^

Sveikata

Limfmazgio biopsija

, Medicinos redaktorius
Paskutinį kartą peržiūrėta: 05.05.2022
Fact-checked
х

Visas „iLive“ turinys yra peržiūrėtas medicinoje arba tikrinamas, kad būtų užtikrintas kuo didesnis faktinis tikslumas.

Mes turime griežtas įsigijimo gaires ir susiejamos tik su geros reputacijos žiniasklaidos svetainėmis, akademinių tyrimų institucijomis ir, jei įmanoma, medicininiu požiūriu peržiūrimais tyrimais. Atkreipkite dėmesį, kad skliausteliuose ([1], [2] ir tt) esantys numeriai yra paspaudžiami nuorodos į šias studijas.

Jei manote, kad bet koks mūsų turinys yra netikslus, pasenęs arba kitaip abejotinas, pasirinkite jį ir paspauskite Ctrl + Enter.

Norint suprasti padidėjusių limfmazgių priežastis, būtina atlikti diagnostinių tyrimų seriją. Labiausiai informatyvus ir paplitęs diagnostikos metodas šiuo metu laikomas limfmazgio biopsija. Tai procedūra, kurios metu biomedžiagos gabalėlis pašalinamas tolesniam tyrimui.

Žmogaus kūne limfmazgiai atlieka savotiškų filtravimo stočių, kurios pritraukia ir neutralizuoja patogenus, vaidmenį. Patogenams patekus į mazgą, jis didėja, tai būdinga ir uždegiminėms reakcijoms ar piktybiniams procesams. Suprasti, kokia patologija atsiranda limfinėje jungtyje, ir atlikti tokią procedūrą kaip biopsija. [1]

Kuo skiriasi limfmazgių punkcija ir biopsija?

Daugeliui patologijų diagnozuoti skiriama histologinė analizė, nes ji sėkmingai padeda nustatyti ligos eigos tipą, jo fazę, diferencijuoti naviką ir kt. Dažnai būtent šis tyrimas leidžia tiksliai nustatyti diagnozę ir paskirti tinkamą gydymą.

Limfmazgiai yra pagrindinės organizmo imuninės sistemos grandys. Tai specifinių audinių „sandėliukai“, kurie užtikrina T ir B limfocitų brendimą, formuoja plazmines ląsteles, gaminančias antikūnus, taip pat valo limfą. Bakterijos ir pašalinės dalelės filtruojamos per limfos tekėjimą limfmazgiuose. Esant jų pertekliui, suaktyvėja organizmo gynybinis mechanizmas, gaminasi imunoglobulinai, formuojasi ląstelių atmintis. Visos šios reakcijos yra neatsiejama imuniteto, infekcinių ir piktybinių sukėlėjų pašalinimo dalis.

Tokia apsauga paprastai veikia visada, o pats žmogus gali nežinoti, kad tokios reakcijos vyksta jo organizme. Tik esant didžiuliam priepuoliui arba sumažėjus imunitetui, gali padidėti mazgai, atsirasti skausmas. Tačiau daugumai pacientų po kelių dienų viskas grįžta į savo vėžes.

Jei vienu metu padidėja kelios limfmazgių grupės, smarkiai pablogėja paciento sveikatos būklė, pakyla temperatūra, atsiranda kitų skausmingų požymių, tuomet tokioje situacijoje reikalinga diagnozė, įskaitant limfmazgio biopsiją ar punkciją. Dažnai šios sąvokos laikomos sinonimais, tačiau tai nėra visiškai tiesa.

Jei jie kalba apie punkcijos punkciją, kuri apima skystos paslapties surinkimą su ląstelėmis tolimesniam citologiniam tyrimui, tada paprastai vartojamas terminas „punkcija“. Biopsija minima, jei ji apima didelės biomedžiagos dalies pašalinimą ir tolesnę histologinę analizę.

Punkcija yra minimaliai invazinė procedūra su smulkia adata, kuri yra beveik neskausminga. Limfmazgių biopsija reikalauja labiau traumuojančios intervencijos, dažnai skalpeliu. Tačiau yra ir „punktūrinės biopsijos“ sąvoka, kai mazgas perduriamas storesniu adatiniu įtaisu, leidžiančiu parinkti reikiamą audinio kiekį.

Procedūros nuorodos

Diagnozuojant limfoproliferacines ir piktybines patologijas, svarbu ne tik diagnozę patvirtinti morfologiškai, bet ir detalizuoti citologiniu bei histologiniu būdu. Panašią informaciją galima gauti atliekant limfmazgio punkciją ir biopsiją.

Punkcija naudojama kaip apytikslis diagnostinis manipuliavimas. Punkcija limfoproliferacinei patologijai nustatyti netinka: reikalinga biopsija (arba ekscizija, arba punkcija), papildomai tiriant citologinį ir histologinį biopsijos tyrimą.

Punkcijos indikacijos gali būti:

 • padidėjęs vienas limfmazgis, be susiformavusių konglomeratų ir be limfoproliferacinės patologijos požymių;
 • Ultragarsiniai skysčių susidarymo požymiai;
 • poreikis pašalinti biomedžiagą pagalbiniam tyrimui atlikus biopsiją.

Limfmazgių biopsija – tai chirurginė procedūra, atliekama taikant vietinę ar bendrąją nejautrą. Procedūros rezultate tolimesniam tyrimui gaunama limfinės grandies dalelė, arba visas mazgas. Mikroskopinė analizė yra raktas į tikslią ir teisingą diagnozę.

Pagrindinės biopsijos indikacijos yra šios:

 • didelė naviko proceso išsivystymo rizika pagal klinikinę informaciją;
 • neaiškios kilmės limfadenopatija (visi naudojami diagnostikos metodai nepadėjo nustatyti diagnozės);
 • gydymo veiksmingumo trūkumas.

Neįmanoma tiksliai pasakyti, kokio dydžio limfmazgiuose biopsija yra privaloma. Tačiau dauguma ekspertų mano, kad esant didesniam nei 30 mm limfmazgiui, kuris nėra susijęs su infekciniu procesu, reikalinga biopsija.

Kartais vieno biopsijos tyrimo neužtenka: pacientui skiriamos kartotinės procedūros. Tai įmanoma, jei ankstesnės biopsijos metu buvo nustatyti keli histologiniai pokyčiai:

 • limfmazgių nekrozė;
 • sinuso histiocitozė;
 • sklerozė;
 • parakortikinis atsakas, kai yra daug makrofagų ir plazmos ląstelių.

Paruošimas

Parengiamasis etapas prieš limfmazgių biopsiją gali apimti bendrosios praktikos gydytojo, chirurgo, endokrinologo, anesteziologo, onkologo ir hematologo konsultaciją. Privaloma atlikti bendrąjį ir biocheminį kraujo tyrimą, kraujo krešėjimo sistemos tyrimą.

Norint išsiaiškinti patologinio židinio vietą, skiriamas ultragarsinis tyrimas.

Gydytojas iš anksto pasikalba su pacientu:

 • paaiškina alerginę būklę;
 • gauna informaciją apie išgertus vaistus;
 • moterims jis paaiškina menstruacinio ciklo fazę ir pašalina nėštumo galimybę.

Jei pacientas vartoja vaistus, skystinančius kraują, jie atšaukiami likus 7-10 dienų iki biopsijos.

Jei procedūra bus atliekama naudojant bendrąją nejautrą, tada pasiruošimas atliekamas atidžiau:

 • intervencijos dieną valgyti ir gerti draudžiama;
 • vakarienė išvakarėse turėtų būti kuo lengvesnė, naudojant daugiausia augalinį, lengvai virškinamą maistą;
 • 2-3 dienas prieš intervenciją neturėtumėte vartoti alkoholio, nepageidautina rūkyti;
 • kitą rytą, prieš eidamas į biopsijos procedūrą, pacientas turi nusiprausti po dušu, nenaudodamas losjonų ir kūno kremų.

Technika limfmazgių biopsija

Sekliųjų limfmazgių biopsija dažniausiai būna trumpalaikė – daugeliui pacientų procedūra atliekama maždaug per 20 minučių. Paprastai naudojama vietinė anestezija, nors punkcija paprastai laikoma neskausminga. Jei naudojama ultragarsinė kontrolė, tada gydytojas ultragarso jutikliu nurodo skausmingos darinio vietą, uždeda specialų ženklą, kuris atsispindi monitoriuje. Oda punkcijos zonoje apdorojama antiseptiku, o po to anestetiku arba suleidžiamas anestetikas. Pacientas guli ant sofos horizontaliai arba sėdi. Jei biopsija atliekama kakle, tada ji fiksuojama specialiu būdu, o pacientui paaiškinama, kad reikia laikinai neatlikti rijimo judesių. Biopsijos metu pacientas turi likti visiškai ramus.

Paėmus reikiamą kiekį biologinės medžiagos, punkcijos zona apdorojama antiseptiku. Gali būti rekomenduojama pusvalandį dėti šaltą sausą kompresą.

Nereikia ilgai gulėti klinikoje ar guldyti į ligoninę: jis gali pats eiti namo, jei nėra kitų priežasčių jį laikyti. Pirmą kartą po procedūros svarbu vengti fizinio aktyvumo.

Jei reikalinga giliosios vietos biopsija, gali prireikti bendrosios anestezijos. Esant tokiai situacijai, pacientas po diagnozės nesiunčiamas namo, o lieka klinikoje – nuo kelių valandų iki 1-2 dienų.

Atvirai biopsijai reikalingas specialus įrankių rinkinys: be skalpelio, tai yra spaustukai, krešėjimo aparatas ir medžiagos susiuvimui. Ši intervencija trunka iki 60 minučių. Gydytojas parenka biopsijai reikalingą limfmazgį, fiksuoja jį pirštais, po to odoje atlieka 4-6 cm pjūvį, išpjauna poodinį riebalinį sluoksnį, išstumia raumenų skaidulas, nervų ir kraujagyslių tinklą. Jei biopsijos metu reikia pašalinti vieną ar daugiau mazgų, chirurgas preliminariai sutvarsto kraujagysles, kad būtų išvengta kraujavimo, limfos nutekėjimo ir naviko ląstelių plitimo (jei kalbame apie piktybinį procesą). Pašalinus limfmazgius, gydytojas siunčia juos apžiūrėti, dar kartą atlieka žaizdos auditą, susiuva pjūvius. Kai kuriais atvejais paliekamas drenavimo įtaisas, kuris pašalinamas po 24-48 valandų. Siūlų pašalinimas atliekamas per savaitę. [2]

Kaip atliekama limfmazgių biopsija?

Tam tikro limfmazgio biopsija gali turėti savo ypatybes, kurios priklauso nuo vietos, struktūros gylio, taip pat nuo gyvybiškai svarbių organų ir didelių kraujagyslių buvimo šalia pažeistos jungties.

 • Kaklo limfmazgio biopsija gali būti skiriama esant otolaringologinėms, dantų problemoms – dažniausiai pasitaikančioms limfadenopatijos priežastims. Jei limfadenopatija yra neaiškios kilmės, tada pirmiausia skiriamas ultragarsas, o tik po to, jei reikia, biopsija. Limfmazgiai didėja esant piktybiniams navikams, nes vėžio ląstelės prasiskverbia į limfagysles, kurios nusausina atskirą sritį. Ateityje šios ląstelės nusėda filtro mazguose, kaip ir metastazės, ir pradeda vystytis. Dažnai onkologijoje limfmazgių pažeidimas vyksta „išilgai grandinės“, o tai puikiai nustatoma zonduojant. Biopsija ant kaklo gali būti atliekama adatos punkcija pašalinant medžiagą arba operatyvinė prieiga, visiškai pašalinus saitą histologinei analizei.
 • Sarginio limfmazgio biopsija melanomos atveju atliekama panašiai kaip krūties vėžio biopsija. Jei yra informacijos apie metastazes į tolimus organus ir limfmazgius, biopsijos atlikimas laikomas nenaudingu. Nesant metastazių, reikalinga sarginio mazgo biopsija. Dažniausiai atliekama pašalinus pačią melanomą. Limfmazgį vizualizuoti galima įvairiais radiologiniais metodais.
 • Pažasties limfmazgio biopsija atliekama pacientui sėdint, pakėlus ranką į viršų ir šiek tiek atimant. Dažniausiai ši procedūra atliekama esant pieno liaukos pažeidimui: limfa teka per kraujagysles į mazgus, esančius pažastyje toje pačioje pusėje. Tokie limfmazgiai sudaro savotišką pažasties-mazginę grandinę. Jo pralaimėjimas vaidina svarbų vaidmenį planuojant krūties patologijos gydymo režimą. Tyrimas taip pat tinka melanomai arba plokščialąstelinei viršutinės galūnės karcinomai, sergant Hodžkino liga. [3]
 • Kirkšnies limfmazgių biopsija atliekama ligoniui gulint ant sofos, koja (dešinė arba kairė, priklausomai nuo pažeidimo pusės) atitraukiama į šoną. Toks tyrimas dažniausiai skiriamas esant įtariamiems navikiniams procesams (sėklidžių, vulvos, gimdos kaklelio, prostatos, šlapimo pūslės, tiesiosios žarnos vėžys), arba jei limfadenopatijos priežasties nepavyksta išsiaiškinti kitais būdais (pvz., sergant limfogranulomatoze). Arba ŽIV infekcijos).
 • Supraclavikulinio limfmazgio biopsiją visada sukelia įtarimai dėl gana rimtų patologijų: daugeliu atvejų tai yra navikai – vėžio ar limfomos metastazės, esančios krūtinėje ar pilvo ertmėje. Dešinėje pusėje esantis supraclavicular limfmazgis gali pasijusti tarpuplaučio, stemplės, plaučių navikiniuose procesuose. Limfa iš intratorakalinių organų ir pilvo ertmės artėja prie limfmazgio kairėje pusėje. Uždegiminės ligos taip pat gali sukelti supraclavicular limfadenopatiją, tačiau tai atsitinka daug rečiau.
 • Tarpuplaučio limfmazgio biopsija atliekama intratorakalinės trachėjos srities viršutinio trečdalio projekcijos zonoje, nuo poraktinės arterijos arba plaučių viršūnės viršutinio krašto iki kairiosios brachiocefalinės venos viršutinės ribos susikirtimo taško. Ir vidurinė trachėjos linija. Dažniausios tarpuplaučio limfmazgių biopsijos indikacijos yra limfoproliferaciniai navikai, tuberkuliozė ir sarkoidozė.
 • Plaučių limfmazgio biopsija yra įprasta vėžio, tuberkuliozės ir sarkoidozės procedūra. Dažnai limfadenopatija tampa vieninteliu patologijos požymiu, nes daugelis plaučių ligų yra besimptomės. Bet kokiu atveju, prieš nustatydamas galutinę diagnozę, gydytojas turi atlikti biopsiją ir gauti histologinę informaciją.
 • Pilvo limfmazgių biopsija skiriama įtariant navikinius procesus virškinimo trakte, moterų ir vyrų reprodukcinių organų organuose, šlapimo sistemoje. Dažnai su hepatosplenomegalija pastebimi padidėję pilvo limfmazgiai. Biopsija atliekama tiek pirminei, tiek diferencinei diagnostikai. Daugybė limfmazgių pilvo ertmėje yra parietališkai išilgai pilvaplėvės, išilgai kraujagyslių, mezenterijoje ir išilgai žarnos, šalia omentumo. Jų padidėjimas galimas pažeidžiant skrandį, kepenis, žarnas, kasą, gimdą, priedus, prostatą, šlapimo pūslę.
 • Submandibulinio limfmazgio biopsija gali būti skiriama esant dantų, dantenų, skruostų, gerklų srities ir ryklės patologijoms, jei nepavyksta nustatyti limfadenopatijos priežasties, taip pat įtarus vėžinio proceso metastazes ar limfomą.
 • Limfmazgių vėžio biopsija atliekama nesant metastazių į tolimus organus ir limfmazgius. Priešingu atveju procedūra laikoma beprasmiška pacientui. Jei nėra tolimų metastazių, pirmiausia jie pradeda tirti pirmąjį grandinėje - „sarginį“ limfmazgią.
 • Retroperitoninio limfmazgio biopsija yra tinkama piktybiniams procesams vyrų ir moterų lytinių organų srityje. Maždaug 30% pacientų jau pirmoje vėžio stadijoje limfmazgiuose turi mikroskopinių metastazių, kurių negalima nustatyti kompiuterine tomografija ar žymenimis. Biopsija paprastai atliekama iš tos pusės, kurioje buvo pirminis naviko židinys. Procedūra paprastai atliekama kaip retroperitoninės limfadenektomijos dalis.
 • Intratorakalinių limfmazgių biopsija yra privalomas tyrimas dėl įtariamo plaučių, stemplės, užkrūčio liaukos, krūties, limfomos ir limfogranulomatozės. Tarpuplaučio mazguose taip pat gali plisti metastazės iš pilvo ertmės, dubens, retroperitoninės erdvės (inkstų, antinksčių) pažengusiose stadijose.
 • Paratrachėjinių limfmazgių biopsija dažnai atliekama pacientams, sergantiems plaučių vėžiu. Paratrachėjiniai limfmazgiai yra tarp viršutinių tarpuplaučio ir tracheobronchinių mazgų. Pirminiame naviko procese toje pačioje pusėje jie skirstomi kaip ipsilateraliniai, o nesant pirminio naviko – kaip priešingi.

Limfinis skystis teka per atitinkamus kraujagysles. Jei vėžio ląstelės patenka į ją, tada jos pirmiausia yra pirmajame grandinės limfmazgiuose. Šis pirmasis mazgas vadinamas kontroliniu arba signaliniu mazgu. Jei vėžio ląstelių nerandama sarginiame limfmazgiuose, teoriškai tolesni mazgai turėtų būti sveiki.

Biopsijų tipai

Yra keletas limfmazgių biopsijos tipų, kurie priklauso nuo biomedžiagos pašalinimo technikos. Kai kurių rūšių procedūros atliekamos etapais: pirmiausia atliekama adatos punkcija, o po to – atvira intervencija, jei punkcijos nepakako diagnozei nustatyti. Atviras biopsijos metodas reikalingas, jei citologijos rezultatas pasirodė neaiškus, abejotinas, apytikslis.

 • Atvira limfmazgio biopsija yra sudėtingiausias ir invazinis tokios diagnozės variantas. Procedūros metu naudojamas skalpelis, o tyrimams parenkamas visas mazgas, o ne tik jo dalis. Tokia intervencija dažnai yra vienintelė teisinga, jei įtariami piktybiniai procesai.
 • Punkcinė limfmazgio biopsija yra gana švelni ir neskausminga procedūra, nesukelianti pacientams didelio diskomforto. Diagnozės metu naudojamas mandrinas, kuris atlieka stileto vaidmenį. Mandrino pagalba nupjaunamas ir sugaunamas reikiamas biomedžiagos kiekis. Adatos biopsija apima vietinės anestezijos taikymą, paciento nereikia guldyti į ligoninę.
 • Ekscizinė limfmazgių biopsija yra terminas, dažnai taikomas atvirai biopsijai, atliekamai taikant bendrą anesteziją. Pažeistas mazgas pašalinamas per pjūvį.
 • Limfmazgio trepano biopsija apima specialios didelės adatos su įpjovomis naudojimą, leidžiančią pašalinti reikiamo dydžio audinio dalelę.
 • Limfmazgio biopsija smulkia adata vadinama aspiracine biopsija: naudojant ploną tuščiavidurį adatą. Paprastai mazgas yra zonduojamas ir praduriamas: jei tai neįmanoma, naudojamas ultragarsinis valdymas. Paprastai, jei reikia ištirti submandibulinius ar supraclavicular limfmazgius, jei nustatomos limfoidinių struktūrų metastazės, skiriama smulkios adatos biopsija.

Limfmazgių biopsija kontroliuojant ultragarsu

Šiuo metu ekspertai mano, kad tikslinė punkcijos procedūra arba vadinamoji „ultragarsu valdoma biopsija“ yra priimtiniausia limfmazgių biopsijos technika.

Kalbame apie biomedžiagos mėginio paėmimo procesą, kuris atliekamas prižiūrint ultragarsu: dėl to tiksliau ir saugiau atliekama punkcijos adatos vieta ir įdėjimas. Tai labai svarbu gydytojui, nes dažnai įtartinas limfmazgis yra giliuose audiniuose šalia gyvybiškai svarbių organų arba yra mažas, o tai labai apsunkina procedūrą.

Stebėjimas ultragarsu padeda tiksliai įstatyti instrumentą į reikiamą vietą, nerizikuojant pažeisti gretimus audinius ir organus. Dėl to komplikacijų rizika yra sumažinta iki minimumo.

Kokiu būdu vizualizuojama reikiama zona, nustato gydytojas. Papildomas technikos privalumas – ne tik saugumas, bet ir pigumas: nereikia itin modernios ir brangios įrangos.

Biopsija ultragarsu ypač rekomenduojama, jei reikia ištirti ne tik pažeistą darinį, bet ir išsiaiškinti šalia jo esančios kraujotakos ypatumus. Šis metodas padės išvengti kraujagyslių sužalojimo, pašalins kraujo patekimą į audinį.

Procedūrai naudojamos specialios adatos su galiniais jutikliais. Šis paprastas prietaisas padeda aiškiai stebėti adatos padėtį ir jos eigą.

Atsigavimo laikotarpis po tokios intervencijos pacientui yra greitesnis ir patogesnis. [4]

Kontraindikacijos procedūrai

Prieš siųsdamas pacientą limfmazgio biopsijai, gydytojas paskirs daugybę tyrimų ir testų, kurie yra būtini, kad būtų pašalintos šios procedūros kontraindikacijos. Pagrindinė preliminari diagnozė yra bendras kraujo tyrimas ir krešėjimo kokybės įvertinimas. Biopsija neatliekama esant polinkiui kraujuoti – pavyzdžiui, pacientams, sergantiems hemofilija, nes intervencijos metu kraujagyslės gali būti sužalotos.

Limfmazgio biopsija draudžiama esant pūlingiems procesams punkcijos srityje. Nepageidautina atlikti procedūrą nėščioms ar žindančioms moterims, taip pat menstruacinio kraujavimo metu.

Apskritai ekspertai išskiria šį kontraindikacijų sąrašą:

 • kraujo krešėjimo sistemos pažeidimai (įgimti sutrikimai, įgyti ar laikini - tai yra susiję su tinkamų vaistų, kurie skystina kraują, vartojimu);
 • trombocitų skaičius mažesnis nei 60 tūkstančių µl;
 • hemoglobino kiekis mažesnis nei 90 g/l;
 • INR didesnis nei 1,5;
 • protrombino laikas viršija normą 5 sekundėmis;
 • infekciniai ir uždegiminiai procesai biopsijos srityje;
 • mėnesinis kraujavimas moterims procedūros dieną;
 • dekompensuotos lėtinės patologijos;
 • gydymas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo paskutinę savaitę.

Normalus našumas

Mikroskopinis paciento limfmazgių biopsijos tyrimas yra laikomas svarbiausiu onkologinių patologijų diagnostikos aspektu, padeda įvertinti medikamentinės terapijos kokybę.

Limfmazgių histologija – nedidelė chirurginė intervencija, kurios metu paimamas nedidelis audinio gabalėlis tolesniam tyrimui. Limfmazgio biopsijos pagalba specialistai gali ištirti jo sandaros ypatumus, aptikti skausmingus sutrikimus, pastebėti uždegiminės reakcijos požymius.

Limfmazgis yra pagrindinė kūno gynybinės sistemos grandis, kuri yra jungiamasis elementas tarp limfagyslių. Limfmazgiai leidžia įveikti infekcinę invaziją gaminant leukocitus – specifines kraujo ląsteles. Mazge užfiksuojama mikrobinė ir virusinė infekcija, piktybinės ląstelės.

Limfmazgio biopsija padeda nustatyti netipinių ląstelių buvimą, nustatyti infekcinio uždegiminio proceso specifiką, gerybinius navikus, pūlingas patologijas. Biopsija dažniausiai atliekama kirkšnies, pažasties, apatinio žandikaulio ir už ausies srityse.

Biopsija skiriama pacientams, kuriems reikia išsiaiškinti naviko proceso tipą – ypač jei įtariama piktybinė patologija. Dažnai infekcinėms ligoms nustatyti skiriama diagnostika.

Limfmazgio biopsijos rezultatai

Ištyrę biopsiją (medžiaga, gauta atliekant limfmazgio biopsiją) ir aptikę patologijos daleles, specialistai pradeda skaičiuoti ląstelių struktūras ir rodyti limfadenogramą. Tam naudojamas panardinamasis mikroskopinio stebėjimo metodas, leidžiantis atskirti mažiausiai pusę tūkstančio ląstelių ir apskaičiuoti jų procentinį buvimą.

Šios limfadenogramos itin reikalingos ir vertingos diagnozuojant nespecifinę limfadenito formą.

Limfadenogramos rezultatų norma:

Atitinkamų ląstelių tipų turinys

Procentas

Limfoblastai

Nuo 0,1 iki 0,9

Prolimfocitai

5.3 iki 16.4

Limfocitai

Nuo 67,8 iki 90

Tinklinės ląstelės

Nuo 0 iki 2,6

Plazmos ląstelės

Nuo 0 iki 5,3

Monocitai

Nuo 0,2 iki 5,8

Putliosios ląsteles

Nuo 0 iki 0,5

Neutrofilų granulocitai

Nuo 0 iki 0,5

Eozinofiliniai granulocitai

Nuo 0 iki 0,3

Bazofiliniai granulocitai

Nuo 0 iki 0,2

Limfmazgio biopsijos metu pašalintoje biologinėje medžiagoje vyrauja subrendę limfocitai su prolimfocitais. Bendras jų skaičius gali būti nuo 95 iki 98% visų ląstelių struktūrų.

Reaktyvusis limfadenitas pasireiškia retikulinių ląstelių skaičiaus padidėjimu, makrofagų ir imunoblastų aptikimu.

Ūminio limfadenito atveju pastebimas makrofagų ir neutrofilų skaičiaus padidėjimas.

Komplikacijos po procedūros

Paprastai diagnostinė limfmazgių biopsija praeina be jokių sunkumų. Tik kai kuriais atvejais atsiranda komplikacijų:

 • kraujavimas dėl atsitiktinio kraujagyslių pažeidimo biopsijos metu;
 • limfos sekrecija iš žaizdos;
 • parestezija, intervencijos srities jautrumo pažeidimas;
 • infekcija, susijusi su infekcinio agento patekimu, ypač procedūros metu;
 • trofiniai sutrikimai, susiję su mechaniniais nervų struktūrų pažeidimais.

Kai kuriems pacientams gali sutrikti sąmonė, svaigti galva, atsirasti silpnumas. Būklė turėtų grįžti į normalią per 1-2 dienas.

Pavojingi simptomai, kuriems reikia skubios medicininės pagalbos:

 • karščiavimas, karščiavimas;
 • stipraus, pulsuojančio, didėjančio skausmo atsiradimas limfmazgio biopsijos srityje;
 • kraujo ar pūlių išsiskyrimas iš žaizdos;
 • biopsijos vietos paraudimas, patinimas.

Pasekmės po procedūros

Jei pacientas turi kontraindikacijų, limfmazgių biopsija neatliekama. Priešingu atveju gali išsivystyti neigiamas poveikis. Pavyzdžiui, jei žmogus kenčia nuo kraujo krešėjimo sistemos sutrikimų, net ir paprasta adatos biopsija gali baigtis kraujavimu.

Siekiant išvengti poprocedūrinių problemų, limfmazgių biopsiją turėtų atlikti specialistas, laikantis visų reikiamų sąlygų, aseptikos ir antiseptikos taisyklių.

Kai kuriais atvejais gali kilti šių problemų:

 • prisijungimas prie infekcijos;
 • kraujavimas iš žaizdos;
 • nervų pažeidimas.

Tačiau neigiamų pasekmių išsivystymo procentas yra palyginti mažas. Tačiau biopsijos metu gauta informacija yra labai vertinga gydytojui, leidžianti nustatyti teisingą diagnozę ir paskirti tinkamą veiksmingą gydymą.

Priežiūra po procedūros

Paprastai limfmazgių biopsijos procedūra nėra sunki ir pacientų gerai toleruojama. Pašalinus biomedžiagą aspiracijos ar punkcijos būdu, ant odos lieka tik pradūrimo vieta, kuri apdorojama antiseptiniu tirpalu ir užklijuojama gipsu. Jei buvo atlikta atvira biopsija, tada žaizda susiuvama ir sutvarstoma. Siūlų šalinimas atliekamas visą savaitę.

Žaizdos po limfmazgio biopsijos negalima drėkinti. Norint išvengti infekcijos, būtina gydyti antiseptiniais tirpalais. Jei staiga pakyla kūno temperatūra, intervencijos vieta patinsta, kraujuoja ar kaip nors kitaip vargina, tuomet reikia skubiai kreiptis į gydytoją.

Po procedūros leidžiamas trumpas, nestiprus skausmas.

Ko negalima daryti po limfmazgių biopsijos:

 • maudytis vonioje;
 • maudytis baseinuose, atvirame vandenyje;
 • apsilankykite vonioje ar saunoje;
 • praktikuoti energingą mankštą.

Šie apribojimai galioja maždaug 2 savaites po procedūros, atsižvelgiant į intervencijos tipą ir mastą, pvz., limfmazgių biopsiją.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.