^

Sveikata

A
A
A

Ką daryti, jei įkandote liežuvį?

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 13.11.2022
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Kartais žmonės prikanda liežuvį. Vieniems tai nutinka retkarčiais, kitiems – reguliariai. Be alternatyvių ženklų, susijusių su šiuo reiškiniu, yra pagrįstas paaiškinimas.

Priežastys liežuvio kramtymas

Taigi kodėl liežuvis kandžiojasi? Yra keletas pagrindinių priežasčių:

  • neurologinis - esant centrinės ir periferinės nervų sistemos pažeidimams, atsiranda tonizuojanti kramtymo raumenų įtampa, dėl kurios jie nereguliuojami susitraukimai;
  • psichologinis - stresas, viršįtampis provokuoja valingus žandikaulių raumenų judesius;
  • odontologinis - netinkamas sąkandis, nekokybiškas gydymas, prastai parinkti breketai, netinkamai prigludę protezai;
  • osteopatinė - gimdymo traumų pasekmės, kaklo stuburo osteochondrozė.

Rizikos veiksniai

Alkoholizmas, besaikis rūkymas, migdomieji vaistai, antidepresantai gali paaštrinti liežuvio įkandimo problemą. Rizikos veiksniai taip pat yra kvėpavimo per nosį pažeidimas, atsirandantis dėl dažno rinito, adenoidų, nosies pertvaros kreivumo, helminto infekcijos ir piktnaudžiavimo kramtomoji guma. Kartais po anestezijos gydymo ir dantų šalinimo metu prarandamas jautrumas, o kartu ir kramtymui reikalingų pastangų perteklius.

Simptomai liežuvio kramtymas

Įkandus liežuvį iš karto pajuntamas skausmas, ant jo susidaro opa, paraudimas, kartais atsiranda gumbas. Audringa reakcija ypač pasireiškia tada, kai tai padarė vaikas. Dažniausiai tai atsitinka valgio metu.

Sapne kandžiojimosi dažniausiai nepastebi iki pat pabudimo ir tik tada žmogus jaučia diskomfortą burnoje, skausmą ir deginimą valydamas dantis, kramtydamas maistą. Galite labai stipriai įkąsti liežuvį, o žaizda kraujuoja, jos lokalizacijos vietoje kartais susidaro pūlinys, išsivysto uždegiminis procesas.

Neretai tėvai skundžiasi, kad vaikas naktimis spragteli žandikauliu ir prikando liežuvį, kartais pavyksta pakišti po liežuviu.

Komplikacijos ir pasekmės

Sunki žandikaulio raumenų spazminio susitraukimo forma gali sukelti ne tik žaizdų susidarymą liežuvyje, bet ir danties emalio ištrynimą, uždegiminių-distrofinių periodonto audinių vystymąsi.

Pati žaizda gali išsigimti į tuberkuliozę, atsiranda gleivinės keratinizacija (leukoplakija), susidaro piktybinis darinys.

Diagnostika liežuvio kramtymas

Diagnozei nustatyti pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją odontologą, kuris, remdamasis anamneze, apžiūra, gali nustatyti liežuvio griežimo ir kandžiojimo priežastį arba nukreipti jį detalesniam tyrimui pas neuropatologą, atsiųsti biomedžiagą histologijai..

Gydymas liežuvio kramtymas

Liežuvio įkandimo problema mums neatrodo reikšminga ir, nepaisant to, žaizda gali skaudėti ir užgyti iki savaitės, sukeldama nepatogumų ir diskomforto. Štai kodėl jai reikia gydymo.

Viską, kas susiję su dantų problemomis, nuspręs gydytojas:

  • šlifuoja aštrius dantų kraštus;
  • sumontuokite laikiklių sistemą, kad ištaisytumėte netinkamą sąkandį, specialias plokštes, kurios sumažina žandikaulio suspaudimo jėgą;
  • gydyti kariesinius dantis, perstatyti protezus, pakeisti senas plombes.

Ką daryti žmogui, prikandęs liežuvį? Kaip gydyti opą? Jei žaizda kraujuoja, stipriai prispauskite ją prie gomurio ar skruosto. Ledas, suvyniotas į švarų audinio gabalėlį arba sterilų tvarstį, padės sustabdyti kraujavimą.

Jei turite namuose, pravartu išskalauti burną skalavimo skysčiu. Taip pat tinka druskos tirpalas (šaukštelis druskos stiklinei šilto vandens), mišinys lygiomis dalimis 3% vandenilio peroksido ir vandens, geriamosios sodos tirpalas.

Įkandusį liežuvį galite patepti vaistinėje parduodamu alavijo geliu, analgetiku ir antiseptiku burnos ertmei, dantų klijų pasta, magnezijos pienu. Kad šios lėšos nenurytų, geriausia jas uždėti ant tvarsčio ir priglausti prie žaizdos. Gydymo dažnis turėtų būti bent 3 kartus per dieną.

Iš alternatyvių receptų medus turi gerą gydomąjį poveikį. Įdėjus šaukštą į burną, reikia jį kurį laiką palaikyti nenuryjant. Jis apgaubia gleivinę, saugo nuo ligų sukėlėjų dauginimosi. Į saldumą įtraukus ciberžolę, jos antibakterinis poveikis tik sustiprins.

Prevencija

Pagrindinė profilaktikos priemonė – reguliarūs vizitai pas odontologą, savalaikis dantų gydymas, susidariusių aštrių nelygumų šalinimas, protezų koregavimas, susidėvėjusių keitimas, įkandimo korekcija. Užsiimant traumuojančiomis sporto šakomis, būtina naudoti apsaugines priemones.

Žmonės, kenčiantys nuo epilepsijos priepuolių, turėtų pasakyti kitiems apie savo problemą, pateikti rekomendacijas šiuo klausimu.

Valgant maistą reikia jį kramtyti lėtai, neskubant.

Prognozė

Prognozė yra palanki, pažeidimai greitai gyja arba gyja ilgiau, jei jie gydomi.

Alternatyvus ženklas prikąsti liežuvį

O su kuo žmonėms asocijuojasi liežuvio kramtymas? Pagal vieną versiją, ženklas įspėja apie kivirčą su aplinkiniais, pagal kitą, kad apie jus kalba piktadariai. Bet, ko gero, patikimiausia – laikas nutraukti pokalbį ir neišlieti nereikalingos informacijos.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.