^
A
A
A

Rosacea

 
, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Rosacea yra viena iš labiausiai paplitusių odos ligų, su kuria susiduria praktikuojantis dermatologas. Rosacea tyrimo istorija yra ilga ir puošnus. Pagrindiniai ligos simptomai yra žinomi nuo seniausių laikų ir praktiškai nebuvo patobulinti, tačiau vis dar nėra visuotinai pripažintos šios ligos apibrėžties.

Užsienyje priimta klinikinį apibrėžimą rožine kaip liga, pasireiškianti nuolat eritema centrinėje dalyje veido, ypač pakeltoje paviršiaus, gerai matomoje vietoje ant savo fono išsiplėtusių laivų odą, dažnai lydimas išbėrimo mazgelinis ir papulopustuleznyh išvaizdą, taip pat galimos plėtros kankorėžinė deformacijos žingsninio dalys veidą.

trusted-source[1], [2], [3]

Priežastys rosacea

Rosacea dažniausiai apibrėžiama kaip vyraujančios venų jungties angioneurozė, esant dermos kraujagyslių rezorbcijai, remiantis plačiausiai pripažinta ligos patogenezės hipoteze.

Liga dažnai vystosi moterys, antrojo ketvirčio gyvenimo dešimtmetis, turintis genetiškai apibrėžtą polinkį į trumpalaikį veido odos paraudimą, rečiau - kaklą ir vadinamąją dekoltės zoną.

Nuo patologiniai pokyčiai rožinės pacientų odos yra lokalizuota daugiausia ant veido, kosmetikos reikšmė ligos ir antrinių psichosomatinių problemų pacientams, sergantiems rožine įvykis paskatino labai aktyviai dalyvaujant visuomenei šios ligos tyrimo. Kaip rezultatas, išsivysčiusios šalys sudarė Nacionalinę draugija rožine studija, atstovaujanti labai įtakingą komitetą specialistams, kurie stebi periodinius leidinius, kad atliktų, ypač klausimu, ir finansinės paramos moksliniams tyrimams šioje srityje. Būdamos tam tikrų informacinių centrų, šios visuomenės reguliariai skelbia šiuolaikinius bendruosius ekspertų nuomones apie klasifikaciją, patogeniškumą ir gydymo metodus. Dažnai šios nuomonės neatitinka istoriškai suformuotų.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8]

Pathogenesis

Rosacea patogenezė vis dar neaiški. Yra daug teorijų, tačiau nė vienas iš jų neapsimena dominuojančiu vaidmeniu, nes jis nėra visiškai įrodytas. Kai kurios iš šių teorijų yra pagrįstos sisteminių tyrimų, susijusių su rosacea vystymosi santykiu su įvairiais inicijuojančiais veiksniais ir sutrikimais, ir kitų atskirų stebėjimų rezultatų tyrimo rezultatais.

Pagrindiniai etiopathogenic mechanizmai laikomi vazodilatacija kraujagyslių rezginį dermos dėl to, kad įgimtų savybių pagumburio-hipofizės vazomotorinių veiklą kaip vieną iš smegenų termoreguliacijos mechanizmų sąlygomis temperatūros padidėjimas įgyvendinimo (kaip fizinio ar psicho-emocinis veiksnių rezultatas), ir susijęs kraujo srautas į miego arterijos baseine.

Ultravioletinės spinduliuotės, kuri, pasak daugelio mokslininkų, veda į ankstyvą atsiradimo telangiectasias, negavo išsamų paaiškinimą, ir jos vaidmuo rožine patogenezėje vis dar diskutuojama. Komplektą pareticheski išsiplėtę laivus ir veda į ilgą ultravioletinė spinduliuotė distrofiniai pokyčiai tarpląsteliniame užpilde dermos ir Dalinio tiekimo sutrikimo iš pluoštinių struktūrų jungiamojo audinio dėl metabolitų ir pro-uždegiminių mediatorių kaupimąsi. Šis mechanizmas laikomas vienu iš pagrindinių hipertrofinių rosacea vystymosi.

Iš virškinimo sistemai vienos iš Helicobacter rulory gamybos citotoksinių medžiagų, kurie skatina vazoaktyvių medžiagų, tokių kaip histamino, leukotrienų, prostaglandinų, naviko nekrozės faktoriaus ir kai kurių kitų citokinų išsiskyrimą gyventojų grupėms, kolonizacija yra laikoma viena iš pagrindinių priežasčių, eriteminis-teleangiektaticheskoy rožine.

Nesaikingas alkoholio vartojimas, aštrus maistas ir prieskonių šiandien laikomas veiksniu stiprinti ligos pasireiškimus, bet neturi etiologinį reikšmę. Tiesiog kaip vaidmuo Demodex folliculorurn, simbiotinėje būdinga šiuo metu yra pripažintas kaip paūmėjimas faktoriaus odai proceso pageidautina papulopustulinis rosacea tipo.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Simptomai rosacea

Iš klinikinio vaizdo eriteminis-teleangiektaticheskoy rosacea yra būdinga tai, kad eritemos išvaizdą, trumpalaikis iš pradžių, didinant bangos, ir tada virsta stabilus, pageidautina, kad šoniniais paviršiais skruostų ir nosies. Erithemos spalva gali svyruoti nuo ryškiai rausvos iki cianotiškos raudonos, priklausomai nuo ligos trukmės. Tokios eritemos fone vyksta įvairios skersmens telangiektazijos, mažai ar vidutinio skausmo pūtimas ir odos patinimas. Daugelis pacientų skundžiasi deginimo pojūčiais ir dilgčiojimu eritemos srityje.

Ligos pasireiškimai intensyvėja veikiant žemai ir aukštai temperatūrai, alkoholiui, aštraus maisto ir psichoemociniam stresui. Tokiems rosacea sergantiems pacientams būdingas padidėjęs odos jautrumas išoriniams vaistams ir UV. Net indiferentiniai kremai ir apsaugos nuo saulės priemonės gali sukelti uždegiminių apraiškų padidėjimą. Daugelio pacientų, kenčiančių nuo tokio tipo rosacea, istorijoje nėra perduodamų vulginių spuogų.

Formos

Klausimai apie rosacea klasifikaciją iki šiol išlieka diskusijų tema. Istoriškai manoma, kad ligai būdinga stacionarioji srovė. Tačiau, atsižvelgiant į ekspertų komiteto Amerikos Nacionalinės draugijos rožine nuo 2002 studijų klasifikacija, nurodyta keturių pagrindinių tipų spuogai egzistavimą (eriteminis-teleangiektatichesky tipo papulopustulinis tipas fimatozny ir akių tipų, atitinkantis hipertrofinė etape ir oftalmorozatsea Rusijos klasifikaciją). Ten taip pat abejojo, kad vienos rūšies transformacijos į kitą, išskyrus tuos atvejus, rhinophyma pacientų papulopustuleznym tipo rožine.

Papulopustuleznaya rožine pasižymi panašiomis klinikinių Tačiau šis rožine ĮRENGINIO NĖRA tokių skundų suma pojūčių iki eritema kaip teleangiektaticheskom eriteminiu tipo. Dažniausiai pacientai susirūpinę papuliais bėrimais. Juos apibūdina ryškiai raudona spalva ir perifolikuliarinis išdėstymas. Atskiri papulių gali būti papildyta su mažų užapvalintais pustulės, bet tokie elementai papulopustuleznyh bitų. Lupimas paprastai nėra. Galbūt nuolatinis patinimas formavimas plataus masto eritema vietoje, kuri yra labiau paplitęs tarp vyrų.

Fimatozė arba hipertrofinė rožinezių rūšis pasižymi dideliu audinio sustorėjimu ir nelygiu odos paviršiaus tuberumu. Tokių pasikeitimų atsiradimas ant nosies odos vadinamas rinofiumu, metafimu - jei pažeista kaktos oda; gnatofimas - tai smakro keitimas smakro srityje, otofimas - ausys (taip pat vienpusis); daug rečiau procesas užfiksuoja akių vokus - blefarofimą. Yra 4 histopatologiniai vyšnių formavimosi variantai: liaukinė, fibrozinė, fibroangiomatinė ir aktininė.

Akių tipo ar oftalmosporo kliniškai daugiausia yra blefarito ir konjunktyvito derinys. Klinikinis paveikslas dažnai lydina nuolatinį cholazioną ir meibomitą. Dažnai yra konjunktyvinės telangiectasias. Pacientų skundai yra nespecifiniai, dažnai pastebima deginimas, niežėjimas, fotophobia ir svetimkūnio pojūtis. Oftalmosporą gali apsunkinti keratitas, skleritas ir iritas, tačiau praktikoje tokie pokyčiai yra reti. Retais atvejais akių simptomų išsivystymas viršija odos simptomus.

Izoliuoti tam tikros formos ligos: lupoidinis, steroidų, Lodveidīgs žaibiško, Gram rosacea, rosacea su kieto persistuojančios edemos (Morbigana liga) ir kt.

Visų pirma, vilkligės rosacea (rosacea lupoides, granuliacinis rosacea tuberkuloid Lewandowski) yra būdinga tai, kad granuliomos tipo svetimkūnių formavimas. Diazopopijoje pastebima gelsvai rusvos papulų spalva. Diagnozei lemiamą vaidmenį atlieka histologinis būdingojo elemento tyrimas.

trusted-source[20], [21]

Diagnostika rosacea

Diagnostika, pagal Amerikos komiteto rožinės Tyrimas remiasi imuninio įrodymais, visų pirma, galiojančių mažiausiai 3 mėnesius nuolat eritema centrinėje dalyje veido. Skundai apie deginimas ir dilgčiojimas vietovės tokio eritema, odos sausumas ir telangiektazija išvaizdą, papulės ant atsiradimą dėl stazinio eritema fone, hipertrofija išsikišančių dalių veido ir akių pažeidimo aptikimo gali nustatyti rožine rūšį.

trusted-source[22], [23], [24], [25]

Ką reikia išnagrinėti?

Kaip patikrinti?

Diferencialinė diagnostika

Kalbant apie diferencinę diagnozę, pirmiausia būtina išskirti tikrąją policidemiją, jungiamojo audinio ligas, karcinoidą ir mastocitozę. Be to, būtina atskirti rosacea nuo peri periferinio ar steroidinio dermatito ir kontaktinio dermatito, įskaitant fotodermatritą. Laboratorinė diagnostika daugiausia atliekama pašalinant kitas ligas, nes kol kas nėra specialių rosacea patikrinimo testų.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31], [32]

Su kuo susisiekti?

Gydymas rosacea

Iki šiol gydymo problema yra daug geresnė nei rozacezės patogenezė ir etiologija. Terapinė taktika labai priklauso nuo klinikinės ligos rūšies. Tačiau, remiantis iš rosacea gydymo sėkmę yra bendromis pastangomis gydytojo ir paciento siekiant nustatyti kritinius veiksnius, kurie yra griežtai individualus. Dažniausiai jie apima meteorologinių veiksnių: saulės spindulių, aukštos ir žemos temperatūros, vėjo ir susijusios trinčiai poveikį; maistas: karštų ir gazuotų gėrimų vartojimas, alkoholis, aštrūs maisto produktai ir maisto perteklius; Neuroendokrininiais: emocinis poveikis, menopauzės sindromas ir kiti endokrinopatijos dalyvauja padidėjęs kraujo srautas į miego arterijų baseino; jatrogeninį apimantis sisteminio naudojimo narkotikų ir sukelia eritemos subjektą (pvz, nikotino rūgšties, amjodarono kompozicijos), ir išorės preparatų, įskaitant kosmetikos formulių ir ploviklių, kurių dirginanti poveikį (vandeniui kosmetikos, tonizavimas agentų, pašalinimas iš kurių reikalauja naudoti tirpiklius , taip pat plovikliai su muilu). Apribojimas ar sumažinimas iš šių veiksnių smarkiai paveikti ligos eigą ir sumažina narkotikų terapija išlaidas.

Terapinių priemonių pagrindas yra užtikrinti tinkamą dienos odos priežiūrą. Visų pirma, tai apima apsaugos nuo saulės preparatus. Jie turi būti parinkti atsižvelgiant į padidėjusį rosacea sergančių pacientų odos jautrumą. Turi mažiausiai dirginančių abejingų agentų (titano dioksido, cinko oksidas) blokuojančio ultravioletinių švitinimas odos dėl savo fizikinių savybių. Preparatai, kurių sudėtyje yra cheminių filtrai ultravioletinių spindulių, kurie gali būti rekomenduojama pacientams, sergantiems rosacea, kurių sudėtyje nėra natrio laurilsulfato, mentolis ir kamparas, ir, atvirkščiai, turėtų būti silikonų (dimetikonas, ciklometikono), žymiai sumažinti dirginančių apsaugos nuo saulės agentų ir užtikrinti jų atsparumą vandens ir mažai komedogeniškumas.

Kiekvieno odos priežiūros dienos rekomendacijų pagrindas yra reguliarus šviesos naudojimas konsistencijos, dažytos žalios spalvos, kasdienio naudojimo nutukimo preparatai. Būtina juos dėti į ploną sluoksnį 2 kartus per dieną ir kaip makiažo pagrindą, kuris, pageidautina, yra miltelių pavidalo arba sumaišyto mišinio pavidalu. Reikia prisiminti, kad barjerinių funkcijų atstatymas yra labai svarbus rosacea terapijos komponentas, kuris pasižymi padidėjusiu odos jautrumu.

Šiuo metu manoma, kad išorinis gydymas yra tinkamas visiems rosacea tipams, išskyrus hipertrofinius, kurių veiksmingiausi yra chirurginis gydymas ir sisteminiai sintetiniai retinoidai. Daugybė lyginamųjų tyrimų, atliktų nepriklausomuose centruose pagal įrodymais pagrįstos medicinos principus, parodė, kad nėra statistiškai patikimų duomenų apie didžiausią sisteminio gydymo veiksmingumą. Pavyzdžiui, buvo įrodyta, kad tetraciklinų antibiotikų sisteminio naudojimo efektyvumas nepriklauso nuo dozės ir vartojimo dažnumo, ir, matyt, nėra susijęs su jų antimikrobiniu poveikiu. Tas pats pasakytina ir apie sistemines metronidazolo panaudojimą, tačiau jis gali būti alternatyva tetraciklino antibiotikams tais atvejais, kai pastarieji yra kontraindikuotini. Nepastai buvo prielaidos apie metronidazolo veiksmingumą prieš Demodex spp., Kurie išgyvena esant didelėms metronidazolo koncentracijoms. Tačiau šie vaistiniai preparatai ir toliau yra plačiai naudojami, tačiau jų naudojimas nėra leidžiamas tokiose organizacijose kaip JAV federalinė maisto ir vaistų administracija (FDA). Su lupoidine rosacea nustatyta sisteminių tetraciklinų, yra ftivazido veiksmingumo požymių.

Veiksmingiausias yra išorinis azelaino rūgšties preparatų naudojimas su išoriniais metronidazolo ar klindamicino preparatais. Yra daug publikacijų apie takrolimuzo ar pimekrolimuzo veiksmingumą. Jie išlaiko savo sieros turinčius preparatus ir benzoilo peroksidą, nors pastebimas šių vaistų šalutinis poveikis. Pradinėmis apraiškų fimatoznogo tipo rosacea buvo efektyviausias monoterapija izotretinoinas įprastomis dozėmis. Nors gydant susidariusią rinofikaciją, be plastinės chirurgijos metodų negalima išspręsti, kurios dažnai derinamos su įvairiais šiluminiais efektais. Dėl to šiuolaikinės fotografijos ir lazerio terapijos nusipelno ypatingo dėmesio. Naudoti šaltiniai intensyvaus nekoherentine šviesos (IPL), diodas, KTP, aleksandrito ir moderniausia ilgai impulsų lazeriai neodimio itrio aliuminio granatas (ND; YAG-lazeriai). Gydymas lazeriu yra efektyvesnis ir pigesnis susijusių tiek su teleangiektazijos (selektyvus photothermolysis) ir prieš kolageno reorganizavimo dėl šilumos stimuliacijos fibroblastų, bet dažnai IPL-šaltinių naudojimas yra geriau toleruojamas. Gydant hipertrofinį rosacea tipą, lazerinė dermabrazija pastaruoju metu ėmėsi vienos iš pirmaujančių pozicijų, sėdėdama saugumą.

Kaip fizioterapinis gydymas, plačiai naudojamas mikrokreatos terapijos metodas. Jos efektyvumas daugiausia susijęs su skysčio persiskirstymu veido veidus ir limfinio drenažo atstatymu. Buvo taip pat pažymėta, kad mikrocirkuliacijos efektyviai padeda atkurti pažeistą odos barjerą ir užkirsti kelią saprofitinės mikrofloros disocikacijai.

Daugiau informacijos apie gydymą

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.