^
A
A
A

Kokie mes atlaidūs artimiesiems?

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 04.09.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

15 March 2021, 09:00

Yra nuomonė, kad su artimaisiais ir draugais elgiamės atlaidžiau nei su nepažįstamais žmonėmis. Tačiau mokslininkai įrodė, kad iš tikrųjų viskas nėra taip.

Mes rimčiau smerkiame savo draugus. Jei kaltas asmuo yra artimas draugas ar giminaitis, tuomet į problemą reaguojame daug griežčiau - bet kokiu atveju taip teigia tyrėjai.

Socialiniai santykiai daugiausia grindžiami tarpusavio veikla. Griežti į save orientuoti žmonės laikomi mažiau sėkmingais nei žmonės, kurie moka dirbti komandoje, nes jiems trūksta reikiamos draugiškos paramos. Siekdami palaikyti normalius santykius su kitais, daugelis žmonių tam tikru ar kitu laipsniu padaro klaidą jausdami kaltę ir gailisi - pavyzdžiui, atsiprašoma, pastebimos vegetacinės reakcijos (veido paraudimas, padidėjęs prakaitavimas, ašarojimas). Ir kt.), o tai rodo vidinės patirties ir baimių buvimą.

Portsmuto universiteto ekspertai, vadovaujami daktaro Juleso-Danierio, atliko tyrimus, kaip draugystė veikia kaltę.

Iš pradžių buvo pakviesti du savanoriai, kurie buvo draugai: jų buvo paprašyta išspręsti tam tikrą problemą, už kurią vėliau jie gaus atlygį. Tada draugams buvo pasakyta, kad vienas iš jų atliko prastą darbą, todėl jų atlygis bus mažesnis, tačiau jie turės jį paskirstyti po lygiai. Dėl to draugas, kuris tariamai išsprendė problemą prastai, tikėjosi, kad yra kaltas dėl praradimo, ir pasiūlė savo partneriui paimti daugiau pinigų sau - kaip perpirkimą.

Vėlesni eksperimentai patvirtino, kad kuo didesnis kaltės jausmas, tuo labiau draugas bandė tai išpirkti.

„Rezultatas rodo teigiamą socialinę reakciją dėl kaltės jausmo“, - apibendrino mokslininkai. „Šis elgesys įrodo, kad asmuo yra pasirengęs pripažinti savo klaidą ir nori pasakyti apie netyčinį savo veiksmų pobūdį“.

Toliau tyrėjai atkreipė dėmesį į kitų dalyvių, susidūrusių su savo draugų „kaltės jausmu“, elgesį. Paaiškėjo, kad kuo artimesni santykiai, tuo stipresnis buvo jų nusivylimas ir tuo mažiau pinigų jie davė „kaltam“ partneriui.

„Tokia išvada prieštarauja vyraujančiai nuomonei, kad žmonės yra atlaidesni artimiesiems, jei yra kalti ir atgailauja“, - sako ekspertai. Žinoma, reikia kruopščiai apgalvoti gautus rezultatus: tikėtina, kad būtina atsižvelgti į individualias žmonių savybes, į kurias nebuvo atsižvelgta atliekant tyrimą.

Eksperimento rezultatai pateikiami „ Royal Society Open Science“ puslapyje

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.