^

Sveikata

Vyrų šizofrenijos gydymo metodai

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 06.05.2022
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Vyrų šizofrenijos gydymas nesiskiria nuo moterų gydymo, tiesiog vyrai dažniau serga sunkesniais, atitinkamai jiems gydyti reikia galingesnių antipsichozinių vaistų didesnėmis dozėmis. Bet kokiu atveju naudojamas pagrindinis gydymas antipsichoziniais vaistais, vaisto pasirinkimas grindžiamas produktyvių simptomų pasireiškimo ypatybių ir ligos eigos formos analize. Naudojami ir kiti metodai, pavyzdžiui, insulino koma ir elektrokonvulsinė terapija. [1]

Ūminiu laikotarpiu taikoma aktyvioji vaistų terapija, pasiekus gydomąjį poveikį, pacientas perkeliamas į palaikomąjį gydymą, paskiriant mažiausią veiksmingą vaisto dozę, siekiant išvengti paūmėjimų ir padidinti stabilizavimo intervalą. [2]

Sunkiausia ligos forma – nepilnamečių piktybinė ištisinė šizofrenija gydoma stipriais antipsichoziniais vaistais, kurie gali susilpninti ir panaikinti sunkius katatoninius, hebefreninius, paranoidinius ir mišrius simptomus. Tokiais atvejais skiriamos didelės neuroleptikų dozės, du ar net penkis kartus viršijančios standartines. Daugeliu atvejų tai prisideda prie reikšmingo psichozės apraiškų susilpnėjimo.

Aminazinas išlieka pasirinktu vaistu. Jo skiriama 0,6-0,8 g per dieną. Taip pat naudojamas azaleptinas (paros dozė 0,3-0,4 g), Propazinas (0,35 g), Tizercinas 0,2-0,3 g), Haloperidolis arba Mazheptil (0,03-0,04 g), Trisedil (0,01-0,015g). Vaisto pasirinkimas priklauso nuo jo veiksmingumo ir paciento jautrumo jam.

Klasikinių antipsichozinių vaistų veikimas grindžiamas poveikiu dopamino sistemai, dėl kurios jie efektyviai susidoroja su kliedesiniais haliucinaciniais simptomais, šalina paranojiškas ir maniakiškas mintis, stabdo psichomotorinį susijaudinimą, ramina agresyvius impulsus.

Tačiau šie vaistai turi daug šalutinių poveikių beveik visiems organams ir sistemoms. Be to, kad jie sukelia gana „nekenksmingus“ simptomus, tokius kaip burnos džiūvimas, rėmuo, viduriavimas, pykinimas, mieguistumas, alerginiai bėrimai, jie sutrikdo širdies veiklą, sukelia dizurinius sutrikimus ir kepenų uždegimą, iš esmės gali sukelti anafilaksiją., kaip ir kiti.narkotikai. Antipsichozinio poveikio vaistai taip pat sukelia neurolepsinį sindromą, susijusį su jų poveikiu smegenims, kurio pagrindinis simptomas yra hiper- arba hipokinezija, papildomi nerimas, susijaudinimas, traukuliai ir kiti centrinės nervų sistemos sutrikimai, iš esmės pakeičiantys vieną psichikos sutrikimą kitas. [3]

Norint neutralizuoti sunkias komplikacijas, kurios dažnai išsivysto gydant neuroleptikais, pacientams skiriami korekciniai vaistai (antiparkinsoniniai vaistai): centrinio ir periferinio veikimo anticholinerginis preparatas, turintis raumenis atpalaiduojantį poveikį Cyclodol, kurio paros dozė yra 0,012–0,014 g; centrinis anticholinerginis Akinetonas; nootropiniai vaistai.

Ilgalaikis antipsichozinis gydymas sukelia priklausomybę, todėl sumažėja jo veiksmingumas. Norėdami sustiprinti gydymą, naudokite įvairius metodus. Pavyzdžiui, staigiai nutraukiamas gydymas antipsichoziniais vaistais ir atnaujinamas gydymas.

Teigiamas atsakas į neuroleptikų poveikį sustiprina imunostimuliatorių naudojimą. Ligoninėje du kartus per savaitę pacientui skiriamos Decaris injekcijos (po 0,15 g). Per burną Dimephosphone galima skirti tris kartus per dieną po 0,03 g vienam kilogramui paciento svorio.

Be antipsichozinių vaistų, taikoma priverstinė insulino komos terapija – insulino lašinimas prieš prasidedant insulino komai. Gydymo kursas yra nuo 25 iki 30 procedūrų. [4]

Paprastoji nepilnamečių šizofrenija gydoma klasikiniais antipsichoziniais vaistais, turinčiais psichostimuliacinį poveikį. Triftazinas skiriamas 0,02-0,025 g paros doze, Etaperazin (ne daugiau 0,03 g), Mazheptil (ne daugiau 0,015 g) ir kt.

Taip pat naudojami netipiniai antipsichoziniai vaistai, kurie laikomi mažiau pavojingais dėl jų veikimo komplikacijų: Risperidono paros dozė iki 0,004 g; [5]olanzapinas (iki 0,015 g); Seroquel (iki 0,9 g). Naujos kartos vaistai veikia ne tik smegenų dopaminerginę, bet ir serotoninerginę sistemą, o tai sumažina neurolepsinio sindromo išsivystymo tikimybę, tačiau to visiškai neatmeta. Be to, vartojant netipinius antipsichozinius vaistus daug dažniau nei klasikinių, atsiranda šalutinis poveikis, pavyzdžiui, nutukimas ir cukrinis diabetas, taip pat insultas. [6]..  [7]_ [8]

Tipiški antipsichoziniai vaistai taip pat pasirenkami gydant paranoidinę nuolatinę šizofreniją, kurios pagrindinis simptomas yra kliedesiai ir haliucinacijos. Šizofrenikams, kuriems vyrauja kliedesinis komponentas, skiriama etaperzinas nuo 0,06 g iki 0,09 g per parą, triftazinas - maždaug 0,04-0,05 g, haloperidolis (0,02-0,03 g), haliucinaciniai - mažesnėmis etaperazino dozėmis (0,00435 - 0,00435). ) arba Triftazinas (0,03-0,035 g). Iš netipinių antipsichozinių vaistų pirmenybė teikiama azaleptinui. Jis skiriamas paros doze iki 0,3 g. Paprastai vaistai parenkami individualiai, taip pat dozės. Būtina sukelti patenkinamą gydomąjį poveikį ir kiek įmanoma vengti rimtų šalutinių poveikių, dėl kurių gydytojui reikia nuolatinio kontakto su pacientu. [9]

Vėlesnėse paranoidinės šizofrenijos stadijose, kai ligonio organizmas tinkamai nebereaguoja į klasikinį antipsichozinį gydymą, griebiamasi injekcinių formų, pavyzdžiui, ilgai veikiančio vaisto Flufenazino (Moditen-Depot). Suleidžiama viena injekcija į raumenis (0,025-0,075 g) kas savaitę iki mėnesio (individualiai, empiriškai, priklausomai nuo veikliosios medžiagos išsiskyrimo greičio). Vaistas turi stiprų antipsichozinį poveikį, viršijantį Aminazino (standartinį) poveikį, ir turi mažesnę tikimybę susirgti neurolepsiniu sindromu ir somatinėmis komplikacijomis. Jis taip pat sėkmingai naudojamas nepilnamečių piktybinės šizofrenijos formoms gydyti.

Paranoidinė šizofrenija taip pat gerai reaguoja į injekcinį gydymą Clopixol, vienu iš palyginti naujų neuroleptikų. Jo suleidžiama giliai į raumenis, paros dozė yra 0,1 g. Jis veiksmingas tiek debiutuojant paranojiniam priepuoliui, tiek gydant atkrytį. Taip pat vartojamas olanzapinas. Šie vaistai ne tik stabdo produktyvius simptomus, bet ir palengvina neigiamas apraiškas.

Kartais būklei stabilizuoti ir ilgam remisijos laikotarpiui formuoti naudojami neuroleptikų deriniai, pavyzdžiui, Klopiksol-depot ir Piportil L4.

Gydant į kailį panašią šizofreniją, siekiama sustabdyti ūminius afektinės-kliedesinės psichozės priepuolius. Norėdami tai padaryti, jie imasi insulino-komatozės terapijos (su ligos pasireiškimu) arba kartu (ypač su atkryčiais): antipsichozinį gydymą naudojant Leponex (0,3 g per dieną), propaziną (0,35 g), tizerciną (0,2). G) kartu su antidepresantų vartojimu - klasikinis triciklis amitriptilinas iki 0,3 g paros dozėje, Anafranil (iki 0,3 g) arba Ludiomilis (iki 0,2 g). Vaisto pasirinkimas priklauso nuo poveikio struktūros. Vyraujant manijos komponentui, antipsichoziniai vaistai derinami su ličio preparatais.

Šizotipiniam sutrikimui (lėtajai šizofrenijai) gydyti paprastai reikia mažesnės tiek tipinių, tiek netipinių neuroleptikų dozių kartu su trankviliantais. Į gydymo režimą rekomenduojama įtraukti biotinių preparatų, gerinančių medžiagų apykaitos procesus smegenyse, didinančius atsparumą stresui ir darbingumą, gliciną arba biotrediną iki 0,8 g paros dozėje. Sergant lengvai progresuojančiomis šizofrenijos formomis, kai kuriais atvejais kognityvinė-elgesio terapija gali padėti net nenaudojant antipsichozinių vaistų.

Vyrų šizofrenijos mityba

Iš esmės šizofrenikai gali valgyti bet kokį maistą, liga jų neįpareigoja laikytis jokių dietų. Tačiau yra nuomonė, kad tam tikras valgymo būdas gali prisidėti prie šizofrenijos simptomų atsiradimo. Šiai nuomonei pritaria daugelis gydytojų. Apskritai šizofrenijos mityba turėtų būti visiškai visavertė, įvairi, sveika ir skani. Jums tereikia laikytis tam tikrų apribojimų.

Abejotina, ar tikrąją šizofreniją galima išgydyti tik mitybos korekcija, tačiau neabejotina nauda turėtų būti bet kokiu atveju.

Sergant šizofrenija, kinta smegenyse vykstantys biocheminiai procesai, atsiranda maisto produktų, galinčių paveikti medžiagų apykaitą. Todėl jei laikysitės tam tikrų mitybos principų, blogiau tikrai nebus.

Antišizofreninė dieta rekomenduoja praktiškai nevalgyti maisto, kuriame yra kazeino ir glitimo. Daugiausia kazeino yra piene, ožkoje ir karvėje, daug – sūriuose ir kituose pieno produktuose. Tai lengvai virškinamas baltymas, reikalingas žmonėms augti raumenų ir kaulų audiniui. Tačiau šizofrenikams, ypač jei yra su amžiumi įgytas laktozės netoleravimas, šie produktai išprovokuos ne tik virškinimo sutrikimus, bet ir šizofrenijos priepuolius. Pacientas, turintis kazeino perteklių, gali skųstis neryškiu matymu, galvos svaigimu, dažnai turės nerimo, disforijos sutrikimų. Šizofrenikai neturėtų visiškai atsisakyti pieno produktų, bet geriau juos vartoti fermentuotus (kefyras, fermentuotas keptas pienas, rūgpienis, natūralus jogurtas) ir ne daugiau kaip vieną stiklinę per dieną, sūrių (varškės) naudojimas ribojama iki 30 gramų porcijų tris kartus per savaitę.

Šizofrenikai ir asmenys, linkę sirgti šia liga, turėtų stebėti saldumynų, tai yra daug cukraus turinčių maisto produktų, vartojimą ir kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje, kad jis būtų normalus. Ne visiškai atsisakykite saldumynų ir nepersivalgykite. Pavyzdžiui, iš raciono reikėtų visiškai išbraukti saldžius gazuotus gėrimus, galima atsisakyti parduotuvėje pirktų sulčių kartoninėse dėžutėse, pyragaičiai, pyragaičiai, saldumynai taip pat nepriklauso sveikam maistui. Jūs negalite valgyti medaus ir uogienės šaukštais, vaisių ir uogų, kuriose yra daug cukraus - kilogramais. Mūsų rajone - tai vynuogės, vyšnios, saldūs obuoliai, egzotika - figos, ličiai, mangai, ananasai. Tuo pačiu metu cukrų geriau pakeisti nedideliu kiekiu medaus, džiovintų vaisių, uogų. Visiškai atsisakyti saldumynų nereikia, užtenka kontroliuoti jų vartojimą.

Glitimo yra grūduose. Tai dribsniai ir visokie kepiniai. Jei iš raciono neįtraukiate glitimo turinčių maisto produktų, pagerėja pacientų būklė, priepuoliai išnyksta su švelnesniais simptomais, greičiau įvyksta remisija.

Keisti mitybą taip pat reikėtų daugiau vartoti mono- ir polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurios dalyvauja visų ląstelių membranų, įskaitant smegenų neuronus, atsinaujinime. Tai augaliniai aliejai: saulėgrąžų, kukurūzų, alyvuogių, sėmenų, rapsų, jūros gėrybių ir vėžiagyvių, žuvies ir žuvų taukai, riešutai, linų sėmenys, moliūgai, sezamo sėklos, daigintos javai, žalios daržovės. Tokių produktų yra daug.

Sočiųjų riebalų rūgščių yra mėsoje, subproduktuose, svieste. Šiuos maisto produktus galima ir reikia vartoti, tačiau nepersivalgykite. Pavyzdžiui, liesa raudona mėsa – kartą per savaitę, su garnyru su daržovėmis (bet ne bulvėmis), sviesto – apie penkis gramus per dieną.

Antidepresinių savybių turintis maistas – žuvis (lašiša), jūros dumbliai, migdolai, kalakutiena ir triušiena, bananai, mėlynės, braškės padės pagerinti nuotaiką ir sumažinti nerimą.

Maiste turi būti vitaminų, askorbo rūgšties (svogūnai, šviežios daržovės, uogos ir vaisiai), B grupės vitaminų (kiaušiniai, mėsa, kepenys, ankštiniai augalai, žalios daržovės, žuvis, bulvės, pomidorai), vitamino E (augaliniai aliejai, alyvuogės, sėklos, riešutai, džiovinti abrikosai).

Be to, kai tik įmanoma, reikia naudoti natūralius ekologiškus produktus. Mityboje turėtų būti daugiau daržovių ir vaisių, šviežių, žiemą – ką tik šaldytų. Pageidautina, kad duona būtų pilno grūdo arba ruginė ir ribotais kiekiais. Jokio alkoholio, kavos ir stiprios arbatos, tas pats pasakytina apie dešras, rūkytą mėsą ir raugintus agurkus. Iš javų pirmenybė teikiama avižiniams dribsniams, grikiams ir soroms. Rekomenduojama naudoti sėlenas ir daigintus kviečių grūdus. Kasdien yra riešutų ir sėklų nuo 20 iki 50 g.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.