^
A
A
A

Kaip pavojingi yra pavėluoti vaistai?

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

31 August 2017, 09:00

Informacija apie galutinę vaistų vartojimo datą visada reiškia vieną dalyką: jei vaistas yra pavėluotas, tada jis turi būti pašalintas. Tačiau amerikiečių specialistai atkreipė dėmesį į tai, kad daugelis pavėluotų vaistų toliau veikia net pasibaigus jų galiojimo laikui.

Vaistų saugojimo trukmė gali būti 2-5 metai nuo pagaminimo datos. Tačiau vaistininkai nepradeda vartoti vaistų, kurių vartojimo laikas pasibaigė 10, 15 ar net keturiasdešimt metų, veiksmingumą, nes jie mano, kad tai nepraktiška.

Tai yra, jei farmacinė kompanija trejus metus nuo išleidimo datos patvirtino vaistų veikimą ir saugumą, pakanka nurodyti šį terminą instrukcijoje, o vaisto dokumentai bus parengti. Tačiau - kas nutiks su vaistu po nurodytų trejų metų?

Eksperimentas, aprašytas "Jama Internal Medicine", parodė: aštuoni vaistai, kurie apima penkiolika skirtingų veikliųjų ingredientų, išliko veiksmingi keletą dešimtmečių, kai jie pasibaigė.

Toks eksperimentas buvo vykdomas remiant JAV vyriausybės kampanijai, siekiant tęsti narkotikų saugojimo terminą. Šios kampanijos tikslas yra užtikrinti kuo didesnį karinių ir civilinių poreikių vaistų laikymą karo padėties atveju.

Laboratoriniai tyrimai patvirtino: daugiau kaip 90% vaistų nepanaikina savybių net 15 metų po saugojimo termino pabaigos.

Ar tai gali reikšti, kad vaistas neturėtų būti išmestas, net jei baigėsi galiojimo terminas?

Jei viskas būtų tokia paprasta. Yra daug veiksnių, turinčių įtakos vaistų kokybei: tai yra sąlygos, kuriomis saugomas vaistas, aplinkos temperatūros ir drėgmės indikatoriai, saulės spinduliuotės skverbimosi laipsnis ir kt.

Mažai tikėtina, kad didžioji dalis vartotojų saugo vaistus tokiomis sąlygomis, kurios teikiamos Amerikos kariuomenės sandėliuose. Turint tai omenyje, o ne tik, kad JAV Biuro Kokybės kontrolės Maisto ir vaistų administracija nurodo paprastiems vartotojams, ir primygtinai reikalauja, kad jokiomis aplinkybėmis nenaudoti pasibaigęs narkotikų - rizikos laipsnis yra per didelis ir nepagrįstas.

Ypač atsargiems reikia būti su tokiais galingais vaistiniais preparatais, kaip hormoniniai ir antibakteriniai preparatai, insulino preparatai, nitroglicerinas.

Kad narkotikai būtų veiksmingi ir saugūs, juos reikia laikyti rekomenduojamose saugojimo vietose konkretaus vaisto instrukcijose. Svarbu reguliariai tikrinti namų ūkio ir automobilio pirmosios pagalbos vaisto turinį, patikrinti visų turimų vaistų galiojimo sąlygas. Nerekomenduojama laikyti vaistų virtuvėje ir vonioje - kartais jis yra per karštas ir / arba drėgnas.

Jei vaistą rekomenduojama laikyti šaldytuve, reikia skirti atskirą uždarymo lentyną ar skyrių: vaistiniai preparatai neturėtų liestis su maistu, todėl jie neturėtų patekti į vaikų rankas.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.