^

Mineralai-medžiagų apykaitos procesų kontrolieriai

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 20.11.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Mineralai, kuriuos žmogus prideda prie savo mitybos, gali sušvelninti arba netgi pašalinti daugelio ligų simptomus. Mineralai turi savybę kontroliuoti medžiagų apykaitos procesus organizme. Ne visi, o ne kiekvienas mineralas turi tas pačias savybes.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Magnis ir metabolizmas

Be magnio, žmogaus kūnas turi būti labai griežtas. Magnis labai aktyviai kontroliuoja medžiagų apykaitos procesus. Jis aktyviai padeda pernešti impulsus tarp nervų ląstelių, dėl kurių raumenys susitraukia ir stiprina kaulus, magnis padeda stabilizuoti aukštą kraujospūdį.

Magnis labiausiai veikia galvos skausmo nutraukimą, padeda geriau dirbti širdyje ir kraujagyslėse, mažina širdies priepuolio riziką, taip pat kovoja su arterijų spazmėmis.

Magnis ir vidaus organų darbas

Magnis padeda aktyviau dirbti smegenyse, prisidedant prie hormono dopamino gamybos, kurio savybė yra kontroliuoti apetitą. Todėl žmogus, kuris imasi magnio, gali lengviau valdyti savo svorį nei be šio nuostabaus mineralo.

Magnis teigiamai veikia nervų sistemos darbą, padeda stabilizuoti nuotaiką, kovoja su depresijos simptomais, dirglumu, padidėja nuovargis. Tai ypač pasakytina apie moteris menopauzėje ir prieš PMS (per savaitę).

Magnis ir kitos medžiagos

Magnis reikalingas tam, kad kai kurios kūno sudedamosios medžiagos geriau atitiktų jų savybes ir poveikį organizmui. Pavyzdžiui, vitaminai B - jie veikia kaip katalizatoriai baltymų sekrecijos procese, kuris naudojamas kaip raumenų audinio statybinė medžiaga. Dėl baltymų išsiskiria energija, kurią gauname su maistu.

Kai žmogus giliai kvėpuoja ir jo kūnas gauna cinką ir magnio, aktyvesnis deguonis į kraują. Jo suvartojimas užtikrina aktyvesnį riebalų deginimą, kuris padeda kontroliuoti svorį ir svorį. Taigi magnis padeda susidoroti su nutukimu.

Magnis nuo laisvųjų radikalų

Laisvieji radikalai yra deformuotos molekulės, kurios sukelia priešlaikinį senėjimą, taip pat įvairias ligas. Kuo mažiau magnio kūne, tuo silpnesnis žmogus ir kuo mažiau jis gali kovoti su senėjimu. Jei maiste yra pakankamai magnio, stiprėja imuninė sistema ir gali sumažėti vėžio susirgimo pavojus. Magnis taip pat padeda sulėtinti vėžinių navikų atsiradimo riziką arba sustabdyti.

Magnis ir jo sąveika su estrogenais

Magnis padeda estrogenui išsamiau atskleisti savybes. Priešingai, jei trūksta magnio, teigiamas estrogenų poveikis organizmui yra sumažintas. Estrogenas savo ruožtu skatina aktyvesnį magnio absorbavimą raumenų audiniuose ir kaulų audiniuose, todėl kaulai ir raumenys tampa stipresni, elastingesni. Jų funkcijos tampa ryškesnės.

Estrogenai kartu su magnezija padeda širdies ir kraujagyslių sistemai veikti geriau, o kaulų audinys su amžiumi taip greitai nesikeičia. Tačiau šių vaistų dozės ir santykiai būtinai turi būti tiksliai apskaičiuoti pagal gydytojo rekomendaciją.

Kai amžiaus ar dėl netinkamo dietos moteriai organizme tampa šiek tiek estrogenų, magnio absorbuojamas ne taip greitai, ir asmuo gali turėti aukštą kraujospūdį ir nekontroliuojamas svorio padidėjimas, galvos skausmas, trapūs kaulai, ligos, širdies ir kraujagyslių sistemos, atsparumas į insuliną.

Kas atsitinka, kai magnis ir estrogenas patenka į kūną tuo pačiu metu? Su nedideliu kiekiu magnio ir dideliu estrogeno kiekiu magnis patenka į raumenis ir kaulinį audinį, be to jame nėra kraujo. Ši situacija kyla dėl raumenų spazmų, kraujo krešulių kraujagyslėse, skausmo įvairiose kūno dalyse. Kraujagyslėse susidaro kraujo krešuliai, nes sąveikaujant su kalciu ir magnezija padidėja jų atsiradimo rizika dėl padidėjusio kraujo krešėjimo.

Jei jūsų vaistuose yra kalcio ir estrogeno, jums taip pat reikia magnio, kad kraujo krešėjimo procesas vyktų normaliai.

Kokios medžiagos mažina magnio kiekį organizme?

Jei moteris turi šiek tiek magnio kūne, nepaisant įprastos visaverčio dietos, tai yra produktai arba medžiagos, išplaukiančios magnio iš organizmo. Kokie yra šie produktai?

  1. Soda su saldikliais. Jie nesuteikia kalcio, o magnis paprastai absorbuojamas. Priežastis - kalcio ir magnio fosfatų, kurie yra soda, siejimas. Kalcis ir magnis yra silpnai absorbuojami, nes jie tampa netirpiais, kai jie yra veikiami fosfato rūgštimis, o organizmas juos atmesti.
  2. Nealkoholiniai ir mažai alkoholiniai gėrimai su dažikliais ir saldikliais. Jie turi konservantų natrio glutamatą ir aspartatą, todėl organizmas padidina magnio suvartojimą. Jo dozės, skirtos vartoti nealkoholinius ir mažai alkoholinius gėrimus, turi būti padidintos, nes soda turinčios medžiagos sudaro kalcio kiekį iš organizmo.
  3. Kava. Šis gėrimas sukelia katecholamino koncentracijos padidėjimą, kuris taip pat sumažina laisvo kalcio dozę kraujyje.
  4. Antistresiniai preparatai. Jose yra hormonų, kurie sumažina stresą, tačiau gali sumažinti magnio kiekį organizme.

Kiek kalcio žmogui reikia per dieną?

Moteriai norma, jei ji nenaudoja kalcio pavagavimo narkotikų, norma yra nuo 400 iki 600 mg. Statistika rodo, kad vidutiniškai moteris sunaudoja daug mažiau kalcio - 4-6 kartus mažiau nei įprasta.

Moterys turi žinoti vieną paslaptį: naudojant kalcią, organizme koordina estradiolio kiekį. Jei moteris naudoja subalansuotas dozės estradiolio ir magnio, tai daug silpnesnis, o po praeina nesuvaldomą potraukį šokolado, saldainių ir kitų saldžių mažai dalykų, kad mums geriau.

Jei moteris vartoja magnio ir kalcio 2 kartus per dieną, kaip nurodė gydytojas, tai leidžia abu šiuos elementus gerai absorbuoti ir veikti visą 24 valandas. Kalbant apie priėmimo santykį, kalcio norma turi būti 2 kartus didesnė už magnio normą. Šių dviejų vaistų santykis yra du iki vieno.

Vietoj tablečių galite vartoti kapsules su kalciu ir magnezija - jie gerokai absorbuojami, nes kapsulėse jau sumalti į mažiausias daleles.

Magnio skysčio forma taip pat yra gerai, nes jis yra daug labiau imlūs skrandį, jo sienos iš skysto magnio yra ne taip erzina, kaip į tablečių vaistas, kuris, be to, taip pat prastai absorbuojamas.

Magnis labai gerai gydo galvos skausmą, nutukimą, raumenų spazmus, raumenų skausmus, nerimą. Jei sumokėsite minėtą mineralą, sveikata bus aukščiausias.

Manganas ir jo įtaka svoriui

Manganas yra labai svarbus kūno mineralas, įskaitant normalų svorį. Jei organizme mangano nepakanka, žmogus gali kentėti nuo depresijos, raumenų ir sąnarių skausmas, trapūs kaulai, gliukozės koncentracijos kraujyje svyravimų, taip pat nuolatinių alergijos - Apsauginės reakcijų imuninę sistemą, kuri tampa agresyvus.

Manganas skatina geresnę vitaminų E, B, C absorbciją, nes tai padeda specialioms medžiagoms fermentams juos geriau apdoroti. Dėl mangano pagerėja medžiagų apykaita, imuninė sistema, taip pat skydliaukė.

Dėl mangano pakankamo kiekio gaminamas hormonų T4 ir T3 (skydliaukės hormono), gerina hipofizės funkciją - smegenų sritį, atsakingo už daugelio procesus organizme. Manganas kontroliuoja skausmo receptorius, taip pat veikia nuotaikos svyravimus.

Manganas yra aktyviai dalyvauja metabolizmo ląstelių ir padeda kovoti su laisvuosius radikalus, nes ji yra antioksidanto fermentas, superoksido dismutazės (FSD), kuris dalyvauja laisvųjų radikalų pašalinimo, deformuoti sveikas ląsteles dalis. Dėl mangano galima pagerinti medžiagų apykaitą ir taip kontroliuoti svorį.

Kodėl trūksta mangano?

Kodėl trūksta mangano?

Dažnai mūsų meniu yra labai mažas šis naudingas mikroelementas. Priežastis yra prasta dirvožemiai, kuriuose auginami augalai, kuriuose yra manganas. Produktų, kurių sudėtyje yra mangano, iš kurio šis mineralas yra sunaikintas, perdirbimas. Fitatų kiekis augaluose, kurie nesuteikia mangano, paprastai yra suvokiamas organizmo.

Gazuoti gėrimai taip pat neleidžia organizmui įsisavinti mangano, taip pat kitų naudingų mineralų. Jose yra fosforo rūgščių ir fosforo, kurie neleidžia absorbuoti naudingų medžiagų į žarnyno sienas.

Jei organizme yra daug geležies ir kalcio, tai taip pat yra priežastis, dėl kurios žarnyne sugeria menagį.

Mangano šaltiniai

Tai daugiausia augalai: razinos, grūdai, riešutai, morkos, špinatai, apelsinai, brokoliai, kviečių gemalai, arbatos lapai. Jei augalai yra apdorojami termiškai arba išvalomi cheminėmis medžiagomis, jose sunaikinamas manganas. Aukštesniame lygyje mangano miltai beveik visiškai nėra dėl kelių perdirbimo etapų.

Kadangi mūsų kūnas kasdien sunaudoja bent 4 mg mangano, šis lygis turi būti atkurtas. Tai galima padaryti naudojant meningumą, praturtintą mangano, ar farmacijos produktų, kurių sudėtyje yra mangano. Jei manganas yra vitaminų papildo dalis, jums nereikia atskirai vartoti vaistų, kad nebūtų viršyta dozė. Neišvengiamas cinkas

Šis mineralas yra labai reikalingas mūsų kūnui, nes jis aktyviai dalyvauja audinių konstrukcijoje ir augime, taip pat jų atstatymui. Cinko vaidmenį organizme galima palyginti su baltymų vaidmeniu, be kurio neįmanoma visiškai išplisti audinių.

Dėl nervų sistemos ir smegenų cinkas yra tiesiog būtinas. Cinkas padeda sintetinti baltymus, taip pat reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje. Dėl cinko oda įgauna sveiką išvaizdą dėl tinkamo kolageno skaidulų susidarymo, be kurio neįmanoma raumenų plastiškumo.

Cinkas ne tik padeda nervų sistemai gerai veikti, stiprina jo, bet taip pat veikia reprodukcinę sistemą, padėdamas normaliam kiaušidžių funkcionavimui. Jis kontroliuoja daugiau nei 20 organizmui reikalingų fermentų gamybos procesą, dėl kurio reprodukcinė sistema veikia puikiai.

Cinkas aktyviai dalyvauja žaizdų, įbrėžimų, atkūrimo su traumomis gydymui. Cinkas padeda sumažinti skausmą.

Cinko normos kūne

Moterims ypač reikia cinko, nes nuo amžiaus jų reprodukcinė sistema gamina vis mažiau ir daugiau lytinių hormonų, o tai tiesiogiai veikia kitų kūno sistemų darbą. Jei moteriai trūksta cinko, tai reiškia, kad jos meniu trūksta šio mineralo turtingų produktų. Cinko šaltiniai yra įvairūs: jie gali būti vaistai ir mineralai iš vaistinių.

Jei cinkas yra paimtas iš grūdų, labai svarbu, kokiu dirvožemiu šie grūdai auga. Jei jis išeikvotas, tada cinkas bus prastos kokybės. Tada reikės papildyti cinko atsargas kūnu farmacijos kompleksų pagalba.

Produktams sumažėja cinko kiekis, o tai reiškia, kad jis taip pat patenka į kūną, nes produktai su jo turiniu yra apdorojami valymo būdu ir termiškai. Žaliavos produktai yra daug šio mineralo daug daugiau nei perdirbti.

Kiek cinko mes gauname?

Cinko kiekis augale ir jo koncentracija priklauso nuo to, kiek augale augalas. Šis junginys, kuris taip pat neleidžia absorbuoti kalcio, geležies ar magnio. Ir kai žmogus valgo grūdų produktus su fitatu, naudingos mineralinės medžiagos nėra virškinamos kūnu.

Cinką galima gauti ne tik iš javų, bet ir iš sėklų, jūros gėrybių, taip pat iš gyvūnų maisto. Kaip cinko šaltinis yra būtini moliūgų sėklos. Jei turite stiklinę 1 kartą per dieną, dienos cinko norma bus suvartojama. Kalbant apie mėsą su mažai riebalų rūšimis, gydytojai rekomenduoja kūnui cinko valgyti ryte ir vakare mėsos gabalas, kurio dydis yra pusė delno. Tai yra dienos norma cinko.

Cinkas daržovėms

Vegetarai yra sunkesni nei mėsos valgytojai, nes dažnai jie neturi cinko. Šis trūkumas sustiprėja, jei į meniu dažnai įtraukiami sojos produktai, kuriuos daugelis vegetarų daro. Faktas yra tai, kad sojos produktuose yra daug fitato, todėl labai sunku įsisavinti cinką. Norint sumažinti šio cheminio junginio kiekį sojoje, jį reikia naudoti kaip fermentacijos produktą.

Jokių maisto produktų kepimo, užgesinimo, sojos produktų kepimo, jų fitatų kiekio nesumažėja, taigi naudingų sojų mikroelementų beveik nepasielins.

Dėl to žmogus, kuris nevalgo mėsos, turėtų imtis specialių papildų, kad būtų papildyti cinko atsargos organizme.

Jei viršysite cinko dozę

Tai gali sukelti neigiamas kūno reakcijas, užkirsti kelią vario absorbcijai žarnyne iš produktų. Tačiau vario cinkas - mineralai, kuriuos reikia paimti atskirai vienas nuo kito. Jei ryte imsite cinko, tada varis bus vakare. Priešingu atveju jie viena kitą slopins vienas kito poveikį kūnui. Idealiu atveju, nuo 1,5 iki 3 mg vario per dieną ir cinko - 15 mg.

Kiek organas suvoks cinką, jis priklauso nuo kitų mikroelementų organizme. Pavyzdžiui, vitamino B6 ir triptofano trūkumas gali lemti tai, kad cinkas beveik netenka žarnyno sienelės. Be to, kai trūksta chromo, kūnas suvokia cinką daug lėčiau nei normali norma. Chromas taip pat padeda išlaikyti gliukozės kiekį.

Jei moteris vartos 100 mikrogramų chromo du kartus per parą, cinko absorbcijos ir normalaus gliukozės kiekio nesukels problemų. Ir atvirkščiai - per didelės chromo dozės sukelia netoleravimąsi gliukozei ir netgi sočiųjų organizmą toksinais.

Tiems, kurie kenčia nuo nutukimo, chromas ir cinko papildai yra labai gerai kontroliuoti svorį ir išvengti riebalų kaupimosi.

Žinoma, neturėtumėte pamiršti kitų mineralų ir apie sveiką mitybą su baltymų, riebalų ir angliavandenių kompozicijoje.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.