^

Kalcis

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 20.11.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Kalcis (Ca) atlieka svarbų vaidmenį kraujo krešėjimo procese, taip pat yra kaulų ir dantų dalis. Tik kalcis paveikia kaulų stiprumą ir visame gyvenime kaupiasi mūsų kūne. Ką dar naudingos funkcijos atlieka kalcio, dabar mes sužinome.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Bendrosios kalcio charakteristikos

Kalcio kiekį mūsų kūne labai lengva apskaičiuoti. Ji bus apie 2% visos kūno masės, kuris yra apie 1000-1500 Apie 99% nuo kaulų, dentino ir emalio ant dantų, o likusi dalis - dalis į nervų ląstelių ir minkštųjų audinių.

Kalcio kiekis reikalingas per dieną

Per dieną žmogui reikia 800-1000 mg kalcio. Jei esate vyresnis nei 60 metų ar esate sportininkas, padidinkite šią sumą iki 1200 mg.

Kokiomis sąlygomis padidėja kalcio poreikis?

Visiems žinoma, kad nuo ankstyvojo amžiaus vaikams reikia daug varškės ir kitų pieno produktų, nes ankstyvame amžiuje kalcio poreikis yra labai didelis. Jei vaikas vaikystėje gaus pakankamą šio elemento kiekį, jis bus sveikas ir nebus kaulų problemų.

Nėščios moterys ir motinos, maitinančios maitinimą krūtimi, taip pat turėtų vartoti daug maisto, prisotinto kalciu. Tai priklauso nuo ateities ar jau esančio vaiko sveikatos!

Sportininkai ir žmonės su sunkiais prakaitavimais gydytojais taip pat rekomenduoja didinti kalcio paros dozę.

Naudingas kalcio poveikis kūnui

Kalcis yra dantų ir kaulų konstrukcijos medžiaga. Kraujas negali egzistuoti be kalcio, nes jis yra jo dalis. Audinių ir ląstelių skystis taip pat turi savo sudėtyje kalcio. Kalcis neleidžia patekti į kūną virusų ir svetimkūnių, vaidina svarbų vaidmenį kraujo krešėjimo.

Kalcio dalyvauja hormonų funkcijų valdymo ir yra atsakingas už sekrecijos insulino, organizmas eksponuoja anti-alerginių ir anti-uždegiminių savybių, dalyvauja nukleino rūgščių ir baltymų raumenų sintezės, padidina organizmo apsaugą, dalyvauja druska-vandens balanso kūno atkūrimo.

Šarminis poveikis rūgščių ir bazių balanse taip pat atsiranda dalyvaujant kalciui. Kalcis būtinai turi būti organizme tinkamoje sumoje perduoti nervinius impulsus, išlaikyti širdį, raumenų susitraukimus, reguliuoti nervų sistemos stabilumą. Jis kaupia kalcio ilgius vamzdinius kaulus.

Įdomu tai, kad jei kalcis nepakankamai tiekiamas į kūną, jis pats naudoja laikomą kalcią "kraujo" poreikiui. Parathormono pagalba fosforas ir kalcis perduodami į kraują iš kaulų audinio. Štai kaip kaulai aukojami dėl kraujo gerovės!

Kalcio virškinamumas organizme

Kalcis yra nesudėtingas elementas, todėl nėra labai lengva tiekti organizmui tinkamą kalcio kiekį. Pavyzdžiui, javų, rūgščių ir špinatų sudėtyje yra specifinių medžiagų, kurios trukdo kalcio absorbcijai. Kad kalcio absorbcija, ji pirmą kartą gydoma vandenilio chlorido rūgštimi skrandyje, tada ji gali būti suspausta su tulžimi, todėl kalcio druskos gali virsti virškinamosiomis medžiagomis.

Tam, kad nebūtų sumažinti kalcio absorbciją, tai nėra būtina naudoti tuo pačiu metu saldumo ir sočiųjų angliavandenių, nes jie sukelti šarminių sultis, skrandžio išsiskyrimą ir tiems, vandenilio chlorido rūgšties trukdyti rankenos kalcio.

Kita vertus, per didelis kiekis magnio (Mg) ir fosforo (P) organizme trukdo kalcio apdorojimui. Tikslas ta, kad fosforas (P) patenka į cheminę reakciją su kalciu ir sudaro druską, kurios negalima ištirpinti net rūgštyje.

Kalcis gerai absorbuojamas iš pieno produktų, nes juose yra laktozės - pieno cukraus. Jis pagal žarnyno mikrofloros įtaką virsta pieno rūgštimi ir ištirps kalcio. Bet amino rūgštys ar net citrinos rūgštis formuoja kartu su kalcio medžiagomis, kurios lengvai ištirpsta.

Riebalai taip pat prisideda prie gero kalcio įsisavinimo. Tačiau turi būti tam tikras kiekis. Jei trūksta riebalų kalciui perdirbti, nepakaks riebiųjų rūgščių, o jei yra riebalų perteklius, nepakaks tulžies rūgštims. Kalcio ir riebalų santykis turėtų būti 1: 100. Taigi, jums patiekiamas su grietine, pavyzdžiui, 10% riebalų.

Įdomu tai, kad nėščios moterys gerokai sugeria kalcio kiekį. Kas laukia vaiko.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Ženklai dėl kalcio trūkumo organizme

Ženklai dėl kalcio trūkumo organizme

Žmogaus kalcio trūkumas sukelia augimo sulėtėjimą, padidėjęs nervų sužadinimo lygis. Tokie žmonės kenčia nuo nemigos, tirpimo ir dilgčiojimo galūnes, sąnarių skausmą ir nagų pažeidžiamumą. Jie turi aukštą kraujo spaudimą, skausmo slenksčio pervertinimą, greitą širdies ritmą. Vienas iš kalcio trūkumo požymių yra troškimas valgyti kreidą.

Moterims, kurioms trūksta kalcio, dažnai būna gausios menstruacijos.

Vaikams, kurių kalcio trūkumas, gali išsivystyti rachitas, o suaugusiesiems - kaulų trapumas ir osteoporozė. Su mažu kalcio kiekiu kraujyje sutrinka raumenų susitraukimai: atsiranda traukulių ir traukulių.

Žmonėms, kurių kalcio kiekis yra nepakankamas, nuotaika gali smarkiai pablogėti. Toks asmuo tampa nervingas, jis gali būti sergantis, apetitas gali pablogėti.

Kalcio pertekliaus požymiai

Kalcio perteklius gali pasireikšti vartojant per didelius kalcio dozes tuo pačiu metu, kaip ir vitaminas D. Tai taip pat gali atsitikti, jei žmogus ilgą laiką valgys tik pieno produktus. Kalcio perteklius gali nusistovėti organuose, raumenyse ir ant kraujagyslių sienelių. Su per dideliu kalcio ir vitamino D kiekiu kraujyje gali atsirasti stiprus raumenis. Asmuo gali patekti į komą ar mieguistą sapną.

Koks yra kalcio kiekis maisto produktuose?

Paruošiant varškę, gali būti prarasta daug kalcio, taigi ji dažnai būna specialiai prisotinta kalciu.

Kalcio trūkumo priežastys

Jei skrandyje nėra pakankamai laktozės - fermento, kuris apdoroja pieną, gali būti pažeistas kalcio virškinamumas. 10 dienų iki menstruacijos pradžios kalcio kiekis smarkiai sumažėja. Menstruacijų metu tai sukelia gimdos susitraukimus, dėl kurių atsiranda skausmingų pojūčių. Kai šėrimo tik augalinio maisto, vitamino D beveik liečiasi, sukelia sumažėjo absorbciją kalcio.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Produktai, kurių sudėtyje yra kalcio

Visuose pieno produktuose yra kalcio. Dar daugiau, kiti mažiau. Sūriuose gali būti iki 1000 mg kalcio. Taigi, lydyti sūriai turi 860-1006 mg kalcio, varškės - 164 mg, sūrio - 630 mg. Grietinė yra labai naudinga organizmui, nes joje yra 90-120 mg kalcio, o mūsų mėgstamiausias plakta grietinėlė yra 86 mg. Skirtinguose riešutuose gali būti nuo 100 iki 250 mg kalcio, todėl "alaus alaus" mėgėjams kenčia nuo kaulų trapumo.

Įprastoje avižinių dribsnių sudėtyje yra iki 170 mg kalcio, o jei yra kas rytą, tuomet kartu su kitais maisto produktais jis visiškai atitiks jūsų kūno kalcio kiekį.

Kalcio sąveika su kitais elementais 

Vartojant narkotikus, tokius kaip kalcio karbonatas, su maistu, sutrinka geležies sulfato suvartojimas. Jei tuščiu skrandžiu vartojate kalcio karbonatą net dideliais kiekiais, tada geležis (Fe) bus gerai absorbuojamas. Geras kalcio vartojimas padeda vartoti vitaminą D.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.