^

Sveikata

A
A
A

Rinovirusas

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Rinovirusai yra virusai, kuriuose yra ribonukleino rūgštis. Jie dažniausiai yra ūmių kvėpavimo takų virusų sukėlėjai. Rinovirusai yra rinito, faringito ir bronchito kaltininkai. Labai retai rinoviruso sukelia sunkesnes kvėpavimo takų infekcijas. Tačiau yra atvejų, kai dėl jų atsirado bronchų astma ar lytinis bronchitas vyresnio amžiaus žmogus, gali sukelti vidutinį ausies uždegimą ir sinusitą; jie taip pat gali apsunkinti astmą, cistinę fibrozę.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Priežastys rinovirusinė infekcija

Rinovirusas (RV) yra Picornavirusų šeimos narys. Yra daugiau nei 100 skirtingų potipių 3 pagrindinių grupių, klasifikuojamos pagal receptoriaus specifiškumo: tarpląstelinės adhezijos molekulė-1 (ICAM-1), mažo tankio lipoproteinų receptorių, ląstelių receptorius sialoprotein.

Mokslui žinoma daugiau nei tūkstantis rinovirusų serotipų. Nepaisant šios įvairovės, viruso struktūra yra labai paprasta - jame yra tik dešimt genų, o žmogus turi daugiau nei 20000 genų. 12 pentamerių icosedeginėje kapidijoje yra 4 virusiniai baltymai.

Tačiau tokia primityvi rinoviruso struktūra ne mažiau trukdo imunitetui ir užkrečia žmones. Šis viruso tipas yra labai dažnas. Srityse su vidutiniu klimatu epidemiologiniai ligų protrūkiai, kuriuos sukelia rinovirusai, dažnai registruojami ankstyvą rudenį ir pavasarį. Vieni atvejai stebimi nuolat, nepriklausomai nuo metų laiko. Tropikoje didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas lietaus sezono metu.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Rizikos veiksniai

 • Rūkymas padidina kvėpavimo takų infekcijų riziką apie 50%.
 • Naujiems ar seniems žmonėms gresia pavojus, galbūt dėl sumažėjusio imuniteto.
 • Asmeninės higienos nesilaikymas.
 • Anatominiai, metaboliniai, genetiniai ir imunologiniai sutrikimai (pvz., Tracheoforažo fistula, įgimtas širdies defektas, cistinė fibrozė ar imunodeficitas) didina infekcijos riziką ir sunkumą.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Pathogenesis

Rinovirusai turi skirtingus perdavimo mechanizmus. Dažniausiai - tiesioginis kontaktas ar aerozolinis takas. Įėjimo vartų yra nosies ir junginės gleivinės. Pagrindinis sąveikos receptorius žmogaus organizme su rinovirusu yra ICAM-1, kuris yra dideli kiekiai nugaros nosies gleivinėje. Priešingai nei populiarus įsitikinimas, bučiavimas, įprastas pokalbis, kosulys neduoda įtakos ligos plitimui.

Rinovirusai yra atsparūs šalčiui, tačiau miršta dėl šilumos, drėgmės trūkumo ir antiseptikų. Galite užsikrėsti virusu, kai esate kontaktuojantis su pacientu, kurio rinovirusas išsiskiria iš nosies. Rinovirusas plinta ore esančiais lašeliais. Rinovirusų įvairovė užtikrina jų nejautrumą. Medicininis preparatas ar vakcina, sėkmingai užkrėstos tam tikros kamieno baltymų apvalkalu, yra bejėgios kovojant su kamienais, turinčiais tą patį baltymą, bet skirtingą struktūrą. Kai viruso štamas turi bent jau tam tikrą atsparumą vaistui, natūralus atranka ir mutacija sukelia štamų atsiradimą, kuris bus visiškai atsparus vaisto veikimui.

Rinoviruso ataka ne tiek daug ląstelių, o jų padaryta žala yra ne tiek daug. Tada kodėl tokios komplikacijos? Čia yra imuninės sistemos mechanizmų ypatumai. Pažeistos ląstelės gamina specialias molekules, citokinus, kurie naudojami kaip signalas, leidžiantis sukelti ląstelinių imuniteto reakcijų pakopą. Būtent dėl jų turime tokį blogą jausmą. Citokinai yra kalčio uždegimas gerklėje ir gausus gleivių išsiskyrimas. Jaustis sveika, jūs negalite nieko, kai imunitetas nugalės rinovirusą, tačiau tik tada, kai imuninė sistema pradės veikti kaip įprasta.

Šiandien gydytojai neturi priemonių veiksmingai kovoti su rinovirusais. Skiepijimas yra praktiškai nenaudingas. Nė vienas narkotikas negali sunaikinti viruso. Daugybė klaidų yra antibiotikų suvartojimas, kurie veiksmingai kovoja su bakterijomis ir yra visiškai bejėgūs kovojant su virusais. Dažnai gydytojai skiria antibiotikus, net jei jie nesupranta ligos pobūdžio: tai yra virusinė infekcija ar bakterinė infekcija. Neatsargus gydymas antibiotikais skatina vaistų atsparias bakterijas.

Mes labai nepakankamai įvertiname rinovirusus. Jie turi daugybę tipų, o mokslas tik pradeda suvokti jų įvairovę. Praėjusio šimtmečio pabaigoje mokslininkai atrado keletą dešimčių atmainų, priskiriamų dviems didelėms šeimos rūšims. JAV 2006 metais, mokslininkai atrado rinovirusas įtampą, kuri nei vieno iš šių genčių nėra gydoma. Ir tada pasirodė, kad tai yra dar vieno, trečiojo tipo, kuris taip pat yra labai dažnas, atstovas. Skirtingose srityse rinoviruso štamų genai beveik nesiskiria. Šis faktas įrodo labai greitą šios trečios rūšies, vadinamos HRV-C, paplitimą.

Rinoviruso genetinis branduolys yra labai mažas. Tačiau kai kurie virusų genai labai greitai keičiasi. Mokslininkai nustatė, kad jie yra būtini rinovirusų, kurie įžengė į kovą su žmogaus imunitetu, išgyvenimui. Po to, kai organizmas pradėjo gaminti antikūnus, kad susidorotų su vienos viruso kamieno, jis vis dar yra pažeidžiamas kitų štamų, nes šie antikūnai yra bejėgiai nuo jų baltymų apvalkalo. Šią hipotezę patvirtina faktas, kad kiekvienais metais žmogus yra užsikrėtęs keletą skirtingų rinoviruso štamų.

Nepaisant šių faktų, kai kurie akademinio pasaulio atstovai optimistiškai žiūri į ateitį ir mano, kad yra galimybė išgydyti rinovirusą. Kadangi rinovirusų yra tas pats genetinis branduolys, galima daryti prielaidą, kad jis negali mutuoti. Tai reiškia, kad rinovirusai, kurių mutacija palietė branduolį, miršta. Kai žmonės randa būdą, kaip įtakoti branduolį, liga gali būti nugalėta.

Bet ar tai yra prasmės tai padaryti? Rinovirusas yra pavojingas, nes jis atveria kelią pavojingiems patogenams. Tačiau jis pats yra gana saugus. Po savaitės užsikrėtęs asmuo jau pamiršta apie simptomus, ir 40% išbandytų, kurie sužinojo apie rinovirusą, apie tai net nežinojo - jis nepasirodė.

Mokslininkai netgi pripažįsta teigiamą rinoviruso poveikį organizmui. Surinkti duomenys patvirtina, kad vaikai, kurie išgyveno santykinai saugų virusą, įskaitant rinovirusą ir bakterines infekcijas, yra mažiau veikiami imuniteto sutrikimų suaugusiųjų. Mes galime pasakyti, kad rinovirusas traukia imunitetą, todėl jis ne aktyviai reaguoja į smulkesnes grėsmes ir sugebėjo sutelkti dėmesį į tikrai rimtus pavojus. Todėl verta apsvarstyti ir galbūt keisti nuomonę apie rinovirusus: pažvelgti į juos ne kaip į priešus, bet kaip į išmintingus trenerius.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Simptomai rinovirusinė infekcija

Inkubacinis laikotarpis svyruoja nuo 12-72 val. Iki 7-11 dienų.

Rinovirusinės infekcijos simptomai sumažėja iki peršalimo požymių. Infekcija vystosi asimptomai 2-4 dienas, po to yra ryškus rinitas su stipriu išskyros iš nosies ir faringitu be jokių toksinių nuostolių simptomų. Kai kuriais atvejais yra paveikta jungiančių kraujagyslių ir akių membranų.

Galvos skausmai, kūno skausmai ir kiti gripui būdingi sutrikimai, su ARVI, yra mažiau akivaizdūs. Kūno temperatūra neauga taip dažnai, ir tai nėra tokia didelė, kaip gripo ar adenoviruso pažeidimo atveju. Po dviejų ar trijų dienų simptomai praranda sunkumą, tačiau išlieka iki savaitės.

Kiti rinoviruso simptomai:

 • Sausumas nosies ertmėje arba dirginimas.
 • Nosies užgulimas, čiaudėjimas.
 • Drėkinamas sausas kosulys.
 • Balso atsparumas.
 • Gausus iškrovimas iš vandeninio arba gleivinės audinio (geltonos arba žalios) nosies.
 • Limfmazgių skausmas.

Galutinis išgavimas po rinoviruso mažiems vaikams gali pasireikšti dar vėliau - po 14 dienų.

Šaltos ir rinovirusinės infekcijos gali padidinti insulto riziką vaikams. Išvados kalvų ir kolegos iš Šiaurės Kalifornijoje atliktas tarp 1993 ir 2007 m .., kuri apėmė apie 2,5 milijono vaikų parodė reikšmingą poveikį šalto infekcijų ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijų pirmąsias 3 dienas ligos dėl insulto rizikos vaikams.

Komplikacijos ir pasekmės

Rinoviruso komplikacijos yra: vidurinės ausies uždegimas, sinusitas, lėtinis bronchitas, lėtinių kvėpavimo ligų paūmėjimas.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39]

Diagnostika rinovirusinė infekcija

Tiksli diagnozė gali būti nustatyta naudojant laboratorinius diagnostinius metodus, kai rinovirusas yra kultivuojamas žmogaus ląstelių kultūrose. Taip pat naudojama imunofluorescencija, kuri aptinka antigeną nosies gleivinės epitelio dalelėse. Tiksliausia diagnozė nustatoma neutralizacijos reakcija su suporuotu kraujo serumu.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45]

Gydymas rinovirusinė infekcija

Rinoviruso infekcijos yra palyginti saugios ir greitai atsitraukia. Todėl gydymas sumažina simptomų palengvėjimą ir imasi priemonių, kad virusas nepasklistų.

Gydymo pagrindas - poilsis, gausus gėrimas ir vaistų vartojimas, palengvinantis skausmingą būklę. Kambaryje būtina palaikyti patogią temperatūrą ir drėgmę. Tai padės ramiai sudirginti nosies gleivinę ir palengvins kvėpavimą. Ilgalaikio susirgimo metu alkoholis ir rūkymas turėtų būti pašalinti.

Vieno vaisto pagalba neįmanoma nugalėti viruso, tačiau jei naudojate sudėtingą gydymą, galite padėti organizmui greičiau susidoroti su rinovirusine infekcija.

Kadangi kliniopinis rinovirusinės infekcijos vaizdas yra labai panašus į kitų tipų ūminių kvėpavimo takų virusų infekcijų atvejus, dažniausiai vartojami plataus spektro antivirusiniai vaistai. Narkotikų nukreiptas veiksmas vertas naudoti tik patvirtinus diagnozę. Visi kvėpavimo takų pažeidimai virusais (rinoviruso, gripo, paragripo, adenovirusų, enterovirusų ar koronovirusų) gydomi vienu algoritmu.

1. Antivirusinių vaistų vartojimas:

 • Arbidol (sustabdo virusų įsiskverbimą į epitelio ląsteles). Jis gali būti paimtas nuo dviejų metų amžiaus. Vaikams iki 6 metų yra skiriama 2 tabletės per dieną, nuo 6 iki 12 metų amžiaus 4 tabletes, suaugusieji - 8 tabletės. Terapijos kursas yra 5 dienos;
 • Isoprinosinas - rekomenduojama paros dozė yra 50 mg / kg. Būtina jį paskirstyti 2-3 recepcijoms. Vaisto vartojimo kursas turėtų trukti ne mažiau kaip 5 dienas;
 • Lokferon, Bonafton, Oksolino tepalas - šie vaistai skirti vietiniam vartojimui. Jie slopina virusų aktyvumą ir yra skiriami intranasaliai;
 • Ribavirinas - gydymo kursas yra 5-7 dienos. Nuo 12 metų skiriama 10 mg / kg dozė.

2. Imunomoduliatorių, kurie slopina virusų dauginimąsi ir stimuliuoja organizmo imuninį atsaką, priėmimas.

 • Interferonas-α imamas su 5 lašais per pusvalandį 4 valandas. Tada priėmimų skaičius sumažėja iki 5 kartų per dieną. Gydymo kursas yra 5-7 dienos;
 • Viferonas žvakučiuose - užstatas 2 kartus per dieną.

3. Imunostimuliatorių priėmimas.

 • Cikloferonas. 4 metų amžiaus vaikams skiriama viena tabletė per parą, nuo 7 iki 11 metų - 2 tabletės, suaugusieji paima 3 tabletes;
 • Anaferonas gali būti paimtas net mažiausias. Jis skiriamas vaikams, kurie sulaukė 6 mėnesių amžiaus: pirmąją dieną 4 tabletes, po to - 1 tabletę 3 kartus per dieną 5 dienas.

4. Ligos simptomų panaikinimas:

 • antipyretikų vartojimas (nurofenas, paracetamolis);
 • vaistų vartojimas kosuliui. Nurodžius vaistą, gydytojas atsižvelgia į kosulio pobūdį ir vietą, kurioje jis yra lokalizuotas;
 • palengvinti kvėpavimą, nosį nuplauti - AquaMaris, Humer arba hipertoninis tirpalas;
 • Pašalinti edemą iš intranazaliniu būdu pilama Pinosol arba Xylen.

Prognozė

Daugeliu atvejų rinovirusinės infekcijos prognozė yra palanki. Visiškas atsistatymas paprastai stebimas 7 dienas paaugliams ir suaugusiesiems bei 10-14 dienų vaikams. Kartais vaiko kosulys gali išlikti per kitas 2-3 savaites.

trusted-source[46], [47], [48]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.