^

Svorio kritimas: kaip pavojinga riebalų, baltymų ar angliavandenių atmetimas?

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 19.10.2021
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Kai mes plinta, mes tikrai atsisako ką nors. Šis atsisakymas gresia ne tik naudingų mikroelementų praradimas, bet ir atvirkštinis poveikis - mes galime atsigauti. Bet tai nebuvo mūsų planas. Ką grasina atmesti riebalus, baltymus, angliavandenius - bent jau vieną iš šių elementų?

Kodėl mums reikia baltymų, angliavandenių ir riebalų?

Kodėl mums reikia baltymų, angliavandenių ir riebalų?

Tai mikroelementai, kurie mūsų organizmą prisotina naudingomis medžiagomis ir suteikia energijos augimui, gyvenimui ir darbui. Mineralai ir vitaminai yra mūsų kūno mitybos elementai, kuriuos mums reikia palyginti mažai.

Asmuo gauna gliukozę iš angliavandenių. Tai žmogaus energijos šaltinis. Gliukozę taip pat galima gauti iš riebalų, baltymų, kad būtų galima naudoti kaip ląstelių degalus. Kūnas degina gliukozę ir dėl to gamina energiją.

Angliavandeniai

Angliavandeniai gali greitai transformuotis į gliukozę jau tuo metu, kai žmogus kramtyti. Angliavandeniai gali greitai perkelti gliukozę į energiją (paprastus angliavandenius) ir lėtai (sudėtingus angliavandenius).

Paprasti angliavandeniai yra maiste, kuriame yra krakmolo. Tai bulvės, duona, grūdai, sausainiai ir visi miltai, vaisių sultys, alkoholis.

Kompleksiniai angliavandeniai yra daržovėse, javų grūduose, vaisiuose, nors ir neapdoroti. Sudėtingi angliavandeniai yra gerai, nes jie maitina mūsų kūną pluošto tirpiais (pektino ir vaisių) ir netirpių (salierų).

trusted-source[1], [2], [3]

Riebalai ir baltymai

Šios medžiagos dalyvauja metabolizmo procesuose, skatina gliukozės gamybą, dalyvauja energijos apykaitoje ir padeda atkurti energiją. Ši energetinė bomba vis dar aktyvi 5-6 valandas po to, kai žmogus valgė.

Gliukozė yra būtina žmonėms nuolat, be to smegenys negali visiškai dirbti. Todėl gliukozė turi būti gaunama ne mažose ir mažose dozėse, bet tolygiai visą dieną.

Norėdami tai padaryti, turite subalansuoti mitybą ir valgyti maždaug tuo pačiu dažniu, kad organizmas visą dieną galėtų apdoroti gliukozę ir pristatyti ją į organizmą. Tai reiškia, kad pageidautina gerti 5-6 kartus per parą suskirstytomis dozėmis, vienodais intervalais.

Jei žmogus daug valgo, tada truputį gliukozė patenka į kūną netolygiai, o smegenys šiais intervalais blogai veikia. Jūs galite jausti bendrą silpnumą, mieguistumą, nuovargį.

trusted-source[4], [5]

Angliavandeniai ir jų savybės dėl svorio

Jau keletą metų nuo praėjusio šimtmečio 60-ųjų spaudoje buvo išvystyta mintis, kad angliavandeniai prisideda prie perteklinio svorio. Dėl šios priežasties jiems rekomenduojama pašalinti iš dietos apskritai. Tada gydytojų nuomonė pasikeitė, o angliavandeniai buvo rekomenduojami vartoti dietoje, tačiau saugokitės pernelyg didelio svorio. Tai yra nuomonė, kad angliavandeniai yra naudingi, tačiau jų perteklinis svoris yra kenksmingas, tai buvo nepraktiška.

Nenustatyta aiškių nurodymų, kaip taikyti angliavandenius ir apskritai juos taikyti.

Žurnaluose nurodyta, kad riebalų nuosėdos žmogaus kūne susidaro dėl to, kad žmonės valgė riebalus. Net ir vėliau, gydytojai sakė, kad papildomi svoriai žmogui susidaro ne dėl valgymo riebalinių maisto produktų, bet dėl per didelio kaloringumo kiekio.

Kokios nuomonės būtų naudingos ir praktiškos svorio kontrolei? Kaip ir kiek jūs galite naudoti riebalus, baltymus ir angliavandenius?

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]

Svarbūs patarimai svorio kontrolei

Jei jūsų kūno matmenys yra arti idealo (tai yra, iš ūgio ir svorio santykis), todėl jūs galite išbandyti keletą mitybos ir sutelkti dėmesį į optimalų būdą maitinti, kuris apima tiek riebalų ir baltymų, ir angliavandenių. Tai yra praktiškai taikyti jau patvirtintą mitybos kursą.

Jei moteris po 30 metų pradeda atsigauti, tuomet reikia pasirinkti angliavandenių formą, kuri kontroliuos svorio normalizavimo procesą. Tai reiškia, kad leiskite sau pasirinkti angliavandenių meniu ir nepasitaisysite dėl pernelyg didelio maisto kalorijų kiekio. Paprasti angliavandeniai - pertekliaus šaltinis, jei juos valgysite per daug. Tai miltai, bulvės, vaisių sultys su cukraus priedu, saldainiai, pyragaičiai, saldainiai.

Visi šie produktai prisideda prie padidėjusios insulino gamybos, kuriam priklauso riebalų kiekis organizme.

Angliavandeniai ir ligos

Jei žmogaus skydliaukė veikia netinkamai, jos funkcijos yra sugadintos, o dietoje yra mažai angliavandenių, smegenys pradeda gauti signalus iš SOS, kad organizmas bado. Ir tuomet smegenys švelniai skleidžia impulsą skydliaukei.

Skydliaukė greitai reaguoja su padidėjusiu hormonų T3 ir T4 gamyba. Tačiau T3 tokioje situacijoje turi savybes, susijusias su baltymų medžiagomis kraujyje, ir daugiau nebeaktyvės, nebesilaikys savo metabolinių procesų aktyvinimo vaidmens.

Kai T3 hormonas susieja, metabolizmas trikdomas ir sulėtėja. Taigi, riebalų audinys kaupiasi daugiau nei planuota. Skydliaukės liekamoji liga yra sugadinta, o angliavandenių nebuvimas arba nedidelis kiekis dar labiau apsunkina šį procesą. Skydliaukės ligos yra ne tik akivaizdžios, bet ir paslėptos, todėl prieš pradėdami pjaustyti angliavandenius nuo meniu, turite būti atsargūs.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Angliavandenių norma moterims

Žinoma, šios normos yra individualios, tačiau bendrosios rekomendacijos yra maždaug vienodos. Moterims nuo 30 iki 40 metų angliavandenių norma turėtų būti iki 40% visos dietos kiekvieną dieną.

Angliavandeniai, kalorijos (energijos vienetai) yra mažiau nei riebaluose - 4 kalorijos 1 g. Bet ši energija išleidžiama daugiau nei po riebalų suvartojimo. Jei moteris valgys pakankamai daržovių, vaisių ir daigynų, ji gaus pakankamai energijos iš sudėtingų angliavandenių.

Tai padidina gliukozės kiekį, o tai reiškia, kad energijos lygis yra didesnis nei paprastų angliavandenių įtraukimas į meniu. Bet tai reiškia, kad moterys turi judėti daugiau tuo pačiu metu ir patikrinti hormonų pusiausvyrą, be kurių bet kuri dieta bus neveiksminga. Moteris, vartojanti pakankamai sudėtingų angliavandenių, padeda išvengti insulino smegenų (kai insulino kiekis smarkiai pakyla).

Teisingai suformuotas angliavandenių meniu leidžia išvengti padidėjusio cukraus kiekio kraujyje, tačiau neleidžia jo sumažėti. Angliavandeniai, meniu padėti kitų medžiagų prilyginamos geriau ir greičiau, pristatyti kūno pakankamai pluošto, angliavandenių suteikia sotumo jausmą ilgą laiką, todėl moteris nebūtų papildyti savo atsargas į skrandį, nes jis nejaučia mitybos. Taigi, nebus kaupiasi riebalų nuosėdos.

Baltymai ir riebalai taip pat turėtų būti subalansuoti, tai padės jiems geriau suvartoti angliavandenius.

Baltymai ir jų savybės

Baltymų savybės yra tokios įvairios, kad gali sudaryti iki 30 rūšių amino rūgščių. Aminorūgštis - statybinė medžiaga savo baltymams gaminti. Jie reikalingi tam, kad asmuo galėtų augti, raumenys ir kaulų audiniai buvo sukurti ir sugrąžinti, o imunitetas padidėjo kovojant su ligomis.

Kūnas nuolat patiria medžiagų apykaitos procesus, todėl baltymai prisideda prie šio proceso. Dėl medžiagų apykaitos jie yra perdirbamos į gliukozę, o asmuo gauna energijos visą gyvenimą. Aminorūgštys padeda žmogui sudaryti tarpines endorfinų ir enkefalino medžiagų hormonų, kurie pagerina nuotaiką ir bendrą gerovę, statybai.

1 gramas baltymų yra 4 kilokalorijos. Tai reiškia, kad tiek, kiek žmonių gauna energiją iš 1 gramo baltymų. Baltymai virsta gliukozei daug silpnesni ir ilgiau nei angliavandeniai. Palyginimui: iš angliavandenių gliukozė yra perdirbama per 1-2 valandas po jų suvartojimo, o iš baltymų - beveik 4 valandas po valgio baltymų.

Baltymai po gliukozės konversijos padeda palaikyti nuolatinį cukraus kiekio kraujyje lygį ir energijos lygį tuo pačiu metu.

Taigi, baltymai ir angliavandeniai yra būtini mums, kad išlaikytume gyvybės energiją, metabolizmo lygį. Todėl žmogus turėtų valgyti lygiomis dalimis, kad užtikrintų, jog šie mainai vyks visą dieną.

Aminorūgštys ir jų savybės

Aminorūgštys susideda iš dviejų kategorijų: natūralios, kurios pati organizmas pagamina, taip pat nėra vadinamas neesminėmis medžiagomis ir patenka į kūną iš maisto iš išorės - jos yra vadinamos nepakeičiamos. Pirmasis gaminamas daugiau - iki 80%, antroji - iš maisto - nepakeičiama - mažiau - iki 20%.

Nepakitusios aminorūgštys devynios: lizinas, leucinas, metioninas, izoleucinas, histidinas, triptofanas, valinas, fenilalaninas, treoninas. Esminės amino rūgštys yra labai svarbios organizmui, nes jos padeda susidoroti su skausmo simptomais ir prisotina kūno ląsteles deguonimi.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21]

Aminorūgštys yra baltymuose

Gyvūninės kilmės maisto produktas, kuriame yra visų amino rūgščių, yra mėsa, žuvis, kiaušiniai, sūriai, naminiai paukščiai. Tai yra aukštos kokybės baltymai, kurių metu žmogus labai prisotinamas. Šiame meniu yra ne tik baltymai ir amino rūgštys, bet ir riebalai. Tiesa, liesos mėsos ir žuvies, taip pat pieno be riebalų produktų nėra riebalų.

Jei asmuo nevalgo mėsos, jis turi derinti dietą, kad gautų baltymus ir riebalus iš kitų maisto produktų, bent jau iš augalų. Tačiau augalus reikia sumontuoti taip, kad baltymai ir riebalai būtų visiškai išreikšti jose. Pavyzdžiui, ryžiai ir pupelės tiek baltymų, tiek amino rūgščių. Tačiau tie, kurie kenčia nuo per didelio svorio, privalome taip pat laikytis maisto produktų kalorijų kiekio ir prisotinti krakmolu. Šioje kreftų derinyje daug, ji gali būti netinkama riebalų žmonėms. Be to, krakmolas gali sukelti insulino išsiskyrimą organizme.

trusted-source[22], [23], [24]

Riebalai ir jų savybės

Biologiškai riebalai atrodo kaip žiedai, kurie yra pritvirtinti prie grandžių nuorodų pavidalu. Kai maistas yra perdirbamas organizme, riebalų rūgštys įsiskverbia į kraują. Jie paverčiami į gliukozę, tačiau labai lėtai. Todėl gliukozės kiekis organizme didėja gana lėtai per riebalų apdorojimą.

Tačiau gliukozės lygis ir krinta taip pat lėtai. Riebalai ilgą laiką - kelias valandas - suteikia asmeniui jausmą prisotintą. Nuo to lengviau kontroliuoti svorį, nes asmuo, ilgą laiką valgęs riebalus, nemyli alkanas.

trusted-source[25], [26], [27], [28]

Kokie riebalai

Gyvūnai - tai yra sočiųjų, augalų - tai yra polinesočiųjų ir mononesočiųjų. Tai yra riebalų rūšys. Jei riebalų organizme yra pakankamai, riebaluose tirpūs vitaminai puikiai įsiskverbia į kraują ir duoda labai gerą poveikį, užtikrinant gyvybinę kūno veiklą.

Riebalų rūgštys, kurios patenka į kūną riebalais, suteikia žmogui galimybę pagaminti hormonus, įskaitant pagrindinius, pavyzdžiui, testosteroną, estrogeną, progesteroną. Šie hormonai yra jų reprodukcinės sistemos nuopelnus.

Riebalų atmetimo pasekmės

Jei asmuo atsisako riebalų, tada hormonai bus sustabdyti dramatiškai, o moterims tai sukelia neigiamą poveikį sveikatai. Priešlaikinis hormonų gamybos nutraukimas kiaušidėse sukelia ankstyvą kulminaciją ir su tuo susijusią neigiamą būklę. Tai yra nuovargis ir šilumos srautas, karščiavimas, galvos skausmai ir pan.

Tyrimai rodo, kad tokios moterys rizikuoja kraujavimu, užkimštais kraujagyslėmis, insulto atsiradimu. Moterys, kurios meniu atsisako valgyti riebalų, gali staiga padidinti kraujospūdį arba stebėti jų šuolius, jau nekalbant apie nekontroliuojamą perteklinį svorį.

Yra įrodymų, kad dieta, kai per mažai riebalų sukelia ne tik kraujospūdžio padidėjimą, bet ir smegenų indų sunaikinimą, taip pat riziką, kad jie gali sulūžti.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Riebalai ir kalorijos

Iš vieno gramo riebalų žmogus gali gauti daug daugiau kalorijų nei iš baltymų ir angliavandenių - net 9 kalorijų. Todėl daug riebalų mityboje yra energijos, kurią mes nenaudojame, perteklius ir kuris paverčiamas riebaliniu audiniu.

Be to, siekiant kontroliuoti riebalų kiekį dietoje, taip pat turite atkreipti dėmesį į formą, kurioje jie yra. Pavyzdžiui, alyvuogių aliejuje yra nesočiųjų riebalų, o gyvūnas (pvz., Riebalai) - prisotintas. Tačiau abiejuose produktuose tas pats kalorijų skaičius.

Taigi: alyvuogių aliejaus dieta yra labiau naudinga nei riebalai. Nesočiosios riebalų rūgštys turi būti tiekiamos organizmui daugiau nei prisotintos.

trusted-source[38], [39]

Riebalai ir skrandis

Riebalai yra daug kalorijų, tačiau mes galime juos naudoti daugiau nei nustatyta, nes jie neužima daug vietos skrandyje. Šis pluoštas užima daug vietos virškinimo trakte ir taip pat išsiplečia iki to paties, todėl negalime daug jo valgyti. Reikia kontroliuoti riebalų kiekį dietoje, mes nenorime atsigauti dėl jų pertekliaus.

Jei riebalų ir baltymų dieta yra neteisingai surenkama, tai gali sutrikdyti pilvo skausmą pilvo srityje, patinimą, vidurių užkietėjimą, perteklinį svorį. Ypač šie simptomai gali pasireikšti antrojoje mėnesinių ciklo pusėje, kai organizmas yra labiau pažeidžiamas dėl padidėjusios hormonų gamybos.

Norint tinkamai apskaičiuoti savo meniu, turite įdėti ne daugiau kaip 30% riebalų, o dauguma jų turi būti nesočiųjų. Tada likusios naudingų medžiagų kiekio žmogus gaus kartu su baltymų - baltymų meniu.

trusted-source[40], [41], [42]

Paslėpti riebalai

Riebalai gali pakenkti kūnui, jei jūs nežinote apie ten esančius paslėptus riebalus. Net jei esate griežtai laikydamasi riebalinio meniu normatyvo, jūs negalite žinoti apie trans-riebalus, kurie pervertina maisto produktus. Pavyzdžiui, trans-riebalai margariniuose, šokoladas, saldainiai, tortas, slapukai. Kad nebūtų patenkama į paslėptus riebalus, turite perskaityti produktų sudėtį - viską, ką perkate.

Net jei etiketėje nurodoma, kad "0% riebalų" arba "be riebalų", tai nereiškia, kad jie neturi trans-riebalų, o tai reiškia, kad produktų kokybė yra žema. Pigiuose produktuose yra riebalų, kurių vertė nėra maistinių medžiagų, tačiau jie turi daug kalorijų. Tokie produktai gali paneigti visas jūsų pastangas numesti svorio.

Todėl pasirūpinkite savimi ir naudokite tik aukštos kokybės produktus be trans-riebalų.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.