Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Vaiko ir suaugusiųjų skruzdžių įkandimas: simptomai, ką daryti

Medicinos ekspertas

Alergistas, imunologas
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 11.04.2020

Daugelis žmonių tiesiog mėgsta atsipalaiduoti gamtoje: miško kliringo, parko ar tiesiog šalyje. Tačiau dažnai atsitinka, kad net geriausias poilsis yra sugadintas vabzdžių, ypač skruzdėlių. Galų gale, skruzdžių įkandimas gali būti labai skausmingas. Beje, įprasta vietinė žąsis kartais gali užkasti, o tai kartais gyvena privačiame sektoriuje.

Ar antenos panašūs išpuoliai yra pavojingi? Ką daryti su įkandimo svetaine, kaip elgtis su juo? Kaip pagreitinti gydymą? Turite pripažinti, kad šioje temoje yra daug klausimų. Todėl stengsimės atsakyti į pagrindinius.

Ar skruzdėlės kenkia?

Daugeliu atvejų skruzdžių įkandimas nekelia pavojaus žmonėms. Tačiau, skruzdžių rūgštis, kurią vabzdžiai išskiria odos metu, gali būti pavojinga. Esant individualiam padidėjusiam jautrumui, ši rūgštis gali sukelti greitą alergijos vystymąsi iki anafilaksijos. 

Jie sako apie padidėjusį pavojų tuo atveju, kai skruzdžių sekrecija patenka į žmogaus gleivinių audinius - pavyzdžiui, akyse. Faktas yra tai, kad rūgštis ne visada prasiskverbia tik į odą: vabzdis gali „purkšti“ paslaptį iki 0,3 m atstumu, todėl visada reikia būti budriems, kai liečiasi su skruzdėmis.

Kas yra pavojingi skruzdžių įkandimai? Kita galima žala yra padidėjusi įkandimo vietos infekcijos rizika. Ypač dažnai infekcinis patogenas patenka į audinį, jei žmogus įbrėžia žaizdą. Tai visiškai neįmanoma padaryti. Be to, atsiradus edemai ir susiformavus iš įkandimo, visada kreipkitės į gydytoją.

Skruzdžių įkandimų nauda

Skruzdžių įkandimai, kai kurie žmonės naudojasi atkūrimo tikslu - ligų prevencijai ir gydymui. Nauda yra ta, kad skruzdžių rūgštis yra gausu cinko, fermentų, polipeptidų ir įvairių organinių junginių, kurie kartu turi imuninę stimuliuojančią ir regeneruojančią įtaką. Šios terapijos dėka galima sustabdyti tokių ligų, kaip aterosklerozė, artrozė, venų, podagra, išialgija, ir kitų lėtinių patologijų vystymąsi organizme.

Kai kurie šio netradicinio gydymo metodo šalininkai mano, kad skruzdėlės savo sklaidą daro griežtai apibrėžtose vietose, nukreipdami gydomąją paslaptį tiesiai į ligonį.

Gydymo esmė yra tokia. Miškuose, turėtumėte rasti smilkalų, nusiimti viršutinius drabužius, panirti į beržo šakelių antgalius ir perkelti vabzdžius į savo kūną. Tuo pačiu metu galva turi būti apsaugota taip, kad žąsų kauliukai nesikeltų į veidą ir ausis. Procedūros trukmė yra apie penkias minutes. Be to, jums reikia pereiti nuo smilkalų ir purtyti visus vabzdžius (tam galite naudoti tą patį šluota). Jei pageidaujama, gydymas gali būti atliekamas ilgiau - iki 10-15 minučių. Grįžę namo, reikia nuplauti šiltu vandeniu, pageidautina duše.[1]

Toks gydymas gali būti naudingas, tačiau tai gali būti padaryta tik tuo atveju, jei esate tikri, kad nesate alergiškas skruzdžių įkandimui. Priešingu atveju, gydymas sukels daug komplikacijų ir sveikatos problemų.

Pathogenesis

Dažniausiai susiduriame su paprastų juodų ar raudonų skruzdžių įkandimais. Be atskyrimo pagal spalvą, skruzdėlės taip pat yra namų ir miško: pastarieji turi didesnius dydžius - iki maždaug 8 mm. Didelių skruzdžių įkandimai visuomet yra skausmingesni, jie išgydo ilgiau, bet nuo mažo vidaus vabzdžio padarytos žalos gali būti ne tik mažos, bet ir praktiškai nepastebimos.

Bet kokio skruzdžio įkandimas gali smarkiai sugadinti nuotaiką. Tačiau daugeliu atvejų šie miniatiūriniai tvariniai paprasčiausiai apsisaugo nuo pavojaus, puola priešą, kuris įlipo į savo namus.

Užkandimo metu į odą prasiskverbia nedidelis skruzdžių sekrecijos kiekis. Ši suma yra pakankama, kad pasiektų kitą vabzdį, tačiau žmonėms ši mikro dozė yra per maža ir negali pakenkti. Kitas dalykas, jei yra daugybė vabzdžių ataka arba yra alergija skruzdžių rūgščiai - tokioje situacijoje reikia skubios medicininės pagalbos.

Simptomai skruzdė

Skruzdėlės skrenda labai greitai, todėl ne visada galima „sugauti“ vabzdį prie įkandimo vietos. Be to, pėdsakų pėdsakai taip pat gali būti visiškai skirtingose vietose - dėl greito žąsų iškilimų judėjimo.

Akimirkos, kai skruzdėlių įkandimą sunku sumaišyti su kažkuo: yra aštrus taško skausmas, kuris yra stipresnis nei su uodų įkandimu. Poveikio zona iš karto pasireiškia patinusia tuberkulioze ir lokalizuotu ar difuziniu paraudimu.

Stumdamas per odą, vabzdys išskiria skruzdžių rūgštį į audinį - toksiną, kuris dideliais kiekiais net gali tapti mirtinas. Todėl manoma, kad pavieniai įkandimai nesukelia ypatingos žalos asmeniui (jei jis nėra alergiškas šiai labai rūgštinei medžiagai). Tačiau daugybė pažeidimų, ypač vaikų, yra labai sunkūs.

Pirmieji požymiai atsiranda iš karto po antiko užpuolimo:

 • raudona dėmė arba taškas ant odos;
 • nedidelis patinimas, naviko forma;
 • skausmas;
 • niežtintis pojūtis;
 • sunkiais atvejais, pykinimas, galvos svaigimas.

Jei auka alergija skruzdžių rūgščiai, simptomai bus daug ryškesni ir sunkesni:

 • širdies ritmo sutrikimai;
 • kraujospūdžio pokyčiai;
 • kalbos sutrikimas;
 • niežulys ir odos patinimas visame kūne;
 • kvėpavimo nepakankamumas;
 • oda;
 • sąmonės sutrikimas.

Jei šie simptomai aptinkami, reikia pasitarti su gydytoju nedvejodami vienos sekundės: optimaliai skambinti „skubios pagalbos“ arba greitai pristatyti pacientą į artimiausią medicinos įstaigą.

Kaip atrodo skruzdžių įkandimai?

Nuo pažeistos vietos pusės yra panašus į uodų įkandimą, tiesiog turi keletą didelių dydžių. Lygiai taip pat po uodų ataka, paprastai būna niežulys ir deginimas. Hipertrofinės reakcijos metu gali pasireikšti išbėrimas, patinimas ir lokalizuota karščiavimas. Paprastai tokie pasireiškimai turėtų išnykti savaime tris ar keturias dienas. Jei pasireiškia alerginė reakcija, papildomi požymiai dažnai būna išbėrę visą kūną, vietinis niežulys, kvėpavimo sunkumai, kraujospūdžio pokyčiai.[2]

Skirtingų tipų skruzdžių įkandimai

Mūsų regione gyvena dvi pagrindinės skruzdėlių rūšys:

 • Naminiai vabzdžiai, gyvenantys gyvenamuosiuose pastatuose. Jų matmenys yra maždaug 3 mm, kūno spalva yra ruda. Vidaus skruzdžių įkandimai yra reti: jie yra tarp nekenksmingiausių skruzdžių genties atstovų.
 • Miško vabzdžiai, randami gamtoje. Jų dydis visada didesnis nei vietinių giminaičių - iki 9 mm, o kūno spalva yra artima rausvai rudai ar juodai. Šie vabzdžiai stato konkrečius būstus - dulkes. Miško skruzdžių įkandimai yra labai paplitę, nes jie užpuola visus gyvus padarus, kurie kelia net mažiausią pavojų jų pragyvenimui. Jei asmuo netgi atsitiktinai sugadina savo namus ar kelią, tai jį gali užpuolti ant "apsaugai". Šių skruzdžių įkandimai yra skausmingi ir gali sukelti alergiją.

Apskritai, planetoje yra daugiau kaip dešimt rūšių tokių vabzdžių - ir daugelis jų yra gana pavojingi.

Pavyzdžiui, kulka ir skruzdė gali susižeisti daug skausmingiau nei bendras vabzdis. Išskyrimuose, be rūgšties, yra ponerotoksino - gana stiprus nuodingas ir dirginantis. Daugelis lygina kulka ir kankinimą su šūvio žaizda: toks stiprus skausmas trunka vieną dieną ir tik tada pradeda atsilikti. Šie vabzdžiai gyvena Pietų Afrikoje, todėl kiekvienas, kuris ketina keliauti į Pietų Afrikos šalis, turėtų būti atsargus.

Raudonųjų skruzdžių įkandimai, dar vadinami ugnies skruzdėmis, yra ypač paplitę Pietų Amerikos žemyne. Tačiau šiuos vabzdžius galima rasti Šiaurės Amerikoje, Australijoje ir net kai kuriose Azijos šalyse. Ugnies skruzdžių įkandimai dažnai lyginami su mikroskopiniais nudegimais: sekrecija apima nuodingą agentą solenopsiną, galingą alergeną, galintį sukelti rimtų alerginių komplikacijų, net mirtį.[3]

Mūsų regione žmonės dažniausiai įkandami raudonais skruzdėliais - jie yra ir vidaus, ir miško, tačiau dažniausiai pastarieji užpuolė žmones. Raudonųjų skruzdžių įkandimai yra gana skausmingi, sukelia niežulį. Išoriškai juos lydi paraudimas, panašus į uodus. Antikūnų puolimas yra nemalonus, bet ne toks pavojingas, kaip ir keliems pažeidimams.

Jau retai pasitaiko juodųjų skruzdžių įkandimų, nes tokie vabzdžiai praktiškai neužpuolia žmonių: tai vyksta tik tada, kai kyla reali grėsmė jų egzistavimui. Pavyzdžiui, juodas skruzdis gali užkasti, jei jis yra prispaustas prie asmens drabužių ar kūno. Šis įkandimas daugiausia yra neskausmingas ir greitai išgydo, nepaliekant audinio pažeidimų pėdsakų.

Daugelis žmonių stebisi, ar skraidančių skruzdžių įkandimas skiriasi nuo paprastų, nuskaitytų vabzdžių. Faktas yra tai, kad plaukiojančios goosebumps nėra atskira skruzdėlių rūšis. Tai reiškia, kad tai yra tie patys skruzdėliai, kurie „sparnas“ tam tikru laikotarpiu reprodukcijai - ir tai gali būti tiek moterys, tiek vyrai. Tokie vabzdžiai savaime nėra pavojingi ir atakuoja tik tada, kai kyla grėsmė jų gyvenimui - šiuo atveju - nuo asmens. Nelieskite žąsų iškilimų, įskaitant skraidančius. Tai geriausia išpuolių iš jų pusės prevencija. Moteriškojo kiaušinio įkandimas visai turi tokius pačius simptomus kaip ir vyrams: paraudimas, niežulys, trumpalaikis deginimo pojūtis ir nedidelis uždegimas.

Kaip jau sakėme, vabzdys niekada nesugadins asmens be aiškių priežasčių. Skruzdė tai daro tik siekdama apsaugoti save, savo giminę ir būstą. Geltonų skruzdžių, ar kitų antų atstovų įkandimą gali sukelti tik žmogaus veikla, todėl būkite atsargūs, kai išeinate į gamtą.

Vasaros gyventojai, sodininkai ir tie, kurie dažnai turi susidoroti su sodininkyste, žino, kas yra sodo skruzdė. Tiesa, žalos požymiai gali būti radikaliai skirtingi dėl individualių žmogaus organizmų savybių. Dažniausiai skausmas nėra stipresnis nei su uodų įkandimu, bet prokuso srityje yra mažiau skirtingo dydžio raudona dėmė, rečiau - lizdinė plokštelė. Įprastos kūno reakcijos metu diskomfortas ir išoriniai pasireiškimai savaime sustoja 3-4 dienas.

Antikūnų kūne yra daug specifinių nuodingų rūgščių: vabzdis jį naudoja ne tik savigynai, bet ir maisto perdirbimui. Susitikus su asmeniu, žąsys gali manyti, kad kažkas kelia grėsmę jos gyvenimui, todėl ruošiasi ginti save: netgi paprasto skruzdėlio įkandimas lydimas mažos dozės rūgštinės sekrecijos injekcijos į žmogaus odą. Jūs neturėtumėte kaltinti šio vabzdžio: tai tik savęs išsaugojimo ir fiziologijos instinktas.

Be to, norėčiau paminėti dar vieną skruzdžių rūšį - tai vokiečių lapelis arba vadinamasis aksomo antis. Velveto mokslininkų įkandimas yra vienas iš skausmingiausių visų žinomų vabzdžių įkandimų. Po kelių valandų skausmo ataka sumažėja. Visais kitais aspektais simptomai panašūs į kitų skruzdžių atstovų įkandimus. Tokie vabzdžiai pasižymi gražia ir tankia galvos oda, jie gyvena daugiausia stepių ir dykumų regionuose. Pavyzdžiui, jie gali būti randami visose pietų Europos šalių, taip pat Rusijos ir Ukrainos pietuose.

Vaiko įkandimai

Jei tėvai turi didesnį jautrumą skruzdžių rūgščiai, tačiau yra įmanoma, kad vaikas turės hipertrofinę reakciją į skruzdžių įkandimą. Beje, bet kurio vaiko kūnas visada reaguoja į vabzdžių įkandimus greičiau nei suaugusieji. Didžiausias pavojus yra daugybė įkandimų.

Kai kuriais atvejais alergijos simptomai neatsiranda iš karto: įkandusi vieta tampa raudona, išsipučia, skauda ar niežti. Be to, reakcija tampa ryškesnė: patinimas „skiriasi“, paveikta teritorija plečiasi. Dažniausiai per kelias dienas būklė vėl tampa normali. Tačiau atsiradus tokiems požymiams, kaip viso kūno ar galūnių patinimas, tachikardija, dusulys, galvos svaigimas, odos skausmas, bėrimas ant kūno, reikia skubiai kreiptis į gydytoją. Vaikams alerginis procesas yra greitesnis ir intensyvesnis nei suaugusiems. Į tai reikia atsižvelgti, o ne atidėlioti medicininę priežiūrą.

Komplikacijos ir pasekmės

Su vienu įkandimu ir alergijos nebuvimu asmenyje nėra neigiamų pasekmių. Tačiau po didelio kiekio skruzdžių rūgšties patekimo į kraujotaką gali išsivystyti sunki toksinė būsena, pasireiškianti alerginiais pasireiškimais, iki anafilaksinio šoko ir gerklų edemos su uždusimu.

Taip atsitinka, kad skruzdžių įkandimas sukelia reakciją ne tik pažeidimo vietoje, bet ir per visą galūnę ar net per kūną. Pavyzdžiui, jei įkandimas nukrito ant kojų, visa galūnė gali išsipūsti, bet edema trunka keletą dienų, ir aprašomi eozinofilinio fascito atvejai.[4]

Pacientai, kurie yra linkę į alergines reakcijas, dažnai apibūdina šiuos simptomus ir komplikacijas:

 • išbėrimas atrodo toli už įprastinės vietos;
 • visas kūnas pradeda niežti;
 • yra vėmimas, spastinis pilvo skausmas;
 • prasideda viduriavimas;
 • už krūtinkaulio yra sunkumo jausmas, sunku kvėpuoti;
 • yra balso balsų, liežuvio ir gerklų išsipūtimas.

Atsiradus aprašytiems požymiams, būtina skubiai pasikonsultuoti su gydytoju, nes yra tikras anafilaksinio šoko pavojus - sunki alerginės reakcijos forma. [5]Jei laiku nepasiekiama medicininė priežiūra, auka smarkiai sumažėja, sąmonė yra sutrikusi, o kvėpavimo ir širdies veikla gali sustoti.

Kiek kainuoja skruzdžių įkandimas?

Antikūno įkandimo vietos gydymo terminas daugiausia priklauso nuo žmogaus organizmo atsparumo kokybės ir nuo toksinės sekrecijos, kuri patenka į kraujotaką vabzdžių atakos metu, kiekio.

Dažniausiai mažas raudonas taškas arba tuberkuliozė, niežulys ir deginimas trunka dvi dienas (kartais greičiau arba šiek tiek ilgiau - iki 4-5 dienų).

Turint didelę artefaktinę zoną, esant skruzdžių rūgšties alergijai, gijimo laikas pailgėja ir priklauso nuo žmogaus imuniteto kokybės ir medicininės priežiūros savalaikiškumo bei išsamumo.

Jei nukentėjusieji šokinėja įkandusias vietas, terminas „gydymas“ pailgėja, o komplikacijų rizika padidėja.

Ar galima mirti nuo skruzdėlės įkandimo?

Vienas paprastos skruzdės įkandimas nekenkia sveikam ir stipriam žmogaus kūnui. Tačiau žmonėms, kurie linkę į alergines reakcijas, kurios yra jautrūs skruzdžių sekrecijai, tokia žala iš tiesų gali būti mirtina - jei atsiranda anafilaksinis šokas - labai sunkus alerginės reakcijos variantas. [6]

Čia kalbame apie ypatingą situacijos raidą: žmogaus organizmas taip stipriai reaguoja į toksišką medžiagą, kad jis veikia ne tik odą ir gleivinę, bet ir kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių sistemas:

 • staiga sumažėja kraujo spaudimas;
 • visą kūną išsipučia, įskaitant gerklą, dėl kurio susilpnėja kvėpavimo funkcija;
 • pradeda smegenų hipoksiją;
 • pažeidė visas gyvybines funkcijas.

Panašūs simptomai rodo sunkių komplikacijų, įskaitant rabdomiolizę ir ūminį inkstų nepakankamumą, hemolizinį-ureminį sindromą, kuris gali būti mirtinas. [7], [8]Svarbu naršyti laiku, atpažinti anafilaksinę reakciją ir skubiai kreiptis į gydytoją.

Alergija nuo skruzdžių įkandimų

Alerginis procesas išsivysto, jei žmogaus imuninė sistema per daug reaguoja į tam tikros toksinės medžiagos, šiuo atveju skruzdžių rūgšties, į audinius. Alergija gali būti lengva, trumpalaikė ar sunki iki anafilaksijos. Priklausomai nuo to, simptomai yra tik vietiniai ar bendri.[9]

Švelniais atvejais skruzdžių įkandimas truputį subraižo, niežulys po skruzdžių įkandimo išnyksta savaime, arba po bet kokio antihistamininio kremo.

Vienas iš būdingiausių tokios alergijos apraiškų yra dilgėlinė. Tai lizdinės plokštelės bėrimas, kuris niežsta, išsikiša virš odos, kartais susilieja. Tokios lizdinės plokštelės po kramtomųjų skruzdžių negali pūsti ir šukuoti. Jei laikotės visų taisyklių, ūminė dilgėlinė dažniausiai praeina 24–48 valandas.

Lizdinės plokštelės pacientui ne visada formuojasi: dažniausiai tik ant nedidelis dėmės aptinkamas skruzdžių įkandimas. Dėmės gali šiek tiek išsipūsti, nulupti. Po gydymo antihistamininiais vaistais šis pasireiškimas išnyksta be pėdsakų.

Nedidelis patinimas po skruzdžių įkandimo gali būti normali organizmo reakcija į toksišką agentą audinyje. Vis dėlto, visiškos galūnės plitimas, veido ar tam tikrų jo dalių (lūpų, akių vokų, liežuvio) išsipūtimas yra stipraus alerginio proceso, kuris reikalauja skubios medicininės pagalbos, požymis. Angioedema visada yra tanki, pacientui gali pasireikšti karščiavimas, kraujospūdžio sumažėjimas, sąmonės sutrikimas. Sunkiais atvejais sunku kvėpuoti. Tokia reakcija yra pavojinga gyvybei. Todėl bet koks medicininės priežiūros atidėjimas gali sukelti nepataisomų pasekmių.[10]

Diagnostika skruzdė

Asmuo ne visada supranta, kad jis buvo įkandęs skruzdė. Kai kuriais atvejais įkandimas randamas po to, kai ant kūno nebėra „kaltininko“. Jei po vabzdžių ataka, skausmas ir deginimas praeina savarankiškai, nesikreipiant į gydytoją, tada jūs neturėtumėte jaudintis. Bet kuriant smurtinę reakciją į gydytoją, svarbu nustatyti, kas tiksliai sukėlė patologiją: ar tai buvo skruzdė ar kitas gyvas tvarinys.

Diferencialinė diagnostika

Diferencinė diagnozė prasideda tuo, kad gydytojas paprašo nukentėjusiojo apie simptomus, pradinius pasireiškimus, jų atsiradimo aplinkybes. Po to atliekamas medicininis patikrinimas su galimu papildomų metodų prijungimu (kraujospūdžio matavimas, širdies aktyvumo ir kvėpavimo funkcijos vertinimas).

Imunoglobulino E buvimas nustatomas atliekant odos bandymus ir laboratorinius tyrimus.

Tam tikrų alerginių antikūnų įvertinimas kraujo tyrime turi keletą privalumų ir neturi kontraindikacijų. Vienas testas leidžia jums patikrinti reakciją į daugelį alergenų. Pagrindiniai metodai yra šie:

 • radijo alergijos tyrimas;
 • fermento imunologinė analizė;
 • fluorescencinio fermento imunologinio tyrimo bandymas;
 • chemiluminescencinis testas.

Jei reikia, naudokite provokuojančius ir provokuojančius testus.

Skruzdžių įkandimai paprastai skiriasi nuo kitų vabzdžių įkandimų - uodų, midges, vorų, beduglių, blusų, skorpionų ir kt.

Gydymas skruzdė

Jei skruzdžių įkandimas nėra susijęs su sunkiais simptomais, jis bus pakankamai vietinis vaistų vartojimas, siekiant sumažinti niežėjimą ir sumažinti paraudimą. Tokie vaistai gali būti „Fenistil“ gelis arba lėšos, kurios apima pantenolį. Tepalai su hormoniniais komponentais naudojami tik gydytojo rekomendacija, nes jie turi daug kontraindikacijų ir apribojimų.[11]

Vaistai, turintys antihistamininį poveikį, gali pašalinti užkandimo sukeltą patinimą ir niežėjimą. Dažniausios II ir III kartos priemonės - pavyzdžiui, Claritin, Loratadin [12]. Tačiau pirmosios kartos vaistai turi savo privalumų: jie turi įspūdingą šalutinių poveikių sąrašą, tačiau jie veikia greičiau.

Kurdamas ūminį alerginį procesą, gydytojas pirmiausia atlieka adrenalino injekciją. Normalizavus gyvybines funkcijas, pacientas skiriamas pagal simptomus.[13]

Ką daryti, kai kramtyti skruzdę?

 • Perkelkite nuo vietos, kur kaupiasi vabzdžiai - pavyzdžiui, iš drebulės ar antenos.
 • Pašalinkite ar purtykite skruzdes. Atidžiai apžiūrėkite drabužius ir kūną, suraskite įkandimus.
 • Jei galūnė tampa stipriai įkandusi, suteikite jai aukštą padėtį. Į kitas vietas galite įdėti šaltą kompresą ar ledą. Tai padės išvengti patinimo ir niežulio bei tirpimo.
 • Jei įmanoma, sudegintas vietas nuplaukite muiluotu vandeniu (optimaliai - su paprastu muilu).
 • Naudokite vietinius antihistamininius tepalus (juos galima įsigyti bet kurioje vaistinėje be recepto), kad sumažėtų apsvaigimas ir niežulys.
 • Jei keletą valandų patinimas neišnyksta arba būklė dar blogėja, būtina kreiptis į gydytoją.
 • Kai pūslelė su skysčiu, nebandykite jų atidaryti: jie turėtų išgydyti savarankiškai. Jei įvyko autopsija, būtina nedelsiant gydyti žaizdas - bent jau muiluotu vandeniu arba furatsilinos tirpalu arba vandenilio peroksidu.
 • Kasdien reikia atidžiai apsvarstyti įkandimų vietą. Jei yra įtartinų simptomų arba būklė nepagerėja, artimiausiu metu būtina kreiptis į gydytoją.

Ką daryti su įkandimo skruzdėmis?

 • Negalima išbandyti nuodų iš žaizdos, šukuoti lizdines plokšteles, paimti ir nupjauti odą.
 • Kad išvengtumėte infekcijos, nelaikykite nešvarių daiktų, žemės ant įkandimo vietos ir nelieskite žaizdos nešvariomis rankomis.
 • Nepriimtina savarankiškai gydyti, jei yra ūminio alerginio proceso požymių (veido patinimas, kalbos sutrikimas, sąmonės sutrikimas, niežėjimas ir patinimas visoje organizme, dusulys).

Pirmoji pagalba skruzdėms

Pirmąją pagalbą dėl skruzdžių atakos galima suskirstyti į etapus. Apskritai, pagalba teikiama, priklausomai nuo situacijos: kai kurie veiksmai gali būti praleisti, jei nėra reikalingų lėšų (pavyzdžiui, jei nėra skalbimo muilo, tuomet soda tirpalas gali būti naudojamas žaizdoms plauti arba tiesiog daug švaraus vandens).

 1. Nuplaukite pažeistą vietą švariu vandeniu (pageidautina 5–10 minučių).
 2. Pritvirtinkite šaltą prie įkandimo ir, jei paveikta galūnė, tada suteikite jai aukštą padėtį.
 3. Gydykite skruzdžių įkandimą bet kuria dezinfekavimo priemone (jei nėra tokių priemonių, tuomet netgi degtinė, susmulkinta psyllium lapai, citrinos sultys arba stiprus fiziologinis tirpalas arba soda tirpalas).

Nukentėjusysis turėtų gerti didelę kiekį šiltos arbatos, vandens. [14]

Kaip gydyti skruzdžių įkandimus?

Net ir trumpam, kai einate į gamtą, pasiimkite pirmosios pagalbos rinkinį: kartais būtinas minimalus vaistų kiekis padeda išsaugoti sveikatą ir išvengti bėdų. Ką rekomenduojama įdėti į vaistinės maišelį:

 • butelis alkoholio ar degtinės;
 • vandenilio peroksidas;
 • bet koks antialerginis tepalas (pvz., Fenistil);
 • universalus tepalas arba balzamas žvaigždute;
 • antihistamininės tabletės (paprastai galite Suprastin).

Visi šie įrankiai padės gerai, tiek iš skruzdžių įkandimų, tiek ir kitų vabzdžių išpuolių. Pirmiausia reikia gydyti odos įkandimo plotą alkoholiu arba vandenilio peroksidu ir tada tepti šiek tiek tepalo (Fenistil arba gelbėtojas). Jei reikia, galite papildomai vartoti antihistamininius preparatus.

Jei nemalonūs simptomai, atsirandantys paraudus ir niežulį, neišnyksta ar net blogėja, tuomet nereikėtų prarasti laiko: geriau patekti į dermatologą ar alergologą kuo anksčiau, arba tiesiog susisiekite su pagalbos tarnyba.

Pagalbinės priemonės skruzdėlių įkandimams

Kaip priemonė, padedanti palengvinti būklę po antiko išpuolio, leidžiama naudoti šiuos vaistus:

 • Zyrtec tirpalo pavidalu suvartojama 20 lašų per parą (paros dozė neviršija 10 mg). Zirtek tabletės vieną kartą per parą.
 • Telfast vartojama po vieną tabletę vieną kartą per parą su vandeniu.
 • Claritin kasdien vartokite vieną tabletę arba 10 ml sirupo.
 • Tavegil vartoja 0,001 g du kartus per parą (kaip nurodė gydytojas, dozę galima padidinti iki 0,004 g per parą).

Dažniausiai nepastebimi sunkūs nepageidaujami reiškiniai gydant šiuos vaistus. Kartais pastebimas galvos skausmas, silpnumas, nuovargis.

Maždaug po dviejų iki keturių dienų nuo gydymo pradžios, užkandžių diskomfortas turėtų išnykti. Jei niežulys ir skausmas išlieka, turite neabejotinai apsilankyti pas gydytoją. Alerginiai pasireiškimai gydomi ambulatoriškai, naudojant sudėtingus vaistus: antialerginius ir priešuždegiminius vaistus, kortikosteroidus.

Iki šiol neturėtų kilti abejonių dėl to, kaip patepti skruzdžių įkandimus, tepalai iš skruzdžių įkandimų yra parduodami bet kurioje vaistinėje:

 • Gel Fenistil turi antialerginį, antipruritinį poveikį, atlieka vietinio anestetiko funkciją. Gelis pradeda veikti jau pirmąsias minutes po to, kai patenka į odą. Naudokite vaistą 2-4 kartus per dieną.
 • Lorizano gelį atstovauja aktyvus komponentas loratadinas, H1 - histamininių receptorių blokatorius. Vaistas pašalina pagrindinius diskomforto požymius - niežulį, deginimą, patinimą - po 30-60 minučių po naudojimo. Priemonę rekomenduojama naudoti 4 kartus per dieną.
 • Tsetrilev gelis yra išorinis vaistažolių preparatas, kurio sudėtyje yra sidabro nanoklasterių, palengvinančių terapinių komponentų prieigą prie audinio. Gelis tris kartus per dieną dedamas ant įkandimų, kol pašalinami nemalonūs simptomai.
 • Psilo-Balzamas yra skaidrus gelio preparatas antihistaminui, kuris turi būti paveiktas paveiktose vietose iki 4 kartų per dieną. Produktas tinka vaikams ir suaugusiems.

Kaip pašalinti niežulį, jei negalite greitai patekti į vaistinę? Alternatyvios priemonės padės:

 • užkepkite soda ir vandens sūrymą, užtepkite ant įkandimo vietos arba sutepkite riebalais, palikite kelias minutes arba naudokite tvarsčius;
 • padaryti druskos ir vandens srutas, taikomas žaizdoms kompreso pavidalu.

Puikus antipruritinis poveikis:

 • „Balsam Asterisk“ (Auksinė žvaigždė) pasižymi geru antipruritiniu poveikiu dėl savo turtingos natūralios sudėties: mentolio, mėtų ir gvazdikėlių aliejaus, cinamono ir kt.
 • Sprendimas Menovazin - puikiai ramina įkandimą, nes įrankis apima mentolį, novokainą ir anesteziją.
 • Tepalas Menovazan - vaisto tepalo forma, analogiškas Menovazin tirpalas.
 • Kremas gelbėtojas yra visuotinė priemonė natūraliai, kuri yra tinkama naudoti įvairių odos problemų, įskaitant skruzdžių įkandimus, gydymui ir prevencijai.
 • Boro-plus yra gerai žinomas antiseptinis kremas su įvairiais naudojimo būdais. Šis vaistas turi antimikrobinį, priešgrybelinį, priešuždegiminį, gydomąjį, antipruritinį poveikį.

Visi aukščiau minėti išoriniai vaistai paprastai yra gerai toleruojami, o tik kai kuriais atvejais gali atsirasti vietinė alerginė reakcija.

Alternatyvus gydymas

Laikoma, kad prieinamas ir paprastas būdas sumažinti sveikatos būklę po skruzdžių įkandimo yra vienas: 1 šaukštelis yra sumaišytas. Soda ir 200 ml šilto virinto vandens, gautas tirpalas naudojamas losjonams ant įkandimų. Paraudimas ir diskomfortas netrukus prasidės.[15]

Kitas galimas metodas yra paveiktos teritorijos apdorojimas amoniako tirpalu (sumaišykite 100 ml vandens ir 20 ml amoniako). Taip pat galite naudoti apdorojimui:

 • žuvų taukai;
 • alyvuogių, gvazdikėlių aliejus;
 • sliekų sultys;
 • obuolių sidro actas arba įprastas stalo actas (ne iš esmės!).

Geras priešuždegiminis efektas randamas užpurkštomis vietomis pjaustytu svogūnu. [16]Taip pat galite padaryti tvarsčius su šviežia lauro lapu.[17]

Žoliniai vaistai

Norėdami kuo greičiau atsikratyti niežėjimo ir bėrimo po skruzdžių įkandimo, rekomenduojama naudoti vaistinį rinkinį, pagrįstą mėtų lapais, jaunomis ąžuolo žievėmis ir jonažolėmis. Tas pats ingredientų mišinys 1 šaukštai. L užpilkite 200 ml verdančio vandens, reikalaujant po dangčiu 40 minučių. Infuzija filtruojama ir naudojama losjonams nustatyti.

Jei nėra laiko ruošti infuzijas, tačiau būtina veikti greitai, tokie paprasti būdai padės:

 • pjaustyti (svaras) švieži petražolių arba dygminų lapai. Užkandis yra taikomas kramtymo sričiai;
 • žaizdoms taikomos šviežios varnalėšų lapai arba kraujažolės (galbūt po tvarsčiu);
 • Taikykite alavijo lapus (supjaustykite į žaizdos pusę) arba nupjaukite plaunamąjį kiaulpienį. [18], [19]

Homeopatija su skruzdžių įkandimu

Kai kurie žmonės dažnai susiduria su skruzdžių įkandimais, pavyzdžiui, dėl savo profesijos. Todėl patartina pasirūpinti, kad iš anksto būtų sušvelnintos ar sušvelnintos nemalonios akimirkos, susijusios su vabzdžių įkandimais.

Be tradicinės medicinos, homeopatija ateina į gelbėjimą: tokio tipo gydymas vienu metu turi keletą vaistų, kurie gali pašalinti skausmą, sumažinti patinimą ir niežėjimą po antiko. Gerinant gerovę, kelis kartus vartojami šie vaistai: 3-5 grūdai.

 • „Ledum palustre“ yra laukinių pelkių laukinių rozmarinų preparatas, kuris padeda ne tik su skruzdžių įkandimais, bet taip pat ir hornetais, blusomis ir net skorpionais.
 • „Caladium Seguinum“ - tai priemonė, padedanti pašalinti net stiprią degimo pojūtį ir skausmą, kai jis yra įkandęs.
 • Apis mellifika - padeda skausmo pradurimui, padidėjusiam jautrumui skruzdžių sekrecijai, atsirandant alerginei reakcijai.
 • „Hypericum - Hypericum“ gali būti naudojamas skruzdžių, esančių ant rankų ar kojų, gydymui.
 • Belladonna - tinka pirmosios pagalbos teikimui po skruzdžių įkandimo.

Bet kuri iš šių priemonių yra saugi, nesukelia nepageidaujamų reiškinių: juos galima lengvai įsigyti homeopatinėse vaistinėse. Mažo stiprumo - 6, 12 ar 30 - vaistai gali būti vartojami atskirai. Vis dėlto bus daug geriau, jei vaistą pasirinkus kompetentingas homeopatinis gydytojas pasirinktų individualiai.

Pažymėtina, kad daugelis atliktų tyrimų nepateikia įtikinamų įrodymų, kad homeopatiniai vaistai kliniškai skiriasi nuo placebo. Kol nebus gauti daugiau įtikinamų tyrimų rezultatų, homeopatija negali būti laikoma įrodymais pagrįsta terapijos forma.[20], [21], [22]

Chirurginis gydymas skruzdžių įkandimui

Chirurgo pagalba gali būti reikalinga tik tuo atveju, jei infekcija patenka į žaizdas, atsiranda uždegiminių procesų atsiradimas odoje ir minkštuose audiniuose. Praktikuojasi pūlingų židinių atidarymas ir drenavimas, žaizdų gydymas, skatinant jų greitesnį gijimą.

Kitais atvejais chirurginio gydymo poreikis nėra.

Prevencija

Vengiant skruzdžių įkandimo lengva. Šie vabzdžiai beveik niekada nesikreipia į asmenį be jokios priežasties: pagrindinė sąlyga yra ta, kad jie neturėtų būti sutrikdyti ir jų namai pažeisti.

Apskritai ekspertai teikia šias prevencines rekomendacijas:

 • Prieš išvykdami į gamtą (nesvarbu, ar tai yra miškas, parko zona, ar tik privatus namas), pagalvokite apie drabužius su ilgomis rankovėmis ir šalia esančiais rankogaliais. Batai - pavyzdžiui, sportbačiai, turi būti aukšti.
 • Pasirenkant vietą užkandžiams ar užkandžiams, gerai išvaizdą: kelių metrų spinduliu neturėtų būti dulkių.
 • Jokiu būdu nepažeiskite dumblių ir nesistenkite jokiu būdu pakenkti žąsis.
 • Jei matote nepažįstamą vabzdį, tai darykite viską, kad išvengtumėte kontakto su juo.

Jūs turite būti ypač atsargūs, jei vaikai pailsės su jumis: skruzdžių įkandimas jiems yra daug pavojingesnis nei suaugusiems. [23]

Prognozė

Skruzdžių įkandimas dažnai neturi įtakos asmens sveikatai ir gerovei, tačiau jis gali palikti neigiamą ženklą: daugeliu atžvilgių jis priklauso nuo individualaus organizmo jautrumo. Daugelis vaikų ir pagyvenusių žmonių įkandimų yra laikomi ypač nepalankiais: šioms pacientų grupėms rekomenduojama kreiptis medicininės pagalbos net ir dėl vieno įkandimo.

Kai organizmas yra jautrus ir alergiškas vabzdžiams, vabzdžių ataka gali sukelti sunkų alerginį atsaką, įskaitant anafilaksinį šoką ir net mirtį (jei laiku nebuvo teikiama medicininė priežiūra).

Laimei, daugeliu atvejų skruzdžių įkandimas turi palankią prognozę: žaizda išgydo ir dingsta be pėdsakų.


iLive portāls nesniedz medicīnisku padomu, diagnostiku vai ārstēšanu.
Portālā publicētā informācija ir tikai atsauce, un to nedrīkst izmantot, konsultējoties ar speciālistu.
Uzmanīgi izlasiet vietnes noteikumus un politiku. Taip pat galite susisiekti su mumis!

Autortiesības © 2011 - 2020 iLive. Visas tiesības aizsargātas.