^
A
A
A

Durpynai gali atlaikyti visuotinį atšilimą

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

10 August 2021, 09:00

Esant aukštai drėgmei ir temperatūrai, durpynai sugeria daug anglies dioksido, o tai gali sulėtinti visuotinio atšilimo pradžią.

Mokslininkai didžiąja dalimi yra atsakingi už visuotinio atšilimo mechanizmą, vadinamąjį šiltnamio efektą. Saulės trumpųjų bangų spinduliuotė lengvai prasiskverbia į mūsų planetos atmosferos sluoksnį. Žemė įkaista ir atspindi jau ilgo bangų spindulius, kurių atmosfera nėra tokia skaidri: joje yra šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kurių sudėtyje yra CO 2. Tai lemia energijos koncentraciją žemės paviršiuje, o tai reiškia papildomą žemės šildymą.

Problemą būtų galima išspręsti sumažinus anglies dioksido kiekį: pavyzdžiui, augalai, kurie fotosintezei naudoja CO 2, gali tai padaryti. Beje, yra daug surišto anglies dioksido - kalbame apie durpynus, kurie užima ne daugiau kaip 3% žemės paviršiaus ir tuo pačiu sukaupia apie 500 gigatonų anglies. Šis skaičius viršija visų planetos miškų koncentraciją.

Rusijos ir Didžiosios Britanijos mokslininkai ištyrė daugybę durpynų, esančių Vakarų Sibire. Rankiniais įrankiais ekspertai pašalino durpių telkinius, nustatė radijo anglies kompleksų datą ir aprašė augalų daleles bei vienaląsčius mikroorganizmus, kuriems būdinga greita reakcija į bet kokius aplinkos pokyčius.

Remiantis rezultatais, buvo nustatytas giliausiai esančių sluoksnių amžius. Jam buvo daugiau nei devyni tūkstančiai metų. Tuo metu Sibiro regionas išsiskyrė švelniu klimatu ir dideliu kritulių kiekiu. Durpių telkiniuose buvo rasti sfagnio samanų ir kompaktiškų mini krūmų pėdsakai, kurių augimui nereikia daug maistinių medžiagų.

Beveik po šešių tūkstančių metų klimatas atšilo, kritulių sumažėjo. Durpėse atsirado tarpsluoksnis su vyraujančia medvilnės žole ir kserofilinėmis kriauklių amebų formomis - paprasčiausiomis, kurios gali išgyventi ilgą drėgmės trūkumą. Sausas laikotarpis užleido vietą šlapiam, o paskui vėl atėjo sausra.

Kaip aiškina tyrimo autoriai, labiausiai informatyvus tapo Atlanto laikotarpis. Pasak mokslininkų, maždaug per tris dešimtmečius Sibiro vakaruose dėl visuotinio atšilimo temperatūra pakils apie 0,9-1,5 ° C, o drėgmės lygis padidės 12-39%. Panašūs reiškiniai jau įvyko maždaug prieš aštuonis tūkstančius metų, ir tuo metu buvo pastebėta, kad durpynai stipriai sugeria atmosferos anglį.

Žinoma, nereikėtų tikėtis, kad durpynai blokuoja visuotinį atšilimą. Tačiau jie gali sulėtinti savo vystymąsi tam tikrą laikotarpį, o tai taip pat svarbu.

Daugiau apie tyrimą galite paskaityti puslapyje .

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.