^
A
A
A

Koks pavojus įkvėpti užteršto oro?

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

06 November 2020, 09:00

Pasirodo, kad po dviejų valandų buvimo užterštame ore indai tampa ne tokie elastingi, sutrinka širdies ritmas ir kraujo sudėtis keičiasi link uždegimo. Be to, tokie pažeidimai išlieka kitas 24 valandas.

Oro tarša yra kenksminga, ir tai patvirtina statistika: žmonės, turintys kvėpuoti oru, pripildytu pramoninių ir automobilių išmetamųjų dujų, serga dažniau ir rimčiau, skirtingai nei mažiau judrių vietovių gyventojai. Siekdami patvirtinti ar paneigti šią informaciją, Atėnų nacionalinio universiteto mokslininkai atliko eksperimentą.

Laboratorijos sąlygomis jiems buvo įrengta speciali patalpa su galimybe kontroliuoti oro sudėtį. Oras buvo pumpuojamas į patalpą su dyzelinio variklio išmetamosiomis dujomis - maždaug tiek pat, kiek jo yra didžiųjų miestų centrinėse dalyse. Pagal tą pačią statistiką „dyzeliniai“ degimo produktai sudaro pusę visos miesto atmosferos taršos. Kitas kambarys buvo pripildytas įprasto, neužteršto oro. Eksperimentui buvo atrinkta 40 sveikų savanorių, neturėjusių problemų dėl širdies ir kraujagyslių darbo. Žmonės buvo suskirstyti į dvi grupes: vieni jų dvi valandas buvo „gazuotame“ kambaryje, kiti - kambaryje su švariu oru. Po 4 savaičių eksperimentas buvo pakartotas su tais pačiais žmonėmis, tačiau pirmoji ir antroji savanorių grupės buvo pakeistos.

Dalyvių širdies ir kraujagyslių sveikata buvo patikrinta keliais būdais. Buvo išmatuotas baltymo C aktyvumas, kuris atlieka antikoagulianto vaidmenį ir sumažina trombų susidarymo riziką. Buvo matuojamas C reaktyvus baltymas, nes jis yra vienas iš pagrindinių uždegiminių žymenų. Nustatė kraujagyslių išsiplėtimo laipsnį esant padidėjusiam kraujo tekėjimui, taip pat kraujagyslių elastingumui. Buvo nustatyta, kad po dviejų valandų buvimo dujomis atmosferoje širdies ir kraujagyslių veikla nepasikeitė geriausiu būdu.

Tie, kurie įkvėpė užteršto oro, padidino uždegimo žymenis ir fibrinogeno aktyvumą , slopino antikoagulianto baltymo funkciją - tai yra, dalyviams padidėjo kraujo krešulių rizika. Buvo pastebėti širdies ritmo sutrikimai, kraujagyslių sienos prarado elastingumą, o tai apskritai pablogino kraujotaką. Pažymėtina, kad šie nepalankūs pokyčiai tęsėsi 24 valandas, tai yra, net ir tada, kai žmogus išėjo į gryną orą. Ką galime pasakyti apie žmones, gyvenančius ar dirbančius centrinėse miestų dalyse, kur oras beveik nuolat teršiamas.

Mokslininkai ilgą laiką kalbėjo apie atmosferos sudėties ir širdies bei kraujagyslių ligų vystymosi ryšį. Dabar jie pateikė neginčijamus faktus apie neigiamą ekologijos poveikį žmogaus sveikatai.

Daugiau informacijos galite rasti Europos prevencinės kardiologijos žurnalo svetainėje

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.