^

Vitaminas B12

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 20.11.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Vitaminas B12 yra labai svarbus mūsų kūnui, nes harmoningas vitaminų vartojimas padeda atrodyti gerai. Žodis "vitaminas" kilęs iš lotyniškos "vita" - tai yra gyvenimas. Mažiausiai vieno vitamino trūkumas žmogaus organizme sukelia visų rūšių nesėkmes ir sutrikimus. Vitaminas B12 nėra išimtis, ir jo vaidmuo taip pat yra labai svarbus.

Vitaminas B12

Bendrosios žinios apie vitaminą B12

Kiti šio vitamino garsų pavadinimai, tokie kaip kobalaminas, aneeminis vitaminas, cianokobalaminas.

Kodėl vitaminas B12 sako, kad jis yra "antianemiškas"? Faktas yra tai, kad šio vitamino atradimas tapo realiu mokslo ir medicinos laimėjimu. Dėl šio vitamino poveikio kraujo kūnelių anemija sergančių žmonių organizmo kraujotaka vėl patenka į normalią. Net milijoninė dalis šio vitamino gramo padeda pagerinti bendrą paciento būklę. Žmogaus kūne šiek tiek kobalamino gaminama naudojant žarnyno mikroflorą, o likusi dalis - su gyvūnų maistu.

Šis vitaminas yra laikomas tirpi vandenyje, tačiau jo nedidelis kiekis gali būti kaupiamas kepenyse, jei jis yra visiškai sveikas.

Kasdieninis vitamino B12 poreikis

Kad kūnas nesugestų, jums tik reikia suvartoti iki 3 μg vitamino B12 per dieną. Jo kiekis nėra ribotas, nes didžiausias leistinas šio vitamino kiekis nenustatytas.

Sąlygos, kuriomis didėja vitamino B12 paklausa

Kaip ir bet kuriame kitame vitamine, vitamino B12 poreikis padidėja dėl per didelio fizinio krūvio, nėštumo ir žindymo. Ir taip pat rūkant ir geriant alkoholį didelėmis dozėmis.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Absorbuojamas vitaminas B12

Baltymų mukoproteidų, esančių skrandžio sulčių (dar vadinamo pilies vidiniu veiksniu), derinys su vitaminu B12 (tai išorinis pilies veiksnys), iš kurio susidaro sudėtingas baltymas. Taigi, vitaminas B12 lengvai absorbuojamas skrandžio sienomis į kraują.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Naudingi vitamino B12 efektai

Pagrindinis "rūpestis" apie vitaminą B12 yra kraujo funkcijos valdymas. Kobalaminas stimuliuoja kūno augimą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Dėl to absorbuojamas baltymas, kepenų ląstelės metabolizuoja riebalus, o periferinė ir centrinė nervų sistema palaikoma sveikoje būsenoje.

Sąveika su kitomis kūno medžiagomis

Vitaminas B12 gerai sąveikauja su vitaminu B9 kraujodaros procese, skatina augimą ir kūno vystymąsi.

Ženklai vitamino B12 trūkumo žmogaus organizme

Žmonės, kurių akivaizdžiai trūksta vitamino B12, gali turėti įvairius opos burnoje, jie gali jausti deginimą ar dilgčiojimą liežuvyje. Tokių žmonių kūnas turi nemalonų kvapą. Jei žmogus labai pavargęs, jaučiasi silpnas ir kenčia nuo galvos skausmo, verta galvoti apie tai, ar yra vitamino B12 trūkumas? Esant stipriam fiziniam krūviui, žmogus gali dramatiškai pakeisti širdies ritmą ir atsirasti dusulys. Jei šio vitamino trūksta, apetitas gali prarasti, o oda gali tapti geltona. Kai vaikščiojant, kartais būna jausmas "žąsu" ir sunkumas.

Ženklai vitamino B12 pertekliaus

Kobalamino perteklius žmonėms nebuvo.

Kas veikia vitamino B12 kiekį maisto produktuose?

Kobalamino kiekiui maisto produktuose neturi įtakos aukšta temperatūra, netgi po to, kai produktas virsta, vitaminas nepraranda savo savybių. Esant kambario temperatūrai, vitaminas taip pat nepraranda jo. Tik saulės šviesa gali sumažinti savo veiklą.

Kodėl gali būti vitamino B12 trūkumas?

Kobalamino trūkumas organizme gali pasireikšti virškinimo sistemos ligomis (gastritas, kolitas, opos, chirurgija pašalinant skrandį ar žarnas). Jei žmogui yra helmintai kūne, gali sutrikti ir vitamino virškinamumas. Kepenų ligos ir alkoholizmas nesuteikia kobalamino, kurį paprastai absorbuoja organizmas, taigi su tokiomis problemomis jis vartojamas injekcijų forma.

Kartais vegetarizmas gali turėti blogą poveikį organizmui. Žmonės, kurie valgo tik vegetarišką maistą, būtinai kenčia nuo vitamino B12 stokos ir tai turės blogą poveikį jų organizmui. Taigi būkite protingas, jokios priekabios nėra vertos jūsų sveikatos!

Kokie maisto produktai yra vitamino B12?

Galite papildyti kobalamino kiekį organizme, valgydami triušieną, ėriuką, kiaulieną ar jautieną - jose yra 2 - 4,5 μg šio vitamino. Skirtingų gyvūnų kepenyse yra įvairių vitaminų B12 kiekis: iki 60 mkg - jautiena, iki 30 mcg kiaulienos ir iki 16,58 mcg - vištienos. Kalbant apie žuvį, didelis kiekis kobalamino yra menkių, skumbrės, sardinių, jūrų ešerių ir karpių - juose yra 1-12 mkg kobalamino.

Aštuonkojai ir krabai taip pat yra vitamino B12, todėl šių maisto produktų buvimas jūsų dienos dietai nedaro žalos. Tarp produktų, pagamintų iš pieno, daug vitamino B12 sudėtyje yra olandų sūrio ir grietinės (0,4-1,4 mkg). Nepamirškime apie vištienos kiaušinius. Jie taip pat yra labai turtingi vitaminu B12 (iki 0,5 mkg).

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.