^
A
A
A

Vaikiškas teisingumo jausmas pasireiškia nuo 3 metų

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

24 July 2019, 09:00

Nuo mažens vaikai demonstruoja aštrų teisingumo jausmą. Jie yra pasirengę padaryti daug, kad asmuo, parodantis tokią neteisybę, būtų atitinkamai nubaustas, net jei pats vaikas turi dėl to ką nors paaukoti.

Teisingumo jausmą galima interpretuoti įvairiai. Kai kurias panašias idėjas galima pamatyti ir šimpanzių elgesyje. Skirtumas tik tas, kad beždžionės reaguoja į teisingumo buvimą ar nebuvimą, jei tai liečia asmeniškai. Žmonių atžvilgiu jausmas plinta kitų atžvilgiu.

Vaikai jau po trejų metų jaučia ir jaudinasi, jei vienas žmogus įžeidžia kitą. Tuo pat metu vaikų troškimu siekiama ne tiek nubausti tą, kuris parodė neteisybę, bet padėti aukai.

Ir vis dėlto ar reikia atkurti teisingumą? Juk asmuo, kuris yra skriaudėjas, turi būti nubaustas - jei tik tiek, kad „kitiems būtų gėda“. Kai kuriais atvejais teisingumo triumfui reikia ką nors paaukoti. Kokio amžiaus vaikas nori aukotis? Tai pakankamai sunku suprasti, tačiau Niujorko universitetui atstovaujantys mokslininkai pastebėjo, kad vaikai, pradedant nuo 3 ar 6 metų, jau yra pasirengę aukotis vardan teisingumo.

Tyrime dalyvavo daugiau nei du šimtai 3-6 metų vaikų. Visi šie vaikai buvo miesto vaikų muziejaus lankytojai. Dalyviai buvo nuvežti į kambarį, kuriame buvo spiralinė skaidrė: jam buvo leista iš jo išlipti. Vaikai pradėjo linksmintis, o po kurio laiko jiems buvo parodyta filmuota medžiaga su kūdikiu, kuris piktybiškai sugadino ir suplėšė kažkieno rankdarbius. Jie paaiškino vaikams, kad ši bloga mergaitė netrukus ateis pas juos važiuoti kalnu. Be to, dalyviams buvo suteiktos šios galimybės: ant skaidrės užrašykite ženklą su žodžiu „uždarytas“ arba „atidarytas“. Jei buvo manoma, kad čiuožykla bus atidaryta, tai reiškė, kad visi su ja gali važiuoti, įskaitant kenksmingą kūdikį. O žodis „uždarytas“ reiškė, kad niekas nevažiuos. Pasirodo, kiekvienas vaikas turėjo galimybę nubausti kitą vaiką už tai, kad jis sugadino kito žmogaus amatus pažeisdamas savo interesus.

Paaiškėjo, kad kas antras vaikas išreiškė norą paaukoti savo pramogas. Tarp šių vaikų buvo ir trejų, ir šešerių metų dalyvių.

Po to ekspertai nusprendė nustatyti, koks veiksnys daro įtaką vaikų norui nubausti kaltuosius. Vaikai buvo suskirstyti į grupes: vienam iš jų buvo pasakyta, kad ši mergaitė yra tokia pati kaip jie ir netgi priklauso jų grupei. Kitiems vaikams buvo pasakyta, kad mergaitė jiems buvo svetima. Trečiajai vaikų kategorijai buvo suteiktos „ypatingos galios“ priimant sprendimus pakabinant šerifo ženklelį ant krūtinės.

Paaiškėjo, kad vaikai buvo labiau linkę bausti „nepažįstamus žmones“, o „atleidimo“ galimybė dažniau buvo taikoma jiems patiems. Bet papildoma „šerifo galia“ viską pakeitė: jie veikiau pateko į savo rankas. Tyrėjai tai priskyrė tam, kad apdovanotas asmuo jaučiasi atsakingesnis už „savo“ žmones ir jis padarys viską, kad „jo“ neįžeistų vienas kito.

Išsami tyrimo informacija skelbiama psycnet.apa.org/record/2019-26829-001?doi=1

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.