^

Sveikata

A
A
A

Difuziniai pokyčiai smegenyse: ką tai reiškia?

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 11.05.2022
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Smegenys yra aukščiausias visų žmogaus organizme vykstančių procesų reguliavimo centras. Būtent jo sudėtinga struktūra ir veikimo ypatumai išskiria žmogų nuo gyvūnų, daro jį protingesnį ir protingesnį. Akivaizdu, kad bet kokie lokalūs ar difuziniai smegenų pakitimai gali neturėti geriausio poveikio šio svarbaus organo, valdančio visų kitų gyvo organizmo komponentų darbą, veiklai. Nors čia svarbu atsižvelgti į tai, kad skirtingais amžiaus laikotarpiais smegenyse reguliariai vyksta kokybiniai ir kiekybiniai pokyčiai, kurie yra fiziologiškai nulemti ir nereiškia patologijos. Tačiau kaip suprasti, su kuo susiję smegenų medžiagos ir jos veiklos pokyčiai ir ar verta dėl to jaudintis?

žmogaus smegenys

Kai jie sako, kad žmogus yra aukščiausia būtybė Žemėje, tai nereiškia, kad jis yra stipresnis ir galingesnis už likusį gyvūnų pasaulį. Kovoje su stambiais ir plėšriais gyvūnais jėgos pranašumas dažnai jokiu būdu nėra žmogaus pusėje. Tačiau dėl sudėtingos smegenų struktūros ir jose vykstančių informacijos analizės bei sintezės procesų priimame sprendimus, padedančius atsispirti daug kartų stipresniems priešininkams.

Gyvūnų elgesys grindžiamas įgimtais instinktais ir elementariais poreikiais, leidžiančiais jiems išgyventi ir užtikrinti rūšies tęstinumą, o žmogus vadovaujasi protu, kuris suteikia jam tam tikrų privilegijų ir leidžia spręsti iškylančias problemas ne tik per bėgimą ar agresiją., bet ir per pasaulio transformaciją.

Atrodytų, kad žmogaus ir aukštesniųjų gyvūnų smegenys turi panašią struktūrą ir funkcijas, remiantis tais pačiais principais, tačiau žmogus išmoko kontroliuoti savo smegenų vystymąsi. Išstudijavęs jo darbo principus, žmogus gali kontroliuoti šį procesą ir netgi jį koreguoti.

Bet kas yra žmogaus smegenys? Tai pagrindinis centrinės nervų sistemos (CNS) reguliavimo organas, užtikrinantis aukštesnes psichines funkcijas: suvokimą, dėmesį, mąstymą, atmintį, valdantis motorinę ir emocinę-valinę sferas. Visos šios funkcijos pradeda formuotis iš karto po vaiko gimimo. Aukštesnių psichinių funkcijų pažeidimas ar neišsivystymas priartina žmogų prie gyvūnų, suteikia judėjimą pirmyn atgal.

Pagrindinės smegenų ląstelės – neuronai – turi nuostabų gebėjimą perduoti informaciją iš aplinkos iš receptorių, esančių visame kūne, į smegenis ir nugaros smegenis. Tai įmanoma dėl neuronų kūnų generuojamų bioelektrinių impulsų, kurie dideliais atstumais pasklinda per sekundės dalį, todėl beveik akimirksniu reaguojame į bet kokius išorinio pasaulio ir savo kūno vidinės aplinkos pokyčius.

Nerviniai impulsai, sudarantys sužadinimo ir slopinimo židinių grandines, yra tam tikras kodas, kuris perduodamas išilgai nervinių skaidulų, susidedančių iš neuronų procesų ir iššifruojamas smegenyse kaip veiksmų vadovas. Būtent šiuos impulsus žmogus išmoko fiksuoti specialios įrangos (elektroencefalografų) pagalba. Ištyrus impulsų eigą per skirtingas centrinės nervų sistemos dalis, galima spręsti apie smegenų funkcionavimą, t.y. Jo bioelektrinis aktyvumas.

Vietiniai arba židininiai smegenų ar jų žievės medžiagos pokyčiai sukelia atskirų organų ir sistemų veiklos sutrikimus, priklausomai nuo pažeidimo vietos. Gali nukentėti regos, klausos funkcijos, sutrikti ribotų kūno vietų ar organų jautrumas, gali kilti judesių koordinacijos problemų ir kt. Sunkus CNS funkcijos sutrikimas dažniausiai grindžiamas difuziniais pakitimais smegenyse, t.y. Dažni sutrikimai su neryškia lokalizacija, kai sutrikdoma ne konkreti smegenų sritis, o jos darbas kaip visuma, kaip organizuota sistema.

Žmogaus smegenys evoliucijos procese patyrė įvairių pokyčių, todėl jose yra senesnių ir naujesnių darinių. Jauniausia smegenų dalimi laikoma jos žievė, kuri atlieka atsakingesnes funkcijas, vis labiau skiria žmogų nuo gyvūnų, teikia sąmoningus veiksmus. Akivaizdu, kad tiek lokalūs, tiek difuziniai galvos smegenų žievės pokyčiai reikšmingai veikia žmogaus savijautą, jo pažintinius gebėjimus (o tai ypač svarbu vaikystėje, kai dar tik formuojasi sampratos apie jį supantį pasaulį), darbingumą.. [1]

Atsižvelgiant į smegenų žievės vaidmenį, nereikėtų praleisti funkcijų, atliekančių subkortikinius darinius. Svarbios subkortikinės formacijos apima smegenų pusrutulių baltosios medžiagos bazinius branduolius, kurie yra atsakingi už mūsų emocijas ir motorinių impulsų perdavimą keliais (nervinių skaidulų pluoštais), kurie yra analizės ir sintezės rezultatas. Jautrios informacijos, kurią į smegenis perduoda receptoriai.

Tarp gyvybiškai svarbių smegenų vidurinių struktūrų laikomos: pailgosios smegenys, vidurinės smegenys, tarpinės smegenys (talamas, hipofizė, pagumburis, epifizė), varolio tiltas, tinklinis darinys, limbinės sistemos organai su juose esančiais nervų centrais. Šie centrai reguliuoja regos ir klausos organų, vestibiuliarinio aparato, autonominės nervų sistemos darbą, judesių koordinaciją, emocines reakcijas ir kt.

Kuo didesnis smegenų pažeidimo gylis, tuo sunkesnis tampa jo analitinis ir sintetinis darbas, būtinas norint suprasti pasaulį ir gyvenimą jame. Elektroencefalografinio tyrimo metodo dėka galima nustatyti tiek smegenų pažeidimo mastą, tiek gylį, kuris atsispindi diagnozėje.

Priežastys difuziniai pokyčiai smegenyse:

Suaugusiųjų smegenų nervinio laidumo difuzinių pokyčių priežastimis galima laikyti vidutinio ir sunkaus laipsnio organinius smegenų pažeidimus, kai pažeidžiama daugiau nei 20% smegenų audinio, dėl ko atsiranda įvairūs nervinės veiklos ir neuropsichiatriniai sutrikimai. Sutrikimai. Organinių smegenų patologijų rizikos veiksniai – sąvoka, apjungianti daugybę sutrikimų, kuriems būdingi distrofiniai smegenų pokyčiai su sutrikusiu neuronų laidumu – yra įgyti smegenų defektai, susiję su:

 • galvos smegenų sužalojimai, kurie gali būti įvairaus sunkumo, todėl jų sukeliamas bioelektrinio laidumo pažeidimas gali būti skirtingo pobūdžio, intensyvumo ir trukmės (kaukolės ir galvos smegenų traumoms būdingi tiek lokalūs, tiek difuziniai smegenėlių pokyčiai), [2]
 • įvairios intoksikacijos (čia viskas priklauso nuo toksinų ir nuodų pobūdžio ir nuo jų poveikio organizmui trukmės),
 • spinduliuotė, kuri sutrikdo medžiagų apykaitos procesus smegenų audiniuose ir sukelia jų ląstelių mirtį,
 • smegenų hipoksija (smegenys vienos iš pirmųjų pajunta deguonies trūkumą ir kuo ilgiau patiria deguonies badą, tuo stipresnis ir patvaresnis bus nervų ląstelių pažeidimas),
 • uždegiminiai procesai smegenų audiniuose ir membranose, kurie daugeliu atvejų yra infekcinio pobūdžio (meningitas, encefalitas, meningoencefalitas, kurie dažnai atsiranda kaip nosiaryklės ligų komplikacija dėl jos organų artumo smegenims),
 • platūs kraujotakos sutrikimai smegenyse (kraujagyslių patologijos, susijusios su plačiai paplitusiu smegenų kraujagyslių skersmens sumažėjimu, pvz., kraujagyslių aterosklerozė)
 • degeneracinės ligos (apie jas rašėme aukščiau).

Neturėtume atmesti tokių sutrikimų, kurie, atrodo, neturi nieko bendra su smegenimis, nors, remiantis statistika, jie retai sukelia rimtus smegenų sutrikimus. Pavyzdžiui, žemas hemoglobino kiekis arba anemija, kai sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino, tiekiančių deguonį į kūno audinius, o ypač į smegenis, kiekis. Tokiu atveju smegenys taip pat patirs deguonies trūkumą, kaip ir esant hipoksijai, kurią sukelia uždusimas, bet mažesniu mastu, todėl smegenų medžiagos ir jų veiklos pokyčiai bus ne tokie ryškūs (šviesa).

Dėl medžiagų apykaitos sutrikimų organizme, avitaminozės, endokrininių liaukų veiklos sutrikimų smegenys vis labiau badauja, o miego trūkumas (normalaus poilsio stoka) – pervargimą. Nenuostabu, kad žmonių, turinčių šias problemas, smegenų veikla taip pat gali būti nepastovus, o intelektiniai gebėjimai gali būti grįžtami, nors ultragarso ar smegenų vaizdų pokyčių gali nebūti.

Reguliacinio pobūdžio smegenų bioelektrinio aktyvumo pokyčiai reiškia funkcinio plano pažeidimus ir dažniausiai yra susiję su smegenų veiklą kontroliuojančių medianinių struktūrų disfunkcija, dėl ko CNS gali vyrauti sužadinimas ar slopinimas. Šios struktūros apima hipofizę, pagumburį, kankorėžinę liauką, smegenis. Tuo pačiu metu distrofiniai ar degeneraciniai pakitimai nebūtinai bus diagnozuojami smegenyse.

Pathogenesis

Jau pastebėjome, kad mūsų smegenys įvairiais amžiaus tarpsniais patiria įvairių pokyčių. Ir tai moksliškai paaiškinama, nes formuojantis aukštesnėms psichikos funkcijoms, kinta smegenų veikla. Jis vystosi dėl daugybės sąlyginių refleksinių ryšių, kurie susidaro centrinės nervų sistemos gyvavimo metu, nuo žmogaus gimimo iki mirties. Būtent tokių naudingų ryšių, padedančių smegenims aktyviau dirbti ir greičiau priimti teisingus sprendimus, formavimu grindžiamas mokymosi procesas. Remiantis I.P. Pavlovo apie aukštesnę nervinę veiklą (HNA), posakis „gyvenk šimtmetį, mokykis šimtmetį“ įgauna aiškią prasmę.

Sąlyginės refleksinės jungtys susidaro dėl neuronų gebėjimo perduoti nervinius impulsus. Įvairūs impulsų deriniai sukelia skirtingas smegenų reakcijas. Jų dažnas kartojimas formuojasi dinamiškas stereotipas, palengvinantis smegenų darbą.

Pažeidžiant smegenų bioelektrinį aktyvumą (BEA), jų analitinis ir sintetinis darbas tampa sudėtingesnis. Susiformavę stereotipai pamažu nyksta, o nauji nesusiformuoja. Reaguodama į kiekvieną naują ir net jau žinomą dirgiklį (o aplink ir mūsų kūne jų yra labai daug), centrinė nervų sistema turi labai įsitempti, nuolat analizuodama situaciją ir priimdama sprendimus, kurie anksčiau buvo vykdomi beveik instinktyviai. Susiformavusių stereotipų pagrindas. Pavyzdžiui, jei reikia ką nors užsirašyti, instinktyviai pradedame ieškoti tušinuko, pieštuko ar kreidos, popieriaus, t.y. Ko reikia šioje situacijoje, neapkraunant smegenų. Jei sutrinka bioelektrinis laidumas, net ir tokia paprasta užduotis sukels įtampą smegenyse, o tai lemia greitą jų nuovargį, fizinio ir intelektualinio aktyvumo sumažėjimą.

Kuo didesnis smegenų pažeidimas su sutrikusiu bioelektriniu laidumu, tuo sunkiau žmogui bus susidoroti su įprastomis pareigomis, tuo sunkiau susidarys nauji sąlyginiai refleksai, užtikrinantys žmogaus vystymąsi, greičiau bus prarasti anksčiau įgyti įgūdžiai ir gebėjimai. Taigi „demencijos“ (demencija, kuri dažnai išsivysto senatvėje, bet kartais diagnozuojama net vyresniems nei 2 metų vaikams) ir „oligofrenijos“, kuri laikoma įgimta patologija, ribojančia intelekto vystymąsi, diagnozės yra siejamos. Su ryškiu neuronų darbo sutrikimu.

Difuziniai pokyčiai smegenų audiniuose laikomi tokiais įprastais procesais, kurie yra susiję su kokybiniu ir kiekybiniu organo ląstelių struktūrų pertvarkymu. Tai gali būti smegenų edema arba sutrikusi kraujotaka jos audiniuose, sukelianti ląstelių mirtį, randus dėl traumų ir naviko procesų, kurie suspaudžia smegenų kraujagysles ir vėl sukelia didelių smegenų substancijos sričių išemiją. Tokie pokyčiai turi įtakos tiek nervinių ląstelių veikimui (gebėjimui generuoti elektrinius signalus), tiek gebėjimui perduoti nervinius impulsus iš vieno neurono į kitą.

Difuzinius smegenų audinio pokyčius, kurie nustatomi ultragarsu, taip pat galvos smegenų rentgenografija ir tomografija, gali sukelti tiek trauma ar infekcija, tiek kraujagyslių ligos, navikiniai procesai smegenyse, nepakankama nervinio audinio mityba (hipoksija, anemija ir kt.). Jie būdingi paveldimoms degeneracinėms ligoms, kurias provokuoja genų mutacijos (1 ir 2 tipo neurofibromatozė, Louis-Bar sindromas, gumbų sklerozė) ir neurodegeneracinėms patologijoms, susijusioms su medžiagų apykaitos sutrikimais (demencija, dauginė sistema atrofija, Parkinsono liga, Vilsono ir Faros ligos). [3]

Smegenų audinio struktūros pokyčiai turi įtakos jo gebėjimui generuoti ir vykdyti nervinius impulsus. Difuziniai pakitimai smegenyse (kokybiniai ir kiekybiniai), nustatyti ankstyvoje vaikystėje, gali veikti kaip išskirtinis žmogaus individualios raidos bruožas arba būti patologinių procesų smegenyse pasekmė. Todėl spręsti apie jų patogenezę ir įtaką neuropsichiniam vaiko vystymuisi galima tik kartu su smegenų neuronų bioelektrinio laidumo rodiklių analize. Lengvi pokyčiai gali būti ir normos variantas, ir nuolatinių ar besivystančių patologinių sutrikimų rodiklis. Vieni jų nustatomi iškart po vaiko gimimo, kiti – vėlesniame amžiuje. [4]

Simptomai difuziniai pokyčiai smegenyse:

Smegenų ir jų BEA difuziniai pakitimai nėra diagnozė, o tik tyrimo rezultatas, padedantis suprasti, ar yra patologija, ir nustatyti diagnozę. Jis negali būti vertinamas atskirai nuo kitų ligos apraiškų ir procesų, kurie įvyko su žmogumi prieš prasidedant smegenų pakitimams.

Difuziniai smegenų biopotencialų pokyčiai gali atsirasti dėl normalios fiziologijos. Kai žmogus užmiega, jų mažėja, pervargus ar esant stipriam nerviniam šokui, sumažėja smegenų veikla.

Bet ultragarsu ir tomografija nustatyti smegenų struktūrų pokyčiai jau yra konkretesnė sąvoka, siaurinanti galimų diagnozių spektrą. Tiesa, kai kalbame ne apie lokalų, o difuzinį pažeidimą (neaiškų, be aiškių ribų, kai yra vienas didelis židinys su neryškiomis ribomis arba daug tų pačių neryškių per visą smegenis), vienareikšmiškai pasakyti, kas yra tai sukėlė ir kuo tai gali virsti..

Difuziniai smegenų kamieno struktūrų pokyčiai, įskaitant pailgąsias smegenis, kurios yra nugaros smegenų tęsinys, tiltą, vidurines smegenis, kartais smegenis (raumenų tonuso, pusiausvyros, judesių koordinavimo centras) ir pailgąsias smegenis. čia taip pat yra įtrauktos. Per visas šias struktūras praeina tinklinis darinys, kuriame yra daug nervų centrų, atsakingų už gyvybines organizmo funkcijas: kramtymą, rijimą, kvėpavimą, virškinimą, širdies plakimą ir kt. Smegenų kamieną vainikuoja limbinė sistema, kuri, be kita ko, yra atsakinga už žmogaus emocijas. Teigiama, kad difuzinis pakitimas yra tada, kai net ir atlikus išsamų instrumentinį tyrimą neįmanoma tiksliai nurodyti, kuri smegenų kamieno dalis yra pažeista.

Tokiose situacijose simptomų kompleksas yra labai nevienalytis, nes viskas priklauso nuo to, kurie departamentai dalyvauja patologiniame procese. Žmogui gali sutrikti apetitas, širdies ritmas, kvėpavimas, rijimas, kraujospūdis (jei procese dalyvauja tinklinis darinys), išsivystyti ataksija ir atonija (susitrinka judesių koordinacija ir sumažėjęs raumenų tonusas, pažeidžiant smegenėles). Pažeidus diencephaloną (talamą, pagumburį, hipofizę, kankorėžinę liauką), sutrinka miegas, sutrinka bioritmas, sutrinka endokrininių liaukų veikla, sumažėja intelektualinės galimybės, nuovargis, gali atsirasti klausos ir regos sutrikimų. Galimi seksualinės funkcijos pažeidimai.

Kalbant apie funkcinius pažeidimus, dažniausiai pagal simptomus galima nustatyti ligos židinį, t.y. žlugusią smegenų struktūrą. Difuzinius pokyčius smegenyse lydi kelių patologiniame procese dalyvaujančių struktūrų funkcijos sutrikimas, todėl gali atrodyti, kad simptomai nėra susiję.

Difuzinius distrofinius pokyčius smegenyse lydi jų bioelektrinio aktyvumo pasikeitimas, dėl kurio sutrinka gaunamos informacijos apdorojimas. Padidėjus smegenų veiklai, žmogus jaučia greitą nuovargį, sumažėjusį dėmesingumą, staigius nuotaikos pokyčius, konvulsinio sindromo atsiradimą ir epilepsijos vystymąsi. Sumažėjus BEA, žmogus lėčiau atlieka įprastą darbą, praranda susidomėjimą buvusiais pomėgiais, aplinka, pastebimas intelekto lygio sumažėjimas. Abiem atvejais galima pastebėti savigarbos mažėjimą, ypač kalbant apie paauglius ir savo galimybes žinančius jaunuolius. Abiem atvejais galimi galvos skausmai, tačiau padidėjus BEA jie diagnozuojami dažniau.

Kai kurios patologijos išsivysto dėl vidutinio sunkumo ar sunkių plačiai paplitusių smegenų pokyčių. Taigi, sergant demencija, pastebimi difuziniai atrofiniai smegenų pokyčiai, kuriems būdingi daugybiniai židiniai, kuriuose pastebima nervų ląstelių mirtis, kurios praktiškai neatsistato. Proceso paplitimas turi įtakos ir simptomams, todėl žmogus turi kalbos sutrikimų, intelekto problemų (pirmiausia kenčia atmintis, loginis mąstymas), elgesio nukrypimų. Tuo pačiu metu demencijos priežastys gali būti įvairios: įgimtos patologijos, galvos smegenų traumos, aterosklerozė, hipertenzija ir kt. [5], [6]

Sergant smegenų kraujagyslių ateroskleroze, kuri pati yra difuzinių pakitimų ir galimų insultų priežastis, galima nustatyti daugybinius židinius su sutrikusiu smegenų aprūpinimu krauju dėl jų kraujagyslių susiaurėjimo. Cholesterolio plokštelės ant kraujagyslių sienelių trukdo kraujotakai ir sutrikdo jų elastingumą. Tokiu atveju gali pasireikšti galvos skausmai, arterinio ir intrakranijinio spaudimo šuolis, dvejinimasis akyse, galvos svaigimas ir kiti simptomai, priklausomai nuo to, kurios smegenų dalys yra labiau paveiktos deguonies trūkumo.

Sergant epilepsija, difuzinių pakitimų smegenyse gali ir nebūti, tačiau toks simptomas kaip traukulių priepuoliai visada yra. Organiniai smegenų struktūrų pakitimai sukelia epilepsiją, jei infekcinio ar trauminio proceso sukeltos edemos vietoje susidaro neuronų padidėjusio jaudrumo židinys, kurio darbas visiškai neatstatomas net ir edemai atslūgus.

Apykaitos procesų ir hormonų reguliavimo pažeidimai gali būti laikomi smegenų bioelektrinės veiklos sutrikimo požymiais. Plika akimi tokių sutrikimų organizme nesimato. Tačiau kai kurie simptomai gali aiškiai juos rodyti. Verta atkreipti dėmesį į plaukų prastėjimą, jų slinkimą, odos išvaizdos ir švaros pokyčius, padidėjusį nagų trapumą, išmatų sutrikimus. Tokie simptomai ne visada rodo smegenų ligas, bet kartu su galvos skausmais, atminties pablogėjimu, temperatūros svyravimais ir kt. Tai turėtų priversti susimąstyti.

Vieni pacientai skundžiasi sumažėjusiu lytiniu potraukiu, kituose vyrauja nekontroliuojamas seksualinis susijaudinimas. Antrasis yra labiau būdingas pacientams, turintiems dirginimo pažeidimų ir yra susijęs su neuronų, atsakingų už lytinę funkciją, dirginimu (neuronai nėra pažeisti, bet nuolat yra susijaudinimo būsenoje). Kita seksualinės funkcijos sutrikimo priežastis gali būti hormoninio fono disbalansas (už jos reguliavimą taip pat atsakinga centrinė nervų sistema, o ypač hipofizė).

Daugelis pastebi svorio svyravimus net tais atvejais, kai apetitas nesutrikęs. Su smegenų pažeidimais dažnai sumažėja apetitas. Bet progresuojančiai demencijai labiau būdingas nesotumas, žmogui atrodo, kad jis nuolat neprisivalgo, valgo prasčiau nei kiti, sotumo jausmas atsiranda tik tada, kai skrandyje nebelieka vietos. Abiejų kategorijų pacientams vėmimo priepuoliai nėra neįprasti.

Neurotinės reakcijos su difuziniais smegenų BEA pokyčiais taip pat gali būti paaiškintos padidėjusiu centrinės nervų sistemos jaudrumu. O polinkis į peršalimą tokiems ligoniams atsiranda ne dėl streso ar avitaminozės nusilpusio imuniteto, o dėl nepakankamo imuninės sistemos reguliavimo. Štai kodėl jis nevisiškai atlieka apsauginę funkciją, nors gali tai padaryti.

Smegenų kamiene yra nervų centrai, atsakingi už kvėpavimą, širdies plakimą, kūno temperatūrą ir kt. Jei nervinių branduolių funkcija sutrikusi, be rimtos priežasties jaučiamas dusulys, ritmo sutrikimai, šaltkrėtis, kaulų ir raumenų skausmai. Tokiu atveju organiniai smegenų pažeidimai sukelia funkcinius sutrikimus, kai organas sveikas, bet neveikia tinkamai.

Faktas yra tas, kad mūsų kūno darbo reguliavimas, įskaitant medžiagų apykaitos procesus, vyksta dėl bioelektrinių impulsų apie homeostazės (vidinės kūno aplinkos) perdavimo į centrinę nervų sistemą. Smegenys išsamiai apdoroja šią informaciją ir tais pačiais impulsais, einančiomis iš neurono į neuroną, pradeda arba sulėtina tam tikrus procesus. Centrinio reguliavimo dėka užtikrinamas tokios sudėtingos biologinės sistemos kaip žmogaus kūnas pastovumas.

Sutrikus laidumui kokioje nors tokio reguliavimo grandyje, nukentės organas, sistema ar funkcija, kurios veikimą teikė pažeista neuronų bioelektrinė grandinė (kažkas panašaus nutinka, kai nutrūksta elektros grandinė, kai nutrūksta energijos srautas). Pertrauktas). Esant difuziniams smegenų pažeidimams, tokių sutrikimų yra labai daug, todėl klinikinis vaizdas gali būti gana platus ir įvairus, nors pats pacientas nesuvokia ryšio tarp simptomų, atsirandančių iš skirtingų organų ir sistemų.

Kaip matote, norint nustatyti galutinę diagnozę, vis dar nepakanka nustatyti struktūrinius žmogaus smegenų pokyčius. Paciento nusiskundimų analizė padeda gydytojui nustatyti pažeistų struktūrų vietą ir pasekmes, o dinamiški tyrimai ir anamnezės tyrimas leidžia suprasti pažeidimo pobūdį (laikiną, nuolatinį ar progresuojantį).

Komplikacijos ir pasekmės

Difuzinių pokyčių smegenyse buvimas yra gera priežastis susimąstyti apie savo sveikatą, nes nuo smegenų veiklos labai priklauso įvairių mūsų kūno organų gebėjimas atlikti savo funkcijas. Bet kokie pokyčiai smegenyse anksčiau ar vėliau paveikia mūsų savijautą, o tai savo ruožtu lemia darbingumo sumažėjimą, nuotaikos ir bendros būklės pablogėjimą. Kuo ryškesni smegenų struktūriniai ir funkciniai pokyčiai, tuo labiau jie veikia žmogaus savijautą ir elgesį.

Tokių pokyčių pasekmės priklauso nuo jų sunkumo ir priemonių, kurių žmogus imsis defektams pašalinti. Reikia pasakyti, kad nuskausminamųjų vartojimas su nuolatiniais galvos skausmais, nors ir palengvina gyvenimą, problemos neišsprendžia. Juos galima vartoti ir nepasitarus su gydytoju, tačiau skausmo priežastis liks paslaptyje už septynių užraktų. Tačiau tokia mįslė, jei ji nebus laiku išspręsta, o tai įmanoma tik atlikus išsamų tyrimą, gali sukelti rimtų komplikacijų.

Daugelis žmonių kažkaip paviršutiniškai žiūri į mėlynę ar smegenų sukrėtimą, atsirandantį dėl trauminio smegenų pažeidimo. [7]Manoma, kad pažeistų smegenų struktūrų funkcionalumui atkurti pakanka tam tikro laiko visiško poilsio. Tai tikrai nėra taip paprasta, ypač jei visiškai ignoruojate traumą ir einate į darbą. Tačiau traumos pasekmės taip pat gali būti kraujosruvos smegenyse plyšus kraujagyslėms (pavyzdžiui, sergant ateroskleroze, apie kurią žmogus gali ir nežinoti, smegenų kraujagyslės tampa mažiau patvarios ir gali lengvai plyšti nuo smūgio). Ir neuronų aktyvumo padidėjimas, provokuojantis spazmus ir traukulius bei tam tikrų smegenų struktūrų sutrikimą. Visa tai kurį laiką gali savęs nepriminti, o vėliau baigtis insultu, galvos smegenų kraujagyslių tromboze, epilepsija ir pan.

Užsitęsęs smegenų uždegiminio proceso eiga, be galvos skausmo, gali turėti ir kitų pasekmių. Uždegiminių audinių struktūros pasikeitimas, jų tankinimas sukelia nervų laidumo pažeidimą. Tuo pačiu metu praktiškai neįmanoma atkurti smegenų audinio, grąžinant jam pradines savybes. Ilgą laiką meningitu ar encefalitu sergantys vaikai turi nuolatinius psichofizinės raidos sutrikimus, o suaugusiems – sumažėjęs intelektas, sutrikusios motorinės funkcijos.

Kai kurių degeneracinių procesų smegenyse (ypač paveldimų) neįmanoma sustabdyti net ir anksti diagnozavus. Tačiau sulėtinti procesą daugeliu atvejų įmanoma. Ir kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo žmogus turi daugiau laiko daugiau ar mažiau visaverčiam egzistavimui. Tačiau nėra nieko vertingesnio už žmogaus gyvybę, kuri, deja, yra trumpalaikė, todėl svarbu mėgautis kiekviena jos akimirka.

Diagnostika difuziniai pokyčiai smegenyse:

Difuziniai pakitimai smegenyse ir jų bioelektrinis laidumas apie save iš karto neprimena, todėl žmogus gali net neįtarti patologijos. Tačiau stebintys savo sveikatą iškart pastebi nuotaikos pokyčius, atminties pablogėjimą, nuovargį, padidėjusį jautrumą natūraliems pokyčiams, kurie primena pirmuosius smegenų veiklos sutrikimo požymius. Galbūt tokie simptomai turi banalių priežasčių, pavyzdžiui, vitaminų trūkumą, tačiau jei tai paveikia smegenis, reikėtų imtis tam tikrų priemonių.

Be to, kaip sužinoti, su kuo susiję simptomai, jei nesikreipiate į gydytoją. Net jei žmogus patyrė trauminį smegenų sužalojimą, tai nebūtinai paliks rimtą pėdsaką smegenų veikloje, galbūt negalavimo priežastis slypi infekcijoje ar intoksikacijoje, o praeities sužalojimas tik sukūrė pagrindą, sukėlė polinkį į smegenų ligas. [8]

Kadangi esami simptomai vaidina svarbų vaidmenį diagnozuojant, gydytojas tikrai paklaus paciento apie jo savijautą. Susidomėjimas galimomis traumomis, intoksikacijomis ir infekcijomis taip pat neatsitiktinis, nes problema toli gražu ne visada matoma plika akimi, o guzas ant galvos dar nėra difuzinio smegenų pažeidimo įrodymas.

Kadangi difuzinius pokyčius smegenyse dažnai išprovokuoja hipoksija dėl sutrikusios smegenų kraujotakos (deguonies smegenys gauna iš kraujo), prasminga nedelsiant įvertinti kokybines ir kiekybines kraujo savybes. Pacientui skiriamas bendras ir biocheminis kraujo tyrimas. Hipoksiją gali sukelti mažas raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino kiekis, padidėjęs kraujo klampumas, dėl kurio sulėtėja jo tekėjimas kraujagyslėmis ir prisidedama prie kraujo krešulių susidarymo.

Žinome, kad organinių smegenų pažeidimų simptomai, priklausomai nuo to, kokios struktūros dalyvauja patologiniame procese ir kokia rimta situacija, gali labai skirtis. Be to, gerovės pablogėjimas ne visada yra tiesiogiai susijęs su smegenų pažeidimu. Taigi auglys smegenyse arba šalia jų gali dirginti netoliese esančius neuronus, o tada kalbame apie difuzinius dirginimo pokyčius smegenyse. Tai yra, čia vyksta dirginimo švitinimas, kai, veikiamas naviko ar kito dirginamojo veiksnio, vienas neuronas perduoda dirginimą (sužadinimą) kitam. Paprastai pašalinus dirginimo objektą galima atkurti normalią smegenų veiklą.

Tai, ko gydytojas nemato plika akimi, gali būti vizualizuojamas atliekant instrumentinę diagnostiką. Smegenų parenchimos difuziniai pakitimai, t.y. Jo ląstelių struktūras, leidžia nustatyti ultragarsu (ultragarsu) ir tomografija (kompiuteriniu ar magnetiniu rezonansu). [9] Kaukolės rentgeno nuotrauka yra mažiau informatyvi, nes ji blogiau atspindi minkštųjų audinių būklę, tačiau taip pat gali suteikti tam tikros informacijos.

Įtarus kraujagyslių aterosklerozę ir smegenų išemiją, diagnozę patvirtinti padeda angiografija, t.y. Smegenų kraujagyslių tyrimas ir kraujotakos jose įvertinimas. Esant dirginiems pakitimams aktualiausia smegenų tomograma, nors ultragarsu galima aptikti ir patologinius ruonius.

Smegenų struktūros pokyčiai paprastai lemia jos elektrinio laidumo pokyčius. Tokiems sutrikimams įvertinti skiriama elektroencefalograma (EEG). Būtent šis tyrimas padeda įvertinti smegenų veiklą, o atsižvelgiant į difuzinius pakitimus ir esamus simptomus, nustatyti ligos priežastį, suteikti jai pavadinimą, įvertinti sunkumą ir paskirti tinkamą gydymą.

Difuzinių smegenų pakitimų diferencinė diagnostika yra labai vertinga ir pagrįsta turimos informacijos analize: laboratorinių ir instrumentinių tyrimų rezultatais, informacija, gauta iš paciento ir ištyrus anamnezę. Patys smegenų pokyčiai dar nereiškia diagnozės, o tai reiškia, kad jie negali pasakyti gydytojui, kokį gydymą skirti.

Tiksli diagnozė yra diferencinės diagnostikos rezultatas. Tai labai svarbu dėl to, kad įvairios ligos, kurių metu kinta smegenų struktūra ir darbingumas, reikalauja kitokio požiūrio į gydymą. Skirtumas akivaizdus, jei vertinsime kraujagyslių ir degeneracinių ligų, įgimtų (sunkiai koreguojamų) ir įgytų, gydymą.

Toks diferencijavimas ypač svarbus apžiūrint mažus vaikus, nes nuo to priklauso ne tik medicininio, bet ir korekcinio bei lavinimo darbo su vaiku kryptis.

Ką sako ultragarsas ir encefalograma?

Difuziniai pokyčiai smegenyse yra medicininė koncepcija, naudojama diferencinėje diagnozėje, siekiant priimti galutinį verdiktą. Bet savaime tai nėra diagnozė ir net nekalba apie patologiją. Viskas priklauso nuo smegenų pokyčių sunkumo ir su kokiomis struktūromis tai susiję.

Priklausomai nuo priežasčių, sukeliančių smegenų struktūros ir jos laidumo pažeidimą, taip pat nuo pažeidimo laiko, smegenų funkcijos sutrikimas gali būti nuolatinis arba progresuojantis. Tuo atveju, jei veiksnys, turėjęs įtakos smegenų veiklai ar smegenų vystymuisi, prarado savo aktualumą (nustojo veikti), tačiau išliks difuziniai pokyčiai, kalbėsime apie nuolatinį psichofizinės raidos pažeidimą (pvz., oligofrenija, liekamoji demencija ir kt.). Laiku profesionaliai gydant uždegimines ir onkologines ligas, galima visiškai atstatyti smegenų struktūrą ir veiklą.

Jei difuziniai smegenų pokyčiai yra aktyvios ligos pasekmė, tikėtina, kad jie progresuos, pasklis po smegenų paviršių ir giliai. Tačiau norint nustatyti to tikimybę, reikia tikslios diagnozės, o ne pareiškimo apie smegenų būklės pokyčių ultragarsinio skenavimo metu.

Nedideli difuziniai pakitimai smegenyse (jų bioelektrinis aktyvumas matuojamas encefalografu) gali būti stebimi ir sveikiems žmonėms. Tai gali būti dėl per didelio darbo, mažo cukraus kiekio kraujyje (angliavandenių trūkumo maiste), miego trūkumo, bendro negalavimo. Kartu mažėja smegenų darbingumas, žmogus greitai pavargsta net ir nesant didelio fizinio ar psichinio streso.

Tačiau kartais toks verdiktas tėra pirmas požymis, ypač jei žmogus pastebi dažnus galvos skausmus, svaigimą, nepaaiškinamus temperatūros svyravimus. Tokiomis akimirkomis ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas tiems, kurie praeityje patyrė galvos traumą. Kartais jos pasekmės primena apie save, po kelių mėnesių ir metų.

Neryškūs difuziniai galvos smegenų pakitimai, menkai išskiriami ultragarsinės diagnostikos metu, gali lydėti smegenų medianinių struktūrų (pagumburio, hipofizės) veiklos sutrikimus. Jų disfunkcija ryškesnė EEG ir registruojama kaip reguliavimo pobūdžio patologija.

Difuzinius smegenų medianinių struktūrų pokyčius gali lydėti įvairaus sunkumo bioelektrinio aktyvumo pokyčiai. Simptomai, kuriuos galima pastebėti šiuo atveju, priklauso nuo to, kuri smegenų dalis yra pažeista ir nuo jos pažeidimo laipsnio. Esant pagumburio patologijai, gali pakisti temperatūra, sutrikti apetitas ir miego-budrumo ciklai, padidėti arba sumažėti lytinis potraukis. Jei pažeidžiama hipofizė, gali sutrikti įvairių endokrininių liaukų darbas (atitinkamai pasireiškia cukrinio diabeto simptomai, hipotirozė, hiperprolaktinemija), vaikų augimo sutrikimai, protinis atsilikimas, seksualiniai sutrikimai.

Tikėtina, kad vidutinio sunkumo difuziniai pokyčiai smegenyse rodo patologinio proceso vystymąsi. Taigi, sergant demencija ir ateroskleroze, viskas prasideda nuo nežymių pakitimų, kurie vėliau pasunkėja, t.y. Vidutinio laipsnio pakitimai smegenyse – tik vienas iš patologinio proceso etapų. Tačiau esant vaiko oligofrenijai, kuri yra neprogresuojanti patologija, smegenų pakitimo laipsnis lemia tik sutrikimo sunkumą ir galimybę juos ištaisyti.

Tokie pokyčiai taip pat gali atsirasti dėl smegenų traumų ar uždegimų. Tokiu atveju turite stebėti procesą dinamikoje, kad suprastumėte, kokie patvarūs gali būti tokie pokyčiai. Tokie stebėjimai padeda nustatyti gydymo efektyvumą.

Bet jei kalbėtume apie vidutinius smegenų bioelektrinio aktyvumo pokyčius, tai čia situacija dar dviprasmiškesnė. Toks rezultatas kai kuriais atvejais laikomas normos variantu, o kitais - patologinį procesą. Viskas priklauso nuo individualių žmogaus organizmo savybių, jo savijautos ir ultragarso ar tomografijos rezultatų.

Ryškūs difuziniai pokyčiai smegenyse yra vienareikšmiškai nemaloni situacija, rodanti sunkų smegenų pažeidimą ir jų veiklos sumažėjimą. Tokius pokyčius visada lydi nervų laidumo pažeidimas, kuris turi įtakos ir žmogaus savijautai, ir intelektiniams gebėjimams. Dažnai jie radikaliai pakeičia žmogaus elgesį, sukeldami izoliaciją arba agresiją.

Su kuo susisiekti?

Gydymas difuziniai pokyčiai smegenyse:

Apžiūros metu aptikti difuziniai smegenų pokyčiai yra proga suprasti tokių pokyčių priežastis. Remiantis tuo, nustatoma galutinė diagnozė, po kurios gydytojas paskiria tinkamą gydymą. Terapinis metodas priklausys ir nuo diagnozės, ir nuo paciento kūno savybių.

Taigi, sergant kraujagyslių ateroskleroze, skiriama kompleksinė terapija, kuri apima riebalų apykaitos normalizavimą ir smegenų kraujagyslių optimizavimą. Pirmąją kryptį suteikia nikotino rūgštis, mažinanti žalingo cholesterolio kiekį, fibratai, kurie mažina savų riebalų sintezę organizme, tulžies rūgščių sekvestrantai, statinai, stabdantys cholesterolio sintezę.

Smegenų aprūpinimui krauju gerinti skiriami kraujagysles plečiantys vaistai, centrinio veikimo raumenis atpalaiduojantys gyslainę atpalaiduojantys vaistai, angioprotektoriai, antiagregantai ir antikoaguliantai, gerinantys kraujotaką ir neleidžiantys susidaryti trombams.

Didelis vaidmuo skiriamas vitaminų kompleksams. Ypač naudingi B grupės vitaminai, kurie teigiamai veikia nervų sistemos veiklą, antioksidantai (vitaminai A ir E), polinesočiosios riebalų rūgštys, mažinančios blogojo cholesterolio kiekį kraujyje.

Sergant kraujagyslių ateroskleroze ir smegenų išemija, kartu su padidėjusiu arteriniu ir intrakranijiniu spaudimu, atminties praradimu ir dėmesio koncentracijos sutrikimais, gydytojai taip pat gali skirti antihipertenzinių vaistų ir nootropinių vaistų (vaistų, gerinančių trofizmą ir smegenų funkciją, dėl kurių atkuriamos pažintinės funkcijos. Vienoks ar kitoks laipsnis). [10]

Jei sklerozės kraujagyslės praeinamumo atkurti neįmanoma, imamasi chirurginio gydymo. Populiariausias intervencijos į smegenų kraujagysles metodas yra miego arterijos endarterektomija (kraujagyslės išpjaustymas ir cholesterolio plokštelės pašalinimas).

Esant smegenų ir jų membranų uždegimams (meningitui, encefalitui, meningoencefalitui), gydymas bus visiškai kitoks. Kadangi infekcija vaidina lemiamą vaidmenį tokių ligų patogenezėje, privaloma antibiotikų terapija, kuri derinama su vaistų, didinančių organizmo atsparumą infekcijoms (interferonais), vartojimu. Papildomai skiriami diuretikai (smegenų edemos profilaktikai) ir infuziniai vaistai, mažinantys organizmo intoksikaciją.

Sergant ligomis, kurias sukelia organizmo intoksikacija (toksinė encefalopatija), pirmiausia skiriama detoksikacinė terapija, po kurios atkuriami smegenų medžiagų apykaitos procesai (nootropiniai, prieštraukuliniai, antipsichoziniai, antidepresantai, psichoterapijos seansai).

Jei dėl smegenų pažeidimo atsiranda difuzinių pokyčių, gydymas turi būti atliekamas atsižvelgiant į sužalojimo tipą. Tokiu atveju vaistų terapija turėtų būti skiriama atsižvelgiant į sužalojimo sunkumą.

Pagrindinis reikalavimas gydant galvos smegenų traumą – poilsis tam tikrą laiką (esant nežymiam smegenų sukrėtimui, to gali užtekti net atsigavimui). Esant trauminiam smegenų uždegimui ir patinimui, taip pat jo profilaktikai skiriami kortikosteroidai ir diuretikai (diuretikai).

Tolesnė terapija iš esmės yra galimų komplikacijų prevencija. Pacientams gali būti skiriami smegenų kraujotaką gerinantys vaistai, medžiagų apykaitos procesus smegenyse skatinantys vaistai, bendrieji tonikai. Simptominis gydymas: analgetikai nuo galvos skausmo, antiemetikai (nuo pykinimo), raminamieji ir migdomieji.

Esant sunkiems sužalojimams, kai pažeidžiamas kaukolės vientisumas ir difuzinis smegenų aksonų pažeidimas (dažnai diagnozuojamas DPT dėl smūgio ar aštraus galvos judesio), dideli ir maži kraujavimai, daugybiniai neuronų aksonų plyšimai., kuriuo praeina nerviniai impulsai, atsiranda. Tokius sužalojimus visada lydi sunkus organinis smegenų pažeidimas. Esant aksonų pažeidimui, pacientas patenka į komą (komos trukmė skiriasi).

Išėjus iš komos, smegenų trofizmui ir kraujotakai atkurti skiriama psichostimuliuojanti terapija ir medikamentinis gydymas: nootropiniai, kraujagysles gerinantys vaistai, anticholesterazės vaistai, vaistiniai neurotransmiteriai.

Smegenų traumų chirurginis gydymas atliekamas tik sutraiškus kaukolę ir suspaudus smegenis, susidarius hematomoms.

Esant nuolatinei ir progresuojančiai demencijai, gydymo režimas priklauso nuo klinikinių ligos apraiškų, gretutinių patologijų buvimo ir individualių paciento organizmo savybių. Pacientams skiriami cholinerginiai vaistai, gerinantys nervinių impulsų perdavimą neuronų sąlyčio taškuose (sinapsėse), vaistai, sąveikaujantys su NMDA receptoriais (užkertantys kelią neuronų disfunkcijai), nootropai, neuroprotektoriai, imunomoduliatoriai, antipsichoziniai vaistai (antipsichoziniai vaistai), vitaminai.

Kineziterapija dėl difuzinių pakitimų smegenyse skiriama atsargiai ir atsižvelgiant į esamus sutrikimus. Esant kraujagyslių patologijoms ir su jais smegenų BEA disfunkcijai, skiriama galvanizacija, vaistų elektroforezė (vazodilatatoriai ir smegenų kraujagyslių stimuliatoriai), ultratonoterapija, UHF ir UHF terapija, ultravioletinis švitinimas, radono ir spygliuočių vonios, hidroterapija. Siekiant pagerinti smegenų audinio trofizmą sergant įvairiomis ligomis, gali būti skiriama transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija ir interferencinė terapija. Diademo- ir amplipulsinė terapija, darsonvalizacija. Kova su motoriniais sutrikimais, kurie dažnai išsivysto esant organiniams ar funkciniams smegenų pažeidimams, vyksta masažu, kineziterapija, mankštos terapija, vandens procedūromis, plaukimu. Dėl kalbos sutrikimų dažnai reikia dirbti su logopedu.

Bet kokiu atveju požiūris į fizioterapinių procedūrų pasirinkimą turėtų būti griežtai individualus, atsižvelgiant į gretutines patologijas, paciento būklę, amžiaus ypatybes.

Medicininė terapija

Neuroprotektoriai laikomi specifiniais vaistais, naudojamais difuziniams smegenų pokyčiams. Tai didelė vaistų grupė, kurioje yra:

 • vaistai, gerinantys smegenų audinių trofizmą (nootropai),
 • antioksidantai, turintys antihipoksinį, antistresinį, prieštraukulinį, anksiolitinį (raminantį) poveikį,
 • vaistai, skatinantys smegenų kraujotaką,
 • adaptogenai

„Piracetamas“ – gerai žinomas legalus vaistas iš nootropinių ir psichostimuliatorių grupės, parduodamas vaistinėse be recepto. Vaistas skiriamas siekiant pagerinti pažinimo funkcijas, t.y. Kovoti su difuzinių smegenų pakitimų pasekmėmis arba užkirsti jiems kelią. Sergant demencija, jis gali būti skiriamas tik kaip adjuvantas, nes jis neturi ryškaus gydomojo poveikio.

Vaistas gaminamas tablečių, kapsulių, ampulių su 20% tirpalu pavidalu, lašinamas į veną (iki 12 g per parą esant sunkioms patologijoms) arba geriamas. Pradinė vaisto dozė vidiniam vartojimui yra 4,8 g. Ji išlieka pirmąją gydymo savaitę, po to ją galima sumažinti iki 2,4 g. Vėliau dozę galima sumažinti perpus. Esant konvulsiniam sindromui, dozę reikia padidinti 1,5-2 kartus.

Tabletės vartojamos 2-3 kartus per dieną, paros dozę padalijus į 2-3 dalis. Infuzijos gydymas atliekamas du kartus per dieną didelėmis dozėmis. Viduje piracetamo tirpalas geriamas du kartus per dieną, 1,5 ampulės. Gydymo trukmė priklauso nuo diagnozės, paciento būklės, smegenų funkcijos sutrikimo sunkumo.

Vaistas neskiriamas esant ūminiam inkstų nepakankamumui, alerginėms reakcijoms į vaistą (taip pat sultims ir esencijai), ūminiam smegenų kraujotakos sutrikimui (insultui). Vyresniems nei 1 metų vaikams vaistas skiriamas tik gydytojo nurodymu.

Tarp šalutinių vaisto poveikių dažniausiai minima susijaudinusi psichinė būsena, padidėjęs motorinis aktyvumas, pusiausvyros sutrikimas, šiek tiek sumažėjęs dėmesys, miego sutrikimai. Taip pat gali pasireikšti virškinimo sistemos reakcijos: pilvo skausmas, pykinimas, išmatų sutrikimai. Kai kuriems pacientams vaistas sukelia galvos skausmą ir galvos svaigimą, judėjimo sutrikimus (sutrikę automatizuoti judesiai), traukulius, kūno ir galūnių drebulį, širdies ritmo sutrikimus, seksualinį hiperaktyvumą.

"Mexidol" yra vaistas iš antioksidantų kategorijos, turintis neuroprotekcinį poveikį. Galima įsigyti tablečių ir tirpalo, skirto į veną ir į raumenis, pavidalu. Vaistas gerina smegenų mitybą ir kvėpavimą, kraujo kokybines charakteristikas, normalizuoja elgesį ir miegą, atkuria sutrikusias autonomines funkcijas, tuo gerindama paciento savijautą.

Vaistas tabletėse skiriamas po 125-250 mg tris kartus per dieną (ne daugiau kaip 800 mg per parą). Gydymo vaistu trukmė gali siekti 2 mėnesius.

Vaisto tirpalas skiriamas esant ūminėms patologijoms (injekcijų ir infuzijų pavidalu). Pirmąsias 2-4 dienas ištikus insultui, vaistas skiriamas infuzijos būdu vieną kartą per parą, 200-300 mg. Po to jie pereina prie injekcijos į raumenis (tris kartus per dieną, 2 ampulės). Terapinis kursas – 1,5-2 savaitės.

Esant galvos smegenų traumoms ir jų pasekmėms, dozę galima didinti iki 500 mg (vartojimo dažnis – iki 4 kartų per dieną). Kurso trukmė tokia pati.

Esant sunkiems nervų laidumo sutrikimams, vaisto paros dozė intraveniniam vartojimui yra 300 mg 2 savaites. Tada jie pereina prie palaikomosios dozės (100 mg) įvedimo į raumenis.

Kontraindikacijos vartoti vaistą yra: ūminis inkstų nepakankamumas, sunki kepenų patologija, padidėjęs jautrumas vaistui, nėštumas ir žindymo laikotarpis. Netaikyti vaikų gydymui.

Šalutinis poveikis apsiriboja galvos skausmais, virškinimo trakto reakcijomis, alerginėmis reakcijomis, slėgio svyravimais.

„Cinarizinas“ – tai vaistas, gerinantis smegenų kraujotaką ir mažinantis sunkius galvos smegenų kraujotakos simptomus: kraujagyslinius galvos skausmus, spengimą ausyse, atminties ir dėmesio susilpnėjimą, pusiausvyros ir judesių koordinacijos sutrikimą.

Vyresniems nei 12 metų pacientams skiriamos tabletės tris kartus per dieną po 25 mg. Sunkiais atvejais dozę galima padidinti. Vaikams skiriama dozė paprastai yra pusė suaugusiojo dozės.

Kontraindikacijos vartoti vaistą visų pirma yra padidėjęs organizmo jautrumas vaisto sudedamosioms dalims. Nerekomenduojama vartoti nėščioms moterims ir maitinančioms motinoms. Ypatingai atsargiai skiriamas progresuojančiai demencijai ir Parkinsono ligai gydyti.

Šalutinį vaisto poveikį galima apibūdinti tokiais simptomais kaip nuovargis, mieguistumas, galvos ir galvos svaigimas, virškinimo sistemos ir kepenų veiklos sutrikimai (gelta), svorio padidėjimas, hipotenzija, hiperhidrozė, alerginės reakcijos, judėjimo sutrikimai.

Demencijai gydyti pasirenkami vaistai yra acetilcholinesterazės inhibitoriai ir NMDA antagonistai. NMDA receptoriai reguliuoja ląstelių membranų pralaidumą kalio ir natrio jonams, kurie suteikia bioelektrinį potencialą. Memantinas yra vaistas, turintis įtakos tokių receptorių veikimui, gerinantis protinę veiklą ir šalinantis judėjimo sutrikimus.

Tabletes rekomenduojama vartoti 1 kartą per dieną tuo pačiu metu. Pradėkite nuo mažiausios veikliosios dozės (5 mg) ir palaipsniui didinkite iki 20 mg per 3 savaites.

Vaistas neskiriamas tik esant individualiam netoleravimui ir sunkioms inkstų patologijoms. Šalutinis vaisto poveikis laikomas padidėjusiu psichiniu jaudrumu, nerimu, nuovargiu, padidėjusiu intrakranijiniu spaudimu, pykinimu.

Alternatyvus gydymas

Pastebėję tam tikrą intelektinių gebėjimų pablogėjimą be kitų įtartinų simptomų, neskubame kreiptis į gydytojus, nes šiandien reklamuojama daugybė sintetinių ir žolelių, skatinančių pažinimo funkcijas. Iš esmės, jei žmogus neturi rimtų difuzinių pakitimų smegenyse, toks problemos sprendimas yra gana logiškas. Tačiau išsiaiškinti, ar yra, ar ne, galima tik profesionalios diagnostikos metu.

Jei diagnozė parodė, kad yra plačiai paplitę įvairių smegenų struktūrų pokyčiai ir jų funkcionalumo pažeidimas, negalima pasikliauti vien vaistiniais preparatais. Vaisių ir daržovių salotos bei natūralios sultys tam tikru mastu gali patenkinti organizmo vitaminų poreikį, tačiau vien tuo terapija neapsiriboja.

Reikia suprasti, kad alternatyvios priemonės nuo organinių smegenų ligų yra bejėgės. Jie padeda kovoti su ligos pasekmėmis, bet negydo. Tiesa, su smegenų traumomis, kai reikia pailsėti, galima panaudoti kai kurių žolelių savybę raminamam poveikiui. Prie šių žolelių priskiriamas valerijonas, marino šaknis, motininė žolė, rūta, apyniai, mėlynoji cianozė, mėtos. Gydymas žolelėmis šiuo atveju duos tam tikrą efektą, tačiau jo ne visada galima laikyti pakankamu.

Kitas dalykas – tokios žolės padeda normalizuoti ligonių neuropsichinę būklę, gerina miegą, mažina nervų sistemos jaudrumą, taigi leidžia sumažinti kai kurių išrašytų vaistų dozes.

Didžiausią naudą iš alternatyvių receptų galima gauti sergant smegenų kraujagyslių ateroskleroze. Esant tokiai diagnozei, augaliniai vaistai (augaliniai preparatai) turi tikrai gydomąjį poveikį.

Taigi, norint normalizuoti lipidų apykaitą, galite paimti kolekciją, kurią sudaro lygios inkstų arbatos, beržo lapų, jonažolių, sukcesijos ir dvigubos mėtos bei gudobelės dozės. 2 valgomieji šaukštai susmulkintos kolekcijos užpilti 0,5 l verdančio vandens, palaikyti 2 valandas, po to filtruoti ir gerti tris kartus per dieną po 60-70 ml.

Manoma, kad smegenų kraujagysles nuo cholesterolio apnašų galima išvalyti šviežiai spaustomis natūraliomis daržovių sultimis: moliūgų, burokėlių, bulvių, morkų, taip pat salierų ir kopūstų sultimis. Sulčių ar jų mišinių reikia suvartoti po 1-2 stiklines per dieną, atsižvelgiant į kontraindikacijas.

Greipfrutų naudojimas sumažina aterosklerozės riziką ir sumažina jos apraiškas. Antisklerozinis poveikis taip pat priskiriamas melionui.

Apsisaugoti nuo smegenų kraujagyslių spazmų ir jų išeminių pažeidimų galima melisos pagalba. Galima vartoti šviežią arba užpilti antpilu (1 valgomasis šaukštas sausos žolės stiklinei verdančio vandens).

Norint sumažinti intrakranijinį spaudimą ir išvengti smegenų kraujavimo, naudingos žolelės, tokios kaip levandos, gysločiai, dilgėlės, stygos, tuopos ir šilkmedžio lapai.

Taip pat padeda vartoti vaistą, kuris yra česnako ir citrinos antpilas (susmulkinkite 1 česnako ir citrinos galvutę, užpilkite 700 ml karšto virinto vandens ir palikite 24 valandoms, gerkite 4 kartus per dieną po ¼ puodelio).

Smegenų veiklai ir jų pažinimo funkcijoms pagerinti galite vartoti tokias žoleles kaip rozmarinas, šalavijas, saldieji dobilai, Šv.

Svarbu suprasti, kad alternatyvus gydymas turėtų būti laikomas simptominiu ir profilaktiniu daugumos ligų, kurių metu nustatomi difuziniai smegenų pokyčiai, gydymas. Jis gali būti naudojamas kaip kompleksinės terapijos dalis, bet ne kaip savarankiškas gydymas.

Homeopatija

Homeopatija yra gana jauna netradicinės medicinos šaka, kuri, nepaisant to, jau turi pakankamai patirties gydant ir reabilituojant pacientus, turinčius organinius smegenų pažeidimus. Kaip ir klasikinėje medicinoje, homeopatijoje įvairių ligų gydymo metodai turi savo ypatybes. Griežtai kalbant, dažniausiai kalbame ne apie ligų gydymą, o apie pacientų reabilitaciją po medicininės priežiūros kurso. Reabilitacija apima psichologinę pagalbą, fizioterapijos seansus ir homeopatinį gydymą, kuriuo siekiama atkurti dėl ligos prarastas funkcijas.

Kalbant apie homeopatinius vaistus, jų pasirinkimą daugiausia lemia ligoninėje nustatyta diagnozė ir laboratorinių tyrimų rezultatai, t.y. Be konsultacijos su neurologu ir apžiūra yra būtina.

Esant atrofiniams smegenų ląstelių pakitimams, pasirenkami vaistai: Agaricus muscarius, Calcarea carbonica, Capsicum annuum, Selenium metallicum, Tellurium metallicum ir kt.

Sergant uždegiminėmis smegenų ir jos membranų ligomis, nurodomos: Aconite napellus, Apis mellifica, Ferrum jodatum, Gelsemium sempervirens, Rhus toxicodendron, Veratrum album ir kiti nozodai.

Sergant centrinės nervų sistemos neoplazmomis, dažniausiai skiriami: Arnica montana, Arsenicum album, Bufo rana, Helonias dioica, Hura brasilensis, Sulfuris, Tarentula hispanica, Taxus baccata ir kt.

Kai kurie homeopatiniai preparatai nereikalauja griežtai atsižvelgti į konstitucines ir psichologines paciento organizmo ypatybes, kaip įprasta homeopatijoje. Juos gali skirti neurologas. Tarp šių fondų yra „Coenzyme compositum“, „Traumeel S“, „Engistol“, „Polysponin“, „Spaskuprel“ ir kai kurie kiti įprastinėse vaistinėse parduodami vaistai.

Ginkmedžio preparatai ypač išpopuliarėjo kaip veiksmingos atminties ir apskritai smegenų veiklos gerinimo priemonės. Jie parduodami vaistinėse be recepto ir net specialiuose prekybos centrų skyriuose. Tokie vaistai negali būti laikomi vaistu nuo gilių ir ryškių difuzinių smegenų pakitimų, tačiau padeda reabilitacijos laikotarpiu, po tinkamo gydymo, atstatyti intelektines galimybes ir atkurti smegenų veiklą. Nežymiai pakeitus centrinės nervų sistemos darbą, jie padės atkurti jos veiklą net ir be specialaus gydymo.

Prevencija

Difuzinių smegenų pakitimų prevencija – tai visų pirma infekcinių ir uždegiminių procesų prevencija smegenyse ir jos membranose, t.y. Laiku kreiptis pagalbos ir gydyti kvėpavimo takų infekcijas, uždegimines nosiaryklės, ausų ir akių ligas. Tai ypač svarbu vaikystėje, nes tokios ligos palieka pėdsaką tolimesniam vaiko vystymuisi.

Trauminio smegenų pažeidimo, skirtingai nei neuroinfekcijų, ne visada įmanoma išvengti. Nepaisant to, priežiūra keliuose, namuose ir darbe daugeliu atvejų leidžia išvengti rimtų pasekmių. Vairuojant reikia įsitikinti, kad kraujyje neliktų alkoholio ir narkotikų pėdsakų, galinčių slopinti centrinę nervų sistemą, kelionės metu reikia būti kuo labiau susikaupusiam ir nesiblaškyti nepilnamečių. Dirgiklius.

Demencija vyresniame amžiuje yra fiziologiškai nulemtas smegenų nuovargio procesas. Jo našumą galite išlaikyti treniruodamiesi (reguliarus intelektinis darbas, knygų skaitymas, mokslo populiarinimo filmų žiūrėjimas, loginių problemų sprendimas). Padėkite atitolinti demencijos atsiradimą; fizinis aktyvumas, racionali mityba, multivitaminų kompleksų vartojimas, žalingų įpročių atsisakymas.

Prognozė

Įvairių smegenų struktūrų būklės ir jų bioelektrinio aktyvumo pakitimai gali būti diagnozuojami esant įvairioms patologijoms. Tačiau tokių ligų prognozė priklauso ne tiek nuo diagnozės, kiek nuo smegenų struktūrų pažeidimo paplitimo laipsnio ir gylio.

Galbūt kas nors mano, kad vietinis smegenų pažeidimas mažiau veikia žmogaus būklę. Tiesą sakant, gilus lokalus pažeidimas gali turėti daug daugiau negrįžtamų pasekmių nei lengvas ar vidutinio sunkumo difuzinis.

Netgi difuziniai aksonų sužalojimai kelių eismo įvykiuose, kurie priskiriami prie sunkių sužalojimų, daugeliu atvejų lydi laikinų įvairių CNS funkcijų sutrikimų. Viskas priklauso nuo pažeidimo gylio ir gydymo.

Sergant infekcinėmis ir uždegiminėmis smegenų ligomis viskas priklauso nuo pradėto gydymo savalaikiškumo ir paciento amžiaus. Prognozė šiuo atveju yra dviprasmiška. Sunkiausia ji būna ankstyvame amžiuje, nes yra kupinas negrįžtamo intelekto sutrikimo. Meningoencefalitas, kaip nosiaryklės infekcijų komplikacija, laikomas viena dažniausių oligofrenijos (protinio atsilikimo), įgytos postnataliniu laikotarpiu, cerebrinio paralyžiaus ir vaikystės demencijos, priežasčių.

Blogiausia intelektinių ir motorinių gebėjimų prognozė sergant progresuojančia demencija ir atrofiniais smegenų procesais. Sustabdyti tokių procesų dažniausiai nepavyksta, pristabdyti galima tik tinkamai sudarytu gydymo režimu.

Difuziniai pakitimai smegenyse – medicinos terminija, nurodanti struktūrinių ir funkcinių pakitimų žievės, smegenų pusrutulių ir vidurinės smegenų linijos struktūrų išplitimo laipsnį. Gydytojų požiūris į juos priklauso nuo to, kokie tie pokyčiai, ar jie susieti su amžiaus tarpsniais ir kaip jie veikia žmogaus savijautą ir savirealizaciją. Galime tik klausytis jų verdikto ir laikytis profesionalių rekomendacijų, o ne kelti savo hipotezes, kas vyksta.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.