^
A
A
A

Net ore yra plastinių pažeidimų

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

02 August 2019, 09:00

Aplinkos mokslininkai paskelbė nemalonią naujieną: plastinės mikrodalelės gali plisti ore šimtus kilometrų.

Apie tai, kad plastikas masiškai užkemša vandenyną, buvo žinoma jau seniai. Aplinkosaugininkai daugelį metų bandė spręsti šią problemą, tačiau iki šiol be didesnių pasisekimų, nes plastiko dalelių yra net gilumoje. Remiantis prognozėmis, netrukus vandenyje bus daugiau plastiko nei jūrų gyventojų. Žemės paviršius yra ne mažiau užsikimšęs - kad tuo įsitikintumėte, tiesiog apsižvalgykite. Bet kaip paaiškėjo, plastiko dalelių yra ir ore, kuriuo kvėpuojame.

Prancūzijos nacionaliniam mokslinių tyrimų centrui, Orleano universitetui ir keliems kitiems Prancūzijos bei Didžiosios Britanijos mokslo centrams atstovaujantys specialistai, norėdami surinkti viską, ką vėjai atnešė į meteorologinę stotį Pirėnų kalnuose, naudojo specialią įrangą. Testai buvo vykdomi kiekvieną mėnesį, nuo 2017 m. Lapkričio mėn. Iki 2018 m. Kovo mėn. Imtinai. Vidutiniais duomenimis, viename kvadratiniame metre per dieną buvo rasta apie 365 plastiko mikrodalelės - panašų kiekį galima nustatyti Paryžiaus ar kitų didžiųjų miestų gatvėse. Tačiau buvo skirtumas, kurį sudarė mikrodalelių dydis ir sudėtis.

Ankstesni tyrimai jau parodė, kad didelių gyvenviečių ore plastikinė dalelė atrodo kaip mažiausias polietileno tereftalato arba polipropileno pluoštas, kurio ilgis didesnis nei 100 mikrometrų: tokių pluoštų kilmę galima paaiškinti tuo, kad gatvėse yra daugybė tekstilės gaminių ir komponentų. Kalbant apie Pirėnų kalnuose esančias mikrodaleles, jų ilgis buvo ne didesnis kaip 25 mikrometrai, o jų struktūra buvo polistirenas arba polietilenas: todėl jos buvo „suplėšytos“ iš bet kokio plastikinio indo ar pakuotės. Iki šiol mokslininkams nepavyko nustatyti tikslaus plastikinių dalelių šaltinio. Bet ekspertai gavo visą reikiamą informaciją apie vėjo srauto kryptį ir intensyvumą, kuri buvo užfiksuota tyrimo metu. Tai leido ekologams padaryti tinkamas išvadas: paaiškėja, kad mikrodalelės nuvažiavo mažiausiai 95 kilometrus atstumu, kol jos nepateko į meteorologinę stotį. Mokslininkai nustebo, nes tokiu atstumu nuo meteorologinės stoties nebuvo gyvenviečių ir miestų. Todėl buvo padaryta išvada, kad plastikas greičiausiai įveikė daug didesnį atstumą, nei manyta iš pradžių.

Taigi mūsų planetos užterštumas pereina į kitą pavojingą lygį, nes plastiko jau yra net ten, kur jis negali ir neturėtų atsirasti. Dabar mokslininkai turi įvertinti tokių mikrodalelių žalą gyvūnams ir žmonėms, taip pat jų buvimo ore įtaką globalinio atšilimo procesams.

Straipsnis apie šią medžiagą buvo paskelbtas „Nature Geoscience“. Nuoroda į naujienas:www.sciencenews.org/article/tiny-microplastics-travel-far-wind

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.