^
A
A
A

Ar mes kontroliuojame laiką, kurį praleidžiame su programėlėmis?

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

16 August 2021, 09:00

Kaip rodo daugybė tyrimų, dauguma žmonių nekontroliuoja, kiek laiko kasdien praleidžia su programėlėmis ir kiek laiko žiūri į monitoriaus ar išmaniojo telefono ekranus.

Medicinoje yra tokia sąvoka kaip „ekrano laikas“ - tai laikotarpis, per kurį žmogus yra priešais planšetinio kompiuterio, išmaniojo telefono, kompiuterio ar televizoriaus ekraną. Ne paslaptis, kad toks laikotarpis gali būti gana ilgas, o tai itin neigiamai veikia daugelį organizmo funkcijų. Ilgas ekrano laikas dažnai siejamas ne tik su regos sutrikimais, bet ir su depresinių būklių bei neurozių išsivystymu, asocialių poelgių ir minčių apie savižudybę atsiradimu bei dėmesio trūkumo formavimu vaikystėje ir paauglystėje. Be to, ilgalaikis įtaisų ekranų poveikis neigiamai veikia miego kokybę ir sutrikdo smegenų veiklą. Pastaruoju metu apie tai kalba ir terapeutai, ir psichologai, ir kitų sričių gydytojai. Buvo atlikta daug tyrimų, rodančių tvirtą ryšį tarp ekrano laiko trukmės ir ryškių psichologinių problemų atsiradimo.

Tačiau ne visi ir ne visada sugeba teisingai įvertinti ekrano laiką. Žinoma, galite atsekti pagal programėlės veikimo laikotarpį. Tačiau kiek realus toks subjektyvus vertinimas? Stellenboscho universiteto ir Oslo universiteto mokslininkai ištyrė daugiau nei dvylika tūkstančių mokslinių medžiagų šia tema. Dėl to jie išskyrė beveik penkiasdešimt iš jų, todėl galima pagrįstai įvertinti tikrąjį ekrano laiką.

Ištirtoje medžiagoje buvo informacijos apie penkiasdešimt tūkstančių žmonių: kaip paaiškėjo, beveik visi prieš ekranus praleisto laiko įvertinimai neatitiko tikrovės. Mokslininkai aiškina, kad vidutinis vartotojas neteisingai vertina laikotarpius, pervertindamas arba neįvertindamas jų trukmės. Tik apie 5% dalyvių palyginti tiksliai apskaičiavo ekrano laiką.

Ekspertai atkreipia dėmesį į būtinybę aiškiai užfiksuoti įtaiso įjungimo ir išjungimo momentą, o tai ypač svarbu vaikams ir paaugliams. Daugeliu atvejų ekrano trukmė yra nepakankamai įvertinta, nes atsižvelgiama tik į ilgiausią buvimo prie ekrano laikotarpį, neatsižvelgiant į periodinius trumpus „priėjimus“. Neturint tokios informacijos, nebus galima įvertinti depresinių būsenų, nenaudingumo ir vienatvės jausmo bei antisocialinio elgesio išsivystymo tikimybės.

Mokslininkai pažymi, kad būtina atlikti daugiau tokių tyrimų, labiau informuoti visuomenę apie šią problemą, nors tam reikia įdėti daug pastangų.

Išsami informacija aprašyta periodinio leidinio „ Nature Human Behavior“ medžiagoje .

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.