^
A
A
A

Bakterijos padeda atsikratyti plastiko atliekų

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

10 January 2022, 09:00

Kai kuriose bakterijose yra specifinių baltymų, kurie gali suardyti tam tikrų rūšių plastiką.

Medžiagų cirkuliacijoje svarbų vaidmenį atlieka bakterinė flora. Visų pirma, šie mikroorganizmai ardo gyvūnų ir augalų liekanas ir net plastiką. Būtent šis faktas kiek anksčiau tapo besąlygišku mokslininkų atradimu.

Geteborgo Chalmerso technologijos universiteto specialistai atrado, kad visame pasaulyje aktyviai auga mikroorganizmai, galintys skaidyti plastiką. Bakterijos buvo aptiktos tiriant jų DNR – stabilią ir patvarią molekulę, galinčią visam laikui įsikurti dirvožemyje ir atmosferoje. Mikrobų DNR skiriasi nuo kitų mikroorganizmų, o jos užkoduoti baltymai turi savo ypatingų savybių.

Mokslininkai jau seniai žinojo, kad yra bakterijų, kurios skaido plastikinius polimerus – ypač jų buvo rasta karvių skrandžiuose. Dabar ekspertai nusprendė patobulinti mikrobų ląsteles, kad jas vėliau būtų galima panaudoti perdirbant pramonines atliekas.

Reikalingų mikroorganizmų DNR mėginius mokslininkai surinko iš įvairių pasaulio šalių. Jie buvo kasami ir dirvožemyje, ir vandenyje. Tuo pačiu metu tose vietose, kur daugiausia kaupėsi plastikas, buvo rasta daugiau reikiamų mėginių, o tai visiškai suprantama: pačios bakterijos stengiasi panaudoti tai, ką gali savo naudai. Skirtumai buvo tik dėl bakterijų skaidomo plastiko tipo.

Tikėtina, kad netrukus specialistai galės duoti kryptingą kryptį ir pritaikyti bakterijas plastiko atliekoms valyti. Galima ir kita įvykių baigtis: natūralios evoliucijos eigoje mikroorganizmai patys išmoks „suvirškinti“ plastiką tiek, kad pagaliau galėtų sutvarkyti aplinką. Biologinis skaidymas yra veiksmingiausias būdas toliau kontroliuoti milijonus tonų plastiko, šiandien susikaupusio ant žemės, dirvožemyje ir pasaulio vandenyse. Tai, kad mokslininkams pavyko atskleisti gyventojo mikrobiomo potencialą perdirbti plastiką, jau yra svarbus mokslinis žingsnis ir paskata tolesniems tyrimams.

Nepaisant pasaulinio plastiko dominavimo, jo gamybos paklausa pasaulyje nuolat auga, o tai dar labiau paaštrina esamą aplinkosaugos problemą. Didžioji dalis plastiko patenka į sąvartynus arba pasklinda po visą aplinką. Remiantis statistika, kasmet į vandenynus patenka apie 11 milijonų metrinių tonų plastiko (neįskaitant jau esamų sankaupų). Tačiau nepaisant ekologinės katastrofos pavojaus, tikrasis bakterijų potencialas plastiko degradacijai įvairiose buveinėse vis dar tiriamas.

Informacija pateikiama ASM ŽURNALIŲ puslapyje

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.