^

Jodas

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 20.11.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Jodas yra vienas iš būtiniausių cheminių elementų mūsų organizmui. Skydliaukė reguliuoja mūsų augimą ir vystymąsi, todėl jodas "padeda". Kaip tiksliai tai įtakoja mūsų kūną, tai sunku atspėti, bet geriau tai žinoti.

Jodas yra vienas iš būtiniausių cheminių elementų

trusted-source[1], [2], [3]

Ką turiu žinoti apie jodą visiems?

Žmogaus kūnas yra apie 25 g jodo. Maždaug 15 g jodo yra skydliaukėje, likę 10 gramų yra skirtinguose kūno organuose. Dalis jos yra kepenų ląstelėse, šiek tiek plaukuose ir vinimis, o likusi jodo koncentracija yra inkstai, vyrų prostatos liauka ir moterų kiaušidės.

Jodas galima rasti absoliučiai viskas: tiek organiniuose junginiuose, tiek neorganiniuose junginiuose. Be to, jis yra lakioje būsenoje ore, todėl kritulių metu gruntas gali grįžti į vandenį.

Kiek mums reikia jodo per dieną?

Kiekvienam asmeniui tiesiog reikia gauti apie 100-150 μg jodo per dieną. Deja, ne visi klauso šio patarimo.

Kada padidėja jodo poreikis?

Jodo poreikis moterims labai didelis (iki 200-300 μg) nėštumo metu arba maitinant krūtimi. Esant didesniam fiziniam krūviui, taip pat rekomenduojama didinti dienos dozę jodo suvartojimui iki 300 mikrogramų. Jei dirbate įmonei, kurioje gali slopinti skydliaukės veiklą, jums tikrai reikia vartoti daugiau jūros gėrybių ir jodintos druskos.

Kaip padaryti jodą geriau virškinti?

Geriausia virškinti jodą iš maisto produktų, o ne iš chemikalų mineralų kolekcijos. Pavyzdžiui, jūrų vėžlys arba koelakantas (mokslinė kalba) puikiai absorbuojamas žmogaus organizme ir apima visas jodo išlaidas per dieną.

Naudingas jodo poveikis kūnui

Jodo vaidmuo žmogaus kūne yra tiesiog milžiniškas! Jo dėka skydliaukės liauka generuoja jodo turinčius hormonus - tiroksiną arba trijodotyroniną. Jie reguliuoja viso kūno vystymąsi, "seka" šilumos mainus ir metabolizmą. Ląstelių lygiu jodas padidina angliavandenių, baltymų ir riebalų oksidą. Tireksinas ir trijodotyroninas yra labai svarbūs centrinei nervų sistemai, jie padeda ištirpinti cholesterolį ir taip apsaugoti nuo širdies ir kraujagyslių ligų! Taip pat jodas yra stiprus biostimuliuotojas, stimuliuoja imuniteto darbą ir apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo.

Kas atsitinka, kai organizme trūksta jodo?

Kai jodyje trūksta kūno, žmogus jaučiasi labai pavargęs, jis gali turėti atminties sutrikimą, galbūt pabloginti regėjimą ar klausą. Jis gali būti kankinamas dėl ilgalaikių galvos skausmų, vidurių užkietėjimo ir burnos džiūvimo. Be to, žmonės, kurių jodo trūkumas organizme, automatiškai patenka į antsvorio rizikos grupę. Staigus slėgio sumažėjimas, širdies plakimo skaičiaus sumažėjimas (iki 60-50), moterų skirstytų menstruacijų ciklas ir seksualinio troškimo praradimas vyrams yra aiškus jodo trūkumo požymis.

Endeminis goiteris yra jodo trūkumo organizme pasekmė. Ši liga pasireiškia žmonėms, gyvenantiems vietovėse, kuriose maiste yra mažai jodo.

Jodo kiekis daržovėse ir mėsos produktuose tokiose vietose yra 3-7 kartus mažesnis už įprastą.

Vaikams jodo trūkumas organizme pasireiškia psichine ir fizine atsilikimu, nervų sistemos pažeidimu. Pernelyg didelė seilėtekis, nemiga ir bėrimas taip pat yra aiškūs jodo trūkumo požymiai.

Kas atsitinka su jodo pertekliumi organizme?

Pagrindiniai per didelio kūno su jodu simptomai yra padidėjęs prakaitavimas - hiperhidrozė ir viduriavimas. Jodas grynuosiuose rudens lygiuose yra toksiškas! Todėl "jodo perdozavimas" gali mirti nuo šoko, nes visi nervo galai yra labai sudirgę. Virš jodo koncentracijos organizme sukelia ligą, vadinamą Graves liga.

Koks poveikis jodo kiekiui gaminiuose?

Jodas daug prarandama per terminio apdorojimo produktai, todėl kepant duoną, jums prarasti iki 80% jodo, per kepimo bulvių - iki 32%, o maisto ruošimui grūdų - 65%, kai kepti mėsos ir žuvies - iki 50% jodo. Į tai reikėtų atsižvelgti apskaičiuojant dienos jodo dozę.

Kokios yra jodo trūkumo priežastys?

Jodo kiekis daržovėse ir mėsos produktuose priklauso nuo to, kiek jodo yra toje regiono, kuriame auga ir auginami šie daržovės ir gyvūnai, vandenyje arba dirvožemyje. Todėl, jei norite išlaikyti savo sveikatą ir žinoti, kad šio elemento kiekis jums yra ribotas, įsitikinkite, kad joduota druska. Tai padės išlaikyti jodo balansą jūsų kūne.

Produktai, kurių sudėtyje yra jodo

Produktams, kurių sudėtyje yra jodo, yra jūrų kale, kalmarai, krevetės. Jodo kiekis jose svyruoja nuo 80 iki 300 mikrogramų. Jūros gėryboje yra daug jodo, todėl jūrų lydekos, pilkoto, tuno, plekšnės ir kitų jūros žuvų sudėtyje yra 50-150 mkg šio elemento. Jūros gėrybių naudojimas ne tik padeda padidinti jodo kiekį organizme, bet ir padeda virškinti.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.