklauso nuo tėvų, skatinančių vaiko elgesį, kuris labiau būdingas priešingai lyčiai. Pavyzdžiui, vienas iš tėvų, norinčių, kad jo dukra būtų gimę, suknelė berniuką, gimtą laukiamos dukters vietoje mergaitės suknele, ir pasakoja jam, kaip jis yra patrauklus ir simpatiškas.

Gydymo pradžioje rekomenduojama padėti tokiam vaikui tapti draugais su kitais su jais priklausančiais vaikais, apsaugant juos nuo piktnaudžiavimo ir piktnaudžiavimo vieni kitais. Elgesio terapija pakeičia priešingos lyties elgesį taip, kad tai būtų priimtina. Psichodinaminė terapija, kuria siekiama išspręsti neišspręstus psichinius konfliktus ir problemas, vykdoma šeimose, susijusiose su transseksualumo apraiškomis.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Transseksualumas

Seksualinės tapatybės sutrikimai, apibrėžiami kaip transseksualūs, pritraukia žiniasklaidos dėmesį, nors iš tikrųjų jie yra labai reti. Iki 1985 m. Visame pasaulyje buvo užregistruota tik 30 000 tokių atvejų. Transseksualumas apima seksualinį identifikavimą, priešingai nei asmens anatominis lytis. Tokiais atvejais vyras yra įsitikinęs, kad iš tikrųjų jis yra moteris, ir atvirkščiai. Dauguma transseksualių žmonių istorijoje turėjo transvestizmo atvejus ir kitus elgesio modelius, prieštaraujančius jų lyčiai. Norint atlikti tokią diagnozę, būtina nedviprasmiškai patvirtinti, kad ši situacija trunka ilgą laiką (dažniausiai nuo vaikystės), nesikeičia ir jai būdinga didelė įsitikinimo jėga.

Šie atvejai paprastai nustatomi, kai transvestitai reikalauja pakeisti lytinius santykius, dažniausiai chirurginiu būdu. Ligonio gydytojas turėtų atsižvelgti į tai, kad jo vaikystėje vaikui galėjo kilti emocinių problemų, dėl kurių kilo lytinės tapatybės krizė. Galbūt šią krizę galima įveikti be įsikišimo.

Visiems asmenims, kurie siekia operatyviai pakeisti savo lytinius santykius, yra nustatyta psichoterapija. Juo siekiama paaiškinti paciento nenutrūkstamo veikimo aplinkybes ir siekti įsitikinti, kad chirurginės intervencijos noras yra neprilygstamas ir yra savanoriško įsitikinimo rezultatas. Gydymas gali padėti pacientui prisitaikyti prie naujo seksualinio vaidmens po operacijos.

Sekso pokyčiai gali būti sėkmingi, kai pacientas gyvena pasirinktame seksualiniame gyvenime keletą metų iki operacijos. Taigi vyras, kuris nori būti moteris, gali pašalinti nepageidaujamus plaukus, taikyti kosmetiką ir dėvėti moteriškus drabužius. Moteris gali paslėpti savo krūtis ir apsirengti kaip vyras. Tuo pačiu metu abiejų lyčių atstovai, jei įmanoma, linkę patvirtinti savo priklausymą seksui, kurį jie pasirinko patys.

Maždaug 6 mėnesiai iki operacijos prasideda hormonų terapija, skatinanti riebalinio audinio ir plaukų perskirstymą, taip pat genitalijų srities ir kitų organų modifikavimą. Galų gale priimtas sprendimas atlikti pirmąją plastikinę operaciją. Sekso pokyčiai yra ilgas procesas, dažnai reikia kelių operacijų. Kai moterys paverčiamos vyru esant aplinkybėms, dažniausiai yra pieno liaukų pašalinimas, taip pat gimdos ir dažnai plastikinė varpos konstravimo operacija. Kai žmogus paverčiamas moteriu, varpa ir sėklidės pašalinamos, o operacija atliekama plastiškai statant vulva ir makštį.

Net po daugelio metų rengimo negali būti jokios garantijos, kad operacija atliks patenkinamų rezultatų. Psichoterapija dažnai trunka kelerius metus po operacijos.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.