^

Paauglys

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 20.11.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Paauglystė yra laikotarpis, prasidedantis maždaug 10 metų amžiaus ir tęsiasi iki vyresniojo mokyklinio amžiaus ar iki 21 metų amžiaus, per kurį vaikai patiria didelių fizinių, intelektualinių ir emocinių pokyčių. Padėti vaikui pereiti per šį laikotarpį nėra lengva užduotis tėvams ir sveikatos priežiūros specialistams.

Laimei, paaugliai turi gerą fizinę sveikatą, bet psichosocialinės problemos yra plačiai paplitęs, kad net normalus žmogus kovoja su jų individualumą, savarankiškumą, seksualumas, tarpasmeninių santykių prieštaravimų. "Kas aš, kur aš einu, kaip aš susisieksiu su visais šiais žmonėmis mano gyvenime?" - tai yra pagrindiniai klausimai, užimantys daugumos paauglių protus. Daugelis elgesio sutrikimų, prasidedančių paauglystės laikotarpiu (pavyzdžiui, rūkymas, narkotikų vartojimas, smurtas) yra galimas mirtingumo priežastis vėlesniame amžiuje.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Paauglių fizinė raida

Visuose organuose ir sistemose, taip pat organizme kaip visuma, didžiausias augimas vyksta paauglystės laikotarpiu; pastebimi ryškiausi pokyčiai mergaičių pieno liaukose, lytiniuose organuose ir plaukuose abiejų lyčių paaugliams. Net jei šis procesas vyksta paprastai, vaikui reikia emocinės paramos. Jei laikai pažeidžiami, ypač vyrams su vėlyvuoju vystymusi arba mergaičių su ankstyvuoju laikotarpiu, tai gali sukelti papildomą emocinį stresą. Daugelis lėtai besivystančių berniukų turi konstitucinį vėlavimą ir vėliau pasivijo savo bendraamžius. Tačiau reikia išnagrinėti vaiką, kad būtų pašalintos patologinės priežastys.

Jaunuoliai racionalaus mitybos, pratimų, gyvenimo būdo organizavimui reikalauja, kad ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas įvairių veiklų, tokių kaip sportas, menas, socialinė veikla, svarbą ir viešųjų paslaugų vaidmenį žmonių gyvenime. Organizmo santykinis baltymų ir kalorijų poreikis (g arba kcal / kg kūno svorio) palaipsniui mažėja nuo pirmųjų metų pabaigos iki paauglių amžiaus pabaigos, o absoliutus reikalavimas padidėja. Jaunesnio amžiaus pabaigoje baltymų reikalavimas yra 0,9 g / (kg x dienai); vidutinis energijos poreikis yra 40 kcal / kg.

Paauglių seksualumas

Be prisitaikymo prie pokyčių, vykstančių jų kūne, paaugliai turi būti pripratę prie suaugusių vyrų ir moterų vaidmens, o ne susilaikyti nuo seksualinės prigimties, o tai gali būti labai stipri. Būtina nustatyti požiūrį į save, taip pat santykius su priešinga lytimi; kai kuriems paaugliams kyla klausimas dėl seksualinės tapatybės nustatymo. Nedaug žmogaus patirties elementų derina fizinius, psichinius ir emocinius aspektus kaip giliai, kaip seksualumą. Labai svarbu padėti paaugliui sveikai formuotis seksualumui, įskaitant moralės klausimus ir šeimos kūrimą.

Paauglių intelektinė raida

Kai paauglys susiduria su sudėtingesnėmis užduotimis mokykloje, jis pradeda nustatyti sau jam paprastesnes, o sunkesnes - sritis. Krovinių sprendimą dėl būsimos karjeros didėja, ir daugelis paauglių neturi aiškiai apibrėžtą tikslą, tačiau palaipsniui jie nustatyti sritis, kurios juos domina ir kad jie yra talentingi. Tėvai ir gydytojai turėtų žinoti, kad paauglys gali tekti padėti jam formuluoti realius lūkesčius ir būti pasirengę nustatyti mokymosi kliūtis, kurios reikalauja korekcijos, pavyzdžiui, problemų, susijusių su žinių įsisavinimui, su dėmesiu, įtemptą situaciją mokykloje.

Emocinis paauglių vystymasis

Emocinis aspektas yra sunkiausia, dažnai sudėtinga tėvų, mokytojų ir gydytojų kantrybė. Emocinis labilumas yra labai paplitęs, nes tai yra nusivylimas, kuris atsiranda dėl to, kad daug kartų kyla iš karto. Didžioji dalis konfliktų kyla dėl paauglystės noro turėti daugiau laisvės, kuri susiduria su stipriausiu tėvų instinktu apsaugoti savo vaiką nuo bėdų. Bendravimas gali būti sudėtingas net ir stabiliose šeimose, o tėvai išsiskyrę ar patys patiria emocines problemas. Gydytojai gali labai padėti, pasiūlydami paaugliams ir jų tėvams pagrįstą, tikrą pagalbą ir paramą kuriant santykius šeimoje.

trusted-source[14], [15]

Medicininės problemos paauglystėje

Nors paaugliai kenčia nuo tų pačių ligų, kaip ir jaunesni vaikai, paprastai jie yra sveiki. Remiantis rekomenduojamu grafiku, paaugliai ir toliau turi būti skiepyti. Daugelis šiame amžiuje yra susirūpinę jaunatviškomis spuogomis; Ši problema turi būti sprendžiama, nes tai sumažina savigarbą. Traumos yra labai dažnos paauglystės laikotarpiu, dažniausiai sporto ar automobilio sužalojimai. Kai kurioms paauglių grupėms kyla smurtas, kartais naudojant ginklus.

Nutukimas yra viena iš labiausiai paplitusių priežasčių lankyti paauglių klinikose. Dauguma nutukimo atvejų yra susiję su pernelyg dideliu mityba, dažnai derinant su sėdimu gyvenimo būdu. Genetinis polinkis yra taip pat dažnas, o genai, atsakingi už nutukimą, jau yra nustatyti. Kūno masės indekso (KMI) apibrėžimas yra laikomas svarbiu fizinio vystymosi vertinimo aspektu. Pirminis endokrininis (pvz., Hiperkortizijos, hipotirozės) ar medžiagų apykaitos sutrikimų priežastys yra retos. Hipotyroidizmas kaip priežastys turėtų būti pašalintas, ir galima manyti, kad yra didelis augimo sulėtėjimas. Jei vaikui yra nedidelis aukštis ir yra hipertenzija, reikėtų laikytis Cushingo sindromo. Dėl nutukimo paaugliai dažnai turi 2 tipo cukrinį diabetą. Nepaisant daugybės esamų metodų, nutukimas yra viena iš sunkiausių problemų.

Infekcinė mononukleozė būdinga paaugliams. Svarbi problema yra lytiniu keliu plintančios ligos, šlapimo sistemos infekcija (IMS) yra paplitusi mergaičių. Kai kuriems endokrininiams sutrikimams, ypač skydliaukės patologijai, dažnai būna paaugliai, taip pat menstruacijų disfunkcija. Geležies trūkumas yra gana paplitęs paauglėms. Nors retai, bet taip pat gali atsirasti onkologinių ligų, tokių kaip leukemija, limfoma, kaulų navikai, smegenys.

Psichosocialiniai sutrikimai paauglystėje

Gydytojai turi prisiminti didelį psichosocialinių sutrikimų dažnumą, kuris įvyksta per šį sunkų gyvenimo laikotarpį. Depresija yra dažna, todėl ją reikia aktyviai nustatyti. Savižudybė ir ypač savižudybės bandymai yra dažni. Nerimo sutrikimas dažnai pasireiškia paauglystėje, taip pat emocine labile. Paauglystėje gali pasireikšti esamos psichinės ligos debiutas. Paplitęs požiūris į maistą, ypač mergaičių, yra pažeidžiamas. Kai kurie pacientai eina į nepaprastąsias priemones, kurios padeda nuslėpti anoreksiją ar bulimiją.

Problemos mokykloje, ypač jei jos susijusios su sunkumais mokantis dalyko ar su dėmesio problemomis, gali išspręsti gydytojas, kuris turi dirbti glaudžiai bendradarbiaudamas su mokyklos darbuotojais ir tėvais. Aplinkos pokyčiai ir kartais vaistų vartojimas gali žymiai pagerinti studentų išbandymą.

Nuolatinis susirūpinimas yra piktnaudžiavimas psichoaktyviomis medžiagomis, kuris yra psichosocialinė problema. Labai didelis alkoholio vartojimas ir rūkymas, paskui marihuana ir kiti vaistai.

Gydytojas, kuris sugebėjo sukurti atvirus, pasitikėjimo santykius su paaugliu, dažnai gali nustatyti šias problemas pats, gali pasiūlyti paramą ir praktinius patarimus, taip pat gali prireikti paauglės sutikimo nuodugniau išnagrinėti.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.