^
A
A
A

Per giliai miškai - ne mažiau aplinkos problema

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

01 September 2018, 09:00

Ekologai nerimauja ne tik dėl masinio medžių kirtimo. Kaip paaiškėjo, per tankios žalios zonos taip pat nesaugios, nes jos gali sukelti sausrą.

 "Miškas yra planetos plaučiai" - jie mokė mus mokykloje, todėl jie turi būti saugomi ir saugomi. Bet kas atsitiks, jei bus per daug miškų? Didelio kiekio žaliųjų plantacijų ribotas žemės sklypas gali sukelti džiovinimą dirvožemyje. Kodėl? Nesvarbu, ar reikia paaiškinti, ką augalai turi drėgmei, kurią jie gauna iš gylio. Su vandeniu medžiai gauna maistinių komponentų. Be to, be jo daugelio biocheminių procesų srautas yra neįmanomas.

Tačiau tokie procesai sunaudoja apie 1% drėgmės, patenkančios per šaknų sistemą. Likęs vanduo išgaruoja per lapus - be šio reiškinio, vadinamas transpiracija, medis taip pat negali egzistuoti. Nuolatinė drėgmės cirkuliacija užtikrina jos buvimą augalų audiniuose, leidžiant ją cirkuliuoti nuo apatinės iki viršutinės dalies.

Dabar aplinkosaugininkai stengiasi įsivaizduoti, kad kai kur sausringoje srityje, kurioje trūksta drėgmės, auga žalieji plotai. Plantacijų masė į atmosferą išsiunčia didžiulius vandens kiekius. Nežinoma, kada šis vanduo gali grįžti į dirvą krituliais. Jei regionui būdingi ilgas sausas sezonas ir visiškas kritulių naikinimas, dideli miškai gali tapti didelėmis problemomis.

Pavyzdžiu gali būti miškai, augantys Siera Nevada, Kalifornijoje. Merced universitete atstovaujantys mokslininkai ištyrė 18 metų laikotarpiu pasikeitusią bendrą Kipso upės ir Amerikos upių baseinų židinių pasikeitimą. Be to, ekologai palygino drėgmės išgarinimo ir miškų gaisrų dinamiką.

Pasirodo, kad tais laikais, kai miškuose atsirado stiprių gaisrų, ekosistemos gėlo vandens taupymas buvo dar ryškesnis. Jei miškas sudegė rečiau, ekonomika tapo mažesnė (atitinkamai 17 milijardų tonų vandens ir 3,7 milijardo tonų per metus). Apskritai, per aštuoniolika metų vandentiekio Sierra Nevada upių ištisus metus padidėjo 10% - dėl miškų plotų mažėjimo gaisrais.

Žmonija įprato vertinti miškų gaisrus tik iš neigiamo požiūrio. Tačiau iš tikrųjų, pasak mokslininkų, tai natūralus atranka, reikalinga ekosistemai stabilizuoti. Žinoma, per dažnas uždegimas bet kuriuo atveju nėra geras. Tačiau dėl tokio trūkumo miškai yra pernelyg griežti, o sausas laikotarpis gali būti dar sausesnis, nes didžiulė plantacijų masė atmosferoje išleidžia drėgmės tonus.

Taigi, laiku sunaikinus miškus, bus užpildytos vietos upės ir kitos vandens telkiniai, o sausrų periodas bus patogesnis visų pirma miškų gyventojams.

Problema aprašyta Ecohydrologijos puslapiuose (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/eco.1978).

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.